Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.3.2006, 17:33   #1
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Ilustrator

Da li bi ste mogli da stavite tutorijale za ilustrator? Moj problem je sledeci, znam photoshop kao svoj dzep i uglavnom sve radim u shopu, cak i tehnicke crteze..., ali, kada nekom kazem da radim tehnice crteze u shopu, taj me gleda kao da je video alliena...a razumem i zasto...u corelu sve to ide 10x brze, cak i ako koristim precice u shopu...Ali ja ne volim corel!...ok, ima ilustrator, ali ga nisam savladao kako treba (ako mi treba vektor, radi stampe, uradim u shopu, pa ga vektorizujem u ilustratoru, cs2, sto je pogresan pristup, jel ) Kako mi je receno, ilustrator u potpunosti moze da zameni corel, ako ne i bolje...aj mi objasnite sada kako...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2006, 20:39   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Što se tiče tvog pristupa izradi tehničkih crteža svaka čast ali mislim da ih ne bi dao tebi da ih radiš

Šalu na stranu ali Photoshop jednostavno nije namenjen za te stvari. Prednosti
vektorske grafike u odnosu na rastersku su očigledne u velikom broju situacija. Da skratim priču, vektorsku grafiku ne bi ni osmišljali da nije bila apsolutno neophodna.

Dakle, ako mene lično pitaš koji bih ti program preporučio za vektorsku grafiku odgovor je jasan - Illustrator. Zašto? Pa odgovor na ovo pitanje sam dao na nekoliko mesta na forumu ali se sve svodi na fantastičnu integraciju sa Photoshopom što recimo za Corel ne mogu da kažem. U Corelu sam radio dugo i stvarno je jednostavan da se nauči ali uz malkice više želje i truda pri učenju Illustrator nudi mnogo mnogo više.

Za učenje Illustratora od neprocenjive vrednosti je njegov help. Ukoliko dobro (ili bar za pripomoć) poznaješ engleski bićeš u stanju da 95% problema sa kojima se budeš susreo na početku prevaziđeš bez muke. Illustrator ima još jednu veoma zanimljivu stvar a to je da izuzetno dobro "kapira" stvari koje importuje iz Clipboarda. Ako je neko nekada imao problema da konvertuje neki dokument ili se pojave problemi oko formatiranja izgleda dovoljno je uraditi Copy iz programa gde se nalazi izvor i Paste u Illustratoru. Do sada je procenat autentičnosti uvek bio 100% uz eventualne neke male korekcije. Najčešće se ovaj problem javlja sa ubogim Microsoft Word-om. I naravno da ne zaboravim da od verzije CS2 Illustrator i Photoshop međusobno mogu da komuniciraju takozvanim Smart Object-ima. Šta je to? Zamisli situaciju da ti je potrebno da nešto uradiš u Illustratoru ali da ti je jasno da bi ipak trebalo malo da da ga doradiš u Photoshop-u. Dovoljno je da objekat prevučeš u Photoshop i on će biti posmatran kao Smart Object to jest bez obzira koji efekat na njemu primenjivao (sve dok ovaj ne zahteva rasterizaciju) možeš slobodno da ga prevučeš nazad u Illustrator i on i dalje ostaje vektor. Izuzetno korisna stvar.

Ono što bih ti preporučio da prvo naučiš je u suštini šta ti je vektorski objekat.

Obično se definiše kao geometrijska površ koja ima dva osnovna svojstva: ivicu (u Illustratoru se ovo zove Stroke a u Corelu Outline) i popunu (i Illustrator i Corel koriste termin Fill). Koristeći alatku koju ima i Photoshop (broj 1 za Fill i broj 2 za Outline). Sada isto kao u Photoshopu možeš da uđeš u deo gde biraš boju koja ti odgovara.

Mala napomena: najčešća boja pozadine u programima za vektorsku grafiku je boja papira (dakle bela) tako da ukoliko želiš da postigneš recimo efekat da tvoja kružnica bude providna (nema Fill) a da se vidi samo kontura dovoljno je da odabereš Stroke i malu ikonicu sa crvenom dijagonalom (broj3) i Fill nestaje.
Na slici koju sam uploadovao videćeš koje su ti alatke i paneli najpotrebniji tako da bi bilo dobro da se skoncentrišeš na učenje o njima.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2006, 20:47   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Evo ga spisak za alatke:

a (Select) - najčešće korišćena alatka u Illustratoru u ona je po defaultu aktivna. Koristi se za izbor, rotaciju i ostale manipulacije objektima.

b (Direct Select) - alatka koja omogućava selekciju i manipulaciju tačaka (point) koje sačinjavaju geometrijsku površ. Savlađivanje ove alatke je najbitnije za učenje sposobnosti crtanja pravih i krivih linija.

c (Pero) - sa ovom alatkom možeš da crtaš površi sastavljene iz proizvoljnog broja tačaka i segmenata. Takođe ovde postoje alatke za direktno dodavanje i oduzimanje tačaka na liniji. Razlika između ove alatke i Line-a je ta što Line objekti (kao i svi ostali koji su pod ovom grupom) nemaju Fill jer nisu u pitanju površi već samo linije odnosno konture.

d - klasičan skup alata za crtanje kvadrata, krugova itd.

e - klasična alatka za pravljenje gradienta (ferlaufa)

f (pipeta) - veoma slično kao u Photoshopu samo što radi sa vektorskim objektima.

Objašnjenja panela:

4 (Transform panel) - sve manipulacije objektom koje podrazumevaju podešavanje tačnih mera, rotaciju itd. nalaze se ovde.

