Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.2.2007, 0:09   #1
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Arrow Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
jonathan kaže:
mozes li samo navesti ako ti nije sta, koliko su jaki, koliko kostaju i koliko ih koristis, hocu rec, ako ih duze koristis jel doslo do ostecenja visokotonaca prilikom slusanja na gotovo maximum... to se da primetit kad se skroz smanji na minimum pa kad ide pesma ima prekid, tada ode pletenica zvucnika..

eto, ako su dovoljno jaki i kvalitetni a puno ne kostaju, uzeo bi ih odma jer su mi se svideli na prvi pogled

poz
Nikada se komp zvucnici ne "odsrafljuju" na 100% snage.
Sigurno da dolazi do ostecenja visokotonca jonatane. Samo nije ostecena pletenica ili bakarni namotaji na kaloti jel u tom slucaju visokotonac ne bi ni svirao. Doslo je do ostecenja kalote koja vise nije centrirana u magnetu i zato dolazi do prekida zvuka.
Nadam se da nemas nista protiv za ovu malu ispravku.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2007, 2:13   #2
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
Shang Tsung kaže:
2)Nisam siguran dal sam ja nabasao na losh primerak il shta vec (pokusavam da utvrdim), ali bas i ne mogu da odvrnem zvuk "do daske", jel se javlja prevelika distorzija (iliti tandrkanje).Otprilike mogu da pojacham do 65-70% i onda krecu anomalije.Ovo sam anulirao smanjivanjem zvuka u windowsu na 75% (bilo je na 100%), pa sad mogu da odvrnem do kraja i sve je u redu.
Sta sam postigao ovim, jos uvek nisam u stanju da precizno utvrdim (tj. ne mogu tacno da odredim dali je zvuk glasniji a chistiji ili je isti kako da nisam nista dirao), posto mi zadnjih dana gajba bas i nije prazna da bih mogo posteno da odvrnem, ali bitno je da anomalija nema a i onaj fini osecaj kako sam odvrnuo do kraja je tu .
Distorzija basa je normalna pojava kad ga nepotrebno budzis na 100% snage. Pomisli samo da u tom basu imas pojacivac koji ima svoj limit u snazi a da basovi ukoliko su u nekom muzckom zapisu "istaknuti" mogu da povuku vise struje od predvidjene za taj pojacivac a epilog svega je odumiranje ili crkavanje pojacivaca. Ne igraj se sa tim i pogotovo ne smanjuj zvuk na komp a teras izlazni stepen u wooferu da ti radi na najvisem opterecenju.
Nagazi zvuk iz kompa a glasnoca ne bi trebala na potenciometru da bude veca od 60 -70 % nominalne snage. Sam si primetio da ni svi muzicki CD ne rade istom glasnocom i dynamikom a da ne pricam o MP3. Pa kad ti jednog dana grune neki jaci signal mozes da ostetis pojacalo ili zvucnike.
Nadam se da si ovo shvatio kao dobrponamerno pisanje.
Malo se ipak treba znati o zvuku i teoriji zvuka.
Poz
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2007, 2:35   #3
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
AstraLogos kaže:
Distorzija basa je normalna pojava kad ga nepotrebno budzis na 100% snage. Pomisli samo da u tom basu imas pojacivac koji ima svoj limit u snazi a da basovi ukoliko su u nekom muzckom zapisu "istaknuti" mogu da povuku vise struje od predvidjene za taj pojacivac a epilog svega je odumiranje ili crkavanje pojacivaca. Ne igraj se sa tim i pogotovo ne smanjuj zvuk na komp a teras izlazni stepen u wooferu da ti radi na najvisem opterecenju.
Nagazi zvuk iz kompa a glasnoca ne bi trebala na potenciometru da bude veca od 60 -70 % nominalne snage. Sam si primetio da ni svi muzicki CD ne rade istom glasnocom i dynamikom a da ne pricam o MP3. Pa kad ti jednog dana grune neki jaci signal mozes da ostetis pojacalo ili zvucnike.
Nadam se da si ovo shvatio kao dobrponamerno pisanje.
Malo se ipak treba znati o zvuku i teoriji zvuka.
Poz
Jep, ovo sam udesio vec. Nesto ranije sam se obavestio na benchu. Sad mi volume u windowsu stoji na 75%, i nema doticnog brundanja cak ni kad "odsrafim".
Elem, drugo pitanje mi se pojavilo:
Sta tacno predstavlja ona stavka SNR iliti signal to noise ratio? Na mom ljubimcetu je 100db pri 1 KHz.
Elem 2)
@astralogos:
Jesi li mozda nesto pogledao za povezivanje i mini-linije na PC pride?
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2007, 14:05   #4
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
Shang Tsung kaže:
Jep, ovo sam udesio vec. Nesto ranije sam se obavestio na benchu. Sad mi volume u windowsu stoji na 75%, i nema doticnog brundanja cak ni kad "odsrafim".
Elem, drugo pitanje mi se pojavilo:
Sta tacno predstavlja ona stavka SNR iliti signal to noise ratio? Na mom ljubimcetu je 100db pri 1 KHz.
Elem 2)
@astralogos:
Jesi li mozda nesto pogledao za povezivanje i mini-linije na PC pride?
Izvinjavam se svima koji su pitali u vezi zvuka a nisam odgovorio. Imam dosta obaveza na poslu tako da ne stize sve da obavim i jos pride sam na dial up-u.
Rekoh ti da je zvuna kartica predpojaivaki stepen i ne bi trebala da utice na distorziju cak iako je odsrafljena na 100% snage. Ovo sigurno ne vazi za sugave integruse. Imam Audigy 2 koji stoji na max i ne utice nista na kvalitet ili izoblicenje tona na AL ATP3.
Drago mi je kad neko za svoj zvucni system napise ljubimce. Zalosno je sto zvuk toliko zapostavljen od recimo grafickih karti, maticnih ploca, procesora....
Zvuk je jednako bitan koliko i dobra grafika. U gafiku se ulaze na stotine evrona ( grficke karte, monitori, brza memorija... ) a na forumu se "place" kad za "dobru" zvucnu treba izdvojiti 50 e. I to je najisplativija investicija od svih komponenti u racunaru sto je jos zalosnije.
SNR od 100db za 1Khz u praksi znaci da tvoj pojacivacki stepen ( ako su na njega mslili ) a moze biti i karakteristika zvucnika, znaci da daje potisak ili glasnocu merenu u db u opsegu od 1 Khz. A opseg moze biti meren u niskom srednjem ili visokotonskom podrucju. Kod tebe je sigurno meren u niskotonskom frekventnom podrucju recimo od 20hz do 1.000hz jel za taj opseg treba i najvishe snage izlaznog stepena.
I na trece pitanje mogu ti odgovoriti da jos nisam probao mini liniju ( u drugoj je sobi ) pa kad isprobam varijante javljam ti.

