Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Web dizajn
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web dizajn Saveti u vezi dizajna sajtova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.1.2008, 21:11   #1
krypton_151
Član
 
Član od: 27.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 60
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Question Izmena stranica na sajtu

Zanima me, da li postoji neki program, koji moze da napravi istu izmenu, na vecem broju stranica nekog sajta, koje imaju istu osnovu. Npr. napravio sam osnovnu stranicu, koju sam zatim iskorpirao n-puta, i na svaku stavio drugaciji text, ali su sve stranice u osnovi iste. E sada recimo zelim da na svakoj od tih stranica dodam isto dugme, na istom mestu na stranici. Jel postoji neki takav program koji ce da mi ustedi puno vremena?
krypton_151 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 0:14   #2
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Arrow Re: Izmena stranica na sajtu

Citat:
krypton_151 kaže: Pregled poruke
Zanima me, da li postoji neki program, koji moze da napravi istu izmenu, na vecem broju stranica nekog sajta, koje imaju istu osnovu. Npr. napravio sam osnovnu stranicu, koju sam zatim iskorpirao n-puta, i na svaku stavio drugaciji text, ali su sve stranice u osnovi iste. E sada recimo zelim da na svakoj od tih stranica dodam isto dugme, na istom mestu na stranici. Jel postoji neki takav program koji ce da mi ustedi puno vremena?
Ne znam da li postoji takav program ali celu stvar možeš uraditi kako želiš, ali ovog puta u obrnutom redosledu uz pomoć Dreamweaver-a (koristićeš Copy & Paste i materijal koji si dosad napravio). Ne kažem da PHP ne možeš da iskoristiš ali jedno je sigurno, trebaće ti mnogo više vremena da ga naučiš i da naučiš da praviš dinamičke web sadržaje uz pomoć njega.

Evo šta ja imam na umu. Otvoriš Dreamweaver, napraviš kompoziciju sajta (gde će šta da ti stoji i šta će se ponavljati na sajtu, npr. navigacija, pozadina, itd.), označiš na stranici Editable Region-e (odabirom opcije iz menija) odnosno delove kompozicije web stranice koji će ti na svakoj posebnoj web stranici imati drugačiji sadržaj, naslov, sliku, itd. i tu jednu stranicu snimiš kao Template. Kada to uradiš i poželiš da napraviš sledeću stranicu sajta koja će biti ista kao prethodna ali sa nekom malom izmenom, biraš opciju Create New - From Template i izabereš svoj Template. U tako otvorenoj novoj stranici moći ćeš da promeniš nešto samo u onom delu koji si označio na Template-u kao Editable Region, time ćeš smanjiti mogućnost da nešto ''pokvariš'' i ubrzaćeš izradu web stranica. A evo onog što je ovde najbolje, kada želiš nešto da promeniš u glavnom izgledu svojih stranica dovoljno je da to promeniš samo na Template-u i sve druge stranice koje su nastale od njega prihvatiće tu promenu i nećeš morati da prepravljaš svaku pojedinačno. Naravno kada radiš ove promene uvek odaberi opciju Update na svim stranicama i posao je završen. A ako od svih ovako napravljenih stranica želiš da nešto promeniš u većoj meri nego što izgleda glavni Template lako možeš tu jednu stranici ''Otkačiti'' od Template-a (opcija Detach From Template) i menjati nju do mile volje bez da ugroziš Template. Nadam se da sam bio od pomoći.

Poslednja ispravka: Jenkiduduldu (28.1.2008 u 0:24)
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jenkiduduldu na korisnoj poruci:
krypton_151 (28.1.2008)
Stara 28.1.2008, 15:50   #3
krypton_151
Član
 
Član od: 27.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 60
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Izmena stranica na sajtu

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
Ne znam da li postoji takav program ali celu stvar možeš uraditi kako želiš, ali ovog puta u obrnutom redosledu uz pomoć Dreamweaver-a (koristićeš Copy & Paste i materijal koji si dosad napravio). Ne kažem da PHP ne možeš da iskoristiš ali jedno je sigurno, trebaće ti mnogo više vremena da ga naučiš i da naučiš da praviš dinamičke web sadržaje uz pomoć njega.

