Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.10.2016, 22:11   #1
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/u...vetala/vef67pv

Citao sam negde da je u Srbiji u planu da se uvede 6-7 casovno radno vreme u drzavnom sektoru, ne mogu da se setim precizno koji clanak i gde, mozda je neko citao slicno. Zvuci nestvarno.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2016, 14:33   #2
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Видим да је вест свежа и веома интересантна. Читао сам о томе још прошле године у Куриру ваљда, а ево га линк са 2. сајта http://mondo.rs/a836408/Info/Posao/S...sest-sati.html.

Фора је у томе да човек што више ради, све је мање продуктиван, као и каад учи. Наводно, максимално можеш учити 8 сати дневно, али ефективно ми не учимо више од 5, 6 часова, чак иако некада изгледа да учимо више од тога, јер умор нас стиже већ после 5, 6 часова учења тако да све након тога је форсирање на силу. То не може. Слично је и са радом.

Краће радно време је боље, не само због тога што је краће, него јер је првенствено ефективније, са већом концетрацијом, са више одмора током дана те и са мање потребе за разним већим паузама, али најважније је да много мање времена оде на стрес и умор те остаје више времена за посвећивање породици, пријатељима и уопште.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2016, 20:23   #3
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Kod nas to ne bi funkcionisalo.

Kako da uguraš posao, 5 puš pauza, 3 piš pauze, kafu ili dve, topli obrok... u 5 sati?

NIKAKO!
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2016, 21:53   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Spawn BG kaže: Pregled poruke
Kod nas to ne bi funkcionisalo.

Kako da uguraš posao, 5 puš pauza, 3 piš pauze, kafu ili dve, topli obrok... u 5 sati?

NIKAKO!


5-6 sati U KOMADU može da se radi, a sve te puš-piš-krk-drk pauze su nas i dovele dovde gdje smo danas. Govorim za cijeli Balkan. 4 smjene po 6 sati = 24 sata urađenog posla i pun produktivan dan u proizvodnji, uslužnom ili e-sektoru. Odradiš svojih 6 sati i vozi jedi pij spavaj, radi šta 'oćeš + što imaš opciju za 2 smjene u danu (odradiš od 6 ujutru do 12 pa dođeš opet od 6 popodne do ponoći i računa ti se overtajm). Ovo sve govorim za proizvodni i uslužni sektor, administracija je neprivredno smeće i treba je spaliti ili robotizovati u potpunosti da bude bez ljudi.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2016, 23:43   #5
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

То што ти пишеш за администрацију су само речи незналице, јер држава НЕ МОЖЕ да функционише без админ. радника. Не можеш чак ни све шалтере изједначавати, јер неки нису потребни, а други су нужни.

Не може чак ни болница без админ. радника да функционише, то је нужност. Оно што јесте битно је да постоји ограничен број људи у неким нерадничким сегментима (ЕПС, просвета, а посебно министарства и општине), а да се повећа и стручно усаврше људи у кључним делатностима (здравство, инспекторат, полиција и пореска управа, где иначе ради мој ћале, иако је пореска управа у мањку за можда 6.000 људи за државу која броји чак скоро 7.000.000 људи!).
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 1:17   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Kralju, evo da ti neznalica kaže: Bosna i Hercegovina, zemlja u kojoj živim, ima 2 entiteta i 1 distrikt, 3 predsjednika, 3 policije, 3 jezika, 15 sudova, 11 kantona, 3 poreske uprave, 127 ministarstava u 14 vlada i pun ku**c administrativnih radnika koji NEOPRAVDANO troše budžet 90% na vlastite plate i 10% na režijske troškove. Takve nekompetentne i rastrošne idiote iz neproizvodnog sektora treba eliminisati iz platnog sistema, bez obzira o kome se radi. Pobiti, pozatvarati ili ubaciti u proizvodnju. Zamijeniti robotima, koji će automatizovano raditi: taj i taj redni broj u tu i tu kancelariju ili na automat za izdavanje papira/šta god, ili da se sve lijepo digitalizuje pa da se niko ne handri sa šalterušama i sl. nego da kompjuterski završi sve njihove administrativne zebancie. Koji će k***c tolika administracija državi koja nema ni 4 miliona stanovnika, de ti meni "neznalici" objasni?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 1:52   #7
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Nema topli obrok, nema ovo nema ono. Tu su čitavi uslovi koji dovode do toga da produktivnost bude jedina alternativa.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 10:50   #8
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Citao sam negde da je u Srbiji u planu da se uvede 6-7 casovno radno vreme u drzavnom sektoru
Nema potrebe, oni su već sebi uveli radno vreme od 4-5 sati, posebno u opštinama, socijalnom itd.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 11:42   #9
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