PS. Za ono LJUBIMCE imas reputaciju od mene.
Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
gtolle (29.10.2016)
Stara 12.2.2007, 14:57   #5
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
AstraLogos kaže:
Nikada se komp zvucnici ne "odsrafljuju" na 100% snage.
Sigurno da dolazi do ostecenja visokotonca jonatane. Samo nije ostecena pletenica ili bakarni namotaji na kaloti jel u tom slucaju visokotonac ne bi ni svirao. Doslo je do ostecenja kalote koja vise nije centrirana u magnetu i zato dolazi do prekida zvuka.
Nadam se da nemas nista protiv za ovu malu ispravku.
rekao sam "gotovo na maximum" ..naravno da se ne odvrce do kraja.. a drugo, jesil siguran da ne bude ostecenje pletenice.. pletenica bude pokidana delimicno i kad se pojaca malo vise, od snage zvucnik dobija kontakt dok kad je jako stisano, i kad pletenica gotovo miruje tad nastaju prekidni.. znam iz iskustva a da dodje do ostecenja kalote kao sto kazes, tada dolazi i do prekida i kad je malo vise pojacano...

logicno je, zvuk pojacavas "gotovo na max" tada zvucnik preterano sjkace , kida se i dolazi do kidanja pletenice delimicno..
nadam se da si me svatio, probaj paces videt da se pletenica kida
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2007, 17:18   #6
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
jonathan kaže:
nadam se da si me svatio, probaj paces videt da se pletenica kida
Da pokuša da uništi zvučnik da bi video da si ti u pravu? Evo, ja ti verujem, neću da probam. Briga me šta se kida, važno je da se kida i da neće posle toga da radi a to niko ne želi, right?
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2007, 19:46   #7
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ostecenje zvucnika(premestena)

Rocker pa ne mislim bukvalno i ne mora on uzet svoj stereo uredjaj od 500€ i da isprobava kako se kida.. pa nije niko lud ali kazem ako nekoga interesuje sta i kako ode, uzmi neki zvucnik, spoi na neko pojacalo pa odvrni do daske i vidi sta se cupa..
..al dobro
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2007, 2:49   #8
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Koje zvucnike koristite ?

