Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2009, 16:44   #1
Plagy
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 227
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Arrow Komp kao idealno audio-video rešenje (HTPC)

Hocu da napravim komp koji bi drzao u dnevnoj sobi pored TVa, pojachala i zvuchnika.

Hocu da isposhtujem neke kriterijume:
- da je tih (silent)
- da kucishte nije veliko i da je lepo (crno ili sivo)
- da moze da pushta Full HD video
- da zvuk bude u klasi zvuka koji se dobija iz Audio CD i DVD playera
- da mogu da koristim internet i media centar

Taj rachunar bi prikljuchio na full HD TV, Cambridge Audio pojachalo i na stero Mission zvuchnike.

Molim vas pomognite mi u odabiru komponenti, narochito sam pogubljen oko zvuchne kartice.
Plagy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 17:17   #2
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

Kao prvo preporučio bih ti kućište Termaltake iz DH serije link imaš da kupiš na našem tržištu. Platformu uzmi AMD sa integrisanom HD3300 sa sideport memorijom kao što je ovaj Gigabyte link , dovoljno je kvalitetan i dugoročno je stabilno rešenje. Pošto i sam koristim VMC preporučujem ti ili 3 ili 4gb memorije, u ovom slučaju DDR3 , ne ništa preterano skupo, neki mid range tipa Kingmax ili Apacer na 1333. Što se tiče zvučne karte mislim da bi ti Creative X-fi extereme audio bila dovoljna (ako baš hoćeš vrh zvuk, juri M audio, mislim da imaš lako da nađeš u Beogradu),ali mislim da su za tu tvoju namenu profi modeli suvišni. Predlažem ti da za hlađenje procesora kupiš pasivni cooler Thermal right IFX-14 Heatsink, što se tiče napajanja i DVDRW uređaja nisi se izjasnio da li ćeš blu rey uređaj ili običan pisač, napajanje juri što tiše od nekog brand name proizvođača npr. PC power Silencer 500 EPS12V (možda idu i uz kućište, a pošto nećeš klokovati i nemaš grafičku, završiće ti i to napajanje). I na kraju procesor, mislim da je ipak AMD x3 720 minimum za jaku multimedijalnu mašinu. Što se tiče hard diska, to je stvar izbora, meni je lično minimum 320gb ili još bolje od 640gb, od Seagate ili WD, biraj verziju sa 32mb baferom, naravno Sata2.

Poslednja ispravka: vlajo (27.6.2009 u 17:25)
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vlajo na korisnoj poruci:
Plagy (28.6.2009)
Stara 27.6.2009, 17:49   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

@Plagy:
A da ti prvo kazes koliko bi para dao za komp, da znamo sa cime operisemo?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 18:35   #4
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
A da ti prvo kazes koliko bi para dao za komp, da znamo sa cime operisemo?
Kapiram da je solidna lova u pitanju, sa obzirom na komponente sa kojim planira povezivanje. Malo bi bilo smešno da poveže neki skrndelj od 300e, na veliki ekran, takve zvučnike i pojačalo.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 19:07   #5
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

Kapiram i ja to, zato mi se X-FI Audio ne uklapa u pricu, ispod X-Fi Titaniuma ne bih isao, mozda je bolje da ide na stereo karte, kao sto je Creative E-MU 0404, ipak to ide na Cambridge Audio i Mission.
Takodje bi moglo da se uklopi i neko silent kuciste.

Poslednja ispravka: Picard (27.6.2009 u 20:55)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 22:07   #6
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Kapiram i ja to, zato mi se X-FI Audio ne uklapa u pricu, ispod X-Fi Titaniuma ne bih isao, mozda je bolje da ide na stereo karte, kao sto je Creative E-MU 0404, ipak to ide na Cambridge Audio i Mission.
Navedene kartice jesu bolje, ali je pitanje koliko se to "čuje". Njemu treba kartica isključivo za reprodukciju, a ne za emulaciju, Asio i slične džidže. Što se tiče sam reprodukcije, pitanje koliko ima razlike.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 23:01   #7
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje

Preko kompa ne mozes da pustas Dolby TrueHD i DTS HD-MA zvuk. Jedni nacin je da nadjes zvucnu koja ima HDMI izlaz i onda tu zvucnu povezes na pojacalo (A/V receiver) koji podrzava decoding tog zvuka.