LoneWolf, написао сам незналица не у увредљивом него у смислу непознавања ствари око тога, јер сам доста упознат са тим, али да је тако као што ти пишеш, ништа не би могло функционисати, а и додуше не могу се изједначавати сви сегменти јавног сектора, посебно здравство и порески систем, наспрам оних најнепотребнијих, посебно министарства и општине. И још нешто - не можеш увести роботски систем и аутоматизацију свуда, јер на великом броју позиција је човек нужан. То што си написао је било покушано у неким државама, па се одустало након неких проблема које су машине изазвале, јер није било људи да то контролише. Људи бре не знају да напишу молбу, ти пишеш о аутоматизацији, а ко да им објасни, да их упути, да им помогне итд...Не може, мора човек.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 14:20   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
LoneWolf, написао сам незналица не у увредљивом него у смислу непознавања ствари око тога, јер сам доста упознат са тим, али да је тако као што ти пишеш, ништа не би могло функционисати, а и додуше не могу се изједначавати сви сегменти јавног сектора, посебно здравство и порески систем, наспрам оних најнепотребнијих, посебно министарства и општине. И још нешто - не можеш увести роботски систем и аутоматизацију свуда, јер на великом броју позиција је човек нужан. То што си написао је било покушано у неким државама, па се одустало након неких проблема које су машине изазвале, јер није било људи да то контролише. Људи бре не знају да напишу молбу, ти пишеш о аутоматизацији, а ко да им објасни, да их упути, да им помогне итд...Не може, мора човек.

Ja ti dadoh činjenice, pa pročitaj ponovo moj post i ako negdje nađeš "nepoznavanje", javi mi. U BiH ništa ne funkcioniše što se vidi iz priloženog, a u suprotno me ne može uvjeriti ni bog otac a kamoli tvoj ćale i ti. To što tebi ćale radi u administraciji nema veze s ovim o čemu ja pričam: u mojoj zemlji je ogroman broj NEPOTREBNIH administrativnih radnika koji po čitav dan d**aju kompjutere i Solitaire a narodu uvijek "fali jedan papir" kad god nešto traži za sebe, i upravo zato je potrebna automatizacija i robotika: stisnem funkciju koja mi treba i isprinta mi robot papir a nakon što ga dobijem bmk i za državom i za tvojim ćaletom i administracijom, ako sam dobio ono po šta sam došao.

Administracija u zdravstvu je gola ku*čina: prije neki dan momak izboden nožem, uvode ga dvojica a šalteruša prvo pita za knjižicu, generalije, pa dok nađe karton, pa dok popije kafu, normalnom čovjeku dođe da iskrvari ili sam izbode takvu krmaču.

Administracija u bankama uvijek nešto traži i uvijek im nešto fali, administraciji u MUP-u, poreskoj i vladi uvijek "pada sistem" pa sam im se dosad 500 puta naje*ao majke, od registracije auta preko reg. firme i svega ostalog. Taksa za ovo, porez na ono, porez na porez na taksu s porezom, porez na indirektni porez i ne zna se ko koga je*e ni šta si više naplaćao. Aj što ti uzmu pare, nego što puštaju preko reda stričeve, strine, babe, rođake, lažne invalide, koleginice, kolegine rođake, kumove, prijatelje i dok dođeš na red izje*e te i Kurta i Murta.