Citat:
jonathan kaže:
rekao sam "gotovo na maximum" ..naravno da se ne odvrce do kraja.. a drugo, jesil siguran da ne bude ostecenje pletenice.. pletenica bude pokidana delimicno i kad se pojaca malo vise, od snage zvucnik dobija kontakt dok kad je jako stisano, i kad pletenica gotovo miruje tad nastaju prekidni.. znam iz iskustva a da dodje do ostecenja kalote kao sto kazes, tada dolazi i do prekida i kad je malo vise pojacano...

logicno je, zvuk pojacavas "gotovo na max" tada zvucnik preterano sjkace , kida se i dolazi do kidanja pletenice delimicno..
nadam se da si me svatio, probaj paces videt da se pletenica kida
Ne da sam siguran vec sam 1.000% siguran u to sto sam ti napisao. Kada se pletenica otkine zvucnik vise nema kontakta sa pojacivacem jel se ne zatvara strujni krug. Zato na zvucniku imas + i - i tek kada su spojeni zvucnik radi. Namotao sam rucno i preko rucne masinice podosta zvucnika tako da jako dobro znam o cemu pisem.
Kada bi doslo do kontakta pletenice i bilo kog dela zvucnika ( inace pletenica je lakom izolovana ) doslo bi do crkavanja izlaznog stepena pojacivaca.
Inace pletenica ne moze delimicno da bude pokidana. Ili je prekinuta u nekom svom delu ili drugi slucaj je kada kalota izlece i vraca se u magnet necentrirana i grebe se o zidove magneta. Ako se nastavi sa daljom eksploatacijom zvucnika doci ce do skidanja laka kao izolatora i kratkog spoja a onda....
Dakle isprekidani ton moze biti samo na spoljnjem delu zvucnika . Recimo hladan lem od zica sa pojacivaca koji se lemi na + pola ili - pol na zvucnicima. Ponekad zica koja ide sa recimo + pola u zvucnik prekida se kod membrane zvucnika ( narocito kod basa ) zbog velikog hoda koji uzrokuju "klipovi" ili nabudzeni zvuk pa se zica dodiruje sa membranom svaki put kada se vraca u magnet. Mada i to prekidanje nije ritmicno i moze doci do prekida zvuka. Tu se nesto i moze sa lemelicom i mirnim rukama popraviti.
Kod kalotnih visokotonaca uglavnom crkava zica unutar zvucnika u delu gde se presavija prema kaloti i namotajima. I tu se moze jako tanka bakarna zica zalemiti ( prvo se skida lak izolator pazljivo ) a posle lemljenja ja sam upotrebljavao lak za nokte kao izolator na zalemljenom delu.
Eto napisao sam samo mali deo ogromnog radnog iskustva u radu sa pravljenjem i popravkom zvucnika.
Ko ima pitanje, slobodno neka ga postavi pa ce mo razumno i argumentovano porazgovarati.
Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
Nikola Mladenovic (11.7.2011)
Stara 13.2.2007, 3:11   #9
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ostecenje zvucnika(premestena)

ovako drago mi je da si sve izdetaljiso i sve da si objasnio i sto se razumes u to a ne da lupas.. ali si me malo zbunio...

kako pletenica ne "hoda" zajedno sa zvucnikom
pa ona je ta koja hoda gore-dole ili.. ? il se ja gubim u nazivima ali sa mprilicno siguran da pletenica ide gore-dole

evo par slika



http://www.passivecrossovers.com/images/speaker.jpg

hajd da sad idemo po nazivima na slikama.. pa da se bolje razumemo. #$"%
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2007, 3:40   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Ostecenje zvucnika(premestena)

Citat:
jonathan kaže:
ovako drago mi je da si sve izdetaljiso i sve da si objasnio i sto se razumes u to a ne da lupas.. ali si me malo zbunio...

