Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2011, 16:05   #1
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Ako uvažena moderatorska ekipa dozvoli da malo prokomentarišemo u vezi piraterije. Naime u javnim medijima je bilo skoro dosta reči o tome, kako smo mi zemlja sa najvećom piraterijom u regionu pa i šire. Nikako niko da kaže neku reč zašto je to tako. Da li država može po tom pitanju da odradi svoj deo posla. Ne mislim samo na kažnjavanje, već i na neke druge stvari koje ona sa svojim uredbama, zakonima i sličnim stvarima može da reši. Jeste da smo neverovatno siromašna zemlja, mada to nije smelo da se dogodi. Međutim ne želim da pričamo o politici jer ovde nije tome mesto već o direktnom problemu. Mnogi korisnici računara uprkos siromaštvu bi bili spremni neke stvari i da plate i time bi sigurno smanjili pirateriju. Ona jeste ogroman procenat, ali svaki korak bi doprineo da se to umanji.
Prvo bih hteo da krenem od ljudi koji poseduju firme i softver u njima. Tu je verovatno najmanja piraterija ali je ima. Oni bi doprineli smanjenju tako što bi se preorentisali na slobodan softver. Operativni sistemi kao što je Linuks i njegovi delovi poput Ubuntua, Fedore i drugih su vrlo korisni i mogu bukvalno da zamene Windows bilo koju verziju. Jedino programe koje ne podržava Linuks ima smisla instalirati Windows ali sve ih je manje koje alternativni operativni sistemi ne mogu da svare. Office je naj interesantniji jer je i najskuplji, a firmama je neophodan.
Sad bih hteo da kažem neku reč o običnim korisnicima kao što sam ja i većina vas koji ovo čitate. Kupiti neke dobre programe ovde kod nas je skoro nemoguća misija. I ako ih ima oni su neverovatno pretplaćeni. Većina su nedostupni jer kod nas još nije zaživelo internet plaćanje. Tu bi se sigurno smanjila piraterija i za ovo direktno okrivljujem državu. Verovatno ona stopira da ovde zaživi nešto poput pay-pala, e-bay ili amazona. Evo ja sam konkretno zainteresovan za neke programe koje ovde jednostavno neću kupiti dok im ne bude razumna i realna cena. Primer Corel x5 u inostranstvu može da se nabavi ispod 500 dolara komplet Draw paket a ovde kod nas je oko 800 eura. Sad vidite koja je to razlika. Tu su i programi poput ACDSee-a i System Mehanica koji pojedinačno idu dosta ispod 50 eura i drugih jako dobrih, jeftinih ali i kao što sam već rekao nedostupnih.
I da zaključim na kraju, da niko nije rekao ni reč od javnih glasila pa i javnih pojedinaca o ovom problemu koji bi se sagledao na malo drugačiji način a ne samo iz jednog ugla.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 16:32   #2
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
...Naime u javnim medijima je bilo skoro dosta reči o tome, kako smo mi zemlja sa najvećom piraterijom u regionu pa i šire. Nikako niko da kaže neku reč zašto je to tako....
Ovo ne uzimaj zdravo za gotovo, ovaj podatak niko nije potkrepio dokazima, vec se isti "strucnjaci" pojavljuju na tv-u i prosipaju neke nadrealne podatke koji se ne mogu nigde naci zvanicno. Da li je slucajno da se ti "strucnjaci" pojavljuju na svim mogucim kanalima a u isto vreme Microsoft pokrece reklamnu kampanju po celom Beogradu za kupovinu originalnog Windowsa? A problem treba posmatrati i na drugaciji nacin, ako pretpostavimo da je i svih 100% programa piratsko u Srbiji (sto je naravno nemoguce), to izgleda kao uzasan podatak ali ako pogledamo koliko u Srbiji ima ozbiljnih kompanija koje aktivno koriste racunarske programe i zavse od njih, dobijemo mizernu cifru (u svetskim razmerama). Mogu da se kladim da se vise novca od autorskih prava gubi u Americi koja recimo ima procenat 10% piratskog software-a, nego u Srbiji koja ima pretpostavljenih 100%.

Ne opravdam pirateriju u potpunosti ali je svima jasno da se ovaj problem ne moze gledati bez uplitanja politike. Todos spominje besplatne programe i to je sjajna stvar, ali mi se cini da Microsoft ima monopol u Srbiji zbog raznih ugovora potpisanih sa Vladom. Cela prica se na kraju svodi da ne brine Vlada o piratskom software-u nego Microsoft o svom profitu
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 16:43   #3
squall_whatever
Član
 
Član od: 13.1.2011.
Lokacija: Lordran
Poruke: 36
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Piraterija u Srbiji uopšte nije shvaćena ozbiljno. Većina ljudi smatra da kada kupi CD kod Baneta na pijacu da je to ustvari original.
Drugi problem bi verovatno bio to što ljudima već veliki deo plata odlazi na osnovne namirnice, pa ko će još da daje 50 plus eura za igru/neki program.

