Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.3.2017, 13:38   #41
alexthekid
Član
 
Član od: 23.1.2011.
Poruke: 405
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 240 puta na 172 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Ovaj tvoj wallpaper NE TREBA da izgleda kao na tvom Elitebook-u. To nije pravilan prikaz.
Na Asus-u je bio mnogo tačniji prikaz, iako fali nešto detalja, ali je to verovatno do fotografije.

alexthekid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku alexthekid na korisnoj poruci:
marko_informaticar (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 13:51   #42
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Citat:
marko_informaticar kaže: Pregled poruke
Moze biti da je kod mene na laptopu ustvari nerealno prenabudzena plava.
Ta prica. Kod mene definitivno nije bljestavo kao na tvom HP laptopu. Ocigledno nisi navikao na prirodnije boje, mada moras malo i da doteras podesavanja, malo ti je mutna druga slika... verovatno je tako uslikano, sto rece alexthekid.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
marko_informaticar (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 14:03   #43
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Sad sam malo istrazivao kod mene, i mislim da ti je monitor ok, da su ti ovi TN sto imas malo vise pojacani tj brightness jak. Mozda gresim ali evo slika sa mog LG IPS i starog Philipsa TN:
https://postimg.cc/image/5uy52sihr/
https://postimg.cc/image/ks6m3svq7/
https://postimg.org/image/6a9evt4f3/

Imam i LG plasma tv tako da sam i njega povezao da proverim, i to izgleda ovako:
https://postimg.org/image/7yem9k7z3/
https://postimg.org/image/ykr2yjc67/

Kao sto mozes da vidis, na svim mojim uredjajima crna je crna, i vidi se svaki detalj! Nema tog plavetnila kao sa tvog laptopa! Ja ne verujem da su meni sve 3 razlicite vrste uredjaja u kvaru (IPS,TN,Plasma), veoma je mala verovatnoca za to! Razlika je jedino u lepoti i jasnoci ostalih boja (u korist IPS naravno)! Ja bih ti savetovao da lepo krenes sa tim laptopom u rukama kod ortaka, rodjaka, komsija i proveris kakva je slika u odnosu na njih, jer stvarno postoji mogucnost da si ti navikao na te stare panele koje imas i sad ne mozes da prihvatis realnost (nesto kao ljudi koji gledaju Pink i citaju Informer )...
Napomena samo da sam slikao mobilnim pa slike nisu bas najbolje...
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku weedman984 na korisnoj poruci:
Lex987 (18.3.2017), marko_informaticar (18.3.2017), NjegovaWisost (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 14:35   #44
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Da, vjerovatno je u pitanju samo stvar navike. Znam lika koji se kleo u svoj TN monitor i prirodnost boja, dok nisam donjeo svoj stari IPS monitor, i tek je onda vidio u čemu je stvar.



Probaj kalibrisanje, i šta ne - ne pomaže. Mislim da bezveze cimaš radnju, malo se privikni na stvar i to je to.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
marko_informaticar (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 15:29   #45
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Ja se slažem sa ovim oko boja, i kod mene je više crno nego plavo. Ali to je jedan deo problema, ono sa isijavanjem je već realno i meni isto smeta puno.

Citat:
marko_informaticar kaže: Pregled poruke
Tako je, bas je takav backlight glow kada se stavi crna pozadina, ista kao sa tog linka. Pa jel moguce da to ne moze malo bolje?
Može bolje ali na ovoj klasi je više stvar sreće nego pameti. Ako ti to puno smeta, kao što znam da meni smeta, bolje traži novac nazad pa idi na VA. To je barem ono što bih ja lično uradio ako ima takve opcije.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
marko_informaticar (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 16:33   #46
marko_informaticar
Član
 
Član od: 23.5.2007.
Lokacija: Sabac
Poruke: 137
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku marko_informaticar Slanje poruke preko Skypea korisniku marko_informaticar
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Prijatelji, hvala vam svima puno na odgovorima, sad vidim da moj laptop prikazuje prezasicene fotografije. Ok, to mi je sada jasno.

Samo jos da vidim ovo sa isijavanjem crne. Dakle gore-dole svaki IPS se ponasa sto se toga tice slicno i TN panelu. To sam sad razumeo i to je ok.