kako pletenica ne "hoda" zajedno sa zvucnikom
pa ona je ta koja hoda gore-dole ili.. ? il se ja gubim u nazivima ali sa mprilicno siguran da pletenica ide gore-dole
Pa naravno da pletenica "hoda" al ne sa zvucnikom. Platenica ili zavojnica koja je prikazana na slici zajedno sa specijalnim "kartonom" zove se kalota. Upravo sa napisao da kada kalota ( sa pletenicom ) nije nacentrirana a vidis da ima i centrator na slici onda se zice od pletenice ili zavojnice na kaloti grebu o zidove magneta i skida se izolacioni sloj. Znaci u pravu si da se pletenica krece u zavisnosti od modela zvucnika.
Na nekim zvucnicima kalota ( sa pletenicom zalepljena je sa membranom zvucnika - visokotonci i ponasa se slicno principu eketromotora gde provodnik bezi iz magnetnog polja okacenog o vratilo kada se struja ukljuci u kalemove i pocne da se vrti u krug.
Kod zvucnika slican pricim samo sto kalota sa namotajima kada se kroz nju propusti struja bezi iz magnetnog polja i udara u mebranu poizvodeci zvuk. Posto se radi o isprekidanom naponu zavojnica sa kalotom privucena magnetom vraca se u prvobirni polozaj dok ponovo sledecim impulsom istosmernog napona biva izbacena iz magnetnog polja i pomera membranu. I tako ritmicno i u zavisnosti od jacine napona proizvodi se zvuk.
Ovo je najjednostavnije objasnjen rada zvucnika jel ima i drugih resenja.
Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
Nikola Mladenovic (11.7.2011)
Stara 13.2.2007, 4:41   #11
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Ostecenje zvucnika(premestena)

sad citam tvoj prvi post i skonta da pricamo o istom.. pletenica - kalota
fino si to objasnio i drago mi je da smo se sporazumeli
vidi se da si dugo u tome

ali on osto sam primetio kod zvucnika jeste da se brze "pokvare" zvucnici sa nesto grubljom membranom nego sa recimo "spuzvanom" ili meksom..

i to sam cisto testirao, dva zvucnika sa nekom spuzvanom jako mekanom membranom od 20 w i dva od 50 w sa nesto grubljom membranom

svi su bili "bass" zvucnici, imali dubok hod membrane i od njih se trazi "woofer" zvuk

od ova dva sa grubom membranom su jako brzo pokidali pletenicu dok ovi sa mekanom dan danas rade..

znaci terao sam da istu jacinu basa dobijem od 20w kao sa 50w i neverovatno da se poderali ovi jaci..

na prvi pogled ovi grublji bi bilo logicnije da se brze deru ali.. dali je to tako?
malo logike kad se ukljuci to zapravo nema smisla ali je istina.. neki to nisu verovali dok nisu probali i jednostavno mekse membrane daju bolji bass i dugotrajnijie su...
..mada mi jos to nije jasno jel u principu meksa ili tvrdja membrana nema veze sa kalotom ali ipak tvrdji brze kidaju
znas li nesto o ovome ??
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 13:15   #12
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Ostecenje zvucnika(premestena)

Citat:
jonathan kaže:
sad citam tvoj prvi post i skonta da pricamo o istom.. pletenica - kalota
fino si to objasnio i drago mi je da smo se sporazumeli
vidi se da si dugo u tome

ali on osto sam primetio kod zvucnika jeste da se brze "pokvare" zvucnici sa nesto grubljom membranom nego sa recimo "spuzvanom" ili meksom..

i to sam cisto testirao, dva zvucnika sa nekom spuzvanom jako mekanom membranom od 20 w i dva od 50 w sa nesto grubljom membranom

svi su bili "bass" zvucnici, imali dubok hod membrane i od njih se trazi "woofer" zvuk

od ova dva sa grubom membranom su jako brzo pokidali pletenicu dok ovi sa mekanom dan danas rade..

znaci terao sam da istu jacinu basa dobijem od 20w kao sa 50w i neverovatno da se poderali ovi jaci..

