Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.11.2017, 14:43   #1
The Mickey
Član
 
Član od: 2.5.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku The Mickey
Određen forumom Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Zeleo bih da umrezim ova dva objekta, kako bih mogao da koristim kucni internet u vikendici.
Vikendica je na brdu i opticka vidljivost sa kucom postoji i ona je oko 2km. Uzeo bih dve antene od po 24db koje bi bile usmerene jedna prema drugoj.

Za vikendicu bih pored antene uzeo neki wifi ruter na koji moze da se prikaci eksterna antena, znaci sa SMA konektorom.
Verujem da su sve antene slicne, ako ne i iste..tako da nije bitno koju uzimam dokle god je 24db, sto se tice samog wifi rutera, tu sam u nedoumici i ne znam koji da uzmem.. potreban mi je neki koji moze da prima signal preko eksterne antene i dalje da ga salje po celom objektu.

Za kucu, pored antene uzeo bih neki AP koji bi primao kucni wifi signal (doduse mogao bih i kablom da ga povezem) i dalje preko eksterne antene taj signal slao..

Zanima me koji ruter/AP da uzmem, ali da nije preterano skup?
Sto se antena tice, nisam mogao da nadjem na neki izbor... jedino na KP sam uspeo da naletim na neke.
The Mickey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2017, 17:26   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Dva ovakva uređaja: https://mikrotik.com/product/sxtsq_5_high_power kako bi uspostaio point2point wifi link između kuće i vikendice.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2017, 22:59   #3
The Mickey
Član
 
Član od: 2.5.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku The Mickey
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Gde to da nadjem kod nas?

inace vec sam narucio dve ReinkJet antene 2.4GHz, 24db sa 15m kablom... tako da mi ostaje da nabavim samo neki wifi ruter ili ap...

neka preporuka?
The Mickey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2017, 10:52   #4
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Šta da ti kažem, bacio si pare.

2km link sa em 2,4GHz etrom, em sa po 15 metara kabla, Čizs! I još bi da taj ruter reemituje signal u vikendici?

Poništi ti lepo tu narudžbinu i ne bacaj novac.

Mikrotik možeš da kupiš u netiksu, nebo its, mislim da ima i winwin.

U suštini bilo koja dva SXTa će ti završiti posao, može i SXT lite koji košta malo više od te antene što si naručio. Mikrotik ima ugrađenu antenu u sebi!

Dakle njih međusobno vežeš kao point to point (objasnio bih ti kako ukoliko ih uzmeš da ne pišem sad uzalud) i iz kućnog rutera uključiš lan kabl u taj mikrotik i uperi ka vikendici, a onda taj drugi mikrotik koji je u vikendici uperi ka tom prvom, juriš najbolji signal (imaš lampice koje označavaju nivo signala) i zatim kupi najobičniji AP ruter za vikendicu koji ćeš LAN kablom da povežeš na Mikrotik i to je sve.

Ovo je jedino što će da radi pouzdano, sve drugo je budženje i neće raditi kako treba i samo ćeš baciti novac.

Ne mora Mikrotik, može Ubiquiti recimo, bitno da je na 5GHz, da je usmerena antena i da može da izgura do 3km link.

Evo Netiks na primer: http://www.netiks.rs/mikrotik-sxtsq-lite5

EDIT: Ukoliko uzmeš Mikrotik ili bilo koji drugi, njih ispodešavaš sve dok su na jednom mestu, u tolini doma, a ne na samom terenu.

Poslednja ispravka: bachi (27.11.2017 u 12:12)
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
The Mickey (29.11.2017), yoshida (3.12.2017)
Stara 28.11.2017, 0:38   #5
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

E, ovo prvi put čujem u životu: udaljenost između kuće i vikendice je 2km?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
malo blesav (30.11.2017)
Stara 29.11.2017, 22:35   #6
The Mickey
Član
 
Član od: 2.5.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku The Mickey
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Šta da ti kažem, bacio si pare.