EDIT: A sad vidim da imas stereo zvucnike... Nista onda
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 23:29   #8
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.848 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Preko kompa ne mozes da pustas Dolby TrueHD i DTS HD-MA zvuk. Jedni nacin je da nadjes zvucnu koja ima HDMI izlaz i onda tu zvucnu povezes na pojacalo (A/V receiver) koji podrzava decoding tog zvuka.
Ako je vec odlucio da spoji komp na pojacalo postoji mogucnost da zvuk ide preko optickog (S/PDIF) ili digitalnog (Coaxial). Naravno u zavisnosti od toga da li pojacalo ima digitalne ulaze.

Citat:
Plagy kaže: Pregled poruke
Hocu da napravim komp koji bi drzao u dnevnoj sobi pored TVa, pojachala i zvuchnika.

Hocu da isposhtujem neke kriterijume:
- da je tih (silent)
- da kucishte nije veliko i da je lepo (crno ili sivo)
- da moze da pushta Full HD video
- da zvuk bude u klasi zvuka koji se dobija iz Audio CD i DVD playera
- da mogu da koristim internet i media centar

Taj rachunar bi prikljuchio na full HD TV, Cambridge Audio pojachalo i na stero Mission zvuchnike.
Molim vas pomognite mi u odabiru komponenti, narochito sam pogubljen oko zvuchne kartice.
Ono sto tebi treba je obicno jako skupo (HTPC) kada ispuni sve te zahteve (narocito po pitanju buke i jacine procesora)
Kupi veliki kuler za procesor koji (ako je ikako moguce) ima regulaciju broja obrtaja za (veliki) ventilator. Sto vise pasivnih komponenti (graficka zna da bude jako bucna posle nekog vremena).
Dakle: Quad procesor sa velikim tihim hladnjakom (Cooler Master V8 na primer), novija graficka karta sa pasivnm hladnjakom (osim ako ne mislis i da se igras), jako napajanje sa velikim hladnjakom (rezerva snage nikad nije na odmet),...
Mislim da ce ostali clanovi imati bolje predloge oko izbora tacnih komponenti ali to vise zavisi od toga koliko si para spreman da izdvojis za ovo multimedijalno zadovoljstvo...

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Plagy (28.6.2009)
Stara 28.6.2009, 12:08   #9
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Ako je vec odlucio da spoji komp na pojacalo postoji mogucnost da zvuk ide preko optickog (S/PDIF) ili digitalnog (Coaxial). Naravno u zavisnosti od toga da li pojacalo ima digitalne ulaze.
Da da naravno, al nisu ni oni dovoljni za TrueHD i ovaj DTS. To zvanicno moze samo HDMI.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 12:43   #10
duschan
Član
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Temerin
Poruke: 352
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 129 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku duschan
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Da da naravno, al nisu ni oni dovoljni za TrueHD i ovaj DTS. To zvanicno moze samo HDMI.
WTF, de ti zivis, pa coaxial i S/PDIF su mnoogo savrseniji od HDMI.
Nego sto lepo coveku ne kazete da uzme PS3 to mu je najjeftinije resenje (ne flejmujem da se odma zna, al to mi nekako deluje najidealnije za HTPC i stvarno ne vidim razlog s aslapanje multimedijalnog centra kad ima jednostavno i kompaktno resenje i zadovoljava sve uslove)
duschan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 13:05   #11
Plagy
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 227
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

svima hvala na odgovorima. Shto se tiche love, izdvojicu kolko bude potrebno da to bude kvalitetno ali sigurno necu preterivati sa nekim naj naj komponentama sa naj naj cenom.