na prvi pogled ovi grublji bi bilo logicnije da se brze deru ali.. dali je to tako?
malo logike kad se ukljuci to zapravo nema smisla ali je istina.. neki to nisu verovali dok nisu probali i jednostavno mekse membrane daju bolji bass i dugotrajnijie su...
..mada mi jos to nije jasno jel u principu meksa ili tvrdja membrana nema veze sa kalotom ali ipak tvrdji brze kidaju
znas li nesto o ovome ??
Pa normalno je da se tvrdje brze kidaju jel nisu toliko fleksibilne na vibracije membrane zvucnika.
U pocetku a moze se naci kod recimo TV uredjaja radio aparata... kartonska membrana na obodu sasije zvucnika ima rebrasti deo ( harmonka ) kako bi doprinela "istezanju" membrane i sprecavanju pucanje iste.
Kod kvalitetnjih zvucnika pribeglo se stavljanju gumenog ovjesa sto je unapredilo zvucnke brzim hodom a samim tim i kvalitetnijim zvukom.
Nesto kasnije u upotrebu dolazi u u upotrebu gumificirana spuzva koja je jos vise elasticnija i daje jos bolje karakteristike posebno bas zvucnicima.
Naravno da je i dalje ostao problem sta uraditi sa membrano od presovanog kartona ( tvrdi ) i pribeglo se hemijskim polimerima od kojih jedan zauzima dominantnu ulogu pri izradi najkvalitetniji zvucnika. Radi se o polipropilenu i polipropilenskim membranama koje izgledaju kao sjajne gumene membrane sa mogucnoscu da izdrze daleko veca naprezanja od klasicnih "kartonskih" zvucnika.
Posto se pri radu zvucne jedinice nenormalno greju a to opet ima za posledicu negativan uticaj na kavalitet zvuka, mislim da je prvi Dynaudio izbacio srednjetonac D52 hladjen ferofluidom. Tecnost koja se nalazi u samom zvucniku osim sto hladi kalotu istovremeno je i centrira!
Usavrsavanjem tehnologja za posledicu imamo da za male pare mozem sebi priustiti dobar zvuk a zvucne jedinice osim kvaliteta, doble su u jacini a smanjeni su im gabariti - velicina.
Na ovu i slicne teme zaista ima sta da se pise i dobro je da se na forumu pokazala dobra volja za ovakvim pisanjem, sudeci po broju korisnika koji su pregledali stranicu.
Hvala svima!
Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
Nikola Mladenovic (11.7.2011)
Stara 14.2.2007, 18:57   #13
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

mene zanima jedno- da li mojim genius 5.1 zvucnicima (SWHF5.1 1200) mogu da naskodim posto koristim tv karticu...
Naime, program preko kojeg pustam tv (winfast DTV) uvek prvo nacini kratak i jak zvuk (u trajanju od oko pola sekunde; a kao da mi je volume u opcijama podesen na max) a potom zvuk vrati na pravu podesenu vrednost...
Inace ja sam namerno ostavio lufta da mogu da stavim u opcijama dosta jak zvuk ne dirajuci sam woofer jer mi je to potrebno zbog nekih filmova i pre svega tisih kanala (da se ne bih svaki put zavlacio ispod stola i pojacavao).... Ali zbog toga taj trenutak kada pustam tv bas grune... pogotovo ako sam zvuk pojacavao zbog nekog filma na kojem je zvuk slab....
nadam se da me razumete- malo je nezgodno objasniti.... evo ukratko:
dakle upalim tv i on grune jak zvuk tripujuci se u trenutku da mi je u opcijama podesen na max. a meni je potrebno da u opcijama bude podesen na malo vise od polovine, kako bih mogao jos da ga pojacam samo onda kada treba....
anyway- skodi li to zvucnicima?
da li im to skodi vise nego kada bih na primer do te iste jacine dosao postepenim pojacavanjem....?!
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 22:35   #14
culer
Veteran
 
