Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.7.2007, 18:17   #121
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Očita Sveti Silvester molitvu za umiruće, a Starcu kao da je postalo lakše, uzdahnu jedanput, drugi put, kad se na putu začu vika i dreka. To pijani zacrveneli Mladić Nova Godina, sa čašom u ruci ulete na trojci i viče:
»Gde je taj stari panj?!«
»Šta praviš buku, šta se dereš, nerazumniče?«
»Pa star je bio i umro, šta se to nas tiče?«
»Doći će i na tebe red!«
»Pa šta! Veseliću se i živeti hiljadu godina! Ovamo narode! Da se izljubimo! Ja sam Nova Godina, dojurio sam trojkom sa bubnjevima i zvončićima! Priđite, vaša je sreća u rogoznim vrećama koje sam doneo. Priđite i uzimajte!«
»Pa otidi makar do trga,«- savetuje ga Silvester, »da se vidiš sa umirućim ocem. Nečasno se ponašaš, to nije dobro.«
»Ej, šta je tamo? Pođimo braćo na trg! Igrajte, veselite se! Dodaj ovamo još slame, vatro gori jače- leto će biti svetlije! Svima vama sreće, žetve, hleba koliko želite! Zbogom ostajte, treba još na druga mesta stići!«
On uskoči u sanke, podižući u tami noći snežni vihor, i nestade. Za njim je došla Prva Nedelja sa Mesojedom:
»A Starac, Stara Godina, gde je? Da li je umro, dobričina? A šta je sa njegovim sinom, gde je on?«
»Bio pa otišao! Došao na trojci obloženoj brokatom, bunda medveđa, kapa vučja, rukavice od jelenske kože. Sedi sam na sedištu do kočijaša, a sanke pune poklona. Raspodelio poklone, izbesneo se, zapalio slamu i pošao dalje!«
»Ah, razbojnik, ah bitanga! Oca nije sahranio, a pijanči.«
Sleglo se uzbuđenje u narodu, svi su otišli na spavanje, a Prvi Dan je prošao i tri puta po tarabama lupnuo: «Otišla je Stara Godina. Nova je došla, razduvala sneg, nosi žetvu.«
Tri Sneška u dvorištu vodila su sledeći razgovor:
»Sada su svi ljudi pošli na spavanje. Evo i Novu Godinu su videli. Sve je krenulo ka proleću, od Božića do Uskrsa okrenuo se Točak. I Krišna kao da je porastao, a svetlost u njegovoj ruci kao da se pojačala. Kraj njega je seo stari Veles i na guslama zasvirao pesmu oledenicama, o tome kako će livade uskoro ozeleneti. Rođaci će se u grobovima protegnuti, pčele će zazujati, a bašte procvetati. A na nebu, po Mlečnom putu, Sveti Nikola sa Filipovkom vijugan a putu za Raj. Bog otac hiljadama zvezda krasio je nebo, a Mećava i Strib su iščezli. Sneg je prestao da pada, a Januar je krenuo po dvorištima da ljude probudi.«
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip Nova Godina.zip (6,2 KB, 14 puta viđeno)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 16:36   #122
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Kada sam bio mali uvek sam voleo da citam price iz "Bajki azijskih naroda"
Evo jedne, posle cu prepisati jos
Japan:
Dva Lenjivca

Bio je vreo letnji dan. Lenjivac iz istocnog sela isao je od ranog jutra u zapadno selo. Za pojas su mu privezali torbu sa hranom da ne gladuje putem.
Lenjivac iz zapadnog sela isao je od ranog jutra u istocno selo. Na glavu su mu stavili kapu od slame, a da ne bi pala, vezali su mu je vrpcom ispod brade.
Kad oba lenjivca nekako dodjise do sredine puta izmedju istocnog i zapadnog sela, sunce je vec bilo visoko na nebu i nemilosrdno peklo.
Tada lenjivac iz istocnog sela odjednom oseti takvu glad da mu mrak padne na oci. Ali da bi nesto pojeo, trebalo je da razveze torbu, da izvuce lepinju i jos da je stavi u usta! Morao je da se zamisli. Mucan je taj posao, tako mucan da je bolje ostati gladan!
Odjednom vide da mu u susret ide covek sa slamnatim sesirom. Jedva vuce noge, a usta mu siroko otvorena.
,,A-xa, i on je sigurno ogladneo-pomisli lenjivac iz istocnog sela-Kako je samo zinuo, i sline mu teku''
Pomislivsi to, on rece:
-Hej, prijatelju, ako si gladan, dacu ti pola lepinje. Samo, budi dobar, pa se potrudi da odvezes torbu koja mi je za pojasom, izvuci otuda lepinju, izlomi je na ola i stavi mi polovinu u usta.
A lenjivac iz zapadnog sela mu odgovori:
-Hm! Bolje ti uradi ovo: zategni mi, molim te, vrpcu ispod brade. Celo vreme morao sam ici sa otvorenim ustima da mi sesir ne bi spao s glave.