Piraterija nam je u psihi, zato što većina ljudi ne smatra kompjuterske aplikacije ozbiljno, tako dok se god ne podigne awerness u vezi piraterije software-a, ostaće tako do daljneg.
squall_whatever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 16:45   #4
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

@ Mali Mrav
Potpuno se slažem sa poslednjim pasusem.
Ima nelogičnosti. Svi novi računari koji se sklapaju kao brendirani idu sa originalnim Windowsom. Tako je i sa laptopovima u 70% slučajeva. Antivirus ide na 30 dana, e sad što neko neće da plati Nod ili Kasperski na primer pa instalira fanstastičnu besplatnu alternativu u vidu Avasta, to ne treba da brine nadležne. dali im je možda krivo zbog toga?! Ili daju Office na probu a ti lepo deinstaliraš kad prođe 30 dana i staviš Open Office.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 16:47   #5
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
squall_whatever kaže: Pregled poruke
Piraterija u Srbiji uopšte nije shvaćena ozbiljno. Većina ljudi smatra da kada kupi CD kod Baneta na pijacu da je to ustvari original.
Drugi problem bi verovatno bio to što ljudima već veliki deo plata odlazi na osnovne namirnice, pa ko će još da daje 50 plus eura za igru/neki program.

Piraterija nam je u psihi, zato što većina ljudi ne smatra kompjuterske aplikacije ozbiljno, tako dok se god ne podigne awerness u vezi piraterije software-a, ostaće tako do daljneg.
Ne slažem se uopšte sa tvojim odgovorom. Ne treba tako posmatrati ovaj problem. Ne želim ovu temu da upropastim već da se na pravi adekvatan načim sagleda problem.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 16:53   #6
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
@ Mali Mrav
Potpuno se slažem sa poslednjim pasusem.
Ima nelogičnosti. Svi novi računari koji se sklapaju kao brendirani idu sa originalnim Windowsom. Tako je i sa laptopovima u 70% slučajeva. Antivirus ide na 30 dana, e sad što neko neće da plati Nod ili Kasperski na primer pa instalira fanstastičnu besplatnu alternativu u vidu Avasta, to ne treba da brine nadležne. dali im je možda krivo zbog toga?! Ili daju Office na probu a ti lepo deinstaliraš kad prođe 30 dana i staviš Open Office.
Daju Office na 30 dana a posle kad istekne, 99% regular-novice korisnika ce da kupe novi Office iz koferceta, kad se covek navikne na nesto nece da se bakce sa tamo nekim novim programima. Posle se zale kako je velika stopa piraterije
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 17:06   #7
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Problem piraterije ne može da se odvoji ni od pitanja standarda stanovništva ni od psihologije koja ovde vlada. Šta ko priča je već klasična propaganda. To je ono kao prosečna plata: ako Rokfeler preleće svojim privatnim avionom iznad Niša, računa se i njegov prihod za prosečnu platu u tom gradu. Vidiš tako neki nebulozan izveštaj na TV-u, pa se okreneš oko sebe i vidiš za koje plate ljudi rade, ako uopšte i rade, pa se zapitaš. Zašto se ne zapitaš i za pirateriju? Ne možeš da porediš statistiku u zemlji gde većina stanovništva jedva sastavlja kraj s krajem sa statistikom neke razvijene zemlje. I tamo ima piraterije, samo manje, a razlog je drugačija propaganda i psihologija. U zemlji gde se na državnoj televiziji forsira primitivizam umesto obrazovanja, baš će neko da morališe o pirateriji. Onda, uzmi u obzir koliki procenat stanovništva uopšte ume da koristi kompjuter. Oduzmi one tetke i pandure što igraju pasijans i Minesweeper i dobićeš vrlo poražavajući procenat. Uzmi onda u obzir i rupe i selendre gde nema interneta, pa cenu interneta, pa poznavanje interneta prosečnog stanovnika Srbije i videćeš da ta nazovi statistika o najvećem procentu piraterije u regionu ne drži vodu.

