Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.8.2013, 12:35   #101
Marko
Član
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Ecka
Poruke: 337
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 61 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Posto pricate o trgovini jel imate neki savet za mene (igram sa Vizantijom)? Imam Grcku samo i Kipar i Konstantinopolj i imam ona pocetna 2 merchanta koja nisam dirao. Da ih ostavim gde jesu ili ima negde nesto bolje?

Posto se ne razumem bas u trade...
Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 14:09   #102
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Jedva čekam iduću nedelju da počnem sa igranjem. Kao i na prethodnim dijelovima, maknem ograničenje godina i polako, sve pretvaram u Srbiju i u pravoslavlje Mislim da sam trojku igrao do 2700. i neke...
Uuuuu,kako to radis?Hocu i ja.
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 14:10   #103
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Marko kaže: Pregled poruke
Posto pricate o trgovini jel imate neki savet za mene (igram sa Vizantijom)? Imam Grcku samo i Kipar i Konstantinopolj i imam ona pocetna 2 merchanta koja nisam dirao. Da ih ostavim gde jesu ili ima negde nesto bolje?

Posto se ne razumem bas u trade...
Ni ja isto.Znaci isto pitanje al za Srbiju.Druge drzave ne igram.
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 16:02   #104
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Na početku igre trgovina je slaba, Ni Srbija ni Vizantija nemaju bolja rešenja nego što su trgovci postavljeni. Kasnije, ako preživite , trgovina dolazi do izražaja. No da biste zarađivali na trgovini morate znati kako funkcioniše.

Trgovinska snaga je ono što vam diže prihode od trgovine a trgovci su vaše "ofanzivno oružje" u trgovini.

Srbija ima solidnu trgovnsku snagu u svojoj trgovniskoj regiji pa bi trebala da radi na povećanju iste kako bi više para prikupila is dubrovnika (ragusa). Vizantija je prisutna i na dubrovačkom i na carigradskoj trgovačkoj regiji. Dakle i ona tu mora da ojača svoju trgovačku snagu pre nego što može da očekuje neke visoke prihode. Trgovačka snaga se jača trgovačkim građevinama i lakim brodovima kao i nacionalnim idejama. No obzirom da se borite za život na početku mislim da para za te stvari nećete imati.

Trgovac vam daje 2 poena trgovačke snage tamo gde se nalazi i omogućava vam 10% bonusa na prikupljanje para iz trgovačkog centra. A ako ga postavite ta preusmerava trgovinu onda on određen iznos preusmeri iz tog centra (usput ga i uveća) u sledeći koji vi izaberete i tamo se uveća vredost. Na početku su to sve mali iznosi da skoro i nema veze da li ćete sa oba da prikupljate ili preusmeravate ali kasnije se najviše isplati da sa svim preusmeravate trgovinu u pravcu centra gde vam je glavni grad jer u tom centru uvek prikupljate pare od trgovine bez obzira da li imate trgovca ili ne tamo. Jedino je bitno da građevinama ojačate svoju trgovnisku snagu što više u centru oko glavnog grada jer od toga zavisi koliko ćete zarađivati.

Pošto vi igrate sa malim zemljama dok ne ojačate svoju trgovinsku moć u centrima ostavite trgovce da prikupljaju tamo a kasnije kada ste dominantni sa snagom u centru sve trgovce u preusmeravanje stavite. Naravno Srbija treba da ima na umu da će Venecija vrlo brzo da se pojavi a ona sa svojim lakim brodovima zna da uzme iz dubrovnika najveći deo novca. To nas dovodi do trgovačkih ratova koji ovde, za razliku od EU 3, imaju smisla i te kako.

Kasnije kada se igra razgrana zanemarivanje trgovine će vas dovesti u velike probleme tako da vam predlažem da dobro proučite ovaj aspekt igre. Mnogo olakšava kasnije, na početku ne utiče mnogo na snagu ni jedne države.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku director na korisnoj poruci:
Marko (29.8.2013), obidijus (28.8.2013)
Stara 28.8.2013, 19:35   #105
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Mene je ****lo da malo nakon sto sam zauzeo bosnu i raguzu,otomane preplave neki rebeli pa su stvorili bugarsku a makedonija,monastir,jedrene,epir,tesalija pripali vizantiji(turci imaju Carigrad),tako da sam posto su i Vizantija i bugarska imali malo vojske iz nekoliko ratova uspeo da im sve to uzmem,a kasnije sam i liku,a u istri se pobunili neki i prikljucili se meni(i osim Istre dobih tu i 13k vojske)
Tako da sam sad objavio rat madzarima,na brzinu sam im s**** gro vojske i zauzeo nekoliko provincija.Moram otpustiti nesto vojske jer debelo idem u minus i uzimam pozajmice,trazicu im mir uskoro najverovatnije cu im uzeti par ovih rvatskih provincija.A onda normalno konvertovanje latinske jeresi i rvatske "kulture".
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 20:07   #106
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Da li je iko probao da konvertuje CK2 sejv i da igra EU4? Zar nije to malo, da prostite na izrazu, gamebreaking?
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 22:02   #107
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Poceo sam da igram EU4, isti osecaj kao sa trojkom, mada mi je jos uvek sve pomalo konfuzno..
Imam par pitanja ako neko zna:

1.U jednom od event-a sam imao da biram nekoliko stvari, sve lose, pa sam izabrao opciju koja je davala: MERCANTILE -5. Ok, kapiram da sam time malo zaustavio razvoj trgovine, ali gde se gledaju ti parametri. Gde mogu da vidim koliki je mercantile?
2. Da li za povecanje stabilnosti moram da trosim administrative power, ili ima neki drugi nacin da se poveca, i da li se stabilnost menja samo vremenom (ne racunajuci event-e)
3.Prvu partiju sam poceo sa Francuskom, najaci su pa taman da se usemim, i imam dva trgovca, jedan skuplja lovu u bordou (moja provincija), i u tom trade nodu sam ubedljivo najaci, a drugi iz sevilje preusmerava trade power nizvodno do bordoa. Da li moze da se salje trade power uzvodnim putem, i ima li to smisla?
4. Svaki put kada capim neku teritoriju, pojave se neki aggresive expansion bodovi. Kapiram da je to nesto slicno kao Infamy u eu3. Gde mogu da vidim koliko jos mogu bezbedno da se sirim?

Eto par pitanja, ako neko zna odgovore zahvaln sam

Poslednja ispravka: JeSuis (28.8.2013 u 22:22)
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 22:06   #108
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Kako gledate te trade nodove?Posto je to slabo objasnjeno u tutorialu.Jos nisam poceo.Nemam vremena.Xcom je sada na redu.
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 23:16   #109
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
JeSuis kaže: Pregled poruke
Poceo sam da igram EU4, isti osecaj kao sa trojkom, mada mi je jos uvek sve pomalo konfuzno..
Imam par pitanja ako neko zna:

1.U jednom od event-a sam imao da biram nekoliko stvari, sve lose, pa sam izabrao opciju koja je davala: MERCANTILE -5. Ok, kapiram da sam time malo zaustavio razvoj trgovine, ali gde se gledaju ti parametri. Gde mogu da vidim koliki je mercantile?
2. Da li za povecanje stabilnosti moram da trosim administrative power, ili ima neki drugi nacin da se poveca, i da li se stabilnost menja samo vremenom (ne racunajuci event-e)
3.Prvu partiju sam poceo sa Francuskom, najaci su pa taman da se usemim, i imam dva trgovca, jedan skuplja lovu u bordou (moja provincija), i u tom trade nodu sam ubedljivo najaci, a drugi iz sevilje preusmerava trade power nizvodno do bordoa. Da li moze da se salje trade power uzvodnim putem, i ima li to smisla?
4. Svaki put kada capim neku teritoriju, pojave se neki aggresive expansion bodovi. Kapiram da je to nesto slicno kao Infamy u eu3. Gde mogu da vidim koliko jos mogu bezbedno da se sirim?

Eto par pitanja, ako neko zna odgovore zahvaln sam
1. Mercantilism daje valjda vise bonuse od provincija koje kontrolises a smanjuje trade power u ostalim nodovima. Mozes videti na trade screenu.

2.Samo admin poeni ili event.

3. Moze, ali ne salje nikakvu vrednost iz tog centra vec samo povecava tvoj trade power u prethodnom centru. U principu se ne isplati trositi trgovce i brodove na to ali ako mozes da osvojis te provincije, onda je sasvim na mestu.

4. AE ti se racuna za svako naciju posebno, slicno kao odnosi u CK2. Dobijas odredjen broj AE poene kada uradis nesto lose, ali koliko ce koja nacija biti besna na tebe zavisi od vise stvari. Nacije blizu tebe i blizu tvoje mete ce dobiti veci AE nego neke daleke. Znaci ako uzmes kao Francuska Calais Englezima, kod njih ces dobiti najveci AE, kod tvojih suseda malo manji a na daleke nacije druge religije nece imati nikakvog efekta - Timuride ce boleti ona stvar sto si ti zauzeo Calais.

