Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.6.2010, 0:42   #1
Nikola8800GT
Novi član
 
Član od: 26.6.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Komp neće da radi kako treba

Cao svima,moje ime je Nikola kao sto i pise.Nadam se da nije problem sto sam otvorio novu temu ali nema mi pomoci.Vas casopis citam zadnje 4-5 god otprilike ali nisam krenuo da vas citam od prvog broj nazalost.Vi ste mi zadnja nada!! Da predjem odmah na stvar.Kupio sam nov racunar pre nekih 1-2 god.Ista konfiguracija koju mozete procitati samo sto sam menjao plocu jer mi stara navodno crkla i sad koristim neku MSI a koristio sam Gigabyte-ovu.Od kad su mu doneli komp nesto nije uredu snjim,mislim prvog dana kad sam ga i kupio.Uzeo sam ovu konfiguraciju jer sam za toliko ima para a imao sam racunar za istim ovim hardwerskim markama i taj komp jos uvek radi kao svajcarski sat dok ovaj baguje nesto.Kad ga upalim on radi kao sve lepo,ali kad pokrenem neku igricu on krene da baguje.Naprimer Warcraft 3 to je za moji racunar misaona imenica.Ja mislim da ce da se zapali.Instaliram GTA IV u pocetku radi sve lepo i onda krene da mi secka i ukocise,a kuleri samo vriste koliko se brzo okrecu.Imam osecaj da sam upalo mlaznjak a ne komp.Ajde i ta buka manje mi ne smeta,nego nemogu da igram nijednu igricu.Neznam sta mi je bilo i rekoh sebi da pogledam temp. procesora.Njegova temp.je bila na 112 stepeni.Kad sam video kolika je temp odmah sam ugasio komp da se neistopi procesor.Pozovem ove sto su mi prodali komp i odnesu ga.Mesec dana je komp bio kod njih i oni su ga kao popravili,medjutim ista prica.Komp je bio vise kod njih nego kod mene.Pretopostavljam da nisi hteli da ga poprave ili neznaju ni oni sta mu je.Tad kad sam ga ja platio on me je kostao oko 700 evra sto i nije mala para.Posle nekih 30-35 nosenja servis ja sam izgubio zivce i vise nisam hteo da ga nosim,samo se nerviram i penim sto nije dobro.Da se vratim na procesor Kad sam ga odneo u drugi servis oni su samo ubacili novi sistem i rekli mi da je to virus bio,ali ja znam da to nije virus jer komp ne radi .Komp je kupljen u Zajecaru u Taurus prodavnici samo ja vise ne zivim u Zajecaru,i nakon selidbe imao sam jos nekih 3 meseca garancije i tu sam digao ruke.Nakon toga mi je crkla i 1 ram memorija,pa sam kupio novu istu takvu.Ja samo hocu da nakon posla kad dodjem kuci da se opustim uz neku dobru igricu npr. GTA IV da se oslobodim besa )) Ako neko ima neke predstave o mom kompu neka mi odgovori da bih znao sta da radim.Ako moze da se popravi da ga odnesem u servis i da kazem sta je problem i da kupim novi deo a ako nemoze da se popravi odmah da ga izbacim za 11-tog sprata i da ga negledam vise.Izvinjavam se na ovako dugom i nejasnom textu ali sta cu ) Hvala puno na razumevanju nadam se da sam bio bar delimicno jasan ) Pozzz
Nikola8800GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 1:19   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Ako si siguran da se CPU pregreva, kupi novi CPU kuler.

Ali bolje nam daj screenshot od Everesta sa svim temperaturama, i idle i pri opterećenju da bismo bili sigurni šta je u pitanju.

Meni još i smrdi i na matičnu, ali s obzirom na to da imaš probleme sa temperaturama... A i napajanje može biti u pitanju ako je neki kinez...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 1:20   #3
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Mozda je prasina u pitanju, posto si rekao da kuleri vriste, mada verujem da su u servisu sve procistili...
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 13:20   #4
Nikola8800GT
Novi član
 
Član od: 26.6.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Doctor-e ja mislim da ste u pravu jer i ja sumnjam da je problem u pregrevanju.Sto se tice ploce mozda ste i tu upravu ali nju sam kupio pre nekih 6-7 meseci.Ako znate neki kvalitetniji i jaci kuler od ovog sto sam ja dobio uz procesor,mislim na neki koji ce da ohladi recite mi slobodno.Sad jos jedno pitanje.Onog dana kada sam pogledao temp. procesora i kada je bila preko 110 stepeni,ja mislim da je bila 112 stepeni,dali je doslo do ostecenja procesora.Ako jeste da kupim nov procesor i novi kuler.Sad kad sam upalio komp odmah sam usao u bios i temp. procesora je 87 stepeni a temp. sistema je 56 stepeni.
Nikola8800GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 13:45   #5
BigBadVuk
Veteran
 