2km link sa em 2,4GHz etrom, em sa po 15 metara kabla, Čizs! I još bi da taj ruter reemituje signal u vikendici?

Poništi ti lepo tu narudžbinu i ne bacaj novac.

Mikrotik možeš da kupiš u netiksu, nebo its, mislim da ima i winwin.

U suštini bilo koja dva SXTa će ti završiti posao, može i SXT lite koji košta malo više od te antene što si naručio. Mikrotik ima ugrađenu antenu u sebi!

Dakle njih međusobno vežeš kao point to point (objasnio bih ti kako ukoliko ih uzmeš da ne pišem sad uzalud) i iz kućnog rutera uključiš lan kabl u taj mikrotik i uperi ka vikendici, a onda taj drugi mikrotik koji je u vikendici uperi ka tom prvom, juriš najbolji signal (imaš lampice koje označavaju nivo signala) i zatim kupi najobičniji AP ruter za vikendicu koji ćeš LAN kablom da povežeš na Mikrotik i to je sve.

Ovo je jedino što će da radi pouzdano, sve drugo je budženje i neće raditi kako treba i samo ćeš baciti novac.

Ne mora Mikrotik, može Ubiquiti recimo, bitno da je na 5GHz, da je usmerena antena i da može da izgura do 3km link.

Evo Netiks na primer: http://www.netiks.rs/mikrotik-sxtsq-lite5

EDIT: Ukoliko uzmeš Mikrotik ili bilo koji drugi, njih ispodešavaš sve dok su na jednom mestu, u tolini doma, a ne na samom terenu.

Otkazao sam poridzbinu... Mozes li da mi preporucis neki slican ovom ali da radi na 2,4ghz? Razlog je taj jer tu gde mi je vikendica postoji vise njih koji imaju wireless mrezu na toj frekvanci, pa bih mogao da se umrezim i sa nekim komsijom.. deljenje muzike, filmova itd ne mora vise preko USB stika nego bi lakse islo ako smo umrezeni...
Laik sam sto se tice mrezne opreme, pa se izvinjavam ako su mi zahtevi malo cudni...
The Mickey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2017, 22:41   #7
The Mickey
Član
 
Član od: 2.5.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku The Mickey
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
E, ovo prvi put čujem u životu: udaljenost između kuće i vikendice je 2km?
Da. Malo mesto, pored brda koje je odmah uz gradsko naselje... nije nista cudno za mala mesta.

The Mickey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2017, 23:33   #8
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Zaboravi na 2.4GHz!!! Ako treba, ovo ponovi sebi deset puta svako jutro kada se probudiš.



Na brzinu sam sklepao ovo, da ti pojasnim stvari..

Kod kuće imaš Internet link i wifi ruter koji verovatno ima četiri porta pozadi i to koristiš kao što i koristiš do sad, samo ćeš jedan LAN kabl (kako Mikrotik podržava PoE, kroz taj Lan kabl ujedno ide i DC struja koja napaja uređaj) odvući gore do krova i na krovu postaviti Mikrotik SXT uređaj i usperiti ga ka vikendici. To je 5Ghz uređaj i on služi samo i jedino samo za uspostavljanje bežičnog point to point linka sa vikendicom.

Kao što vidiš na vikendici na krovu postaviš isti takav Mikrotik uperen ka Mikrotiku od kuće i spuštaš LAN kabl (kako Mikrotik podržava PoE, kroz taj Lan kabl ujedno ide i DC struja koja napaja uređaj) od krova do 2,4GHz wifi rutera koji će raditi isto u AP režimu.

Ako ti je lakše, zamisli da su Mikrotikovi jedan džinovski kabl od 2km koji sa kojim si spojio dva bežična APa od kuće do vikendice.

Dakle, Mikrotik samo služi za to, da spoji te dve kuće, dakle džinovski kabl i nema ni jednu drugu ulogu.