Poslednja ispravka: SirDuck (6.7.2007 u 22:29) Razlog: nekoliko greskica i zemlja porekla :)
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 23:49   #123
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Prvo, hvala na zahvalnicaam i rep, a sada kao sto sam i obecao idemo dalje. Ovo je jedan serijal od 3 price
Cejlon:

Dozivljaji velikog mudraca i njegovih pet ucenika

Kako je Veliki Mudrac izgubio cesalj

U nekom cejlonskom selu ziveo starac koji je sebe smatrao najmudrijim covekom na svetu. On je u to uverio i svoje seljake koji su ga zato i nazvali samo Velikim Mudracem. I petorica njegovih ucenika su bili uvereni u to da na svetu ne postoji covek pametniji od njega. Oni su bez pogovora slusali svog ucitelja i radili su samo ono sto im je on govorio. A ono sto im on nije govorio, oni nikada nisu radili. U selu su petorici ucenika dali ove nadimke: prvog su zvali Lice kao palacinka; drugoga-Crvenolik, treceg-Ovan (on bese tako okrugao i naduven), cetvrtog-Duga palma, a petog-Tanak prut.

Jednom prilikom Veliki Mudrac pomisli da mu je pet ucenika malo i poce da ocekuje nece li mu doci ko iz grugih sela da se kod njega uci umu-razumu. Ali posto niko vise ne dodje, on skupi svoje decake i rece im:
- Posto ucenici ne dolaze k nama, mi sami treba da podjemo k njima. Spremajte se za put.

I oni izidjose iz kuce. Jedan ucenik je nosio kisobran Velikog Mudraca, drugi-njegovu torbu sa stvarima koje su mu bile potrebne za put.

Ucitelj ukrasi glavu cesljem, ali ga putem izgubi. Ucenici videse kako cesalj pade na zemlju, ali mirno prodjose kraj njega. A kad Veliki Mudrac opazi da ga je izgubio, oni onda rekose: -Ucitelj nam nije nista rekao, a mi se sami nismo usudili da podignemo njegov cesalj.
Veliki Mudrac podje natrag, a ucenicima rece: -Ubuduce znajte, ako nekakva stvar padne na zemlju, treba je podici.

Ucenici nadjose cesalj i i donesose ga ucitelju, a potom svi podjose dalje, pazljivo skupljajuci sve sto je padalo na zemlju. Posle izvesnog vremena Veliki Mudrac sede na kamen i gurnu ruku u svoju torbu. On je voleo da zvace lisce duvana i limuna, i to je svuda nosio sobom. Ali toga puta on nikako nije mogao da ih pronadje u gomili starudija kojima je bila napunjena torba.
Rasrdivsi se, on upita ucenike na koji je nacin u torbu dospelo to djubre, a oni mu odgovorise: -Nisi li nam, Veliki Mudrace, rekao da skupljamo sve sto padne na zemlju?

Veliki Mudrac bese veoma ponosit: eto, kako su poslusni njegovi ucenici!
On uze parce palmovog lista i iglom ispisa na njemu spisak predmeta koje treba skupljati u slucaju ako se ispuste:,, Cesalj, torbu, kisobran, stapic, kaput i tkaninu"
Ucenici savesno procitase taj spisak, a potom ga stavise u torbu.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 23:49   #124
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858


Kako je Veliki Mudrac izvukao kozu iz bede


Koza nekog seljaka htede da se napije vode i zavuce glavu u cup s vodom i zaglavi je. Uplasena ona poce da bezi oko kuce sa cupom na glavi, glasno blejeci.
Njen gazda priveza je za drvo i poce da razmislja kako da joj pomogne. Tada se seti Velikog Mudraca i odmah otrca kod njega za savet.
-Kako je moguce da ucitelj ide peske kroz selo!-rekose ucenici seljaku- idi i dovedi slona.

Seljak ode, dovede slona, a Veliki Mudrac se pope na njega i podje seoskim ulicama, a svi njegovi ucenici podjose za njim.
Kad stize do vrata koja su vodila u seosko dvoriste, pokaza se da su ona vrlo uska i niska za slona.
-Moracemo da sklonimo ogradu-rece Veliki Mudrac.

Domacin se slozi i ucenici se odmah prihvatise posla. Najzad, ucitelj dodje do nesrecne koze i ne silazeci sa slona rece: -Znam kako cu najbolje da uradim. Najpre odsecite kozi glavu.

Verujuci u uciteljevu mudrost, seljak ga poslusa.
-A sada treba izvuci glavu iz cupa-produzi Veliki Mudrac- a zato je potrtebno da razbijete cup.
Cup su razbili i iz njega ispade kozina glava.
-Sve je u redu!-rece mudrac seljaku.-Hteo si da oslobodis kozu iz cupa. Sad je uzmi.
Rekavsi to, on okrenu slona prema svom domu i nastavi da gladi bradu.
-Istinu govoreci, ne znam sta bi bez mene uradila ta glupa seljacina.
A ucenici su isli za svojim uciteljem, ne prestajuci da se dive njegovoj mudrosti.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 23:50   #125
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Kako su petorica "pametnjakovica" sahranjivali Velikog Mudraca

Da bi zastitili svoje useve od divljih zveri i ptica, seljaci na CEjlonu su gradili male kolibe na kraju polja pa su u njima provodili svu noc, drzeci u pripravnosti buktinju: vatrom i kricima plasili su nocne posetioce.
Jednom Veliki Mudrac rece ucenicima da naseku drva za strazarevu kolibu. Na drvo se pope Lice kao palacinka. On je hteo na svaki nacin da nasece drva sa samog vrha; stoga sede na vrh drveta i oce a sece. A drugovi ovog "pametnjakovica" stajali su dole i cekali, dok su grane padale na zemlju.