Evo šta ja imam na umu. Otvoriš Dreamweaver, napraviš kompoziciju sajta (gde će šta da ti stoji i šta će se ponavljati na sajtu, npr. navigacija, pozadina, itd.), označiš na stranici Editable Region-e (odabirom opcije iz menija) odnosno delove kompozicije web stranice koji će ti na svakoj posebnoj web stranici imati drugačiji sadržaj, naslov, sliku, itd. i tu jednu stranicu snimiš kao Template. Kada to uradiš i poželiš da napraviš sledeću stranicu sajta koja će biti ista kao prethodna ali sa nekom malom izmenom, biraš opciju Create New - From Template i izabereš svoj Template. U tako otvorenoj novoj stranici moći ćeš da promeniš nešto samo u onom delu koji si označio na Template-u kao Editable Region, time ćeš smanjiti mogućnost da nešto ''pokvariš'' i ubrzaćeš izradu web stranica. A evo onog što je ovde najbolje, kada želiš nešto da promeniš u glavnom izgledu svojih stranica dovoljno je da to promeniš samo na Template-u i sve druge stranice koje su nastale od njega prihvatiće tu promenu i nećeš morati da prepravljaš svaku pojedinačno. Naravno kada radiš ove promene uvek odaberi opciju Update na svim stranicama i posao je završen. A ako od svih ovako napravljenih stranica želiš da nešto promeniš u većoj meri nego što izgleda glavni Template lako možeš tu jednu stranici ''Otkačiti'' od Template-a (opcija Detach From Template) i menjati nju do mile volje bez da ugroziš Template. Nadam se da sam bio od pomoći.
Hvala puno, bilo je od pomoci, ali me zanima da li ima nesto tako u FrontPage-u, posto sam u njemu radio sajt,a kada ga prebacujem u Dreamweaver malo mi se poremete lejeri, a u njemu ne znam da radim, pa ne znam da li cu uspeti da ih namestim?
krypton_151 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 18:54   #4
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Arrow Re: Izmena stranica na sajtu

Citat:
krypton_151 kaže: Pregled poruke
Hvala puno, bilo je od pomoci, ali me zanima da li ima nesto tako u FrontPage-u, posto sam u njemu radio sajt,a kada ga prebacujem u Dreamweaver malo mi se poremete lejeri, a u njemu ne znam da radim, pa ne znam da li cu uspeti da ih namestim?
Ovde ti već ne mogu pomoći jer nisam koristio Frontpage. Nemoj odmah na početku da se opterećuješ lejerima, iskoristi tabele, vrlo lako možeš postići željene efekte kombinovanjem lejera i tabela a da ne odstupaš od W3C standarda. Većina profesionalaca iskoristi tabele za layout stranice pa onda tu tabelu ubaci u jedan layer i na taj način je apsolutno pozicionira na ekranu. Ako si malo učio kod ne bi bilo problema da pređeš da radiš u Dreamweaver. Pošalji mi na PM svoj kod iz Frontpage-a i sliku onoga što želiš da postigneš i probaću da ti pomognem.

Hteo sam da dopunim svoj prethodni odgovor. Čini mi se da u najnovijoj verziji Dreamweaver-a možeš da automatizuješ jedan postupak (nešto kao snimanje makro-a sa postupcima u nekim drugim programima), i da onda taj jedan postupak (stavljanje dugmeta na određeno mesto) primeniš na koliko god stranica imaš. Ne znam da li je ovo moguće sa prethodnim verzijamja. Više o ovom postupku ne mogu ti reći.

Jedan savet za kraj. Batali Frontpage, poseti http://www.w3schools.com/ pročitaj tutorijale o HTML-u, CSS-u i XHTML-u. Neće ti trebati puno vremena da ovo provežbaš. Dok to radiš možeš koristiti Notepad, Notepad++, a ja sam koristio Dreamweaver zbog nekih njegovih opcija kada je pisanje koda u pitanju. Vrlo brzo ćeš početi da praviš solidne stranice i sva ova tvoja trenutna muka biće ti smešna . Toliko od mene za sad .
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 20:19   #5
Boris Zegarac
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Lukicevo
Poruke: 161
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Boris Zegarac Slanje poruke preko Skypea korisniku Boris Zegarac
Određen forumom Re: Izmena stranica na sajtu

Za tako nesto najbolje ti je da koristis opciju Record (u Dreamweaver-u CS3), opcija je smestena u Commands > Start Record
Boris Zegarac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2008, 14:43   #6
krypton_151
Član
 
Član od: 27.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 60
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Izmena stranica na sajtu

Hvala vam na pomoci, malo sam se igrao sa dreamweaverom i napravio sam sve sta sam hteo.
krypton_151 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2008, 21:13   #7
sheela
Novi član
 
Član od: 30.1.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Izmena stranica na sajtu

u Dreamwiveru to radis u templejtu. N tu starani koji su prvu napravin, napravis dugme i na njega postavis link ili sta vec treba i to ce ti se ponavljati na svakoj stranici. I ne moras da kopiras istu stranui nego izabere open new page as template
sheela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet mitologije Red Dragon Opšta kultura 88 13.6.2008 20:21
DOLE SNEG na forumu - uklonite FleŠ nikolam Forum o forumu 52 4.1.2008 10:54
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com