U vikendici kao što vidiš imaćeš 2,4GHz wifi ruter i sa njim radi šta ti je volja. Spajaj računare žično i bežično na njega, mobilne, vezuj 2,4 AP klijent ako treba da pristupiš 2,4 AP u od komšije, pola naselja, šta ti je volja, svi će Internet vući od kuće zahvaljujući point2point Mikrotik linku.


https://wiki.mikrotik.com/wiki/Bridg...works_with_SXT

http://www.jpudasaini.com.np/2013/05...idge-mode.html

Poslednja ispravka: bachi (29.11.2017 u 23:52)
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
yoshida (3.12.2017)
Stara 30.11.2017, 0:07   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Zašto da zaboravi na 2,4GHz? 5GHz možda nudi bolji kvalitet signala i protok ali se to plaća debelim penalom u vidu dometa i potrebom da svi u mreži imaju skuplju 5GHz opremu.

Ukoliko živi na lokaciji gde ne postoji velika zagađenost 2,4GHz signalom (lako može da se proveri običnim mobilnim telefonom) ili ima klijente koji nemaju opremu za 5GHz, oprema za 2,4GHz je sasvim validan izbor.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
C64freak (7.1.2018)
Stara 30.11.2017, 1:56   #10
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Pričam o linku između dve kuće, ne o apovima unutar samih kuća, pogledaj sliku pažljivije.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 2:20   #11
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Ma razumem ja šta ti pričaš i zato kažem da nema potrebe da po svaku cenu juri opremu od 5GHz da bi povezivao objekte. Pa još MikroTik koji je sve samo ne namenjen početnicima.

5GHz je odličan izbor tamo gde nema alternative (prezasićenost 2,4GHz spektra), postoji stroga optička vidljivost bez prepreka i domet povezivanja nije preveliki. Problem je što 5GHz ume da bude osetljiv na sve i svašta pa kad krene da pravi problema onda 2,4GHz sa sve smetnjama od šuma ume da bude bolji izbor.

Moj savet u ovakvim situacijama je uvek isti - ne kupovati i ne instalirati ništa na svoju ruku, posebno ako osoba nije uopšte upućena u tematiku kao OP. Bolje je platiti nekome ko zna šta radi i može na licu mesta da proceni stanje i konkretne potrebe projekta. Na kraju uvek ispadne jeftinije od amaterskog "ubadanja" dok ne proradi "samo od sebe" (i posle isto tako prestane da radi).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
C64freak (7.1.2018)
Stara 30.11.2017, 13:25   #12
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Pa znaš kako... 2,4GHz wifi kao što znaš ima svega 3 nepoklapajuća kanala, dok WiFi na 5GHz ima znatno više, još ako uzmeš i superchanel kod Mikrotika.

Hoću da kažem da čak i ako mu danas odlično radi p2p link sa 2,4GHz uređajima, ne znači da će i sutra raditi.

Ono što znam jeste da iz iskustva 5Ghz i Mikrotik ili Ubiqiti su po sistemu našteluj i zaboravi da postoji. Jeste Mikrotik teži za konfiguraciju, ali bi svakako pomogli čoveku.

Na jednoj lokaciji sam povezao 2 objekta u jednoj firmi preko Mikrotik SXT5 lite, udaljenost je 1km, postoji optička vidljivost i brzina je 50Mb/s i to full duplex, dakle pola od ethernet brzine što je više nego dovoljno za deljenje neta, streamovanje fajlova, itd. Kada samo kopiraš fajl ide 100Mb/s...

SXT5 (bez lite) postiže još veće brzine i blizu je 100Mb/s full duplexa.

Na toj lokaciji godinama radi bez ikakvih problema, prekida u radu, bukvano podesi i zaboravi.

Ubiqiti nisam lično radio, ali su isto dobri uređaji i jednostavniji za podešavanje.

TP-Link? Najednostavniji za korišćenje, ali da li će da rade kako treba na 2,3km linku udaljenosti, ne mogu da garantujem, hoće, ali pitanje koliki protok i latencija.

Inače se slažem da pošto je čovek početnik da je najbolje da plati nekog da mu to završi, ali čim je tražio pomoć na forumu, pretpostavljam da ta priča otpada?