Član od: 4.1.2006.
Lokacija: Malinovka
Poruke: 1.036
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 113 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Cudi to da u servisu nisu mogli mesec dana da se sastave i da ga ociste i eventualno stave nove kulere.Ja licno bi to prvo uradio.
Servis u stranu, sta ti mozes da uradis da sredis stvari?
1. ocisti (rastavi komp i povadi sve sto se izvaditi moze) svaku komponentu
2. ventilatore podmazi i sredi ako ne rade kako treba.
3. nabavi jos jedan (bolje dva) kulera i montiraj ih da povecas cirkulaciju vazduha.
4. proveri termalnu pastu ispod CPU hladnjaka i hladnjaka na grafickoj.
5. premesti komp negde na drugo mesto ( ako je recimo na sucu negde, ili ako ga sunce obasjava popodne i sl.)
6. Mozes da probas da stavis jedan sobni ventilator da duva u kucste.

Naravno da nemora sve od ovoga,ali ja bi uradio sve,tim redom..To je 2 sata posla ali si onda miran da ti je hladjenje kako treba. Ako se problemi nastave onda si siguran da je uzrk nesto drugo a ne kuleri i hladjenje.
BigBadVuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 17:16   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Ne moraš da mi persiraš, imam 16 godina
Elem, BigBadVuk je rekao sve, a ja bih odradio čišćenje od prašine i zamenu paste na kuleru. Ukoliko nisi "kvalifikovan" nosi komp u najbliži servis i oni će to da odrade za pola sata, samo im kaži da želiš da ti zamene pastu na kuleru, i da ga očiste pre toga lepo.
Ako temperature i dalje budu visoke, javi nam se opet pa da ti kažemo koji kuler da pazariš
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 18:07   #7
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Ako je temp. stvarno bila 112 stepeni to nikako nije normalno, mada ne verujem da sje ostecen zbog toga.
Ja najvise sto sa mu zivotu video je moj matori Duron (90-ak stepeni OC-ovan, ali to je bila krsina od kompa ).
U tom slucaju, prvo komplet ciscenje kompa, a verovatno i zamena kulera....
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 19:00   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
...moj matori Duron (90-ak stepeni OC-ovan, ali to je bila krsina od kompa ).
Setih se jednog pisma u I/O Rubrici sa naslovom "Boro spalio Duron" Da nisi ti taj?
Šalim se naravno Izvinjavam se zbog offtopica

Ontopic:
Logično da je ovde temperatura uzrok problema, dali smo i potencijalno rešenje, sad čekamo
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 21:52   #9
Nikola8800GT
Novi član
 
Član od: 26.6.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Evo ovako da vam odgovorim sta sam uradio.Screenshot od Everesta sa svim temperaturama, i idle i pri opterećenju neznam kako da slikam ((( nazalost nisam expert toliki za kompove.jbg.Otvorio sam kuciste i ocistio od prasine,nije bilo mnogo.Skoro da nije ni bilo prasine ali ajde izduvao sam celo kuciste zadnjim delom od usisivaca. Sad se javlja problem,a to je da nemogu da skinem onaj hladnjak na kojem je zasrafljen kuler(na procesoru) izgleda mi da je zapekao Sto se tice tih ventilatora imam ih vise nego dovoljno.Imam jedan kuler koji se nalazi na zadnjem delu kucista i jedan malo veci od ostalih na levoj stranici od kucista.Svi oni rade.Na napajanju imam 2 kulera.Jedan se nalazi unutar napajanja,a drugi je zasrafljen za njega.To je to sto imam od kulera pored graficke i procesora,i svi oni rade samo me ovaj nervira sto nece da se skine...Kako da ga skinem ???Dali mogu da ostetim procesor tako ili je on vec ostecen cim nemogu da skinem hladnjak ili kako vec se zove?Sto se tice tog ventilatora da namestim da duva u njega to sam i ja sam planirao da uradim,ali morace da saceka da legne plata )
Nikola8800GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2010, 21:54   #10
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Nemoj i ništa dirat jer na silu vađanje kulera može ošteti procesor. Odnesi nekome tko zna šta radi i nikako ne pokušavaj uradi sam. Bez uvrede, ali veća si prijetnja kompjuteru od sama kvara trenutno.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 1:22   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Batali da radiš sam, nosi u servis.
Inače najefikasniji način za skidanje kulera jeste da pustiš CPU da se zagreje tako da pasta omekša i onda samo skineš
Naravno pre toga ugasiš komp
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 3:10   #12
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Setih se jednog pisma u I/O Rubrici sa naslovom "Boro spalio Duron" Da nisi ti taj?
Šalim se naravno Izvinjavam se zbog offtopica