Ali, da li neko ima iskustva sa TN panelima? Da li je isijavanje kod njih manje?
I kakve su boje u odnosu na IPS? Nesto nisam uspeo da nadjem bilo sta vezano za VA test u odnosu na IPS ili pricu iz licnog iskustva.

Nasao sam u gigatronu VA panel

https://gigatronshop.com/monitori/sa...e510csen-70705
marko_informaticar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 16:43   #47
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

VA paneli su nešto između TN i IPS panela po većini stvari. Uglovi vidljivosti nisu baš na nivou IPS-a, ali su i dalje dosta bolji nego kod TN-a. Ono što je najveća prednost VA panela u odnosu na ostalu ekipu jesu daleko bolji kontrast i crne. Mislim i da nemaju problema sa isijavanjem kao IPS/AHVA paneli. Evo ti jedan primjer VA panela:

https://www.youtube.com/watch?v=ifU4ZWWZNb8
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 16:54   #48
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Ja imam verovatno najjeftiniji VA što je bio na tržištu u ovoj dimenziji (22), i mogu ti reći da je odličan crna je crna, nema isijavanja, sve boje su odlične, nekad mi je bio previše blještav ali to podesiš i navikneš.
Smrtonosna Šorka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Smrtonosna Šorka na korisnoj poruci:
marko_informaticar (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 16:58   #49
marko_informaticar
Član
 
Član od: 23.5.2007.
Lokacija: Sabac
Poruke: 137
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku marko_informaticar Slanje poruke preko Skypea korisniku marko_informaticar
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Citat:
Smrtonosna Šorka kaže: Pregled poruke
Ja imam verovatno najjeftiniji VA što je bio na tržištu u ovoj dimenziji (22), i mogu ti reći da je odličan crna je crna, nema isijavanja, sve boje su odlične, nekad mi je bio previše blještav ali to podesiš i navikneš.
Hvala najlepse!
marko_informaticar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 18:25   #50
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Ja sam odustao od kupovine VA monitora zbog tone ghosting problema sa njima pogotovo za gaming. Naravno to se odnosi na budzet monitore, pro klasa nema tih problema. Malo progooglaj i videces o cemu ti govorim, pogotovo Benq...
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku weedman984 na korisnoj poruci:
Lex987 (18.3.2017)
Stara 18.3.2017, 19:01   #51
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Citat:
weedman984 kaže: Pregled poruke
Ja sam odustao od kupovine VA monitora zbog tone ghosting problema sa njima pogotovo za gaming. Naravno to se odnosi na budzet monitore, pro klasa nema tih problema. Malo progooglaj i videces o cemu ti govorim, pogotovo Benq...
Zavisi od potreba, nekima je nesto jaci kontrast kod VA panela bitniji nego ghosting i slabiji uglovi gledanja. Licno nikada ne bih uzeo VA panel pored IPS-a, ali to je vec subjektivno.
Jedino OLED ima znacajno dublju crnu zbog nedostatka jakog pozadinskog osvetljenja, dok kod VA panela ta dubina crne u odnosu na krsten IPS dodje do izarazaja tek u zamracenim prostorijama, sto meni nije toliko bitno kao pristojan odziv i dobri uglovi.

