Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Web dizajn

Web dizajn Saveti u vezi dizajna sajtova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.11.2007, 10:25   #1
Rukometas
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Question Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom ?hvala unapred
Rukometas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 12:08   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Napravi jedan fajl pod imenom funkcije.php i u njega ubaci sledeći sadržaj:
PHP kod:
<?php
function zapisiIP(){
    
$filename "log.txt"//fajl u kojem ce biti zavedeni IP-evi
        
if($fpw fopen($filename"a")){ //otvaranje fajla za dodavanje novog zapisa
                
$string_za_upis sprintf("[%s] | IP: %s\n",date("d.m.Y.|H:i:s"), $_SERVER['REMOTE_ADDR']);
                
fputs($fpw$string_za_upis);
        } else die(
"Pristup fajlu za upis onemogucen!");
        
fclose($fpw); //zatvaranje fajla
}
?>
Nakon toga u svaki fajl za koji želiš da se zavedu IP-evi potrebno je na samom početku (to podrazumeva baš sam početak, čak i pre !DOCTYPE definicije) dodati sledeći kod:
PHP kod:
<?php 
require_once("funkcije.php"); 
zapisiIP();
?>
Nakon toga napraviš jedan prazan tekstualan fajl bez sadržaja pod imenom log.txt.

Sve fajlove uploaduješ na server i postaraš se da fajl log.txt dobije dozvolu 777 inače kompletna stvar neće da funkcioniše.

Svi zapisi biće izvršeni u fajlu log.txt u sledećem obliku:
Kod:
[05.11.2007.|21:18:38] | IP: 213.198.203.198
[05.11.2007.|21:18:44] | IP: 213.198.203.198
[05.11.2007.|21:20:49] | IP: 77.46.170.236
Kao što vidiš pored IP-a imaš i tačan datum i vreme kada je korisnik pristupao

Poslednja ispravka: holodoc (17.11.2007 u 12:21)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 12:38   #3
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
[/php]Nakon toga u svaki fajl za koji želiš da se zavedu IP-evi potrebno je na samom početku (to podrazumeva baš sam početak, čak i pre !DOCTYPE definicije) dodati sledeći kod:
PHP kod:
<?php 
require_once("funkcije.php"); 
zapisiIP();
?>
A da li svaki takav fajl mora da bude sa .php ekstenzijom ili to mogu da budu i obicni html fajlovi ?
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 12:50   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Citat:
genius kaže: Pregled poruke
A da li svaki takav fajl mora da bude sa .php ekstenzijom ili to mogu da budu i obicni html fajlovi ?
U principu ne moraju tj. možeš bez problema u konkretnom slučaju kompletan sadržaj koji sam naveo gore da staviš u jedan .html fajl ili fajl sa bilo kakvom ekstenzijom (pa čak i bez nje) i da pozoveš sledeći kod:
PHP kod:
<?php 
require_once("funkcije.html"); 
zapisiIP();
?>
Međutim, ovo se nikada ne radi iz jednog veoma jednostavnog razloga. Naime, da je ekstenzija fajla .html potencijalni napadač bi mogao bez problema da ukuca direktan link ka fajlu i da mu na taj način bude ispisan kompletan sadržaj koda koji ne bi trebalo da bude vidljiv bilo kome van servera. U ovom slučaju kod nije toliko vitalan ali zamisli da hoćeš na stranicu da dodaš primera radi fajl config.html koji sadrži poverljive podatke kao što su lozinke i sl.

Sa druge strane sve što se završava sa .php ekstenzijom na serveru se "parsira" tj. interpretira od strane dela servera zaduženog za .php fajlove i ukoliko se eksplicitno u fajlu ne navede da se radi ispis sadržaj fajla neće biti vidljiv vani!

Oko ovoga je inače jedno vreme bilo dosta debate među web developerima jer su jedni tvrdili da je mnogo bolja varijanta sve fajlove koji se dodaju na stranice (include, require) imenovati .inc ekstenzijom kako bi se jasno odvojili od ostatka a Apache podesiti da odgovornost za .inc fajlove prenese na php parser. Međutim ako se ne podesi ispravno javlja se upravo malopre pomenut problem odnosno da se sve čemu nije određen deo za obradu na serveru automatski prikazuje na ekranu a to je ogroman sigurnosni rizik.

Ja apsolutno podržavam drugu varijantu da se svi ovakvi fajlovi imenuju ekstenzijom .php što opet ne znači da i ovaj sistem nema svojih nedostataka

Poslednja ispravka: holodoc (17.11.2007 u 13:01)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 13:34   #5
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

E hvala na objasnjenju ali nisam te to pitao

Interesuje me ovaj prvi fajl koji poziva funkciju a ne onaj koji odradjuje i zapisuje logove. Znaci onaj fajl na koji posetioc dolazi. Na primer na index.html

Da li taj fajl koji u vrhu sadrzi poziv funkcije moze da bude html ili je to problem. Na primer bas konkretno, moze li da se poziv sadrzi u homepage, odnosno index.html

Iz svega sto si rekao, stekao sam utisak da to nije nikakav problem, ali ajde da pitam...

Inace, svaki malo bolji hosting ima CPanel koji vec ima logove...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 14:28   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Jeste problem

Problem nastaje zbog toga što server odlučuje da li će neki fajl biti "parsiran" ili ne na osnovu njegove ekstenzije Preciznije na osnovu MIME tipova koji su definisani na serveru.