Citat:
JAZO kaže: Pregled poruke
Kako gledate te trade nodove?Posto je to slabo objasnjeno u tutorialu.Jos nisam poceo.Nemam vremena.Xcom je sada na redu.
Na trade mapi se sve lepo vidi.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
JeSuis (29.8.2013)
Stara 29.8.2013, 1:35   #110
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Sarmatian kaže: Pregled poruke
4. AE ti se racuna za svako naciju posebno, slicno kao odnosi u CK2. Dobijas odredjen broj AE poene kada uradis nesto lose, ali koliko ce koja nacija biti besna na tebe zavisi od vise stvari. Nacije blizu tebe i blizu tvoje mete ce dobiti veci AE nego neke daleke. Znaci ako uzmes kao Francuska Calais Englezima, kod njih ces dobiti najveci AE, kod tvojih suseda malo manji a na daleke nacije druge religije nece imati nikakvog efekta - Timuride ce boleti ona stvar sto si ti zauzeo Calais.
.
Dakle ne postoji neka vrednost koju ne bih smeo da premasim sa tim poenima, nego jednostavno kad provalim da ceo komsiluk piz*i na mene, da smanjim dozivljaj sa ekspanzijom?

Ako jeste ovako onda je skroz ok mehanizam, bolje nego Infamy limit iz trojke..
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 8:27   #111
caesar91
Član
 
Član od: 22.9.2012.
Poruke: 47
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Infamy je bio glupost.mislim sta treba da boli tamo novgorod ako sam ja u ratu sa npr italijanskim drzavama sa kojima oni niti imaju neke veze niti su u blizini
caesar91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 9:28   #112
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
JeSuis kaže: Pregled poruke
Dakle ne postoji neka vrednost koju ne bih smeo da premasim sa tim poenima, nego jednostavno kad provalim da ceo komsiluk piz*i na mene, da smanjim dozivljaj sa ekspanzijom?

Ako jeste ovako onda je skroz ok mehanizam, bolje nego Infamy limit iz trojke..
AE ti je u stvari negativan bonus na odnose sa susednim i državama odma iza tvojih suseda. Na primer kada sam krenuo sa ekspanzijom sa Brandeburgom, posle 3 regije osvojene i još 4 regije u vazalnom odnosu, bohemia i poljska su dobile -60 u odnosima sa mnom. Na -50 postoji mogućnost da te država stavi za rivala, a na -100 postaješ enemy. E sad dolazimo do glavne stvari, a to su koalicije. Kada postaneš enemy AI osniva koaliciju protiv tebe i tu uglavnom uđu svi sa kojima si u lošim odnosima ili imaju CB za tebe. Napadi koalicija su jako gadni i osim velikih nacija svima ostalima je jako teško da se izvuku iz takvog rata. Čak i ako pobedite manpower vam je tako loš da ste sledećih 10 godina meta za odstrel a pošto ti ratovi traju dugo ratna istrošenost vam digne i revolt risk pa rebeli prave velike probleme. Čak su koalicioni ratovi protiv malih država problem jer AI dosta često spoji sve armije u jednu po 4-5 malih država naprave stack od 15-20k, vrlo nezgodno. Protiv mera za ovo je podizanje odnosa sa svim državama kako bi maksimalno odložili da vas zamrze i zaustavljanje svoje ekspanzije, jer vremenom se AE gubi.

Merkantilizam podiže trgovačku snagu tvojih provincija u trgovačkom centru kom pripadaju. To je jedini direktan uticaj na igru. Međutim visok merkantilizam utiče negativno na event-e koji vam daju bonuse na trgovinu a ako ste preko 30 nećete moći da osnujete east India trade company (jedan od boljih nacionalin event-a u igri, ali nemaju ga sve države). Takođe merkantilizam od 50 ili više aktivira event američke revolucije (ako planirate kolonije) sa ogromnim stackovima rebela. Verovatno ima još nekih negativnih uticaja ali nisam naišao na njih niti vidim po forumima da se spominju. Povećava se i smanjuje isključivo preko event-a tako da pazite šta birate. U početku ga povećavajte a kad dođete do 20 onda dobro razmislite kuda dalje. Za sada ko planira da kolonizuje trebalo bi da ga drži do max 30 a najbolje do 20 a ko nema nameru da ide u kolonizaciju on neka ide što više.

