Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2006, 18:43   #21
TheDude
Član
 
Član od: 9.12.2005.
Poruke: 53
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: web dizajn

Dream koristi, Front je bezvredan proizvod...

Moj savet ti je da pravish osnovne prezentacije u nekom editoru za tekst, pokusaj da sam pises sve komande, zvuchi dosadno ali veruj mi krajnje korisno...
TheDude je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 20:41   #22
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: web dizajn

Citat:
Damir Stantic kaže:
Želeo bih da naučim da radim web prezentacije,koji program i koja knjiga su Biblija za te stvari i šta mi sve treba?
O ovome smo vec pisali nekoliko puta. Pretrazi forum, a ja bih ti preporucio program Frontpage. Knjige ti i ne trebaju, mozes da koristis help programa. Isprobavaj sve sam, to ti je najbolje. Tako sam ja sve naucio.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 23:30   #23
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: web dizajn

Citat:
TheDude kaže:
Moj savet ti je da pravish osnovne prezentacije u nekom editoru za tekst, pokusaj da sam pises sve komande, zvuchi dosadno ali veruj mi krajnje korisno...
Ne bih se bas slozio sa time. Pisanje svih komandi u tekst editoru je ipak gubljenje vremena. Pre bih rekao da je bolje da radi dizajn, paralelno gledajuci kod, i pokusavajuci da nauci sta su odredjeni tagovi. Npr, ubaci tabelu, doda joj boju, pa pogleda html kod, procita malo tu i tamo. Iz licnog iskustva, ako si dosledan i ne mrzi te da pratis sta se to desava kada ubacis tabelu, tj. kakav se kod kreira, moze se nauciti, lakse i brze.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 23:43   #24
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: web dizajn

Moja preporuka ti je da ipak počneš sa HTML-om ali tako što ćeš početna uvežbavanja da radiš u Dreamweaveru gde ćeš tekstualni prikaz da koristiš za učenje HTML-a i pisanje koda. Ukratko rečeno kada iskucaš kod veoma lako možeš da pogledaš da li si dobio dobar rezultat.

Tehnika "ja ću da uradim dizajnerski deo pa ću onda da pogledam kako to izgleda u html-u" uopšte nije dobra iz jednostavnog razloga što html mora apsolutno da poznaješ da bi kasnije mogao da ga primeniš na pravom mestu a to su naprednije tehnologije kao što su skript jezici tipa php, ASP itd. jer ovo je ipak profesionalniji deo web dizajna koji sve više postaje standard. Rad sa ovim tehnologijama češto zahteva praćenje koda koji Dreamweaver (i uostalom bilo koji drugi alat) ne mogu da račlane lepo u smislu da iskoriste uvlačenje redova gde možeš veoma lepo da vidiš gde počinje a gde se završava tag pa moraš "ručno" da čitaš kod.

Frontpage batali slobodno ako nameravaš ozbiljno da se baviš web dizajnom zato što je poprilično svojevoljan i ima običaj da sam dodaje određene delove koda prilikom snimanja fajlova. Isto tako ima problema sa definisanjem širina ćelija u okviru tabela i trista drugih čuda.

Zato je preporuka sledeća: Dreamweaver, Flash i Photoshop. Po meni tri najvažnija alata u web dizajnu iako ja volim često da koristim Illustrator u mojim dizajnima.

Učenje internet termina i načina na koji funkcionišu (http,proxy,tcp/ip) se podrazumeva ako nameravaš da uđeš u teškašku ligu.

A da,... Potrebno ti je MNOGO,MNOGO strpljenja i sposobnost da kažeš sebi da nećeš da odustaneš prvom prilikom. Meni se recimo dešavalo često prilikom rada u ASP-u da naiđem na problem koji sam rešavao i po nedelju dana ali na kraju to funkcioniše perfektno.

Puno sreće u učenju.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2006, 15:52   #25
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Programi za web

Notepad
webmatrix, ma daj šta pitaš gluposti? probaj nekoliko, koristi dobre, ostale obriši
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 18:09   #26
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Koji program za izradu sajtova ???

"Troumim" se između sledećih programa: WYSIWYG Web Builder, NVu, i Blue Voda. Koji od ovih programa je najlakši za upotrebu, ali je bitno i da ima veliku bazu besplatnih templateova. Koji od ovih mi vi preporučujete? Koji besplatni programi ovakvog tipa su najbolji, tj. ima li boljih od ovih? Odgovori tipa "Ma, pusti ta *****, DW je zakon" nisu poželjni, jer sam toga svjestan
Unaprijed hvala
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 18:15   #27
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Koji program za izradu sajtova ???

Necu ti reci nista osim da vec imas temu ako ne i dve koje se u potpunosti podudaraju sa ovom.

Evo jedne: http://www.sk.co.yu/forum/showthread...ht=html+editor

Yahoo site builder je isto dobar, sa BlueVodom moras da hostujes na njihovim serverima a ima cak i manje opcija od WYSIWYG, ali on ima trial od 30dana, s tim sto se to moze "premostiti" ali nisam ceprkao po tome pa ne znam kako funkcionise ali video sam da ima po trntima nekih verzija.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 18:20   #28
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koji program za izradu sajtova ???