Administracija u socijali: u centru za socijalni rad su nepismenu ženu Romkinju koja je majka sedmoro djece bez primanja izbacili silom napolje nakon što ih je malo višim tonom pitala koji joj još papir fali među 37 skupljenih papira za dječji dodatak. Da ne pominjem da sam odmah pozvao policiju i da su igrali kolo nad majmunima iz obezbjeđenja, a trebalo je i administraciju potabati sa zemljom i zatrti im sjeme zauvijek.

Zaključak: glup i nekvalifikovan a pritom i neuk i frustriran admin. radnik može samo da te izbije iz takta pa da ga odrobijaš kad neće da ti pomogne, ili lijepo da uvedu automatski robotizovan sistem gdje imaš svoj broj, uslugu i vozi. Neće šalterska gamad da se potrudi, a moglo bi biti bolje milion puta.

P.S. Izvinjavam se na 'sovanju ali pmjk administracije i njihovih "opravdano" nagomilanih radnika, nije mi namjera da vrijeđam bilo koga nego da iznesem stvari onakve kakve jesu u praksi.

Poslednja ispravka: LoneWolf (5.10.2016 u 14:31)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 15:56   #11
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ja sam pre 10ak godina preko omladinske radio oko 6h i imali do pola sata pauzu za klopu. Idealno radno vreme, tih 5 i po sati peglaš i taman kad kreneš da se zamaraš i unervoziš, ti pališ kući.
Ovi u državnom ionako rade efektivno 2-3h (to računam neke više pozicije, ova boranija na dnu i u državnom pegla i za svoje nadređene kao i mi kod privatnika), a u privatnom sektoru nema šanse ovo da uvedu.
Još jedna činjenica zašto ovo kod nas ne bi uspelo je ta što smo mi takav narod pa smo navikli na puš pauze, kafe pauze, čiz kejk pauze, phone call pauze itd.
A koliko je "loša" smena od 6h govori činjenica gde su Nordijske države a gde smo mi po pitanju standarda
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2016, 17:45   #12
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Realno teško da se može naći radno mesto gde neko stvarno radi kontinuirano 8 sati. I da se oduzme stvarna pauza za obrok.

Uvek ima praznog hoda, hvatanja zjala i pauza po X osnovu.

Kod nas i nije neki problem što se "radi" tih 8 sati, nego što niko nije uzeo i pogledao čije se sve radno vreme poklapa i gde sve građani ne mogu da stignu da nešto završe zbog radnog vremena, pa se uzimaju slobodni dani, ide na pauze od po 2,3 sata itd.

Činjenica je da je naučno i praktično dokazano da za istu platu zaposleni radi efektivnije kada mu je kraće radno vreme. Samo neko to treba i da uvede, i malo rastavi ono što se preklapa.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 0:13   #13
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Realno teško da se može naći radno mesto gde neko stvarno radi kontinuirano 8 sati. I da se oduzme stvarna pauza za obrok.
Ovo ćeš "da me izvineš", jer evo ti neki od poslova gdje se itekako radi i odrobija tih 8 sati:

- Konobari i uslužno osoblje nemaju kad ni u WC otići od posla

- Građevinci i srodna zanimanja prave improvizovane WC-e na gradilištima po spratovima da ne silaze dole i time "gazdi" uštede na vremenu uz punu radnu normu

- Freelanceri koji rade na sat i piči im štoperica za svaki minut kod poslodavaca koji za svoje pare hoće puni radni maximum

- Radnici call centara gdje je pauza misaona imenica

- Organizatori u medijima/korporacijama, realizatori, urednici, berzaši, generalno ljudi koji paralelno rade više poslova

- Nastavno osoblje u (ne)kontrolisanim uslovima i pod lošim rasporedom rada iz smjene u smjenu

- Vatrogasci, hitne službe (direktni akteri a ne šalterska gamad) itd itd.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 3:24   #14
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Nako dobra tema i ja sam ZA da se primeni samo GDE MOZE tj ako radno mesto dopusti.