Ontopic:
Logično da je ovde temperatura uzrok problema, dali smo i potencijalno rešenje, sad čekamo
offtopic: Nisam ja, moj je radio s tom temperaturom odlicno, i dalje radi kod lika koj ga je udomio posle mene
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 12:27   #13
Nikola8800GT
Novi član
 
Član od: 26.6.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Ok.Samo mi recite koji kuler da kupim za moji procesor ne mnogo skup ali da hladi )Hvala
Nikola8800GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 12:52   #14
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Cooler Master HyperTX3
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2010, 12:54   #15
Miomir1981
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 23
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Evo i ja da kažem nešto. AMD Athlon 6000+ je veoma nezgodan procesor. Realizovan je u dve verzije, a ja mislim da je kod tebe verzija sa TDP od 125 W. Isto tako imaš još jednog potrošača (8800GT) koji može da povuče 110 W. U spisku komponenti nisi stavio ime matične ploče. Trebaš da utvrdiš specifikacije matične ploče koje se odnose na tip podržanog procesora, a ponajviše na snagu procesora koju matična može da reguliše. Takođe nisi stavio snagu napajanja. Može se desiti da ti napajanje trokira, radi na granici svojih mogućnosti i da ne daje napone u deklarisanom opsegu zato što je preopterećeno.
Moja iskustva sa 6000+ procesorom su uglavnom takva, da za njega treba da ubodeš matičnu koja može sa njim da radi kako treba. Ukoliko ga staviš na neku ploču koja ne može da mu obezbedi kvalitetnu regulaciju napona napajanja, dešava se da uđem u BIOS i posmatram temperaturu procesora. Temperatura ide naviše, a u BIOS-u nema nikakvog opterećenja. Ide naviše sama od sebe. Ti si utvrdio da se procesor pregreva. Sada treba da utvrdiš razlog. Proveri najpre matičnu ploču i njene specifikacije, a zatim proveri napajanje. Treće što možeš da proveriš je pasta na spoju hladnjak-procesor, ali je to već pomenuto i preporuka je da ga odneseš u servis kako bi ti to zamenio neko ko ima iskustva sa tim.
Ovo je ono što mogu da ti predložim na osnovu podataka koji si pružio. Ukoliko detaljnije prezentuješ komponente računara, možda ću moći više da pomognem.
Miomir1981 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2010, 21:03   #16
Nikola8800GT
Novi član
 
Član od: 26.6.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Izvinjavam se sto nisam mogao da pisem bio sam van grada pa nisam imao pristup kompu i internetu .Trenutno koristim MSI K9N Neo V2 plocu.AM2,Nforce 520,940,8CH HD Audio,Gb LAN,4 Sata Raid,1* IDE Cable,1* SATA CAble,1*SATA Power cable,RoHS to je sto pise na kutiji od nje.Pre toga sam imao Gigabyte S-Series. GA-M52L-S3,nVIDIA nForce 520LE rev.1.0 AM2/PCI-E*16/2 PCI-E*1 ATX 4DDR2 Dual-CH/HD Audio 10/100 LAN/2SATA 3Gb/s/8 USN 2.0.. Sto se tice napajanje mislim da je marke MS INdustrial550 ATX ili tako nesto,ne pise mi na onom papiru sto sam dobio,a nemogu bas lepo da procitam na napajanju jer je naslov skroz gore napisan.Ovo sto ste rekli kad udjete u BIOS i da temp. raste to se i kod mene desava.Svake sekunde raste za po 1 stepen
Nikola8800GT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2010, 21:17   #17
Nemanja NS
Član
 
