Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2010, 20:14   #101
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@nightflier - Nije me impresionirao test tih Prestigio uređaja. Koliko kapiram, ipak su to no-name proizvodi na koje se samo lepi brend. Možda su sasvim dobri, ali po onom tekstu u SK mi ipak deluju prilično iza Kindle-a, bar ovi pravi ebook čitači. Uostalom, oni koštaju 200 i 250 evra, a otprilike toliko ukupno mene izlazi Kindle, koji je svakako znatno bolji. E sad, jeste rizik zbog te garancije... Ako se pokvari, mogu samo da se slikam, svakako ne bih imao para da ga šaljem natrag u SAD, pa da opet plaćam carinu na uvozu i sl.
A onaj mali Prestigio čitač sa LCD ekranom mi se ne dopada uopšte. Nije ni pravi čitač, ni multimedija plejer. Bolje prištedeti i kupiti neki netbook, moći ćeš da radiš znatno više stvari sa njim, a podjednako je mali.

@svarog84 - Da, baš kao što si napisao. Šta da ti kažem, i ja sam besan, ali izgleda da naša država nikako ne dozvoljava da udobno kupujemo preko interneta po uslovima koji važe za ceo ostatak sveta. Čist bezobrazluk. Pogledaj samo sve stavke na kojima se uzima harač (npr. na slici koju je postavio n00dle). Izgleda kao bogat meni u kafani! Dakle, imamo:
1. Carina (OK, to se i očekuje da postoji)
2. Naknada za proc. obradu JCI (Šta god to značilo!)
3. Naknada stvarnih troškova carinskih organa (Ovo je za navodne troškove koje su carinici imali dok su ti njuškali po paketu! Možeš da misliš koliko to stvarno "košta")
4. Republička administrativna taksa (Aman!)
5. Porez na dodatu vrednost (I na ovo smo već navikli)
...i, kao poslednja, stavka koja se ne vidi na njegovom računu, ali koja najviše "dere" jeste:
6. Špedicija (Niko nije znao da mi tačno objasni šta zapravo znači ovaj pojam, osim da je to još jedan naziv za bezobzirno uzimanje para. Razumem da se naplati transport, ali šta još znači špedicija i zašto toliko bezobrazno košta?)

Ne znam od čega zavisi koju službu će da koristi Amazon, verovatno baš od njih samih. Svakako, ti ne možeš da biraš. Cene jesu slične kod svih. A naravno da sam ja druge stvarčice naručivao regularnom poštom. Nedavno mi je stigla knjiga, doneo je pravi, ljubazni poštar i naplatio mi 66 dinara! To je sve! Nema špedicija, taksi, poreza, carina... Al', Kindle nije mogao da stigne tako, na žalost...

Poslednja ispravka: star-duster (16.10.2010 u 20:25)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 21:38   #102
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

E sad sam se bas ubedacio, mislio sam da to stize preko obicne poste, tu nikada nisam imao problema... Jos kada samo pomislim da sam mogao da narucim kod drugarice u Madjarsku pa da mi ona donese Nekako tih 4500din. sto je n00dle dobio jos i mogu da progutam, sada samo mogu da se nerviram... Tuzna drzava ovaj Srbistan...
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 22:33   #103
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
A onaj mali Prestigio čitač sa LCD ekranom mi se ne dopada uopšte. Nije ni pravi čitač, ni multimedija plejer. Bolje prištedeti i kupiti neki netbook, moći ćeš da radiš znatno više stvari sa njim, a podjednako je mali.
On jeste multimedijalni plejer. Podrzva mp3,flac i ostale aktuelne audio formate, pusta divx i xvid video a 5" je sasvim pristojna velicina ekrana za gledanje filmova "usput" ako je to nekome potrebno a ima i podrsku za titlove(doduse bez naslih slova). To sto je njegova cena vec jednaka ceni polovnog nettopa a velicina ekrana i kvalitet prikaza opet dosta manji je druga prica. Opet, kao sto u tekstu pise, nije zaista namenjen citanju knjiga.
Sto se tice izbegavanja carine tu pomoci nema, ali ukoliko imate nekog u US postoji mogucnost da vam ga ta osoba posalje obicnom postom kao fizicko lice pa rizik placanja carine ostaje ali makar cete izbeci dodatne troskove placanja kurirskih sluzbi.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2010, 18:43   #104
ilijavk
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Milky way
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Trenutni takmičari za sledeću generaciju kolor bistabilnog displeja su mirasol i liquavista, a tu je LCD pixel qi, a mozda i hitachi MEMS.
Nagađanja su bila da će se novi kindle krajem 2010-te pojaviti upravo sa mirasol tehnologijom, a sada da će to biti u prvom kvartalu 2011, inače izgleda da će se mirasol displeji proizvoditi u foxlink-ov pogonima.
mirasol
liquavista