Naravno da neko mora da dezura, bude dostupan ljudima itd ali zasto da neko posao koji moze zavrsiti za 3 sata radi 8 sati .

To bi se lako resilo tj ta sistematizacija i organizacija, nego problem bi bio plata.

Zasto bi neko se ubijao od posla 5 sati ( recimo nek je 100 din/h tj 500 din) a moze zaraditi 800 za isti posao i manjim intezitetom ? Srpska pamet bi proradila pa bi ljudi krenuli da se bune garant .

U US za poslove kojima ne treba neka velika strucnost (konobarisanje,obezbedjenje, spasilac,prodavci itd) se ugovaraju po danima i satima bukv ili recimo ako neko moze da odradi neki dodatni posao,platice njihovog zaposlenog coveka extra umesto da angazuju novog radnika za neku takvu za*****ciju.

Treba menjati malo svest i praktikovati nove principe.
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 12:00   #15
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Kod nas je narod radan i vrijedan, a lud: poznajem gomilu ljudi koji se vode krilaticom "bolje džaba da ležim, nego džaba da radim", a ima i druga krajnost - srednja generacija ljudi koji nisu ni za rad, niti imaju navršene godine i stečene uslove za penziju; tzv. "stečajci" su (do)čekali stečaje i privatizacije a poslodavci im duguju po 10-20 i više plata. S jedne strane su ljudi koji bi htjeli da rade a nemaju način, i s druge strane su (ne)kvalifikovani kladionički pacovi kojima kosa raste iz ušiju a imaju 2 sata radnog staža dok su sjeli za kompjuter da zamjene kladioničarku tokom pauze za topli obrok. Ne ide to tako, narode moj. Nema sistema koji je uređen, neoliberalna dinkićevska ekonomija i prodavanje firmi za 1 euro su kriminalnom privatizacijom skrojili put u propast. Zato naš narod bježi na brodove, na gradilišta po svijetu itd. a ovdje nema promjene jer postojeće stanje odgovara šačici oligarha čiji kapital počiva na ratnom i poslijeratnom profiterstvu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 17:31   #16
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ima i toga. Licno poznajem covek, mlad prav i zdrav kojeg mrzi da radi za 25k ili koliko vec neki poslic za koji ne treba kvalifikacija vec covek ceka posao ekonomiste vec 2 god skoro sa diplomom privatnog faxa.

Kaze "ne isplati mi se da ustajem iz kreveta" .
A da, inace kuka kako nema para i obozava skupe stvari.
Paradox hah
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 17:42   #17
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ovo ćeš "da me izvineš", jer evo ti neki od poslova gdje se itekako radi i odrobija tih 8 sati:
- Konobari i uslužno osoblje nemaju kad ni u WC otići od posla
- Građevinci i srodna zanimanja prave improvizovane WC-e na gradilištima po spratovima da ne silaze dole i time "gazdi" uštede na vremenu uz punu radnu normu
- Freelanceri koji rade na sat i piči im štoperica za svaki minut kod poslodavaca koji za svoje pare hoće puni radni maximum
- Radnici call centara gdje je pauza misaona imenica
- Organizatori u medijima/korporacijama, realizatori, urednici, berzaši, generalno ljudi koji paralelno rade više poslova
- Nastavno osoblje u (ne)kontrolisanim uslovima i pod lošim rasporedom rada iz smjene u smjenu
- Vatrogasci, hitne službe (direktni akteri a ne šalterska gamad) itd itd.
Objasni mi kako to vatrogasac "odrobija" 8 sati? Gotovo svi koje navodiš nemaju stalne obaveze, nego rade kada ima posla. To što jedan dan rade 8 sati ne znači da rade i cele nedelje 40 sati.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 18:20   #18
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Objasni mi kako to vatrogasac "odrobija" 8 sati? Gotovo svi koje navodiš nemaju stalne obaveze, nego rade kada ima posla. To što jedan dan rade 8 sati ne znači da rade i cele nedelje 40 sati.
Ma generalizuje kao i po običaju. Vrednoća, marljivost i odgovornost su karakterne osobine pojedinca a ne deo profesionalnog opisa radnog mesta.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 19:31   #19
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Radio sam u drzavnoj firmi, efektivno se radi i dalje u toj firmi 2 sata dnevno, ostatak vremena se mlatikurci. Ambiciozni ljudi su napustali taj posao jer nisu mogli da podnesu dosadu i taj nivo intelektualnog (ne)opterecenja. Plata je bila oko 35~45k za visu, 50~55k za fax i 60~65k za sefovske pozicije i naravno head master - plata nepoznata, ja sam imao dal bese 30 ili 35k kao pripravnik. Ko je hteo vise od toga mogao je komotno da freelance-uje sa strane ili nesto drugo. Poenta je da se na vreme islo kuci, bio sam srecan i ispunjen sto mogu da se posvetim sebi i svom zivotu van posla.

