Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.1.2010, 17:30   #1
DarkoPatic
Banned
 
Član od: 4.4.2009.
Poruke: 189
Zahvalnice: 133
Zahvaljeno 41 puta na 34 poruka
Određen forumom Ne mogu da pokrenem instalaciju Windowsa na laptopu

Problem je taj sto nemogu nikako da pokrenem instalaciju Windows-a. Njegov DVD-ROM je neispravan tako da nemogu da BOOT-ojem sa CD-a. U biosu mi samo daje 3 opcije 1. Floppy Disc 2. DVD-ROM 3. Hard disc. BIOS je isti kao kod ASUS-ovih maticnih ploca. Lap top je malo stariji model ali ima i dva USB porta. Ja imam i extermni CD-ROM, pokusavao sam i preko njega da pokrenem ali nece. Lap-top je marke HP a oznaka je OmniBook XE3. Svaka pomoc bi mi dobro dosla.
DarkoPatic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2010, 17:46   #2
kuršlus
Član
 
Član od: 21.10.2008.
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Lap-top PROBLEM :( ???

Treba da u biosu imaš opciju za butovanje sa USB bar se nadam, to ume neki put da proradi ako se u eksternom CDu nalazi instalacioni disk.
Ako ne uspeš tako onda nastaju problemi izvaditi HDD napolje, naći način kako ga prikačiti na drugi računar, fdiskom iz DOSa particionisati, formatirati, aktivirati particiju, načiniti je butabilnom može i DOS, na drugu dizvineš iskopirati install CD, vratiti u laptop, pokrenuti instalaciju iz DOSa i to je to. Deluje prosto. Ima i drugih načina ja znam ovaj i on radi. Tako se radilo kad sam bio mladji.

Poslednja ispravka: kuršlus (6.1.2010 u 17:48) Razlog: Predpostavljam da nemaš flopi bilo bi suviše lako
kuršlus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kuršlus na korisnoj poruci:
DarkoPatic (6.1.2010)
Stara 6.1.2010, 19:08   #3
DarkoPatic
Banned
 
Član od: 4.4.2009.
Poruke: 189
Zahvalnice: 133
Zahvaljeno 41 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Lap-top PROBLEM :( ???

Citat:
kuršlus kaže: Pregled poruke
Treba da u biosu imaš opciju za butovanje sa USB bar se nadam, to ume neki put da proradi ako se u eksternom CDu nalazi instalacioni disk.
Ako ne uspeš tako onda nastaju problemi izvaditi HDD napolje, naći način kako ga prikačiti na drugi računar, fdiskom iz DOSa particionisati, formatirati, aktivirati particiju, načiniti je butabilnom može i DOS, na drugu dizvineš iskopirati install CD, vratiti u laptop, pokrenuti instalaciju iz DOSa i to je to. Deluje prosto. Ima i drugih načina ja znam ovaj i on radi. Tako se radilo kad sam bio mladji.
Problem je sto neznam kako da prikljucim Hard disk na drugi racunar kada je ovaj u Lap-top-u vezan flet kablom. Drugo , neznam kako da formatiram particiju iz DOS-a (neznam ni sta je DOS , znam odprilike). Hteo bi neku jednostavniju varijantu, nesto sa usb flashom ili tako nekako ali racunar u BIOS-u uopste nema mogucnost sa USB opcijom za instalaciju Windowsa
DarkoPatic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2010, 20:18   #4
kuršlus
Član
 
Član od: 21.10.2008.
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Lap-top PROBLEM :( ???

To što tvrdiš ne može biti tačno ni pod razno. Postoje dve vrste HDDova za lap topove u ona vremena. ovi manji od 1,8 inča su novijeg datuma i o njima na pričam. Stari IDE diskovi i novi SATA oba su 2,5 inčna. Flet kabl koji pominješ je samo deo interfejsa koji povezuje maderbord sa harddiskom i tu je priči kraj.

E sad šta se na onim forumima pominje (USB fleška) tebe izgleda neće zanimati jer kažeš da ne možeš da butuješ sa USB porta i tu je priči o tome opet kraj.

Ako u biosu nema opcija za butovanje sa USB porta onda ostaje sledeće:
1- nabaviti flopi uredjaj za tvoj laptop (verovatno opet nemoguća misija - video sam taj uredjaj jednom (IBM laptop sa čini mi se 16MB rama disk ???? vrlo mali) i to pre nekih deset godina ako ne i više) butovati sistem sa win98 startabilne diskete i instalirati sistem sa eksternog CDa koji imaš.

2- Vraćamo se na jedinu moguću misiju. Kao što sam rekao : Izvaditi HDD iz laptopa. Obezbediti eksternu kutiju za njega IDE ili SATA zavisno koji je disk. Ako je IDE poželjno je da dotična ima priključak za napajanje sa spoljnjeg ispravljača (ti diskovi mogu da vuku i preko 700 mA).

Valjalo bi da bude računar na kome je win98 (baš sam matoro zakeralo) Kad smo povezali hdd na desktop računar proveriti particije na njemu. Prvu formatirati komandom format xx /S (DOS prozor xx je slovo prve particije diska iz laptopa). Drugu možeš i da ne diraš, ali na nju iskopirati instalacioni CD u neki direktorijum.

Proveriti da li je particija aktivna (biće ako nisi promašio slovo) i možeš ga vratiti u laptop.
Uključuješ laptop, diže se u DOS modu.
komandom D: (enter) predješ na d disk
komandom cd \ ime direktorijuma\ime direktorijuma (enter) dolaziš do mesta gde si iskopirao onaj win direktorijum SA instalacionog diska
komandom setup16 pokrećeš instalaciju na svom laptopu.

To treba da je ukratko TO
lakše i jeftinije promeniti DVD snimač u laptopu trebaće ti i posle.

Poslednja ispravka: kuršlus (6.1.2010 u 20:29) Razlog: proveri na netu da li ti laptop butuje sa USB porta
kuršlus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2010, 14:09   #5
DarkoPatic
Banned
 
Član od: 4.4.2009.
Poruke: 189
Zahvalnice: 133
Zahvaljeno 41 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Lap-top PROBLEM :( ???

Komp je vracen vlasniku jer je prvi vlasnik (moj komsija) prodao taj Lap -top nekom drugom vlasniku a taj drugi vlasnik je pokvario DVD-ROM pa neka sam resava problem posto i ovako nebi dobio ni dinara za to.
DarkoPatic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mogu li stari Pentium II prikačiti na ADSL Anticomp Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 22.5.2009 13:19
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Prelazak sa Windowsa na Linux? DoubleBassD Slobodni softver 29 14.10.2008 9:11
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com