Neki seljak prolazio tuda i cim ugleda ovaj prizor, povika:
-Ej ti, budalo, sada ces poginuti!
tek sto izusti, lice kao palacinka se srusi dole i, uzdisuci, poce a trlja modrice. Posto se povrati, rece: -drugovi, taj covek je neobicno pametan. On ume da predskazuje dogadjaje. Hajde da ga nesto upitamo.

I oni svi potrcase za seljakom; stigavsi ga, upitase ga:
-Ti si tako mudar. Vidovit si. Budi dobar pa nam kazi kada ce nas ucitelj umreti.
-Vas ucitelj!-ponovi seljak-O, smrt ce mu doci onoga dana kad bude osetio da mu se glava hladi.

Ucenici ispricase sve to Velikom Mudracu, ali ovaj prsnu u smeh i rece: -Videcete da se predskazanje seljakovo nece obistiniti.
A sam odluci da, kupajuci se, nikad ne kvasi glavu.
Ali jednom prilikom, usavsi u reku, on zaboravi na svoju odluku, pa se sav zagnjuri u vodu. Tada mu padne na pamet seljakovo predskazivanje i Veliki Mudrac poce da doziva svoje ucenike: -Brzo me izvucite iz vode! Odnesite me odavde!
Lezeci u postelji, on se obrati ucenicima poslednjim recima:
- Prirodno je da svako ko je ziv treba nekada da umre. Od smrti se niko ne moze sakriti. Vi se secate redskazanja onog mudrog coveka. Eto, ja osecam kako mi se glava hladi. To je smrt dosla po mene. Ne placite, bolje mislite na to kako cete me sahraniti.

Ucenici zaplakase oko uciteljeve postelje, ali im on strogo rece:- Zar niste culi. Dosao mi je smrtni cas. Spremite sve sto je neophodno za sahranu.

Ucenici odmah prestadose da placu i pocese medjusobno da se savetuju kako da sahrane ucitelja sa pocastima koje mu dolikuju. Zatim stavise Velikog Mudraca na nosiljku pokrivenu belom tkaninom i ponesose ga na groblje. Cetvorica su nosili nosiljku, a najpametniji ucenik, Tanki prut-bese na celu povorke.

Na nesrecu, niko od ucenika nije znao gde se nalazi groblje.
Sa nosiljkom na ramenima lutali su seoskim ulicama, sve dok ne dodjose do nekakve raskrsnice. Tada se ucenici zaustavise i pocese da se savetuju, kojim putem mogu da stignu do groblja. I odjednom, Veliki Mudrac se podize sa nosiljke i rece im:-kada sam bio ziv, prema groblju je vodio ovaj put.
Ucenici se zagledase u "mrtvo" telo, pa u strahu spustise nosiljku i svak pobeze na svoju stranu. Otuda se nikada vise nisu sreli...
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 3:49   #126
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Ovo su citati Ive Andrića preuzeti iz teksta “O ZAGONETCI DETINJSTVA IVE ANDRIĆA”, koji je napisao Dragutin Ognjanović (1933-1999).
Integralni tekst, osim što možete videti ako posetite http://www.zmajevedecjeigre.org.yu/d...99/andric.html
možete preuzeti i u priloženoj arhivi.


Mali ljudi koje mi nazivamo deca, imaju svoje velike bolove i duge patnje, koje posle kao mudri i odrasli ljudi zaboravljaju, upravo, gube iz vida. A kad bismo mogli sa se spustimo natrag u detinjstvo, kao u klupu osnovne škole iz koje smo davno izišli, mi bismo ih opet ugledali. Tamo dole, pod tim uglom, ti bolovi i patnje žive i dalje i postoje kao svaka stvarnost".

"Na početku svih staza i puteva, u osnovi same misli o njima, stoji oštro i neizbrisivo urezana staza kojom sam prvi put slobodno prohodao.”

"Trpeti, živeti i nadživeti - to znači pobediti samog sebe i sve oko sebe.”

"Nas su učili u detinjstvu kako se dočekuje i prima život i sve ono što on donosi i nameće, kako se čovek održava u životu, izbegavajući nemir duha i tela, i sve razlike i štete, kako se podnosi bolest i svako zlo i, najzad, kako se dočekuje smrt kojom svaki život završava. Dakle, čitav jedan defanzivan sistem.”
"Vaspitanjem bi trebalo od samog početka suzbijati u detetu to bolesno osećanje krivice, a ponekad mi se čini da bi takve ljude trebalo kažnjavati upravo zbog njihovih uobraženih grehova i prestupa..."