Definitivno WYSIWYG Web Builder. Imaš puno templejtova. Nvu je odličan, ali ja ga više koristim za editovanje već gotovih stranica, a ne za pravljenje
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2007, 23:30   #29
bops
Član
 
Član od: 4.5.2007.
Poruke: 37
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Question [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Kako i čime to da izvedem?

Ne znam da li sam ušao u pravu kategoriju, ali moram da pokušam. Ja još uvek idem u školu (srednju) i sa časova imformatike sam dobio zadatak da napravim web przentaciju (ili se to može računati kao web stranica?). Ta prezentacija treba da sadrži:
1) Struktura:
-Osnovna strana
-O školi
-slike profesora
-Smerovi i odeljenja
-Takmičenja
-Strana učenika
2) Multimedija:
-Tekst o školi
-Slike profesora
-Video zapis (barem jedan)

Tu su još neke stvari koje nisu u potpunosti obavezne kao što su forum kao sastavni deo prezentacije, nekakav Flash i još nešto što ću možda dodati. Sve u svemu 1) i 2) su najvažniji i još nešto: dozvoljen je program po izboru.

Problem je što ne znam odakle da počnem. Koje programe mogu da koristim? Odgovora li SiteSpinnerV2? Kako da uradim sve to? Ili barem gde mogu da nađem uputstva na srpskom jeziku?
bops je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2007, 23:55   #30
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Citat:
bops kaže: Pregled poruke
nekakav Flash
qq... Pa u flashu ti se rade prezentacije a možeš i u powerpointu.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2007, 0:18   #31
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Nemose, nemoj da zbunjujes coveka. Web prezentacije se ne rade u Powerpointu.

Pazi ovako. Najlakse da krenes da sklapas sajt je da napravis nesto skromno u Frontpage. To nikako nije program koji je odlican za sajtove ali je extra lak za svakoga ko je petljao u office paketu programa. U HTML-u napravi stranice koje povezes medjusobno linkovima.

Za FLASH nemam neku pametnu ideju odakle da krenes ali program u kome se prave se upravo tako i zove - FLASH. Ako si radio sa vektorskom grafikom nekada nesto (Corel DRAW) ima sanse da se snadjes nesto ali nisam siguran da ces imati vremena za to.

Forum je relativno lako podesiti ali ti treba hosting koji ima PHP i SQL. Znaci prvo isplaniraj gde ces da postavis sajt kada ga zavrsis.

Video zapis - pa prvo moras da imas neki video. Inace najbolje je da ga postavis u FLASH-u, slicno kao sto mozes da gledas video na YouTube...

Mislim da je realno da za sada sklepas neku prostu prezentaciju sa kombinacijom slike i teksta u HTML-u (Frontpage) pa da odatle nastavis dalje.

Ako budem bio pri vremenu, pomocicu ti sa FLASH-om. To jest napravicu ti nesto cisto da postavis na ono sto ti uradis. Ne mora niko da zna da sam ti ja uradio
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2007, 12:04   #32
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Ja ti iskreno ne savetujem da praviš u Frontpage-u, ali kako hoćeš. Postoji stara izreka za neki katastrofalni web developing program koja glasi "Kol'ko je loš, kompajlira HTML skoro gore od Frontpage-a!"

Savetujem ti da se pridržiš nekog WYSIWYG rešenja - odličan i pre svega veoma lak program za izradu prezentacija možeš naći OVDE. Na istoj adresi (i na Google-u) možeš naći gomilu template-ova da ulepšaš svoju stranu.

Da, Flash se pravi u Adobe Flash-u (bivši Macromedia Flash), ali to nije nimalo lako posao. Kao što reče genius, možeš da probaš u CorelDRAW-u nešto da uradiš, ali bolje bi bilo u Corel R.A.V.E. koji ima slično okruženje kao CorelDRAW, ali je specijalizovan za pravljenje "animacija", a koji 99% imaš instaliran ako imaš i DRAW instaliran...

@genius, čovek nije rekao da mu treba forum Dakle, ako ti ne treba forum, možeš ga postaviti na bilo kom hostu (mada većina nude PHP i MySQL). Ovo su neki od besplatnih host-ova:

Freehostia
9999mb
110mb
50megs

Pozdrav i nadam se da sam ti pomogao!
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2007, 18:13   #33
dume
Član
 
