Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2017, 1:02   #1
Sava Stankovic
Član
 
Član od: 1.10.2013.
Poruke: 172
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 44 puta na 25 poruka
Određen forumom Ultrawide monitori

Primetio sam da na forumu nema nista vezano za ultrawide monitore, evo ako je neko zainteresovan za kupovinu ili generalno ako ima neko pitanje, moze ovde.

Ja sam kupio LG 29UC88 pre par meseci i prezadovoljan sam.
Za rad je odlican a i igre (koje imaju podrsku za 21:9) izgledaju predivno.

Ne znam da li ce u buducnosti ovaj format zameniti 16:9 i postati standard ali mislim da bi trebalo
Sava Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2017, 20:07   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post UW

Koga interesuje tematika UW monitora, kucao sam na benchu. Link ka AH-IPS modelima.

Ako ste imali manji monitor (ispod 20“), 29“ UW je ok. U protivnom je glupost zato što je 29“ UW de fakto 23“ 16:9 sa proširenom horizontalom.

Ja ih lično ni malo ne volim i mislim da se u većini slučajeva preskupi. Takođe, paneli koji se ugrađuju u najvećoj i najskupljoj kategoriji (34“ UW AH-IPS, 34“ SVA i 35“ AMVA3)
su generalno teški očaj što zbog nedostatka kontrole kvaliteta što zbog toga što proizvođači monitora moraju konstantno da uprskaju nešto ili su jednostavno nemarni (govorim
o slučajevima kada dobijete relativno ispravan panel i LED pozadinsko osvetljenje).

Čak i da mi neko kaže da mi kupuje UW model za poklon po mom izboru, jaaako dobro bih morao razmisliti šta bih kupio.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2017, 21:45   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ultrawide monitori

Sigurno nisu toliko očajni paneli jer ovi monitori kreću od 300e. U principu odličan kompromis za one kojima treba veliki workspace a nemaju prostora ili želje da se mlate sa dva monitora. I sam merkam jedan 21:9 prvenstveno zbog toga što mi prostora češće treba horizontalno negoli vertikalno (kodiranje) i mogućnost da komotno otvorim tri fajla sa normalnom veličinom fonta dok radim na nečemu je vrlo privlačna. Ili da otvorim dva prozora browsera jedan pored drugog dok radim research/debug/štagod.
Možda bih i mogao da naguram dva monitora na sto ali opet bih voleo da na jednom držim što je više stvari moguće. A i gejming na 21:9 deluje brutalno dobro.

Pritom, filmovi izgledaju brutalno dobro na 21:9 jer su snimani u tom odnosu.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2017, 22:02   #4
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Ultrawide monitori

21:9 igranje – za određene žanrove da, za neke je veliko no no.

Ne postoji kontrola kvaliteta kod 34" UW AH-IPS panela (LG Display). To je de fakto činjenica. Zato je i došlo do eksplozije u popularnosti UW VA modela. Glavni konkurent su im
27" AHVA 144Hz 1440p paneli (od AUO-a; marketiran pogrešnoi kao IPS od strane proizvođača monitora). Mrtva trka koji imaju veći škart.

Nažalost, ni 35" AMVA3 (AUO) nisu nešto bolji. 34" SVA (Samsung Display) još i mogu proći, ali proizvođači monitora moraju nešto drugo da uprskaju po običaju.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2017, 23:07   #5
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: Ultrawide monitori

Ja koristim ultra wide skroro godinu dana. Imam 34"LG 34UM58-P. Više se ne bih vraćao na 16:9.
Jedine zamerke su što nemaju sve igre podršku za 21:9 ali ima nezvaničnih pečeva koji to rešavaju manje ili više, a sve novije igre će uglavnom podržavati ovaj aspekt.
Ali za gaming, gledanje filmova (filmovi su bez black bar-ova) i rad sa aplikacijama, tu je nezamenljiv.
Jedino gledanje tv-a je minus i ostalih 16:9 video snimaka, i igara koje ne podržavaju ovaj aspekt jer ostaje crnina na ekranu sa strane.
Čak odlično služi kada se ekran podeli na dva ili 4 dela kada radite multitasking.
Jedino što sam trebao da uzmem 1440p, mada ne smeta ni 1080p, meni je skroz ok.
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2017, 12:10   #6
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Ultrawide monitori

Što se GEJminga i gledanja filmova tiče, ne znam kakvi su, ali što se rada tiče, mogu reći da su dosta loši, barem po mom utisku i utisku mog kolege. Pričam konkretno za Adobe paket, on je početkom godine pazario nekog Dell-a 34" ako se ne varam, prodao 27" kao moj monitor, i sada razmišlja da se vrati na neki 16:9 monitor. Jednostavno, neki programi ne mogu dovoljno dobro iskoristiti širinu ovakvih monitora (illustrator sa strane ima previše mesta između artboard-a i toolbar-ova, photoshop i indesign takođe), dok neki mogu (širok timeline za After Effects i Premiere), ali se javlja ogromna teskoba po visini, maltene kao da se radi na 22-24". Najveća prednost je možda kada su otvorena dva paralelna prozora jedan pored drugog, na primer mejl sa instrukcijama šta treba promeniti sa jedne strane, i otvoren fajl na kome treba raditi izmene sa druge strane.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Touchscreen monitori Vladimiros Grafika 10 30.9.2013 20:56
Najjeftiniji 22" monitori sa DVI migdzow ŠDK - Grafika 18 27.9.2010 0:02
CRT Monitori metla ŠDK - Grafika 6 16.1.2010 2:04
Zalman TRIMON 3D monitori zdravkelja Vesti 6 20.4.2008 16:50
monitori sa S-IPS ili MVA matricom?? maxx Šta da kupim? 0 7.12.2007 10:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com