"Sa početkom samog postojanja i prvim pokretom u majčinoj utrobi, postavlja se za nas pitanje - izlaza. A kad se oslobodimo te tamnice, to je samo prividno oslobođenje, jer sa prvim zrakom smene svetlosti, počinje novo i dalje, sve življe traženje izlaza".
"Svi se mi, koliko god nas od žene rođenih ima, izbavljamo i spasavamo i to od prvog trzaja u majčinoj utrobi do onog poslednjeg zeva kojim uzalud hvatamo još malo vazduha..."

"Deca se igraju svega onoga od čega kasnije strada njihova duša i telo: rata, svatova, trgovine, žandara i hajduka".

"Kad su posle prve scene, akrobacija i šala, počeli da savijaju ćilim i pripremaju mesto za iduću scenu, dete je udarilo u plač... Dete je plakalo gorko i glasno i umirilo se tek kad su se pojavili konji i bele mazge s praporcima i plavim vrpcama upletenim u grivu.”

"Plač nejakog deteta u kolevci i gunđanje i pesimizam starca pri kraju života istog su karaktera i porekla".

"Njega je od detinjstva mučilo čudno osećanje: da je sve najbolje i najvrednije u životu bilo i prošlo, pre nego što je na njega došao red da živi, da su za njega i njegovo vreme ostali ogrisci lepe gozbe".

"Sve sto sam gledao u detinjstvu - ljude, stvari i mesta - sve to nije nikad moglo da zadovolji moju žeđ za lepotom i savršenstvom."

"Nikad čovek da se izleči i oslobodi detinjstva."
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip o_zagonetci_detinjstva_ive_andrica.zip (10,0 KB, 17 puta viđeno)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 4:17   #127
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Nisam najbolje shvatio... sve ove pesme (i druga dela) iz ove teme... kako ce da budu prezentovana toj deci? Da li ce to sve da se snimi na hard disk? Mozda da se sve to odstampa, pa da se napravi neka knjizica? Mada, to nije bas prakticno.

Takodje, nesto razmisljam... da li ce deca uopste da procitaju ove pesme? Cisto sumnjam. Ja kad sam bio mali nisam mogao da se skoncentrisem da procitam neku pesmu, mada su mi bajke, basne i druge price bile strasno zanimljive. Zato je mozda bolje da krenemo da skupljamo bajke/basne, posto vidim da su skoro sva dela ovde pesme (iskreno, nisam citao celu temu).

Poslednja ispravka: Mrka Kapa (5.12.2007 u 21:09) Razlog: postovanje ovog teksta krši autorska prava
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 4:34   #128
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Nisam najbolje shvatio... sve ove pesme (i druga dela) iz ove teme... kako ce da budu prezentovana toj deci? Da li ce to sve da se snimi na hard disk? Mozda da se sve to odstampa, pa da se napravi neka knjizica? Mada, to nije bas prakticno.
Sve na HD.
A da li će dobre duše zaposlene u domu i da im to čitaju, to ćemo još da vidimo.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 4:35   #129
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
A da li će dobre duše zaposlene u domu i da im to čitaju, to ćemo još da vidimo.
Morace, ako su dobre duse
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 12:39   #130
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

@caine, ima da citaju
ali ozbiljno, kako ljude naterati da citaju ovo deci? Treba ih i poduciti kako da koriste kompjuter (posto verovatno ne znaju). Ne mozemo da damo kompjuter u neki dom gde ce biti zanimljiv 2 dana i onda da ga rasture i upropaste deca.
Mislim da bi bilo lepo da neko napravi ove price kao neku prezentaciju ili neki zanimljiv Flash programcic, samo da klikcu i biraju price, a ne u Wordu ili negde drugo.

Evo jedne kratke, sad sam ustao
Indija:

Lav i zec
U sumi zvanoj Madhura ziveo je neki lav po imenu Pingala. To je bio vrlo prozdrljiv lav i vec je rastrgao mnoge zivotinje. Da bi ga nekako ukrotile, zivotinje se osavetovase i odlucise da mu svakodnevno odredjuju po jednu od njih koju ce on pojesti.
Dodje tako red i na zeca. Ali on ne podje lavu, mada su mu zveri rekle:- Idi, inace ce lav opet poceti da nas sve redom jede.

- Od danas zivotinje vise nece ici lavu- rekne zec i stade namerno odugovleciti svoj odlazak. U podne on resi da ide lavu pa podje ne zureci se. kad stize, lav ga odmah scepa. Kako sad da se spase?
Tad zec rece lavu:- O, gospodaru, posao sam ovamo sa cetiri druga zeca, ali putem nas presrete tvoj neprijajetlj, pa sam stoga zakasnio.
Cuivsi to, lav ga upita:- Ko je taj neprijatelj?
Lukavi zeka je samo to i hteo, pa dovede lava do izvora i pokaza mu njegov lik u vodi. Glupi lav, videci svoj lik, skoci japosno u izvor pa se tu utopi.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 16:31   #131
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
SirDuck91 kaže: Pregled poruke
Mislim da bi bilo lepo da neko napravi ove price kao neku prezentaciju ili neki zanimljiv Flash programcic, samo da klikcu i biraju price, a ne u Wordu ili negde drugo.
Mozda da se napravi nesto kao enciklopedija na dvd-u? Mada ne znam koliko je (i da li je to komplikovano)... ako nekog ne mrzi da to isprogramira
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 21:05   #132
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Naleteo sam na zbirku ''Najlepse bajke sveta''', pa rekoh da postavim ovde najkracu bajku...