DVD citach ne bi stavljao uopshte, prikljuchivao bi prenosni HD na USB.

Molim vas ako mozete da mi pojasnite ovo oko muzichkih kartica, ulaza i kablova. Ne mogu bash da vas ispratim. Ono shto ja hocu je da dobijem kvalitetan zvuk (kao da sam pustio muziku sa npr. Pionirovog audio CD playera), planiram i da kupim dobre kablove (od kompa do pojachala i od pojachala do zvuchnika).

Koja je minimum grafichka kartica da moze da pushta full HD video?
Plagy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 13:27   #12
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Mislim da su integrisana resenja, koja idu uz AMD chipsetove, kao sto je 790GX, i vise nego dovoljna za HD prikaz.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
oluja (28.6.2009)
Stara 28.6.2009, 13:31   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Jesu dovoljna, ali je ipak bolje uzeti neku pasivnu 8400GS ili 4550 zbor veceg broja shader jedinica, sto je bitno za postprocesiranje.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 14:19   #14
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
duschan kaže: Pregled poruke
WTF, de ti zivis, pa coaxial i S/PDIF su mnoogo savrseniji od HDMI.
Nego sto lepo coveku ne kazete da uzme PS3 to mu je najjeftinije resenje (ne flejmujem da se odma zna, al to mi nekako deluje najidealnije za HTPC i stvarno ne vidim razlog s aslapanje multimedijalnog centra kad ima jednostavno i kompaktno resenje i zadovoljava sve uslove)
Jedino HDMI moze da pusta Dolby True HD i DTS HD, sto ga cini superiornijim u odnosu na druge resenja.
Jedini problem je sto lowend AV receiveri nemaju HDMI switching, pa je nemoguce propustiti zvuk preko receivera ako ne ide preko optike.

PS3 ja licno posedujem i ne slazem se sa tvrdnjom da je on idealno resenje. Naime, ne postoji mogucnost reprodukcije stvari zapakovanih u .mkv-u, tako da mora da se radi konvertovanje preko racunara, sto oduzima dosta vremena.
Mada, kao BluRay player je superioran u odnosu na sve ostalo sto se nudi na domacem trzistu, a uz to je i sigurna kupovina, jer redovno izlaze firmwareovi koji cesto poboljsavaju kvalitet audio i video playbacka.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku donator99 na korisnoj poruci:
Plagy (28.6.2009), vlajo (28.6.2009)
Stara 28.6.2009, 17:31   #15
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

To je tačno, ali čovek ima stereo Mission zvučnike, ti standardi su za višekanalni zvuk, on je u ovom slučaju usmeren na stereo. Inače HDMI ima veću propusnu moć i naravno da je savremeniji i savršeniji standard.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 17:32   #16
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.848 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Da da naravno, al nisu ni oni dovoljni za TrueHD i ovaj DTS. To zvanicno moze samo HDMI.
Nije tacno, probao sam TrueHD i DTS-HD preko optickog kabla na Marantz pojacalu prilikom testiranja LG BD370 i sve je radilo bez problema.
Citat:
Plagy kaže: Pregled poruke
DVD citach ne bi stavljao uopshte, prikljuchivao bi prenosni HD na USB.
Gresis, nije skupo i jako je korisno za pustanje mkv fajlova koji mogu da stanu na DVD-R
Citat:
Plagy kaže: Pregled poruke
Molim vas ako mozete da mi pojasnite ovo oko muzichkih kartica, ulaza i kablova. Ne mogu bash da vas ispratim. Ono shto ja hocu je da dobijem kvalitetan zvuk (kao da sam pustio muziku sa npr. Pionirovog audio CD playera), planiram i da kupim dobre kablove (od kompa do pojachala i od pojachala do zvuchnika).
IMHO: Svaki bolji DVD/CD plejer ce reprodukovati bolji zvuk od vecine zvucnih kartica, verovatno zbog medjusobnog "ometanja" ranih komponenti unutar racunara... probaj za pocetak sa integrisanom zvucnom (biraj plocu koja ima opticki/digitalni zvucni izlaz) pa ako ne budes zadovoljan uvek mozes da dokupis neku zvucnu kartu viseg (kvaliteta) cenovnog ranga.
Ako nije tajna, koje pojacalo i zvucnike posedujes?
Citat:
Plagy kaže: Pregled poruke
Koja je minimum grafichka kartica da moze da pushta full HD video?
Sve novije graficke kartice imaju podrsku za HD video, problem moze nastati sa "nekompatibilnim" mkv filmovima koji se "oslone" iskljucivo na procesorsku snagu. Pozeljno je imati i jak procesor i noviju graficku kartu.