Ako se vodiš moralnim načelima, a ti nemoj da koristiš piratsku verziju PhotoShopa, nego lepo koristi besplatne online editore koji su za potrebe prosečnog korisnika više nego dovoljne, a na isti su kalup. Isto tako - tu je Open Office umesto Worda, GNU umesto Windowsa i mirna Bačka.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
I ako ih ima oni su neverovatno pretplaćeni.
Ovo nisam razumela? Precenjeni si mislio?
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:00   #8
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Da mislio sam precenjeni. Slaba mi strana izražavanje, ništa novo od mene.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:06   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Todose, možeš da kupuješ kreditnom karticom , a paypal ne prihvata našu državu zato što je pre 15 godina bilo mnogo prevara sa kreditnim karticama.. međutim možeš da otvoriš račun kod paypala pa da uplatiš kreditnom karticom kolko hoćeš
Samo noobovi kukaju što ne mogu da kupuju preko interneta
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:07   #10
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

@ Ulmawen
Potpuno se slažem sa tobom što se tiče open programa i operativnih sistema. Ali ne treba samo kukakati, gledati statistike koje čak ni u razvijenim zemljama nisu sjajne. Skoro sam od par osoba iz inostranstva tražio i-mail da bi im poslao slike, rekli su prvo; šta ti je to? Na kraju se ispostavilo da ne znaju ni kompjuter da uključe, a eto žive tamo gde to ne bi smelo da se desi. U pitanju je osoba iz Slovenije i druga iz Kanade. A i open programi ne mogu da zamene one prave. Da za obične korisnike, ali nikako za one koji traže više (poput mene).
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:09   #11
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Todose, možeš da kupuješ kreditnom karticom , a paypal ne prihvata našu državu zato što je pre 15 godina bilo mnogo prevara sa kreditnim karticama.. međutim možeš da otvoriš račun kod paypala pa da uplatiš kreditnom karticom kolko hoćeš
Samo noobovi kukaju što ne mogu da kupuju preko interneta
Da nije to malo komplikovana procedura?
Da se nadovežem još. A zašto ovi što jure readere to rade na teži način. Zašto oni to ne urade po tvojoj preporuci, već im tamo neki čitač košta skoro duplo. Nije problem platiti tamo, problem je to dobiti na ruke. Na kraju krajeva ja ću i završiti meni posao, ali sam već dosadan čoveku u Fr. po tom pitanju.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:14   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

šta je tu komplikovano, klikneš buy now, ukucaš brojeve i gotovo
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:18   #13
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
šta je tu komplikovano, klikneš buy now, ukucaš brojeve i gotovo
Ne radi se o tome. Meni konkretno treba paket Corel koji može na granici da bude i sažvakan. Treba mi to na kućnu adresu bez ogromnih poreza i carina i u jednom komadu. A bre water wizard?! Ne skreći sa teme!!!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:20   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

nisi razumeo kako to ide, kad kupiš za 500$ imaš da skineš sa interneta, kad ti stigne cd na adresu oporezuju te i carine na tih 500$ i onda cena dostigne 700 evra
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:26   #15
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
squall_whatever kaže: Pregled poruke
Piraterija nam je u psihi, zato što većina ljudi ne smatra kompjuterske aplikacije ozbiljno, tako dok se god ne podigne awerness u vezi piraterije software-a, ostaće tako do daljneg.
Piraterija nam je u psihi zato sto je prosecna srpska plata takva da kada otplatis sve dazbine i neophodne troskove, ne ostane ti dovoljno para ni za jednu novu igru mesecno.

inb4 spam o tome kako svako moze da priusti jednu igru bar svakih par meseci, nije poenta u tome.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:27   #16
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Koliko je meni poznato, možeš skinuti trial verziju Corel-a koju aktiviraš kodom koji dobiješ kupovinom u njihovoj Internet prodavnici.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:31   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

ima li kraja poštenju? Plati i porez i carinu svojoj državi
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:34   #18
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
kad ti stigne cd na adresu oporezuju te i carine na tih 500$ i onda cena dostigne 700 evra
Pa to je opet krivica vlasti koja prosto ubija u ljudima svaku želju da probaju da nabave nešto sa interneta. Nije svako spreman da se kocka sa tim da li će stići čitavo, da li će lupe 100% poreza itd. :\
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:35   #19
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

Mogu da skinem instalacioni disk. To mogu da uradim i ovde ili da ga kupim. Košta valjda oko 200€. Ali meni treba kompletan program sa svim mogućim aplikacijama. desetak GB. Nije poenta pričati šta meni treba, već ukupno stanje u našem društvu. Ja sam dao svoj primer kao što i vi to možete. Jer svima sigurno nešto treba, ali teško dolaze do toga.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 18:42   #20
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Piraterija i Srbija mogućnosti rešavanja tog problema

cigare poskupele 20 din, hleba isto, juče sam platio carine i poreze 3000 din, iskreno jedino brinem kako da isplaćam harače svima koji su mi poslali račune
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com