Ovde možete videti trenutni merkantilizam :

http://i.imgur.com/WlrF1k0.jpg

Poslednja ispravka: director (29.8.2013 u 9:36)
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku director na korisnoj poruci:
JeSuis (29.8.2013)
Stara 29.8.2013, 12:58   #113
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Imam jos jedno pitanjce:

Stalno gubim jedan military power zato sto mi pise 2/1 - Leader. Sta je to?

Jedno vreme sam gubio 1 diplomatic power zato sto sam imao 7/6 relations. Sta sve spada u relations??
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 16:15   #114
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Military power imas dva generala, admirala mozes besplatno da podrzis jednog.
Ako koristis kralja ili prestolonaslednika kao vodju oni ne trose poene.
Relations pravo prolaza, vazali, brakovi, savezi garantovanje nezavisnsti pa sve.
Uostalom idi diplomacy dole je view my country i onda pise 4/4 recimo kad stavis misa tu vidis sve odnose.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 18:12   #115
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

A ne mogu da verujem,riknuo mi sinko,a kralj mi je mator 60+ godina,pa se brinem sta ce biti ako se ne oplodi opet,malo zivota jos ima.Isao sam u brakove sa Poljacima i Rusima,hoce mi biti neko njihov kralj ako ovaj matori crkne?
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 18:30   #116
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Marko kaže: Pregled poruke
Posto pricate o trgovini jel imate neki savet za mene (igram sa Vizantijom)? Imam Grcku samo i Kipar i Konstantinopolj i imam ona pocetna 2 merchanta koja nisam dirao. Da ih ostavim gde jesu ili ima negde nesto bolje?

Posto se ne razumem bas u trade...
Mislim da na paradox-ovom forumu je savet da odmah udaris na turke.
Kažu to je jedini način da se igra sa Vizantijom.
Ako čekaš otomani će te kad tad a ustvari vrlo brzo udariti i nemaš šanse ni sa saveznicima koji mogu da ti najbrže budu Vlaška i Srbija.
Druge neće interesovati da se uključe možda Venecija ali sve je to slabo za turke.
Savet tamo je da napraviš što veću flotu preko limita obavezno jer ovaj put otomani imaju jaku flotu ali AI ne pravi preko limita.
Znači samo gruvaj galije da ih imaš više od otomana bar za 1-2 (ukupno sa saveznicima da imaš više od njih i njihovih eventualnih saveznika).

Kad to uradiš ako imaš sreće njihov prvi rat da nije protiv tebe već u aziji i da im je vojska tamo možeš da blokiraš prolaz ka evropi i pokupiš te teritorije oko Carigrada.
To ti sa Vizantijom odlučuje sudbinu a ne trgovina. Taj prvi rat protiv otomana. Možeš da udariš pre njih na Atinu i uzmeš par teritorija itd znači ne odmah već se spremiš dobro sa galijama pa udri po turcima.


Elem Srbija na početku veoma slabašna ali ipak dovoljno jača od Bosne, Dubrovnika i Vlaške. Već sam pričao kako može u početku da se širi Srbija.
Naravno bez slika ništa, ko da se nije ni desilo zato ih postavljam.
Ona prva slika je Srbija 1497.
Ko što sam reko Bosna, Dubrovnik, Vlaška to je lako ali i to će vas usporiti i imaćete i dugove.
Mađari su prvi pravi izazov i može se odraditi sa Austrijom u savezu ili kad ih napadnu poljaci i litvanci koji su u personalnoj uniji pa kad im satru vojsku vi opušteno uđete u sopstveni rat i pokupite teritorije i primorate ih da vam ih predaju.
Veeeliki problem je tih 200% na cenu CORE za teritorije koje drže mađari.
Uf bre to baš usporava ako imate dosta njihovih teritorija
Onaj deo gde se ponekad pojave Hrvati je lako uzeti ako naterate mađare da ih puste pa posle napadnete Hrvatsku.

Kad se jednom to odradi onda sledi duži period konsolidovanja, izgradnje i sređivanja svog dvorišta i rat sa turcima nije poželjan sve dok se Moskva ne približi istima.
Sa Moskvom je lako ući u savez i Austrija tada više nije potrebna.
A rusi imaju vojske ihaaaj. Samo velika im teritorija i imaju gadan običaj da ratuju na više strana i da vas zovu u svaki taj rat .
Ako im krene loše bolje bi bilo da isključite opciju da saveznik može u vaše ime da pregovara o uslovima mira .