Poslednja ispravka: Lex987 (18.3.2017 u 19:13) Razlog: *
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 23:12   #52
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Upravo sam i ja tako stekao utisak, VA daje prelepu sliku koja je za one koji se bave grafickim dizajnom i obradom slika sa velikom verovatnocom ghostinga u gamingu i to uglavnom na mracnim mestima. Sad ima kome to i ne smeta ali mene to uzasava... Samo da imas srece malo da ubodes dobar primerak i IPS je mama.
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2017, 23:40   #53
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Definitivno wallpaper koji si postavio ne treba da izgleda kao što izgleda kod tebe na laptopu. Deluje kao da je napumpana gamma (ja sam radio slično na starom ViewSonic va2216w, da bih mogao da razlikujem detalje u jako mračnim scenama). E sad, moguce je postici slične rezultate i na IPSu (ja sam recimo samo šaltanjem preseta na Asus MX239h dobio kontrast između taskbara i pozadine, ali opet je pozadina bila teget a ne jarko plava kao na tvom laptopu).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 0:23   #54
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Ako kupujes Dell, idi na AHVA od AU Optronic, ili dresi kesu pa uzmi IGZO IPS premium model. Izbegavaj LG budzetski IPS, ako ti treba duboka crna i postojano i ravnomerno osvetljenje po celom ekranu. Ti mozda mislis da taj monitor nije jeftin ali Dell ne misli tako. To je budzetski IPS i tu idu ne bas najbolji paneli.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 1:40   #55
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Kao vlasnik budzetskog LG IPS voleo bih da znam zasto da ga izbegava? Ja sam se za LG upravo odlucio jer ima najmanje negativnih komentara za razliku od recimo Benq i Dell (samo na ovom forumu sta sve ima da se procita o Dell, to je i vise nego dovoljno da ga zaobidje u sirooookom luku) i prezadovoljan sam! Naravno ima i ljudi koji su dobro prosli sa Dell/Benq ali ce i oni potvrditi da je to kocka na nasem istocnom trzistu.
Sa moje tacke gledista, koliko sam mogao da istrazim kad sam ja kupovao monitor (pre par nedelja) dosao sam do zakljucka da su ljudi najmanje zalbi imali na Asus i LG. Kasnije sam saznao da su im paneli isti tj proizvodi ih LG. Da li mogu i oni da budu skart? Naravno, ali opet kazem, moje misljenje je da je verovatnoca za to dosta manja nego za ona druga dva gore navedena. Takodje sam misljenja da je bolje kupovati od Madjara jer je ipak njihovo trziste specificnije od naseg i ne smeju da im guraju svakojako smece kao nama. To je moje i samo moje misljenje, pomalo subjektivno iz razloga jer volim da komentarisem ono sto sam sam proverio.
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 1:48   #56
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Govorim o budzetskoj seriji IPS LG panela koje Dell stavlja u laptope i monitore. Uglavnom imaju PWM, isijavanje i neravnomerno osveljenje. LG stavlja iste te panele u svoje monitore, ali za sebe bira najbolje serije pa je problem sa izijavanjem i osvetljenjem manje prometan. Della smatraju konkurentom, pa im uvaljuju skart, a AU Optronics ne moze da zadovolji sve kolicinske potrebe Della pa je isti primoran da kupuje skart od LG-a.

Sa druge strane top of the line IGZO ekrani kod Della su mozda nesto najbolje sto postoji, ali cena nije mala.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 2:48   #57
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Citat:
weedman984 kaže: Pregled poruke
Kao vlasnik budzetskog LG IPS voleo bih da znam zasto da ga izbegava? Ja sam se za LG upravo odlucio jer ima najmanje negativnih komentara za razliku od recimo Benq i Dell (samo na ovom forumu sta sve ima da se procita o Dell, to je i vise nego dovoljno da ga zaobidje u sirooookom luku) i prezadovoljan sam! Naravno ima i ljudi koji su dobro prosli sa Dell/Benq ali ce i oni potvrditi da je to kocka na nasem istocnom trzistu.
Sa moje tacke gledista, koliko sam mogao da istrazim kad sam ja kupovao monitor (pre par nedelja) dosao sam do zakljucka da su ljudi najmanje zalbi imali na Asus i LG. Kasnije sam saznao da su im paneli isti tj proizvodi ih LG. Da li mogu i oni da budu skart? Naravno, ali opet kazem, moje misljenje je da je verovatnoca za to dosta manja nego za ona druga dva gore navedena. Takodje sam misljenja da je bolje kupovati od Madjara jer je ipak njihovo trziste specificnije od naseg i ne smeju da im guraju svakojako smece kao nama. To je moje i samo moje misljenje, pomalo subjektivno iz razloga jer volim da komentarisem ono sto sam sam proverio.
Mali off topic
Nisam siguran što se tiče dela vezanog za kupovinu kod Mađara, pošto ne znam kako je u Mađarskoj rešeno pitanje garancije. Ali kod nas, odgovorno mogu da tvrdim da je garancija jako dobro odrađena, jer faktički ako je monitor kupljen preko neta možeš da ga vratiš prodavcu bez da objašnjavaš šta i kako mu fali u roku od 14 dana. Što se tiče zapada, tamo je mnogo zaguljenije da se izvučeš iz loše kupovine.