5 (Align) - panel u kome se nalaze opcije za poravnjanje i ravnomerno raspoređivanje. A da poravnjanje se radi malo drugačije nego u Corelu. Držiš Shift, klikneš na sve objekte koji će mežusobno da se poravnjavaju (ako ima dva objekta klikneš na oba držanjem Shifta) a zatim pustiš Shift. Nad onim objektom u odnosu na koji želiš da se vrši poravnjanje klikneš još jednom (primetićeš da ako pređeš mišom preko mogućih izbrora miš "izbubi rep"). Zatim u Align sekciji izabereš odgovarajuće poravnjanje.

6 (Stroke) - sve u vezi Stroke-a. Ovde podešavaš i različite tipove linija. Napomena: bez obzira da li jedinice unosiš u mm one će biti preračunate u pointe. Zato uvek kad kucaš direktno jedinice kucaš i mm.

7 (Appearance) - ovo ti je analogija za panel gde se u Photoshop-u radi dodavanje Outer Glowa itd. Izuzetno važan panel.

8 (Transparency) - treba li da objašnjavam?

9 (Layers) - isto što i u Photoshopu ali ovde Layeri imaju jako veliku upotrebnu moć kada se recimo rade neki sklopovi itd.

10 (Swatches) - sadrži sve default vredbosti boja koje možeš da koristiš u svom projektu kao i sve boje koje su napravljenje ili bilo gde primenjene. kada budeš počeo da radiš sa ovime kombinovaćeš različite Swatchove a na direkatan ulazak u deo za izbor boje ćeš zaboraviti jer Illustrator sadrži podršku za PANTONE, HKS i ostale standarde boja. Ovo je već duga priča.

10 (Pathfinder) je neka vrsta skupa logičkih operacija nad objektima. Konture se u Illustratoru nazivaju još i stazama (path) kada se nađu u samom projektu. Ako poželiš recimo nekada da uradiš spajanje dve površine ili isecanje centra kruga tako da napraviš prsten itd. ovo su alatke koje tražiš. Moraš malo da eksperimentišeš a funkcionišu isto kao i Align.

12 i 13 se same objašnjavaju.

Ovo ti je u suštini brzi prelaz onoga na šta treba da obratiš pažnju kada budeš počinjao rad u Illustratoru.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Illustrator.jpg
Viđeno:	184 puta
Veličina:	94,9 KB
ID:	921  

Poslednja ispravka: holodoc (18.3.2006 u 22:37)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2006, 20:52   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Ljudi malo je offtopic ali daj da neko od moderatora omogući slanje GIF-ova u 1024x768 rezoluciji. Ova slika je mogla da se uploaduje u GIF-u sa 60KB i odličnom slikom a ne u JPG-u i ovako ružno.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2006, 21:10   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Ilustrator

Slažem se, ali jedini ko to može je Voja, tako da...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2006, 22:44   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Ako bude još zainteresovanosti za ovu temu mogu slobodno da nastavim sa ovim jer ovih dana rendam neke spotove pa imam malo viška vremena.

Mogu i da probam da ispravim ove pravopisne greške ali lupio sam tastaturu (Logitech) pre neki dan dok sam u Silent Hunteru pola sata pratio razarač i posle ručnog planiranja kursa i pogotka na 4 km ispalio ćorak
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2006, 18:21   #7
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

holodoc, svaka ti cast, hvala tebra, imas pivo od mene Ne bi bilo lose kada bi se napisali tutorijali za flash...i onda to sve lepo da naucim, pa da mlatim kes
ps: hvala sto si detaljno objasnio alate, mada su neki indenticni onima u photoshopu...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2006, 21:35   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Eto ti još jedne prednosti. Većina stvari u Illustratoru se radi slično kao u Photoshop-u.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 3:23   #9
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom illustrator

posto sam se veoma prijatno iznenadio kada sam video koliko profesionalaca ima na forumu evo imam 2 pocetnicka pitanja:


1. da li se moze u illustratoru sacuvati kao jpg. format

2. Za sta sluzi Adobe indesign?
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 4:34   #10
exciter
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 87
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: illustrator

1. Ides na file/export i izaberes format u koji hoces da snimis crtez.
exciter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 4:45   #11
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

Indesign, program namenjen prelamanju texta, pripremi za stampu. Na pr, za knjige, vece kataloge, prospekte...Mnogo bolje barata sa textom i vecim fajlovima. Ako se radi neki katalog od par strana, to moze i u photoshopu, ilustratoru. Meni licno je najbolja kombinacija: Photoshop, Ilustrator, Indesign
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 11:57   #12
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ilustrator

hvala puno za odgovor a ako vam trebaju tutorjali za ilustrator www.lynda.com-najbolji video tutorijali(pod uslovom da znate engleski)jes da se placaju ali snadjite se ja sam za 2 dana naucio da radim (osnove) u ilustratoru
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 12:29   #13
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ilustrator

1.zasto svi koji se bave graf. dizajnom koriste mac?

2. kako da napravim ovakav efekat na slovima u ilustratoru/photoshopu?

http://www.sitepoint.com/marketplace...&entryid=40141

Poslednja ispravka: kale (11.2.2007 u 14:41)
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 16:47   #14
DorianGrey
Veteran
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 479
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ilustrator

kinteC, evo nekih tutova za illustrator

http://www.tutorialized.com/tutorials/Illustrator/1
http://www.vectorials.com/categories...Tutorials.html
http://www.webdesign.org/web/vector-...e-illustrator/

A evo i jedan dobar sajt za flash

http://www.flashperfection.com/
DorianGrey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com