Vec par godina radim u jednoj vecoj privatnoj firmi, plata i vise nego duplo veca ali uvek ostajem prekovremeno koje nije placeno. Mislio sam bice sve ok, samo neka mi daju vise kinte i mogu da radim kolko hoces. Tek kad sam dobio par povisica i tu vecu kintu shvatio sam da taj problem ne odlazi i da ako imas taj problem da zelis sa posla na vreme da izadjes veca kinta ga nece ublaziti... a i dalje nemas vremena za zivot van posla onoliko koliko bi mogao da mu se posvetis da te ne izmori prekovremen rad. Mrzi te onako umoran da bilo sta radis osim da legnes ili sednes da "odmoris" pa sutra da mrzovoljno ponovis sve to.

Sto se produktivnosti tice svakako sam za to da je optimizovanije raditi (ne pauzirati mnogo) 6 sati nego 8, jednostavno se gubi fokus, razvlacis se i sve teras zorom iako postoje dani kada nekad mozes i tih 8 sati da isteras do kraja sa dobrom koncentracijom.

Znaci, krace radno vreme - zadovoljniji i srecniji radnik - podjednako produktivan i motivisan da dodje sledeci dan na posao - zadovoljan poslodavac.

Ne kazem da se ne bi trebala smanjiti plata zbog kraceg radnog vremena, ali ako posao ne moze da se zavrsi zbog kraceg radnog vremena, onda angazovati jos jednog radnika...

A pauzriranje, sve preko 30 minuta pauze za 8 sati (sto ostavlja 7,5 sati efektivnog rada... kako gde) ne daje poslodavac vama od radnih sati nego od vaseg slobodnog vremena, razmislite malo, pa ti mozes da pravis pus, pis i chit chat pauze do mile volje.

Tema je kompleksna iz vise razloga, razlicit tip posla, razlicite radne sposobnosti radnika, norme, rokovi itd. ali je dobro da se ukljuci sto vise ljudi u diskusiju, bar da se iznese sto vise razlicitih cinjenica i misljenja.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 19:58   #20
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Objasni mi kako to vatrogasac "odrobija" 8 sati? Gotovo svi koje navodiš nemaju stalne obaveze, nego rade kada ima posla. To što jedan dan rade 8 sati ne znači da rade i cele nedelje 40 sati.

Priprema vozila, priprema opreme, priprema ljudstva, vježbe, provjere: to su zanimanja u kojima ima posla i ako nema posla. Ako ti računaš da je radno vrijeme vatrogasca ovako:

pola sata dok stigne na požarište + sat dok pogasi vatru i spasi živote + pola sata da smiri situaciju = 2 sata rada ukupno, onda si stvarno lud čovjek.

Vatrogasci, demineri, hitne službe i ostali koji imaju beneficirani radni staž ne mogu da se porede sa nekim običnim zanimanjima koja nose manje rizika.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com