Ovo je vodič koju opremu odabrati.

P.S. Kada naručiš opremu online preko neta, imaš pravo da je bezuslovno vratiš, tako da ako ne bude odgovaralo, vrati i doplati za nešto drugo.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Capture.jpg
Viđeno:	681 puta
Veličina:	87,8 KB
ID:	56503  
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 19:41   #13
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Godinama u firmi imamo Mikro tikove, i to prilicno stare sad ce 8 godina AH433 sa tri PCI kartice 411, dve godine dva SXT. Upravo tako podesi i zaboravi. Ponekad zbog problema sa strujom malo zabaguju. Jedno gašenje (izvlacenje POE iz struje 30 tak sekundi i sve ponovo radi). Ali ovo stvarno retko retko samo kada napon luduje!. Rastojanja su razlicita, os 1,5 do 5 km. Napominjem da je to sve krug firme dobra opticka vidljivost firma je van naseljenog mesta tako da nema nekog velikog zagusenja. Ubiqiti nismo probali. Ali cuo samsve preporuke. Jos nesto tada sam se prvi put susreo sa MT citajuci literaturu i upustva sa neta uspeo sam da ih konfigurisem da rade.

Poslednja ispravka: Svetislav (30.11.2017 u 19:50)
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 21:36   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Citat:
Svetislav kaže: Pregled poruke
Upravo tako podesi i zaboravi.
Problem leži u tome što "zabravi" dolazi tek posle "podesi".

Sama količina opcija u MikroTik softveru, koji je namenjen isključivo profesionalcima, ga čini minskim poljem za početnike i amatere.

Veoma slična situacija kao kad recimo fabrički firmware na ruteru zameni DD-WRT pa onda ljudi imaju problema da nađu čak i najonsovnija podešavanja ili da razumeju opcije koje dolaze uz njega.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 22:51   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Pa jeste Neutrino, ali sam u prethodnoj poruci postavio link do uputstva sa sve slikama kako da podesi wifi bridge.

I mislim da je bolje da izgubi i nedelju dana da ga konfiguriše i zatim da mu radi godinama bez problema, nego da u slučaju TP-Linka podesi za pet minuta, ali zato da mu život presedne kad ovaj krene da baguje.

U svakom slučaju, OP je dobio dovoljno informacija, nek sam odluči šta će i kako će.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:03   #16
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

zar ne bi trebalo da signal nize frekvencije bolje putuje na daljinu? tj. koliko je prezasicenost veci, ili manji problem od daljine?


Poslato sa sokocala mobilnoga
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 0:58   #17
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
zar ne bi trebalo da signal nize frekvencije bolje putuje na daljinu? tj. koliko je prezasicenost veci, ili manji problem od daljine?
Što je veća frekvencija signala manja je njegova talasna dužina. Manja talasna dužina znači da su manje šanse da signal "preskoči" prepreku i onda kad udari u nju raspršuje se refleksijom i refrakcijom, usled čega se smanjuje domet.

Zato signal od 2,4GHz postiže veći domet od 5GHz.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2017, 12:29   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Ljudi breU, kraća putanja signala se nadoknađuje jačinom/snagom emitovanja.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2017, 14:40   #19
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Š'a s' uradio na kraju?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 20:50   #20
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje kuce i vikendice na udaljenosti od 2km

Ako drug koji zivi u Ivana Ribara moze sa antenom 2.4ghz od 1500 dinara da hvata wifi iz bloka 70, moze i on u malom mestu sa par zgradica...

Sto da potrosi par hiljada dinara kad moze par stotina evra

Mnogo bre volite da pametujete
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Silent Hunter III MilanSM Simulacije vožnje 1934 19.1.2019 19:48
Mini test opšte kulture i informisanosti... Ulmawen Opšta kultura 9532 19.10.2016 10:04
Svet kompjutera 6/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 43 28.6.2013 11:51
Graficka MSI R4830 nabubreli kondezatori Filip89x Kvarovi 27 13.5.2013 20:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com