Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.4.2017, 12:12   #1
Igor12345
Član
 
Član od: 17.10.2016.
Poruke: 88
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Prva kupovina laptopa

Pozdrav, imam kod kuće računar solidnih specifikacija koji bi možda mogao da prodam za neke pare i da dodam još koji dinar i da bude budžet otprilike 40 000 dinara. U životu nisam imao laptop i planiram da ga uzmem za svakodnevnu primenu ( klasika internet, office i po koji program ) ali ga uzimam najviše zbog puštanja muzike, bavim se DJ-ingom.

Nikada nisam zalazio u teme laptopova i zbog toga ne znam šta je isto a šta nije kao kod računara pa bih da dobijeme neke odgove tipa, da li ima neke marke laptopove koje da izbegavam, pa me zbunjuje brzina procesora i broj jezgara a pretpostavljam da nije merodavno kao kod računara, isto tako i sa RAM memorijom, a u grafiku tek što se ne razumem kod laptopova..

Hteo bih da imam dosta HDD prostora ( bar 800 GB ), neki SSD tipa 120GB dosta, sada ne znam kako ide sa Ram memorijom, na računaru imam 8gb da li je za laptop dosta 4 ? U procesore se ne razumem kao i u grafike. Da li bi to moglo da se spakuje u 400€ neka takva konfiguracija da nije loša a ni ništa posebno ?
Igor12345 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2017, 12:29   #2
Igor12345
Član
 
Član od: 17.10.2016.
Poruke: 88
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prva kupovina laptopa

Da dodam da može biti i koju hiljadu više, neka bude i 50 000 ako baš vredi toliko neki laptop.
Igor12345 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2017, 16:10   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Prva kupovina laptopa

Za namenu koju tebi treba laptop je ok izbor, i svejedno je za CPU. Bitno da je makar neki I3 tu, i bices ok. Za RAM 8GB je preporucljivo, ali nije neophodno. Dok za HDD bi bio problem. Obicno laptopovi podrzavaju 1 HDD ili SSD, tako da ne mozes da ocekuje brzinu i kapacitet. Imas neke modele laptopova koji imaju SSHD (hibrid izmedju SSD-a i HDD-a) tako da mozes da imas solidne performanse, sa dobrim kapacitetom.
Na kraju dolazimo do toga da bi ti laptop koristio na poslu, nosao sa sobom i gledao da ti traje sto duze. Tu je mala frka. Obicni laptopovi su losije ili osrednjeg kvaliteta izrade i moze maska da im popusti prilikom duze eksploatacije. Narocito ako su ti budzetski oko 400 evra. Skuplji mozda nisu brzi, ali imaju bolji kvalitet izrade, bateriju, pa samim tim mogu i duze dosta da traju.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2017, 16:36   #4
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Prva kupovina laptopa

Pošto i sam planiram da uskoro kupim laptop (za max 3 meseca), interesuje me vaše mišljenje o polovnim.
Za 300e ima nov da se kupi sa nekim dual ili quad pentiumom, 4gb rama dok polovnih za iste pare može da se nađe i5 sa 8gb rama.
Meni je potreban za surf, filmove, ponekad neku stariju igricu i planiram da počnem da učim Javu što znači i za light programiranje.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2017, 22:53   #5
Igor12345
Član
 
Član od: 17.10.2016.
Poruke: 88
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prva kupovina laptopa

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Za namenu koju tebi treba laptop je ok izbor, i svejedno je za CPU. Bitno da je makar neki I3 tu, i bices ok. Za RAM 8GB je preporucljivo, ali nije neophodno. Dok za HDD bi bio problem. Obicno laptopovi podrzavaju 1 HDD ili SSD, tako da ne mozes da ocekuje brzinu i kapacitet. Imas neke modele laptopova koji imaju SSHD (hibrid izmedju SSD-a i HDD-a) tako da mozes da imas solidne performanse, sa dobrim kapacitetom.
Na kraju dolazimo do toga da bi ti laptop koristio na poslu, nosao sa sobom i gledao da ti traje sto duze. Tu je mala frka. Obicni laptopovi su losije ili osrednjeg kvaliteta izrade i moze maska da im popusti prilikom duze eksploatacije. Narocito ako su ti budzetski oko 400 evra. Skuplji mozda nisu brzi, ali imaju bolji kvalitet izrade, bateriju, pa samim tim mogu i duze dosta da traju.
Zaboravio sam da napomenem da upisujem fakultet i da će to verovatno biti fakultet tehničkih nauka, odnosno da će vremenom tu doći i neko programiranje i te stvari. To programiranje tek za godinu dve tako da nije ni to jako hitno, vremenom može da se unapredi ako je moguće da se menjaju samo tako kompionente. Igre ne planiram nikakve da igram tako da predpostavljam da mi grafika ništa posebno ne treba. Drug mi je preporučio da uzmem kao i on, SSD od 500GB Samsungov neki, da ima kod Madjara za 150€ da se uzme, ali ja ne znam kako bi sve to sklopio jer nije laptop računar pa da se sve samo izvadi i zameni. Svatio sam da mi kapacitet toliko i nije potreban jer planiram da uzmem prenosni hard jednog dana pa će taj SSD baš lepo doći jer mi je brzina bitna a kapacitet je zadovoljavajući. Kada bih sklopio tipa nešto 4-8GB RAM-a, Neki dual core procesor sa solidnim taktom, SSD od 500GB, neku grafiku manje bitnu i otprilike to je to, mislim da bi bilo zadovoljavajuće za moje potrebe. Mišljenje ?

Poslednja ispravka: Igor12345 (11.4.2017 u 23:12)
Igor12345 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
kupovina laptopa u Japanu? bobahajduk ŠDK - Prenosni računari 2 4.7.2010 13:55
Kupovina laptopa za 600-700€ iMa_NeKo_PljUgU ŠDK - Prenosni računari 2 30.5.2010 2:32
Kupovina laptopa do 600 eura davidhaker26 Prenosni računari 10 8.2.2010 15:15
Kupovina novog laptopa (+saveti) Mithrandir ŠDK - Prenosni računari 9 7.12.2009 23:49
Kupovina laptopa!!! petronije ŠDK - Prenosni računari 3 24.10.2006 13:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com