Dakle... Ako želiš da ti fajl bude tretiran kao .php fajl onda on mora da sadrži jednu od ekstenzija .php, .php3, .php4 ili .php5 i da server bude podešen da prihvata te ekstenzije što znači da je na serveru "instaliran" PHP

U slučaju da se fajl imenuje sa primera radi index.html umesto index.php dolazi do izražaja jedna od osnovnih karakteristika svih (X)HTML standarda da se svi tagovi koji su nepoznati ignorišu (a u tu grupu spada onda i sam "<?php ?>" tag). Dakle ti slobodno možeš da staviš šta hoćeš od PHP kôda u bilo koji (X)HTML fajl ali će on biti potpuno ignorisan jer će kompletan kod vraćati server umesto PHP parsera kome bi server prosledio stranicu na obrađivanje da je fajl imao ispravnu ekstenziju

Nadam se da sam odgovorio ono što te interesuje
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 15:02   #7
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Da... prakticno ceo sajt bi onda morao da bude uradjen u PHP (odnosno HTML ali bi morale stranice da imaju .php ekstenziju).

Mozda bi moglo nesto da se istumba sa java scriptom.

U svakom slucaju jedini nacin na koji bi homepage mogao da se uradi sa ovim logerom (posto je on index.html)je da se index uradi u frejmovima a to bas i nije najbolje resenje.

Nista... drzacu se starog logera iz control panela
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 15:18   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Pa realno možeš da napraviš i loger samo uz pomoć javascripta i to u kombinaciji da se izvršava na serveru i da koristiš SSI instrukcije

Više o tome primera radi u ovoj temi.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 13:31   #9
Rukometas
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Red face Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Kako da napravim logger uz pomoc java scripta,kako ide taj java script kod pomozite web designom se bavim samo 5 meseci a imam 15 godina,nemojte se sad ljutiti sto ja nesto ne mogu da razumem!!!!
Rukometas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 3:12   #10
moki72
Novi član
 
Član od: 27.5.2009.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Pozdrav svima !

Holodoc molim te , ja sam uradio kako si naveo gore sve po redu i ovaj kod koji si dao:

<?php
require_once("funkcije.php");
zapisiIP();
?>

ubacio sam na pocetnoj strani sajta koja je html stranica ISPRED

<!DOCTYPE html PUBLIC

i fajlu log.txt sam dao attributes 777 ali ne upisuje mi ip adrese od posetilaca ?

sta je sad tu problem ?

hvala unapred
moki72 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 11:04   #11
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Citat:
moki72 kaže: Pregled poruke
Pozdrav svima !

Holodoc molim te , ja sam uradio kako si naveo gore sve po redu i ovaj kod koji si dao:

<?php
require_once("funkcije.php");
zapisiIP();
?>

ubacio sam na pocetnoj strani sajta koja je html stranica ISPRED

<!DOCTYPE html PUBLIC

i fajlu log.txt sam dao attributes 777 ali ne upisuje mi ip adrese od posetilaca ?

sta je sad tu problem ?

hvala unapred
A jesi li kreirao fajl funkcije.php i ubacio kod koji sam dao gore i fajl postavio u isti folder u kome ti se nalazi naslovna stranica?
PHP kod:
<?php
function zapisiIP(){
    
$filename "log.txt"//fajl u kojem ce biti zavedeni IP-evi
        
if($fpw fopen($filename"a")){ //otvaranje fajla za dodavanje novog zapisa
                
$string_za_upis sprintf("[%s] | IP: %s\n",date("d.m.Y.|H:i:s"), $_SERVER['REMOTE_ADDR']);
                
fputs($fpw$string_za_upis);
        } else die(
"Pristup fajlu za upis onemogucen!");
        
fclose($fpw); //zatvaranje fajla
}
?>
Zapamti, stranica koja ti sadrži bilo kakav PHP kod ne sme da ima ekstenziju .html već mora da se završava sa .php.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 12:02   #12
moki72
Novi član
 
Član od: 27.5.2009.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

jeste kreirao sam fajl: funkcije.php

i fajl: log.txt samo mi je pocetna stranica sajta u koji hocu da ubacim ovaj kod :

PHP kod:
<?php 
require_once("funkcije.php"); 
zapisiIP();
?>
u HTML-u

to ne moze jel da ? jer je pocetna stranica html i u nju ubaciti ovaj php kod ?

a kako bi onda to izveo da ipak moze ?

hvala na pomoci
moki72 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 23:03   #13
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Pročitaj još jednom detaljno ovu temu i dobićeš pdgovor na apsolutno sva pitanja koja si postavio
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 21:03   #14
oki-telep
Novi član
 
Član od: 8.7.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

druze ja ovo celo vreme citam al nikako da mi ovo udje u glavu a i ne razumem se u to. a potrebno mi je ovako nesto... dali bi tebi bio problem da se ulogujes kod mene kao admin i da mi to za cas sredis? unapred ti se zahvaljujem!
oki-telep je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 22:41   #15
milosh-96
Član
 
Član od: 28.6.2010.
Lokacija: Grocka
Poruke: 181
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 12 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

šta imaš od toga?
milosh-96 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 22:45   #16
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Citat:
milosh-96 kaže: Pregled poruke
šta imaš od toga?
On nista,ti mozda gajbu piva
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 2:23   #17
sunce86
Član
 
Član od: 14.4.2006.
Poruke: 103
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Kako da mi se pri ulasku svakog posetioca pravi log file sa njegovom ip adresom

Fora je da:

1. Svi fajlovi imaju php ekstenziju a ne html! (imamo index.php;funkcije.php;log.txt)

2. Svi fajlovi budu u istom direktorijumu!

Proveri ova dva uslova pa ako opet nece daj taj admin da popravimo sta god da ne valja...
sunce86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku sunce86 na korisnoj poruci:
oki-telep (9.7.2010)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com