Devetoglava Ptica

Nekada davno ziveli su u nekoj dalekoj zemlji kralj i kraljica, koji su imali samo jednu kcer.

Jednog dana dok je princeza kao i obicno setala po vrtu, odjednom pocne da duva strasna oluja koja podize devojku u visinu kao slamku. Neobicnom i strasnom olujom se posluzila cudesna devetoglava ptica da bi otela devojku i odnela je u svoju pecinu.
Ocajni kralj i kraljica su pokusavali na sve nacine da saznaju sta se dogodilo njihovoj kceri. Kralj posalje glasnike da po citavoj zemlji razglase ovakvu poruku: Ko spase i vrati princezu bice nagradjen bogato i ozenice se njome.

U blizini dvora ziveo je jedan mladic koji je, videci neobicnu oluju, netremice gledao sta se dogadja i video cudoviste - pticu kako je odnelo princezu u svoje skloniste. Ali, skroviste ptice je bilo u jednoj nepristupacnoj pecini koja se nalazila nasred jedne strme stene, kojoj se nije moglo prici.

Resen da spase princezu, dodje do strme stene, obilazeci je sa svih strana. Pokusavao je da smisli kako da joj pridje i sta da uradi. Iduci tako i razmisljajuci naidje na nekog coveka. Covek ga upita, sta to trazi, a mladic mu onda isprica kako je devetoglava ptica odnela princezu u onu pecinu. Nepoznati covek resi da mu pomogne. Pozva svoje prijatelje i zajedno isplanirase kako da mladic dodje do pecine.
Spustise mladica konopcem u jednoj korpi, do samog otvora one pecine. Mladic udje u pecinu, i odmah spazi u uglu pecine princezu. Cudoviste - ptica je bilo povredjeno i princeza mu je ispirala ranu. Cim ga ugleda princeza mu brzo mahne rukom da se sakrije. I on to hitro ucini. A cudovistu je tako godilo, sto mu je devojka ocistila ranu, da su mu uskoro redom zaspale sve njegove glave. A mladic tada skoci iz prikrajka i svojim macem vesto ubi cudoviste pa povede lepoticu do one korpe i htede da je posalje gore svojim novim poznanicima.
''Bolje bi bilo, da najpre izvuku tebe, pa onda mene'', rece ona, sluteci opasnost.
''Ne'', odlucno ce on. ''Ja cu da cekam ovde, dok god ti ne budes na sigurnom.''

Princeza ne pristade odmah na to, ali posle duzeg navaljivanja ipak popusti i sede u korpu. Ali pre toga uzme svoju dugacku snalu, slomi je na pola i pruzi njemu jednu polovinu, a drugu ponese sa sobom. Osim toga otkine mu jos deo svoje marame i rece mu, da oboje dobro cuva. Onaj drugi covek izvuce potom devojku i povede je pravo prema dvoru, a mladica ostavi u pecini, da uzalud vice i preklinje.

Mladic ostade zarobljen u pecini, pa kad mu ne preostade nista drugo, poce da razgleda skroviste onog mrtvog cudovista. I gle, nadje tu kosti mnogih i mnogih lepotica, koje je ono otela, i koje su sve jedna za drugom poumirale od gladi. A na jednom zidu bila je ekserima prikucana riba, Mladic je dodirne zacudjen, a ona se smesta pretvoriu coveka, koji poce da se zahvaljuje mladicu sto ga je spasao.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 21:06   #133
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Zbog toga su odlucili da se pobratime i svecano obecaju jedan drugom da ce se u svakoj prilici uzajamno pomagati.

Potom svako krene na svoju stranu sa nadom da ce se uskoro ponovo sresti.

Posto je mladic osteio veliku glad, ponovo se uputi ka otvoru pecine, razmisljajuci, sta bi ucinio, ali nigde ne ugleda nista drugo osim golog kamena. Najednom, opazi kako jedan zmaj lize one stene. Onda i mladic pokusa to isto, i istog trena nestade njegove gladi, kao da je rukom odnesena. On se iznenadi pa upita zmaja, kako da se izbavi iz nevolje. Zmaj prinese glavu svome repu i time mu pokaze da se popne na njega.
Mladic to poslusa i odmah se popne zmaju na ledja, a zmaj ga onda za tren snese na zemlju i nestade istog casa.

Mladic tada nastavi pesice, i na putu nadje oklop neke kornjace, pun bisera. A bili su to carobni biseri. Dovoljno je bilo baciti samo nekoliko zrna u vatru, pa da se ona potpuno ugasi. A da ih bacis u reku, voda bih se odmah razdvojila, i preko recnog korita bi mogao da predje i pesice. On ti pokupi onaj biser, i nesto kasnije put ga nanese na obalu mora.