pixel qi

Poslednja ispravka: ilijavk (17.10.2010 u 18:58) Razlog: dodao youtube linkove
ilijavk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ilijavk na korisnoj poruci:
A M G (19.10.2010), Eddy (17.10.2010)
Stara 17.10.2010, 19:25   #105
ilijavk
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Milky way
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Da li je ko isprobao aplikacije za kindle,
remove a pair solitaire, mine sweeper(ne defaultni Alt+Shift+M), Day Planner...

PS.
Znam da je ovo e-book čitač

[IMG=100x100]http://ecx.images-amazon.com/images/I/51OCw8%2B0ZGL._SS500_.jpg[/IMG]
ilijavk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2010, 8:39   #106
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
ilijavk kaže: Pregled poruke
Nagađanja su bila da će se novi kindle krajem 2010-te pojaviti upravo sa mirasol tehnologijom, a sada da će to biti u prvom kvartalu 2011, inače izgleda da će se mirasol displeji proizvoditi u foxlink-ov pogonima.
Ono sto neces videti ni na jednom snimku kolor e-ink ekrana(a odgledao sam ih jako puno) je neki makro snimak u slucaju kada se prikazuje samo klasican tekst vec samo forsiranje mogucnosti reporodkucije kolor sadrzaja i brz odziv. Mirasol ekrane obecavaju vec nekoliko godina u e-citacima i nadam se da cemo ih uskoro i videti, ali isto tako se nadam da mogu da pruze dovoljno dobru konkurenciju e-inku jer bi se vecina ozbiljnih citaoca odrekla boje zarad boljeg kontrasta kod prikaza teksta. Oni kojima je prikaz video sadrzaja i slicno bitniji ce se opet pre odluciti za iPad zbog vise rezolucije i sireg kolornog spektra u odnosu na trenutnu mirasol tehnologiju.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2010, 19:53   #107
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Iskren da budem, ja imam specifične potrebe zbog posla kojim se bavim (prevodilac) tako da poprilično zakeram oko tih čitača. Pošto veoma mnogo materijala dobijam u elektronskom obliku - najčešće pdf fajlovima - veličina ekrana mi je bitna stavka, a bogami i trajanje baterije. Takođe, bitna mi je i količina memorije. U suštini, za sada jedini uređaj koji mi zadovoljava sve te kriterijume (bar približno) jeste ajPed. Mada, nešto se nadam da će "Lenovo" uraditi nešto sa svojim hibridnim tablet-laptopovima. Naročito željno iščekujem naslednika modela Lenovo Ideapad S10-3t 0651-85U. Nažalost, ovaj model više ne može da se kupi u Srbiji - po rečima uvoznika - ali nadam se da ćemo uskoro dobiti ili naslednika ili novi kontigent ovih laptopt-tableta.

nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2010, 20:04   #108
ilijavk
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Milky way
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Ono sto neces videti ni na jednom snimku kolor e-ink ekrana(a odgledao sam ih jako puno) je neki makro snimak u slucaju kada se prikazuje samo klasican tekst vec samo forsiranje mogucnosti reporodkucije kolor sadrzaja i brz odziv. Mirasol ekrane obecavaju vec nekoliko godina u e-citacima i nadam se da cemo ih uskoro i videti, ali isto tako se nadam da mogu da pruze dovoljno dobru konkurenciju e-inku jer bi se vecina ozbiljnih citaoca odrekla boje zarad boljeg kontrasta kod prikaza teksta. Oni kojima je prikaz video sadrzaja i slicno bitniji ce se opet pre odluciti za iPad zbog vise rezolucije i sireg kolornog spektra u odnosu na trenutnu mirasol tehnologiju.
Slazem se u potpunostu, ipak e-ink sa brzim odzivom i još u koloru zvuči primamljivo.
Na http://www.bit-101.com/blog/?p=2722 ima nekoliko snimaka e-inka i ipad-a urađenih usb mikroskopom x26 i x400, interesantno je vidjeti razliku.
E-ink