Mogao bi malo da nam olaksas posao kad bi rekao koliko planiras da ulozis u HTPC
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Plagy (28.6.2009)
Stara 28.6.2009, 19:50   #17
Plagy
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 227
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Gresis, nije skupo i jako je korisno za pustanje mkv fajlova koji mogu da stanu na DVD-R
mene najvishe mrzi da rezem diskove, i izbego bi te diskove ako je to moguce.

shto se novca tiche, nemam uopshte predstavu kolko se krecu sad cene. Ali znam da bi za muzichku osvojio 70e ako cu da dobijem na kvalitetu zvuka.

I josh jedno pitanje: Postoji li neki proizvod Cambridge Audio u Azul liniji da ima USB ulaz?
Plagy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 20:55   #18
duschan
Član
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Temerin
Poruke: 352
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 129 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku duschan
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Pazi koliko ja znam glavni uzok toga sto na kompjuteru nije toliko kvalitetan zvuk kao na cd playerima je pre svega zbog napajanja jer PC koristi SMPS koje ima strasan sum, a player klasicno transformatorsko napajanje.
Mislim ne bi se dzaba audio uredjaji napajali sa transformatorskog napajanja kad ima jeftinije i laganije resenje.
duschan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku duschan na korisnoj poruci:
oluja (28.6.2009), Plagy (29.6.2009)
Stara 28.6.2009, 23:53   #19
duschan
Član
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Temerin
Poruke: 352
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 129 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku duschan
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Nisam siguran, al dal bi ti ovo odradilo poso: http://dvd-region-codes.com/blog/200...-media-center/
Ako te interesuje slucajno sam video u cenovniku jedne nase firme za ~26.5k, kontam da ti je to najjeftinije resenje. Nekako mi HTPC skup sport
duschan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 17:52   #20
Plagy
Član
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 227
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Komp kao idealno Audio/Video reshenje (HTPC)

Citat:
duschan kaže: Pregled poruke
Pazi koliko ja znam glavni uzok toga sto na kompjuteru nije toliko kvalitetan zvuk kao na cd playerima je pre svega zbog napajanja jer PC koristi SMPS koje ima strasan sum, a player klasicno transformatorsko napajanje.
Mislim ne bi se dzaba audio uredjaji napajali sa transformatorskog napajanja kad ima jeftinije i laganije resenje.
jel ima da se kupi transformatorsko napajanje za PC?

ili mozda da bude reshnje neko externo napajanje?
Plagy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
htpc

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Komp za video obradu i dug neprekidan rad Veliki Strumf ŠDK - Osnovne komponente 9 10.2.2009 15:34
Kako da prebacim video sa Samsung D305i kamere na komp? Željko Foto i audio/video 3 7.2.2009 1:19
Komp za obradu video materijala Black-Angel ŠDK - Osnovne komponente 35 26.1.2009 22:48
MPEG2 video audio sinhronizacija holodoc Video/TV softver 11 20.4.2006 16:09
Opisi video i audio opreme!? djyova Tekstovi u SK 0 5.2.2006 4:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com