Član od: 12.7.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Ja upravo pravim sajt skole. Sajt radim u Macromedia Dreamweaver-u, banere, slide show-e, navigacione dugmice,.. pravim u sothink-u, a albume ces majlakse napraviti u picasi. Sve ove programe mozes da skines sa neta ili se raspitaj po gradu sigurno ih neko ima.
dume je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2007, 21:44   #34
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

http://www.avimpeg.net/. Tu ti se nalazi program koji se zove Flash Effect Maker i predstavljen je u jednom od brojeva sveta kompjutera. Uz pomoc njega mozes napraviti zanimljive flash stranice sa animacijama i svim flash dzizdamidzama koje ti padnu na pamet. Ako imas ideju mozes napraviti sta zelis a i ako nemas iskoristi neki od ponudjenih template-a. On ce ti zavrsiti posao za nekoliko programa, a mislim da cak i snima gotovu html stranicu. Probaj da nadjes crack na internetu za taj program, pa ga ti posalji meni, mozes na Private Mail. Uzdravlje.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 0:05   #35
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Citat:
bops kaže: Pregled poruke
...Ja još uvek idem u školu (srednju) i sa časova imformatike sam dobio ...
Nadam se da je ovo greška u kucanju!

Dakle ... sajt. Sve kreće od crtanja skice na papiru (ili u nekom programu z acrtanje na kompu (ukoliko is vešt). Sedneš, baciš neke ideje na papir i probaš da zamisliš kako bi to izgledalo. Tako ćeš sebi uštedeti mnogo kasnijih ispravki.

Kad odlučiš okvirno kakav izgled stranice želiš kreni na to da napraviš to u Photo Shopu (ili bilo kom alternativnom programu).

Kad to uradiš, tek onda počni da prebacuješ u DreamWeaver. Tad ćeš imati jasan pojam o veličini npr. banera, slike i slično ...

To su osnovni saveti za početak
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2007, 23:52   #36
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Određen forumom Web razvojni alati

Navavio sam Macromedijinog Dreamweaver-a 8, Flash MX i Fireworks 8. Posto mi Adobe Dreamweaver 2 CS3 nije radio, da li postoji jos neki solo program iz ove kuce koji bih mogao da dibavim i koji bi mi koristio za jos nesto dodatno? Cuo sam za neki Adobe Illustrator, moze li neka preporuka, posto sam nov i voljan da ucim na ovom polju? Hvala.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 10:16   #37
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Web Razvojni Alati

OK, samo jedno pitanje na početku: šta ti želiš da radiš?

Ovo je krucijalno pitanje, od kojeg zavisi odgovor koji očekuješ.

Alati za razvoj weba su enormno širok pojam. Ja kontam da ti hoćeš da naučiš da radiš sajtove. Jesam li u pravu?

Ako je odgovor potvrdan, onda ti predlažem sledeće:

1. nemoj se opterećivati time koji ćeš software da koristiš. Ne mora sav dobar i TEBI koristan alat da nosi potpis "Adobe"

2. počni od početka, kako dolikuje. Kupi (ili skini) neki knjigu o HTML-u za početnike i nauči to. Tek onda sedi za Dreamweaver (videćeš koliko će ti onda biti jasnije)

3. shvati na početku da je web dizajn spoj dve prilično oprečne oblasti: grafičkog dizajna i programiranja (uslovno rečeno). Znači, moraš da se spremiš na izučavanje teorija formi, boja i oblika, a u isto vreme moraš da razvijaš i tehnička znanja. Niej tako strašno kao što zvuči

4. svaki sajt počinje na papiru! Zapamti to!

5. web dizajn je stavr koja se stalno uči ... e to je bedak

Što se tiče alata, tj. software-a, predlažem ti sledeće:

-za grafičke elemente: PhotoShop (svakako), ali ... postoji još mnogo alata koji rade isti posao (pričam za web): Gimp, PhotoImpact ...

- za kreiranje web strana: Dreamweaver (nemoj da se opterećuješ najnovijom verzijom)

Nadam se da si na ovo mislio i da nisam sve ovo uzalud pisao.
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Proxima na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (15.6.2007)
Stara 16.6.2007, 22:35   #38
$rlle
Banned
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 13
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 31 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku $rlle Slanje poruke preko Skypea korisniku $rlle
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Za izradu web sajta predlazem ti odlican program koji se lako uci , zove se WYSIWYG Web Bulider. Odlican za takve stvari. U osnovnoj sam pravio najbolje sajtove sa tim programom
$rlle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 22:56   #39
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: Pravljenje web stranica, odnosno web prezentacija

Da, to je dobar program ako nisi baš ambiciozan, ali ako misliš da radiš išta ozbiljnije - mani ga se. Mislim, za neku školsku web prezentaciju i može proći.
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2007, 14:34   #40
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom [Za početnike] Planiram da napravim sajt. Šta od alata izabrati?

Yeeey, novi podforum!

Ovako, planiram da napravim sajt, gamerski sajt, sa mnooogooo sadržaja. Recenzije, najave, cheatovi, walkovi, screenshotovi, svašta nešto . Sad pitam: Da li da ovo radim u Dreamweaveru, ili je pogodnije nešto kao Joomla ili Wordpress, zbog količine sadržaja? Od svih ovih, DW mi nekako djeluje najozbiljnije, ali želim da čujem nekog ko više zna od mene
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
izrada sajta, napraviti sajt

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com