iPad

Book

Imge source http://www.bit-101.com/blog/?p=2722
ilijavk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ilijavk na korisnoj poruci:
Eddy (20.10.2010)
Stara 20.10.2010, 9:34   #109
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kindle mi je stigao u ponedeljak i evo nekih utisaka.
Prvo, sve dažbine sam platio 8420 dinara (zbirne carinske dažbine, tj. onih prvih 5 stavki koje sam ranije naveo, iznose 4172, a špedicija i PDV na špediciju ukupno iznose čak 4248). Smatram da je ovaj iznos zaista bezobrazno visok, ali dosta je o tome rečeno i to nam je, što nam je. Bolje da pišem o utiscima o samom Kindleu.
Kad je stigao, prvo sam ga inicijalno napunio preko USB-a (trajalo je oko 2 sata, dok lampica u dnu aparata nije od narandžaste prešla u zelenu boju). Po uključivanju, na vrhu ekrana je pisalo "My Kindle", a nije bilo mog imena. Takođe je pokazivao i da uređaj nije registrovan. I pored toga, odlično je radio sa knjigama u MOBI formatu koje sam ubacio preko kabla. Otišao sam kod druga koji ima wi-fi i čim se Kindle konektovao, u roku od nekoliko sekundi je ispisao moje ime i bio je registrovan! Nije bilo potrebe da se ulogujem na Amazon, uređaj je automatski prepoznat i registrovan. Isto je automatski downloadovana knjiga koju sam ranije kupio od Amazona, tj. nisam je baš kupio - bila je besplatna
Uglavnom se slažem sa svime što su ranije ovde napisali ljudi koji već imaju Kindle. Prikaz teksta i slika zaista deluje kao da nije na ekranu, već da je odštampan. Ekran je bledo siv, tamniji od običnog belog papira, pa prikaz ponajviše izgleda kao da je odštampan na paus papiru. Veoma je jasan i čitak, ali traži da imate dovoljno osvetljenja u prostoriji, ili lampu za čitanje. Čitanje ne zamara, veoma je prijatno. Veličina ekrana je sasvim dovoljna za čitanje teksta. Nisam probao da ubacujem stripove, ali mi se čini da je ipak ekran premali za to. Promena stranica ide zaista brzo, kao i sve promene podešavanja i sl. Kvalitet plastike kućišta je odličan, uliva poverenje. Kretanje kroz menije, podešavanje opcija i sl. ide stvarno jednostavno i razumljivo. Za svaku knjigu se pamti pozicija gde ste stali sa čitanjem, može da se podvuče deo teksta, da se stavljaju bookmarkovi, da se pišu zabeleške, da se proveri značenje neke reči (bez napuštanja knjige koju čitate, samo označite reč i pojaviće se njena definicija u delu ekrana, a podržani su rečnici za engleski jezik). Ukupan utisak o korišćenju Kindlea jeste da je veoma lak za rukovanje i da je veoma kvalitetne izrade, takođe i odlično osmišljen. Za sada sam prezadovoljan svojim Kindleom.
Ako vas interesuje još nešto što sam zaboravio da napišem, pitajte i potrudiću se da odgovorim.
Kindle nije sprava koja će da opčinjava šarenilom i "nabudženošću", neće mnogo klinaca zinuti od čuda kad je vide, ali jeste fantastičan uređaj za ono čemu je namenjen - čitanje knjiga, i to uglavnom tekstualnih, bez mnogo slika, tabela i sl.