Srbija posle tačno 100 godina u igri 1544 god. na slici je Srbija kakva je i trebala da postoji .
Pravo Dušanovo carstvo plus ponešto teritorija od mađara čisto da se ima i višak, heh.
To je već posle prva dva rata sa otomanima.
Prvi rat 3 teritorije mislim Albanija, Monostir i Makedonija ali i teranje da otpuste Vizantiju, Epir, Dukadir, Kandar itd.
Čim istekne primirije drugi rat i ostatak starog Dušanovog carstva.
Turci će naravno odmah da uzmu vrlo brzo nazad od Vizantije teritorije te je rat ponovo sa njima i neizbežan.
Drugi rat je bio po istom principu kad oni udare na Mameluke i meni se još otvorilo da se Bugari pobune te je na njihovoj teritoriji bilo mnogo vojske a nas i rusa 300 meleona .

Ona treća slika je 144 god od početka tačno 1588 godina.
Imam preko 50 mislim 52 regimente limit i jedino nisam zadovoljan sa brodovima jer ih imam možda 30-tak eventualno 32 a to je baš premalo.
Turci su imali u prethodnim ratovima po 60-70 na nekoliko strana.
Zato se ni ne trudim da brodovima nešto uradim.
Što se tiče para e sad je već postalo prelako.
Kad napunim maksimum limit vojske i skroz plaćam održavanje idem po 20-tak dukata u plus mesečno.
Moral vojske preko 4, tehnologija vojna ne kasnim ili eventualno povremeno pustim 1 da kasnim, rus saveznik ima više od mene vojske, zajedno imamo mislim 120000 da skupimo.

Iskreno ne znam šta sad više da radim jer nemam neki veliki izazov ko na početku i igra dalje će se svoditi na to da na svakih 5 godina udarim turke i oteram ih još za malo u aziju ili da udarim na poljake pošto su se spojili sa Litvanijom pa da to možda razbucam.
Eventualno Austrija jer mi više nisu opasan protivnik.

Zanimljivo dobio sam neku moguću misiju da ujedinim teritorije pod pravoslavljem tj bitne teritorije kao Rim i na bliskom istoku itd sve one "svete zemlje" i da ih preobratim u pravoslavlje pa možda to pokušam na kraju kad nemam drugo šta
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	srbija_1497.jpg
Viđeno:	176 puta
Veličina:	98,9 KB
ID:	47110   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Srbija_1544.jpg
Viđeno:	170 puta
Veličina:	98,0 KB
ID:	47112   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Srbija_1588.jpg
Viđeno:	205 puta
Veličina:	98,5 KB
ID:	47113  
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zemunelo na korisnoj poruci:
Marko (30.8.2013)
Stara 29.8.2013, 19:09   #117
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jel postoji nacin da se poveca broj generala koje mogu da podrzavam, bez da gubim military power?
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2013, 20:28   #118
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Zemunelo kaže: Pregled poruke
Mislim da na paradox-ovom forumu je savet da odmah udaris na turke.
Kažu to je jedini način da se igra sa Vizantijom.
Ako čekaš otomani će te kad tad a ustvari vrlo brzo udariti i nemaš šanse ni sa saveznicima koji mogu da ti najbrže budu Vlaška i Srbija.
Druge neće interesovati da se uključe možda Venecija ali sve je to slabo za turke.
Savet tamo je da napraviš što veću flotu preko limita obavezno jer ovaj put otomani imaju jaku flotu ali AI ne pravi preko limita.
Znači samo gruvaj galije da ih imaš više od otomana bar za 1-2 (ukupno sa saveznicima da imaš više od njih i njihovih eventualnih saveznika).

Kad to uradiš ako imaš sreće njihov prvi rat da nije protiv tebe već u aziji i da im je vojska tamo možeš da blokiraš prolaz ka evropi i pokupiš te teritorije oko Carigrada.
To ti sa Vizantijom odlučuje sudbinu a ne trgovina. Taj prvi rat protiv otomana. Možeš da udariš pre njih na Atinu i uzmeš par teritorija itd znači ne odmah već se spremiš dobro sa galijama pa udri po turcima.