Mladic baci tu zrno bisera u vodu, i more se za tren razdvoji, a on na njegovu dnu ugleda morskog zmaja, koji odmah povika:
''Ko to remeti moj mir i neovlasceno ulazi u moje carstvo?''
''Nasao sam neki biser'', odgovri mu mladic, ''pa sam bacio jedno zrno u more, i od toga se, eto, voda razdvojila.''
''Kad je tako'', blago ce zmaj, ''dodji kod mene u more i budi neko vreme moj gost.''
Tada mladic vide, da je to onaj isti zmaj, koga je sreo u onoj pecini. A uz zmaja opazi i istog onog mladica, s kojim se bio pobratimio. Bio je to zmajev sin.
''Ti si spasao mog sina i pobratimio se s njime'', nastavi zmaj.
''Prema tome, i ja sam tvoj novi otac.''
I oblino ga pocasti jelom i vinom.
Jednog dana sapnu zmajev sin mladicu:
''Moj je otac odlucio da te nagradi. Ali ti ne uzimaj ni novaca, ni drago kamenje, vec trazi onu malu suplju tikvicu, sto stoji onde; s njome mozes da stvoris sebi, sta god hoces.''
I zaista, stari ga zmaj pozove i upita, sta zeli kao nagradu, a on postupi onako, kako mu je savetovao prijatelj.

U pocetku zmaj nije hteo da mu da tikvicu, ali konacno ipak popusti. Mladic se tada zahvali, pozdravi se s njime i izadje na kopno.

Kad je stupio na kopno oseti glad, i odmah se pred njim stvori stolic pun biranih jela, sve boljih od boljih. On se najde, i napije, pa potom nastavi put, i posle izvesnog vremena umori se od pesacenja. Opet se, odmah, stvori pred njim jedan magarac, i on ga uzjase. Ubrzo zatim dosadi mu i klimanje na magarecim ledjima, i tada se na putu stvore kola, pa kad mu i njima bi dosta drmanja, on uzviknu:
''Da mi je samo jedna noslijka, onda bi bilo sve kako treba!''
Zelja mu se odmah ispuni, i nosaci ga odnesu sve do onog grada, u kome su vladali roditelji princeze koju je on spasao.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 21:07   #134
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Kad je, pre toga, onaj prevarant doveo lepoticu iz pecine, poceli su na dvoru da pripremaju svadbu, ali devojka nikako nije pristajala na taj brak i neprekidno se branila recima:
''Ovo nije onaj pravi. Ja cu cekati svoga pravog spasioca, koji ima drugu polovinu snale i deo marame.''
A kako se taj nije dugo pojavljivao, kralj postade nestrpljiv, pa jednog dana povika:
''Sutra neka bude svadba!''
Princeza, sva zalosna, ode tada u grad i poce da obilazi ulice i trgove, trazeci pravog mladica. A upravo tada pronesu njegovu nosljku bas pored nje. Spazi ona u njegovoj ruci onaj deo svoje marame, pa mu, sva srecna, priskoci i odvede ga svom ocu. Onda pokaze jos i drugu polovinu snale, pa kad sastavise oba dela na mestu loma, videse da savrseno odgovaraju jedan drugom. Kralj, se tada uveri, da je njegova kci govorila istinu, pa kazni onog zlotvora, a potom priredi veselje i svadbu.
I onda su oni ziveli srecno, do kraja zivota.

The End - kineska bajka
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 8:45   #135
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

ALA SU TO GRDNE MUKE

Ala su to grdne muke,
tako gledat u jabuke!
Jabuke su tako blizu,
samo usta da zagrizu.

A lepe su, rumene su,
a slatke su, medene su,
samo ruke da su duže,
kad bi mogle da se pruže!

Ala da je trska kaka,
il udica i pecaljka;
ili vetar da nasrlja,
pa da koju dokotrlja.
Ala su to grdne muke,
tako gledat u jabuke!


PATAK I ŽABE

Ako ste dokolni,
Pročitajte ovo:
Stari patak ukraj bare
Držao je slovo.

Slušale ga žabe
Velike i male,
Slatke su mu reči
Jedva dočekale.

Govorio patak
o vrlini mira,
I da niko nikog
Ne treba da dira.

Svako ima prava
Da slobodno živi,
Niko ne sme tlačit one
što mu nisu krivi.

Sloga, mir i ljubav
Blagoslov je pravi,
Zato neka niko
Nikoga ne gnjavi.

Slušale su žabe
Ovo krasno slovo,
Kad patak ućuta,
Desilo se ovo:

Jedan žabac mali
Pobliže je stao-
A patak ga zgrabi,
Pa ga progutao.

Iz ovog se nešto
i naučit dade:
Hulje lepo zbore,
Al nitkovski rade.


CIGANIN HVALI SVOGA KONJA

Gledaš, je li, moga konja,
Gospodaru stari?
Ne znaš je li konj il ptica
Lastavica?
Skidaj naočari
Ne možeš se nagledati,
Već hajde pazari!
Ti još pitaš za Putalja,
Da li valja?
Nemaj brige!
Da ne valja, ne bi bio
On kod Cige.
Ne možes ga u carevoj
Naći štali,
Samo Ciga što ne ume
Da ga hvali.
Da ga pospe suvim zlatom,
Ko ne štedi,
Još i onda jedan dukat
Više vredi.