Član od: 28.1.2007.
Lokacija: nbgd
Poruke: 1.055
Zahvalnice: 896
Zahvaljeno 75 puta na 60 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku culer
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Jel moze mob da osteti zvucnike posto mi stalno zuje kad me neko zove na mob asto se to desava ??????
culer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 23:18   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
polarnimeda kaže:
mene zanima jedno- da li mojim genius 5.1 zvucnicima (SWHF5.1 1200) mogu da naskodim posto koristim tv karticu...
Naime, program preko kojeg pustam tv (winfast DTV) uvek prvo nacini kratak i jak zvuk (u trajanju od oko pola sekunde; a kao da mi je volume u opcijama podesen na max) a potom zvuk vrati na pravu podesenu vrednost...
Inace ja sam namerno ostavio lufta da mogu da stavim u opcijama dosta jak zvuk ne dirajuci sam woofer jer mi je to potrebno zbog nekih filmova i pre svega tisih kanala (da se ne bih svaki put zavlacio ispod stola i pojacavao).... Ali zbog toga taj trenutak kada pustam tv bas grune... pogotovo ako sam zvuk pojacavao zbog nekog filma na kojem je zvuk slab....
nadam se da me razumete- malo je nezgodno objasniti.... evo ukratko:
dakle upalim tv i on grune jak zvuk tripujuci se u trenutku da mi je u opcijama podesen na max. a meni je potrebno da u opcijama bude podesen na malo vise od polovine, kako bih mogao jos da ga pojacam samo onda kada treba....
anyway- skodi li to zvucnicima?
da li im to skodi vise nego kada bih na primer do te iste jacine dosao postepenim pojacavanjem....?!
Sigurno da mozes na taj nacin ostetiti same zvucnike cak i neki pasivni element u pojacivacu. Jednostavnije je kao sto si primetio da postepeno pojacavas ton nego da rizikujes klipom.
Poz
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 23:21   #16
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
culer kaže:
Jel moze mob da osteti zvucnike posto mi stalno zuje kad me neko zove na mob asto se to desava ??????
Ne moze da osteti zvucnike ma ko sta o tome mislio. Mobilni rade na velikim ucestanostima ili frkvencijama koje probijaju frekventni opseg tvog zvucnog systema i zato cujes zujanje kad se ukljucuje mobilni.
Poz
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 0:09   #17
madsrdjan
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Poruke: 386
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 25 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

@ Astra
Imam i ja pitanje posto vidim da se lijepo razumijes u zvucnike:
Imam Audigy 2 i Genius SW-5.1 Home Theatre. E sad: Povremeno iz cista mira (nista ne radim na compu, nikakv program nije pokrenut) cuje se na zvucnicima zvuk kao da nesto varnici, tj kao da struja negdje probija Nije bas stalno ali povremeno zacvrci. Any idea? Sta bi moglo biti? Kablovi su dobro pokopcani.
madsrdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 2:34   #18
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

Citat:
madsrdjan kaže:
@ Astra
Imam i ja pitanje posto vidim da se lijepo razumijes u zvucnike:
Imam Audigy 2 i Genius SW-5.1 Home Theatre. E sad: Povremeno iz cista mira (nista ne radim na compu, nikakv program nije pokrenut) cuje se na zvucnicima zvuk kao da nesto varnici, tj kao da struja negdje probija Nije bas stalno ali povremeno zacvrci. Any idea? Sta bi moglo biti? Kablovi su dobro pokopcani.
Problem je sigurno u pojacalu ugradjenom u wooferu. Postoji velika mogucnost da ti povremeno probija elektrolitski kondenzator u naponskoj jedinici sto se preko pojacivaca i zvucnika cuje kao elektricno praznjenje.
Vremenom taj elektrolit ce popustiti ( iscureti tecnost, nabubriti.... ) i onda ga samo jednostavno zameni gledajuci koliki mu je kapacitet.
U principu ne bi trebalo biti nista strasno ili opasno po Geniusa.
Poz.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2007, 15:11   #19
bbbq
Novi član
 
Član od: 22.2.2007.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

problem:

Imam jazz 9940 5.1 zvucnike i problem sa zvukom.Naime zvuk se odlicno cuje samo kada ga odvrnem na 21, 31, 41, 51, 61, 71(raspon je 0-80) a cim prebacim na neku drugu vrednost kao da mi ugasi jedan od zvucnika na prednjem desnom zvucniku(da ne bi bilo zabune na prednjim stubovima su po 3 zvucnika jedan ispod drugog)Any idea?
bbbq je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2007, 15:49   #20
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

To ne bi smelo da se desava a i besmisleno je da ti ne radi samo jedan zvucnik od 3 jer su vezani istim zicama.Skretnica takodje ne bi trebalo da pravi problem jer tebi zvucnik radi na odredjenim jacinama...a sta ti pravi problem visokotonac ili srednjetonci?Kako si dosao do zakljucka da ne radi uopste?
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
zvučni sistem, zvučnici

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da prikacim svoj sajt na int. alien Internet tehnologije 12 8.6.2006 19:41
kako da posaljem mail na svoj tel? Vorador Aparati i oprema 10 24.1.2006 21:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com