Poslednja ispravka: star-duster (20.10.2010 u 11:17)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
A M G (21.10.2010), mr_bungle (24.12.2010), n00dle (21.10.2010), Oggy (21.10.2010)
Stara 21.10.2010, 20:50   #110
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
nightflier kaže: Pregled poruke
Upravo zbog toga ja sam sada već potpuno odustao od Kindla. Zvuči imbecilno, ali lakše mi je (premda skuplje) da nabavim ajPed preko nekog prijatelja koji odlazi u inostranstvo nego kindl. Možda ću kao prelazno rešenje kupiti "Prestigio Libreto", pošto ipak ima dvogodišnju garanciju.
Nikad ne treba odustati. Najbolje neko da ti ga donese direktno. Jednostavno kad krene na odmor ponese ga za sebe. Tako bi izbegao sve moguće dodatne troškove.
p.s. Nikako ne razumem ovu našu gržavu, zašto brani i komplikuje uvoz nekih proizvoda koji ni malo ne ugrožavaju monopoliste? Ova mala sprava je najmanje kriva za to.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 21:42   #111
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Znaš kako, nakon nekoliko meseci tumbanja po glavi šta i kako da radim kako ne bih platio namet ovoj kvazidržavi, rešio sam da ipak malo sačekam - a ponajviše zbog androida. Pre neki dan kupio sam ženi HTC Wildfire i kada sam video kako knjige izgledaju na onom njegovom ekrančiću rešio sam da sačekam android tablete, kojih će već od proleća biti kao pečuraka posle kiše. Nema svrhe ni smisla sada davati velike pare na carinu i ostale namete, kada postoji mogućnost da za nekoliko meseci za nešto više novca dobijem funkcionalniji čitač, naravno - u skladu sa mojim potrebama.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2010, 1:33   #112
Borowatz
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Boogerville
Poruke: 543
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 78 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Borowatz
Određen forumom Re: e-readeri

A da li je moguće reći tom špediteru da vrate uređaj, jer niste zadovoljni njihovom cenom ili šta već? Smisliš neki razlog.
Posle kažete amazonu nije stiglo.
Borowatz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2010, 12:59   #113
svarog84
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 74
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku svarog84
Određen forumom Re: e-readeri

Meni je danas stigao, trazili mi 8500din. ukupno, kontaktirao sam Amazon i oni su rekli da ce mi refundirati novac ako se uredjaj vrati. Verovatno cu to i uraditi pa naruciti ponovo preko drugarice da mi ona donese. Ne mogu da progutam da im dam tolike pare
svarog84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2010, 19:40   #114
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Ako neko vec ima kontakt sa spediterima, treba se raspitati kolika bi carina bila na veci broj uredjaja, pretpostavljam da bi bilo dosta jeftinije, pa je lakse da se skupi par ljudi i zajedno naruci.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2010, 17:56   #115
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Svracao sam danas do ComTrade-a, pojavio se u prodaji prestigio model sa touch srcreenom koji smo imali na testu u aktuelnom broju a cena mu je 23,499 din. ako sam dobro zapamtio.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2010, 19:43   #116
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: e-readeri

Ima jos jedan model Prestigio u firmi na slovo W. Mislim da je oko deset hiljada i ima dosta mali ekran.
Da li ih ima na aktuelnom sajmu knjiga? Da li Amazon ima svoju postavku?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2010, 20:39   #117
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Taj LCD model i E-ink bez touchscreena su vec neko vreme u prodaji. Amazon nema sigurno postavku na sajmu, a kako samo Prestigio modeli mogu da se kupe kod nas, cisto sumljam da je i njih moguce videti tamo.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2010, 23:00   #118
rajto
Član
 
Član od: 29.10.2010.
Poruke: 54
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Jedno pitanje, da li je obavezna registracija kindla koji je kupljen preko amazona? Citao sam na drugim forumima da je za kupovinu knjiga u kindle formatu potrebna registracija, ali ne kazu nista o obicnom prebacivanju fajlova, sa kompjutera na kindle.
rajto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2010, 11:36   #119
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Moras ga registrovati da bi mogao da koristis Kindle shop tj. da kupis knjigu sa Amazonovog sajta. Ukoliko ga ne registrujes, mozes prebacivati fajlove sa racunara i citati ih bez problema, ali ne i AZW format, jer je on usled DRM zastite vezan za sam uredjaj na kome se nalazi.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2010, 14:54   #120
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Mario, jesi li imao prilike da uporediš kindl i libreto sa ajPedom ili nekim sličnim uređajem? Zanima me ugođaj prilikom čitanja. Pošto radim za jednu kuću koja mi isplaćuje honorare kroz kompenzacije, možda mi libreto dođe u obzir.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com