Primer je recimo novi Nintendo Switch, gde su jednostavno rekli "određen broj mrtvih piksela je normalan i nema zamene". Tako da sve manje sam sklon da poverujem da je naše tržište deponija za škart, pošto veoma lako možemo da ga se rešimo (ne kažem da to nije ranije bio slučaj, mislim da su baš neki laptopovi značajno veći broj kvarova imali ako su namenjeni "Adriatic regionu", mislim da su Toshibini bili).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 9:18   #58
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Isti zakon i preko tzv mađara. Oni većinom iz Su ili NS su uvezli ti kupio od njih. Što se garancije tiče kod ozbiljnih igrača je internaacionalna osim ako ti prodavac naglasi da vratiš njemu da bi on vratio u Mađarsku poput Singera. Lg, Samsung, Canon... imaju internacionalnu garanciju.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2017, 14:27   #59
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Uhuh nemoj molim te o garanciji kod nas!!! Kao prvo, dzabe sto ti mozes da vratis to za 14 dana kad ti oni posalju identican model sa istim felerom! Vracaj ga ti 15 puta, to nije to! I nakon toga mislis da bace taj uredjaj? Ne, ide kod sledeceg ko naruci i nacice se neko ko ce eventualno da ga zadrzi ili ne stigne da ga vrati na vreme. Tako se vrte feleri dok se ne uvale. A druga stvar, garancija je na zapadu (opet kazem nisam siguran za Madjarsku ali je i tamo sigurno mnogo bolje nego kod nas) je vek i amin! Imao sa prilike da malo putujem kod prijatelja u Austriji i Belgiji, znaci ako se pozoves na garanciju, i ne proveravaju uredjaj, slede 1000 izvinjenja, dopremanje novog uredjaja u sto kracem roku i ne tako retko dobijes i neki poklon u vidu free mp3 plejera ili nestoi tako slicno. Predugo zivimo u kamenom dobu, pa kad nam neko ponudi vatru mi skacemo od srece, i zaboravili smo sta je civilizacija! Ja sam imao 3 veoma losa iskustva sa pozivanjem na garanciju kod nas (veci trgovinski lanac, necu da imenujem) i bukvalno samo sto ne vicu na mene sto im vracam uredjaj! Keze se i uvlace dok ne prodaju nesto, a posle ko te shisha, kao banke sa kreditima sto nude!Samo da uzmes kredit, e posle si nas bato! Sve u svemu, svako je najpametniji za sebe, ja pricam kako ja radim i razmisljam, ko ima snage za cimanje sa nasima, slobodno! Tu smo da podelimo nasa iskustva a on neka odluci sam...
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku weedman984 na korisnoj poruci:
marko_informaticar (19.3.2017)
Stara 19.3.2017, 18:09   #60
marko_informaticar
Član
 
Član od: 23.5.2007.
Lokacija: Sabac
Poruke: 137
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku marko_informaticar Slanje poruke preko Skypea korisniku marko_informaticar
Određen forumom Re: Dell SE2717H IPS - losa crna

Dobri ljudi, hvala za savete i subjektivne ocene iz licnih iskustava.
Sto se tice VA panela, ja nemam puno izbora (mada nemam ni za IPS). Budzet mi je, iako je ogromna plata, samo oko 30-40.000 din (Imam neke kredite od pre koje uzurbano vracam pa moram da pazim na finansije).

Jedino kod nas sto ima razumno mojoj platnoj vrednosti u ovom trenutku je
VA Samsung kod Gigatrona:

SAMSUNG LED 27" S27E510C zakrivljen Full HD - LS27E510CS/EN

Da li neko moze molim vas da pogleda kratak video pregled ovog monitra, ne bih rekao da ima bilo kakav ghosting u igrama, a boje mi deluju izuzetno kvalitetno za ovaj cenovni rang, plus je Samsung koji obozavam. (Ja sam Amoled addicted sto se tice telefona lol)...

https://www.youtube.com/watch?v=gcluIX7Yrmw
marko_informaticar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
crna boja, dell 27', ips, kontrast monitora

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dell U2414H - crna boja,glow,poredjenje sa T220 bojanh Grafika 13 17.11.2015 13:37
(Dell U2312HM vs Dell U2311H) vs Asus PA238Q Paki ŠDK - Grafika 5 22.11.2011 19:26
Dell Inspiron N4050 Matija Prenosni računari 3 18.11.2011 18:35
DELL Studio 1749 ili DELL Inspiron N5010 MilanSrbija ŠDK - Prenosni računari 1 21.5.2011 15:35
DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja BugA Prenosni računari 5 17.4.2011 16:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com