Ako imaš, jede seno,
Zob i slamu,
Ako nemaš, on ne ište,
Ne treba mu.
Nemoj da mu gledaš zube,
Moj golube,
Ni ja mu ih nisam gledo,
Nemoj ni ti,
Taj ne može ostariti.
Što ga duže teraš, kume,
Sve je mlađi,
Pa de sad mu
Para nađi!
A što pitaš: hoće l moći
Kakav jendek da preskoči.
Jendek, jendek, - kakav jendek?
Taj se nije još rodio,
Koj on nije preskočio,
Preskoči ga tako lako
Kao da je pile neko,
I to uzduž, ne popreko.

Ja ga jašem bez sedla,
Sedlasta mu leđa,
Za pasoš ga ne pitaj,
Jer, to njega vređa.
Idi, kume, idi, idi,
Još me pitaš: kako vidi;
To je da se pripoveda:
Vidi ostrag ko i spreda,
Vidi noću ko na danu,
A na danu ko u noci,
Takve su mu oči.

A što pitaš, moj prijane,
Ima l mane,
Ta zato ga i prodajem,
Moj prijane,
Jerbo nema mane,
Takvi konji nisu za nas,
Za Cigane.

A brzina kakva mu je?
Malko je brži od oluje.
Sad ćeš čuti,
Kazaću ti:
Jednom sam se iz Erduta
Vraćo s puta.
Mada nas je pljusak vijo,
On se nije umorio.

Munja sevne, a on rže,
Pljusak brzo, a on brže;
Pljusak pišman na mog hata,
Pa ga hvata,
A Putalj ga preko gleda,
Pa se ne da.
Pljusak leti da polije,
Tek što nije!
Kad stigosmo pod šatora,
U ciganski dvorac lep,
Na mom konju sve je suvo,
Pokiso mu samo
Rep.

Jovan Jovanović Zmaj

Poslednja ispravka: Simke (8.7.2007 u 9:11)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 9:17   #136
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

DETE I LEPTIR

Dete:

Leptiricu, sarenicu,
hodi k meni amo!
Evo imam lepu ruzu,
pomirisi samo.

Leptir:

Ja bih doso, al se bojim
kakve igle klete;
stisnuces me, probosces me,
p' onda, zbogom svete!

Dete:

Necu, lepko, necu, lepko,
zivota mi moga.
Samo hocu da izbrojim
kol'ko imas noga.

Leptir:

E, pa to ti mogu kazat
i izdalje malko:
Leptir ima sest nozica,
- a sad zbogom, ranko!





STRAŠLJIVAC

Ko se boji sam u sobi -
to je rdjav znak,
koga plasi pomrcina
ili prazan mrak,
ko veruje u vestice,
lep mi je to djak!
Taj mi nece nikad biti
Srbin, ni junak.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 16:29   #137
Mrva
Novi član
 
Član od: 3.7.2007.
Lokacija: Tower
Poruke: 8
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 85 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Svaka cast Simketu na danasnjem izboru!!
Mrva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 22:04   #138
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Gavran i lisac

Vetric je pirkao blago preko njiva, bio je prijatan osuncan dan. Raspolozen gospodin gavran Gavra, otmeno odeven i gord na svoj izgled, imao je danas razlog vise za raspolozenje: kotur sira dopao mu je kljuna, neprimecen ga nabavio na obliznjem salasu.

Izdasno je Gavrin sir rasprostirao svoj miomiris, lako je privukao braca- Liscevu osetljivu njusku, zazeleo je braca da poruca sira. Prisao je drvetu na kome se Gavra sepurio, pa odozdo slatkim glasom progovorio:

- Ooo! O, kako divno izgledate, gospon Gavro, predivno ste odeveni, to se zbilja retko vidja! Verujte, nisam dosad sreo nikog ko bi se sa vasom lepotom mogao meriti...Ne znam, samo, kakav vam je glas, mozda nije u skladu sa tom divotom, ali ako jeste- pricacu od danas svima da ste prvi medju prvim pticama kod nas!

Gospon Gavri su te laskave reci silno prijale, tako su lepo zvucale, tako ugodne uhu bile! A glas? Sad ce on vec zapevati, nek se cuje nek se zna, videce braca- Lisac da je i glas gavranov ravan njegovoj lepoti.

- Gra-graa! -krestavo je odjeknulo preko njiva, a sir je- sta bi drugo?-iz kljuna je sir ispao pravo u braca- Lisceve sape. Sad je braca postigao sta je hteo i posramljenom gavranu kazao:
Gubitak ovaj nek te ne pece,
jer s malo sira pouku stece:
Laskavcu, pamti, puni se gusa
od lude glave koja ga slusa!