Član od: 21.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 284
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 36 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja NS
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Druze, ti bas nemas srece...
Dva ludacka potrosaca na kinezu i ploca jako niske klase...
Bolje uvaljaj taj proc i uzmi neki slabiji (npr. 4000+, naravno, polovan), a razliku ulozi u neko cestito napajanje (barem LC Power), 8800tka je zedna struje...
Taj ko ti je sastavljao konfiguraciju te je za***** za sve pare, jedino sto tu valja je grafulja...
Nemanja NS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2010, 21:59   #18
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Citat:
Nikola8800GT kaže: Pregled poruke
Izvinjavam se sto nisam mogao da pisem bio sam van grada pa nisam imao pristup kompu i internetu .Trenutno koristim MSI K9N Neo V2 plocu.AM2,Nforce 520,940,8CH HD Audio,Gb LAN,4 Sata Raid,1* IDE Cable,1* SATA CAble,1*SATA Power cable,RoHS to je sto pise na kutiji od nje.Pre toga sam imao Gigabyte S-Series. GA-M52L-S3,nVIDIA nForce 520LE rev.1.0 AM2/PCI-E*16/2 PCI-E*1 ATX 4DDR2 Dual-CH/HD Audio 10/100 LAN/2SATA 3Gb/s/8 USN 2.0.. Sto se tice napajanje mislim da je marke MS INdustrial550 ATX ili tako nesto,ne pise mi na onom papiru sto sam dobio,a nemogu bas lepo da procitam na napajanju jer je naslov skroz gore napisan.Ovo sto ste rekli kad udjete u BIOS i da temp. raste to se i kod mene desava.Svake sekunde raste za po 1 stepen
Bas to MS Industrial napajanje (jedva preko godinu dana staro) je mom prijatelju napravilo kupusarnik i ubilo Intel E7300 i maticnu plocu a grafa mu je prezivela (ati 4670 koja osetno manje trosi struju od nvidia 8800gt).
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2010, 0:35   #19
Miomir1981
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 23
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

Evo kako stoje stvari: matična definitivno ne može da radi sa ovim procesorom. Na MSI sajtu, na strani na kojoj su specifikacije procesora, nema nijednog procesora sa snagom od preko 95 W. Na spisku se nalazi Athlon 6000+, ali verzija sa potrošnjom od 89 W.
Evo linka za pomenuti MSI sajt:

http://www.msi.com/index.php?func=pr...3&maincat_no=1

Takođe, evo linka za wikipedia-u gde možeš detaljno da pregledaš sve realizacije Athlon procesora (jezgra, proces proizvodnje 90 ili 65 nm...):

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...icroprocessors

Skroz desna kolona će ti pomoći da odrediš koji je tvoj procesor, tj. kolika mu je potrošnja. Ukoliko je reč o realizaciji procesora koji troši 125 W, onda je situacija jasna. Ako želiš da zadržiš jaku mašinu (pretpostavljam to jer si uzeo jaku grafičku) onda menjaj ploču, ali dobro obrati pažnju na specifikacije koje se odnose na snagu procesora koji matična može da podrži. Drugu soluciju je već izložio Nemanja NS. Prodaj procesor i uzmi neki slabiji po potrošnji (ukoliko možeš da pronađeš neki od primeraka koje podržava matična ploča).

Ploča za taj procesor neće biti ispod 7K dinara. Evo mog predloga:
MB AM3 A770 Gigabyte GA-MA770-UD3, PCIe/DDR2/SATA2/GLAN/7.1. Košta oko 8K dinara, ali definitivno podržava AM2, AM2+ i AM3 procesore sa TDP od 125 W.

Poslednja ispravka: Miomir1981 (2.7.2010 u 0:36) Razlog: Zaboravio wiki link
Miomir1981 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2010, 0:57   #20
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Komp nece da radi kako treba

@ Miomir 19xx To nije tacno.Procesor moze da radi na toj ploci,ako imas najnoviji bios.AKo ne odradi update i radice bez problema.Znam o cemu ti pricam.E sad,ja sam moj jedno vreme drzao na 1.225 v na 3 ghz,i radio je stabilno,a na toj voltazi mu potrosnja nije bila sigurno 125w.Inace i na voltazi 1.4 na 3.45 ghz radi ko stena stablno tako da slobodno stavljaj ta procesor.Samo napajanje menjaj jer nece izdrzati.
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
pocinjem da ucim kako se prave igrice i treba mi pomoc rogo Pravljenje igara 2 30.5.2010 12:39
Na svakih 5-10 min komp se zamrzne exZeroCooler Kvarovi 8 7.6.2009 13:39
Kako to radi? Guterill Operativni sistemi 9 11.12.2007 3:10
Kako podesiti ISDN da radi na 128 kbps jaba.hut Internet usluge 7 31.5.2007 11:54
Kako će Vista da radi na mojoj konfiguraciji... daco kralj Operativni sistemi 57 4.3.2007 17:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com