Elem Srbija na početku veoma slabašna ali ipak dovoljno jača od Bosne, Dubrovnika i Vlaške. Već sam pričao kako može u početku da se širi Srbija.
Naravno bez slika ništa, ko da se nije ni desilo zato ih postavljam.
Ona prva slika je Srbija 1497.
Ko što sam reko Bosna, Dubrovnik, Vlaška to je lako ali i to će vas usporiti i imaćete i dugove.
Mađari su prvi pravi izazov i može se odraditi sa Austrijom u savezu ili kad ih napadnu poljaci i litvanci koji su u personalnoj uniji pa kad im satru vojsku vi opušteno uđete u sopstveni rat i pokupite teritorije i primorate ih da vam ih predaju.
Veeeliki problem je tih 200% na cenu CORE za teritorije koje drže mađari.
Uf bre to baš usporava ako imate dosta njihovih teritorija
Onaj deo gde se ponekad pojave Hrvati je lako uzeti ako naterate mađare da ih puste pa posle napadnete Hrvatsku.

Kad se jednom to odradi onda sledi duži period konsolidovanja, izgradnje i sređivanja svog dvorišta i rat sa turcima nije poželjan sve dok se Moskva ne približi istima.
Sa Moskvom je lako ući u savez i Austrija tada više nije potrebna.
A rusi imaju vojske ihaaaj. Samo velika im teritorija i imaju gadan običaj da ratuju na više strana i da vas zovu u svaki taj rat .
Ako im krene loše bolje bi bilo da isključite opciju da saveznik može u vaše ime da pregovara o uslovima mira .

Srbija posle tačno 100 godina u igri 1544 god. na slici je Srbija kakva je i trebala da postoji .
Pravo Dušanovo carstvo plus ponešto teritorija od mađara čisto da se ima i višak, heh.
To je već posle prva dva rata sa otomanima.
Prvi rat 3 teritorije mislim Albanija, Monostir i Makedonija ali i teranje da otpuste Vizantiju, Epir, Dukadir, Kandar itd.
Čim istekne primirije drugi rat i ostatak starog Dušanovog carstva.
Turci će naravno odmah da uzmu vrlo brzo nazad od Vizantije teritorije te je rat ponovo sa njima i neizbežan.
Drugi rat je bio po istom principu kad oni udare na Mameluke i meni se još otvorilo da se Bugari pobune te je na njihovoj teritoriji bilo mnogo vojske a nas i rusa 300 meleona .

Ona treća slika je 144 god od početka tačno 1588 godina.
Imam preko 50 mislim 52 regimente limit i jedino nisam zadovoljan sa brodovima jer ih imam možda 30-tak eventualno 32 a to je baš premalo.
Turci su imali u prethodnim ratovima po 60-70 na nekoliko strana.
Zato se ni ne trudim da brodovima nešto uradim.
Što se tiče para e sad je već postalo prelako.
Kad napunim maksimum limit vojske i skroz plaćam održavanje idem po 20-tak dukata u plus mesečno.
Moral vojske preko 4, tehnologija vojna ne kasnim ili eventualno povremeno pustim 1 da kasnim, rus saveznik ima više od mene vojske, zajedno imamo mislim 120000 da skupimo.

Iskreno ne znam šta sad više da radim jer nemam neki veliki izazov ko na početku i igra dalje će se svoditi na to da na svakih 5 godina udarim turke i oteram ih još za malo u aziju ili da udarim na poljake pošto su se spojili sa Litvanijom pa da to možda razbucam.
Eventualno Austrija jer mi više nisu opasan protivnik.

Zanimljivo dobio sam neku moguću misiju da ujedinim teritorije pod pravoslavljem tj bitne teritorije kao Rim i na bliskom istoku itd sve one "svete zemlje" i da ih preobratim u pravoslavlje pa možda to pokušam na kraju kad nemam drugo šta
Lepo,lepo.Jesi razvijao koju koloniju?I koje si ideje usvajao?
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2013, 8:16   #119
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
JeSuis kaže: Pregled poruke
Jel postoji nacin da se poveca broj generala koje mogu da podrzavam, bez da gubim military power?
Možeš preko nacionalnih ideja, na primer inovative daje jednog a mislim da ima i u jednoj od military grupa samo sad nisam kući da vidim koja je. Takođe proveri uniqe buildings, mislim da je i tu jedno mesto preko jedne građevine.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku director na korisnoj poruci:
JeSuis (30.8.2013)
Stara 30.8.2013, 8:45   #120
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Poz.
Jel postoji neki način kako da povećam uspešnost kolonista koje šaljem?
Poslao sam već oko 20 kolonista u Afriku, ali neće crnci biti crnci pa poubijaju koloniste(jednom su stigli do oko 60% od pravljenja grada). Nisam siguran, da li je to bila na EU3 da si mogao da pošalješ vojsku kako bi potamanila divljaka a kolonista onda nasele bez problema. Ili postoji druga mogućnost?
Hvala.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com