Jos basni na ovom sajtu.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2007, 10:09   #139
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Kako je Tor bio nevesta diva Trima i kako je povratio čekić
Nordijski mit

Razjario se munjobija Tor kada se probudio, a kraj njega nije bilo moćnog čekića Mjelnira.* Protresao je glavom, odmahnuo kosom i nestrpljivo pipao rukom oko sebe. Prve reči koje je prozborio bile su:
»Čuj, Loki**, šta ti imam reći, a što još ne sanja niko od ljudi sa Zemlje, ni od Bogova na nebu: Toru je otet čekić!«
Otišli su do veličanstvenog dvorca Boginje Freje, Njerdove kćeri i Frejeve sestre. Prve reči koje je Tor prozborio bile se ove:
»Pozajmi mi, Frejo, košulju od sokolovih pera da bih mogao da povratim čekić koji mi je ukraden!«
Freja odgovori: »Rado ću ti dati košulju; pozajmila bih ti je pa makar bila i od zlata ili od svetlog srebra!«
Košulju je obukao Loki, pa je odleteo tako brzo da su zahujala pera; ostavio je za sobom dvore Asa i uskoro stigao u domovinu divova. Na brežuljku je sedeo Trim, gospodar divova; pravio je psima trake od zlata i gladio grivu konjima. Kada je ugledao Lokija, rekao mu je: »Šta ima novo kod Asa***, šta ima novo kod Elba? Zašto putuješ sam u zemlju divova?«
Loki odgovori: »Zlo je snašlo Ase, zlo je snašlo Elbe; nisi li ti sakrio Torov čekić?«
Trim uzvrati: »Sakrio sam Torov čekić osam milja pod zemlju; niko ga neće dobiti pre nego što mi dovedete Freju za ženu!«
Odleteo je Loki tako brzo da su zahujala pera; ostavio je za sobom domovinu divova i pohitao dvorima Asa. Tor mu je izašao u susret do dvorišta i prve reči koje je prozborio bile su ove: »Donosiš li vesti da se isplatio trud? Ostani u vazduhu dok mi predaješ dug izveštaj! Ko sedi lako zaboravi šta je trebalo da kaže, a lako laže onaj ko leži.«
Loki reče: »Donosim vesti da se isplatio trud: čekić je kod Trima, vladara divova; niko ga neće dobiti ako mu ne odvedemo Freju za ženu.«
Otišli su do veličanstvenog Frejinog dvorca. Prve reči koje je Loki prozborio bile su ove: »Ukrasi se, Frejo, nevestinim velom, nas dvoje moramo putovati u zemlju divova!«
Zapenušila je Freja od strašnog besa, zadrhtao je zamak Asa od njenogagneva, spala je Brisingamen, čarobna Boginjina ogrlica:
»Morala bih poludeti od želje za mužem pre nego što bih pristala da s tobom otputujem u zemlju divova!«
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2007, 10:10   #140
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Svi Asi pohitaše na zborište, a došle su na savetovanje i sve Boginje. Savetovali su se slavni Bogovi kako da povrate Torov čekić. Uzeo je reč Hejmdal, najbeloputiji od svih Asa koji je poznavao budućnost kao Vani****:
»Ukrasimo Tora nevestinim velom, stavimo mu široku ogrlicu Brisingamen. Pružite mu prsten sa koga zveckaju ključevi, obucite mu ženske suknje koje će mu pokriti kolena. Učvrstite mu široke kamenove na grudima i nagizdajte mu glavu dragocenim ukrasima!«
Odgovorio je Tor, najjači među Asima: »Nazvaćete me ženom, svemoćni Bogovi, ako se okitim nevestinim velom!«
Tada Loki reče: »Ćuti, Tore, ne brbljaj koješta! Uskoro će divovi carovati u Asgardu ako ne povratiš čekić!«
Tada se Tor ukrasio nevestinim velom i širokom ogrlicom Brisingamen. Pružili su mu prsten sa koga zveckaju ključevi, obukli su mu ženske suknje koje su mu pokrile kolena, učvrstili su mu široke kamenove na grudima i nagizdali mu glavu dragocenim ukrasima. Tada Loki reče: »Poći ću s tobom preobučen u sluškinju; nas dvojica moramo putovati u zemlju divova.«
Hitro su doterani domu vitorogi jarci, upregnuti su pred rudu brzi trkači. Planine su pucale, zapalila se zemlja kada se Tor, Odinov sin, vozio u domovinu divova.
Tada reče Trim, vladar divova: »Ustanite divovi, pripremite klupe; dovoze mi kao nevestu Freju, Njerdovu kći. Na mome imanju ima mnogo zlatorogih krava i kao gavran crnih volova koji raduju divove; imam mnoge dragulje i mnogo sjajnog nakita, samo mi je još nedostajala Freja.«
Rano su se okupili te večeri. Divovi su posluženi pivom. Tor je sam pojeo celog vola i osam lososa, uz to sve slatkiše namenjene ženama, a popio je i tri bačve medovine. Tada reče Trim, gospodar divova:
»Videste li igde tako proždrljivu nevestu? Nikad ne videh nevestu koja proždire ovakve zalogaje, ni devojku koja pije više medovine!«
Pored tobožnje Freje sedela je lukava sluškinja koja je umela da odgovori na Trimove reči: »Već osam noći Freja nije ništa okusila, tako je žarko žudela za dvoranom divova!«
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com