Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2007, 8:15   #1
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom BLENDER forum

Pokrenut BLENDER forum:

http://blenderserbia.20.forumer.com
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bigbug na korisnoj poruci:
speedy323 (7.9.2009)
Stara 16.9.2007, 2:41   #2
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: BLENDER forum

licno mislim da pokretanje takvih foruma nema smisla.
Jer uglavnom na 1000 clanova ide oko 10ak aktivnih kolko-tolko, a na forumima cak i kao sto je SK forum ( sa 8000+ clanova) nema vishe od 75 stalno-skroz-redovno-aktivnih. A SK je skrozzzz opsti forum. znaci Sve-i-svasta o kompjuterima.
Ako se forum uradi regionalno (znaci Srbija i okolne zemlje slicnog govornog podrucija, tipa Hrvatksa, BiH, poneko iz Makedonije i tako dalje) time se potencijalni broj korisnika drasticno suzava. Ali opravdano (regionalni forumi su OK, jer nije isto raditi na primer 3d ovde i u Juznoj Koreji, ili Engleskoj, ili u Africi). Ali ako se forum vec time ogranici, dalje ga sabiti na 1 program ga ubija u startu. Koliko ljudi u Srbiji radi u Blenderu? 20? mozda 50?
Pogledajmo DizajnZonu, najveci srpski dizajn forum, sa 10.000+ clanova, i svim mogucim oblastima dizajna. A 3d sekcija je najveci podforum na zoni. U ukupno bash redovnih clanova u 3d delu ima oko 30 maxxxxxximum maximuma. Pravih profesionalaca (bez kojih forum nema smisla) ima jos manje....
A sad zamislimo forum za isto podrucije lokalizovan, pa jos sveden na samo jedan program - i to globalno relativno slabo popularan Blender. Ne kazem nista o kvalitetu (nisam nikada radio ni u jednom 3d programu sem u Maxu, pa ne mogu da sudim) ali cinjenica je da je Blender manje popularan.
I stoga - ko ce dolaziti na taj forum? ko su ti mnogi ljudi u Srbiji i okolini koji rade u Blenderu? A tek koliko ima profesionalaca bez kojih je forum besmislen? ....
zakljucak je vrlo jasan, jer to je generalno sudbina svih foruma sa ciljnom grupom toliko uskom da prakticno jedva da postoji....
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 13:40   #3
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Tacno je da BLENDER koristi jako malo ljudi na ovim prostorima, tacno je i da oni koji nesto rade stide se da to javno priznaju jer to prosto nije IN pored takvih "zveri" kakve su Maya, Max, LW... Ali je i tacno da je ovaj program ovde izuzetno potcenjen. Posebno u oblasti modelovanja i 3D ilustracija. Za animaciju i Game dizajn ne mogu reci nista jer ga koristim samo za 3D ilustracije a trenutno sa ovim programom zaradjujem vise (radeci iz hobija) nego na svom redovnom poslu.

Zato mi je i namera da animiram ljude za pocetak i da ih uputim na korisne tutorijale a ako neko namerava dalje ozbiljnije da se bavi time jos bolje. Moci cemo na maternjem jeziku da razmenjujemo iskustva, cake i trikove. U oblasti staticnih slika jedina mana BLENDER-a je nedostajuci fotorealizam u renderu. Medjutim to se moze nadomestiti koriscenjem eksternih open source programa koji istina je nemaju optimizaciju komercijalnog render-engine-a ali i racunari postaju sve mocniji pa tako faktor vreme sve vise gubi na znacaju. Ali nije sustina 3D dizajna samo fotorealizam. Bitna je dobra ideja i duhovitost a to ne se ne postize koriscenjem skupih komercijalnih 3D programa.

Sve u svemu mislim da treba pokusati jer sam vec nailazio na srpskim forumima ljude koji su imali izuzetne radove u BLENDER-u i da je svakako zgodno napraviti jedno mesto okupljanja gde bi se to znanje moglo "brusiti" do savrsenstva.
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 14:50   #4
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
bigbug kaže: Pregled poruke
Tacno je da BLENDER koristi jako malo ljudi na ovim prostorima, tacno je i da oni koji nesto rade stide se da to javno priznaju jer to prosto nije IN pored takvih "zveri" kakve su Maya, Max, LW...
Hmm, zašto bi se neko stideo da prizna da radi u Blenderu? Meni lično je kul koristiti slobodan softver...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 14:59   #5
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: BLENDER forum

Ja sam otvorio temu ovde o blenderu i jako cenim taj program. Pokusavao sam da radim sa njim ali mi je izuzetno tesko da se snadjem u njemu. Zato sam i batalio....

Sve u svemu kako kazu dobar program i jos besplatan
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 15:06   #6
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Hmm, zašto bi se neko stideo da prizna da radi u Blenderu? Meni lično je kul koristiti slobodan softver...
Da li ces pre dobiti posao od klijenta ako kazes da radis u:

1. OPEN OFFICE-u ili MICROSOFT OFFICE-u
2. Auto CAD-u ili Pro Eng.
3 GIMP-u ili PHOTOSHOP-u
4. FIRST PAGE-u ili Dreamweaver-u
5. BLENDER-u ili 3D Studio Max-u

Na stranu umece u radu i kvalitet posla. Izjavom da radite u open source programu vec stavljate sebi jedan minus u startu. Dok ne pokazete sta znate. To nije slucaj na Zapadu gde drzavni aparati forsiraju open source resenja (LINUX i Open Office) ali kod nas to pre bude hendikep nego prednost.
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 15:47   #7
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
bigbug kaže: Pregled poruke
Da li ces pre dobiti posao od klijenta ako kazes da radis u:

1. OPEN OFFICE-u ili MICROSOFT OFFICE-u
2. Auto CAD-u ili Pro Eng.
3 GIMP-u ili PHOTOSHOP-u
4. FIRST PAGE-u ili Dreamweaver-u
5. BLENDER-u ili 3D Studio Max-u

Na stranu umece u radu i kvalitet posla. Izjavom da radite u open source programu vec stavljate sebi jedan minus u startu. Dok ne pokazete sta znate. To nije slucaj na Zapadu gde drzavni aparati forsiraju open source resenja (LINUX i Open Office) ali kod nas to pre bude hendikep nego prednost.
Sa klijentima ne treba mnogo razgovarati o tome. Jednostavno im pokažeš svoje radove, tj. portfolio. Šta njih briga u čemu ti radiš, sve dok je to dobro.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 19:29   #8
GOKSIMASTER
Veteran
 
Član od: 5.7.2006.
Poruke: 718
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

A ja cu klijentu za 5 god da kazem, radim u mayi , z brushu , studio tools-u. ps-u i koristim combustion i nudim vrhunski kvalitet , a ti ako oces open sorce e pa mozes da ga ...
GOKSIMASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 21:18   #9
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
GOKSIMASTER kaže: Pregled poruke
A ja cu klijentu za 5 god da kazem, radim u mayi , z brushu , studio tools-u. ps-u i koristim combustion i nudim vrhunski kvalitet , a ti ako oces open sorce e pa mozes da ga ...
Kad dostignes ovog dasu a ti mi se javi :
http://www.myline.be/index.php?optio...pper&Itemid=36
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 21:42   #10
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
bigbug kaže: Pregled poruke
Kad dostignes ovog dasu a ti mi se javi :
http://www.myline.be/index.php?optio...pper&Itemid=36
Sada tek vidim koliko je Blender mocan. Nisam nikada radio u njemu, ali sudeci po ovom liku koji ima stvarno dobre radove, nema smisla raspravljati o kvalitetu programa. Ma, kad dobro poznajes neki program, mozes da uradis u njemu sta god pozelis. Nevazno ni koliko je taj program star, popularan i koliko je lak za ucenje.

Sto se tice foruma, budite realni. Vecina ljudi u regionu, koji se bave dizajnom (2D, 3D ili nesto drugo) ce verovatno da odu na Dizajn Zonu i nigde drugde. Jer, DZ je svakako mala, ali najveca u regionu. SK lepo dodje, ali ne u tom obimu.

U svakom slucaju, mozete samo da pomognete sa vasim forumom, da odmognete sigurno ne mozete.

P.S Kao sto sam rekao na DZ, ako planirate da budete na nekom visem nivou, kupite neki najjeftiniji hosting i obican .com domen, povraca mi se kad vidim ove besplatne forum hostinge sa banerima. Nije to neka para, mozete skupiti bez problema, a na duze staze ce dobro doci.
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 21:48   #11
GOKSIMASTER
Veteran
 
Član od: 5.7.2006.
Poruke: 718
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Hehe, nemam ja nameru ni sad da ti se javim a kamoli kad dostignem tog nevidljivog dasu koji se ne pojavljuje iz nekog razloga ne mogu da vidim ni jednu sliku
GOKSIMASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 22:20   #12
GOKSIMASTER
Veteran
 
Član od: 5.7.2006.
Poruke: 718
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

E da , nije htela oper da prikazuje. Ali pogledao sam radove , i Ok radovi ko radovi nema nishta specijalno extra shto i sad uz trud ne bi mogao da uradim.
Nema savrshen render , Svima im fali AO
GOKSIMASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 0:48   #13
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: BLENDER forum

jAO Gorane! nAOpako! kako mogu AO da zAObidju? bez AO pass-a - slika niza klasa! sAOsecam sa tobom u bolu kAO i svaki put kada AO nestane i slika zAOstane

:P Malo spamujem, al Goran zna da je ovo zasluzio zbog svoje bAObabski velike ljubavi prema Ambient occlusionu
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 2:06   #14
GOKSIMASTER
Veteran
 
Član od: 5.7.2006.
Poruke: 718
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Narfix , gde si video do jaja render a da nema AO.

ps ovo nije poziv da pretrazujes net i nabijes mi sliku na msn
GOKSIMASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 2:19   #15
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Citat:
3dM@niak kaže: Pregled poruke
jAO Gorane! nAOpako! kako mogu AO da zAObidju? bez AO pass-a - slika niza klasa! sAOsecam sa tobom u bolu kAO i svaki put kada AO nestane i slika zAOstane

:P Malo spamujem, al Goran zna da je ovo zasluzio zbog svoje bAObabski velike ljubavi prema Ambient occlusionu
Hahahahahaha... Ovo je najjaca poruka upucena Goranu
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 2:23   #16
GOKSIMASTER
Veteran
 
Član od: 5.7.2006.
Poruke: 718
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: BLENDER forum

Neka neka Bojane , ko je Luki kriv kad nije nauci pravilno da ga koristi nego ga kacio na diffuse
GOKSIMASTER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Želite li da imate svoj forum? Željko Serverske aplikacije i baze podataka 48 31.1.2009 20:55
Sta je sa forumom!? dzambo Forum o forumu 27 10.1.2006 18:35
Zlonamerni FoRuM!!! Johnnyy Forum o forumu 15 14.12.2005 16:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com