Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > 2D radovi

2D radovi Radovi korisnika iz oblasti 2D rasterske i vektorske grafike, kao i video radovi...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2007, 17:09   #221
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
kinteC kaže: Pregled poruke
Evo jednog crteza, zasnovan je na jednoj fotografiji...
Kako mi sad da znamo koliko liči? Daj fotografiju da ocenimo...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2007, 22:26   #222
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Odlucih i ja da se prikljucim ovoj temi

Deluje zanimljivo + moze da nauci nesto novo. Takodje, vidim da ima ljudi koji su voljni da pomognu ali se i razumeju u ovu tematiku.

Ja sam relativno nov u crtanju, ali volim crtanje i voljan sam da sljakam. Posto radim sa 3dM@niak-om na jednoj 2D igri, a on prilicno dobro crta, pokupio sam od njega neke skice (koje inace koristimo za modele u igri) pa ih sada proucavam i pokusavam sto vise da naucim od njih.

Od pribora posedujem samo 3 olovke (cuvene 2H, HB i 2B olovke), jedan sablon za krugove, jedan lenjir i jedan "liner" koji mi vise sluzi za neko brzo skiciranje i ugljene stapice. To je sve

Od papira posedujem obican A4 i A3 papir, kao i pak papir (dimenzija 50x70 cm i 100x70 cm) koji koristim kada crtam ugljenim stapicima. Ostalo sto bi mi trebalo od pribora (malo sada, malo sigurno i kasnije) nema sanse da nabavim u svom gradu (), pa cekam prvu priliku kad dodjem u Beograd da se "naoruzam". Bas sam sa 3dM@niak-om pronasao neku lepu specijalizovanu knjizaru na Vozdovcu (mislim da se tako zove taj deo grada) gde sam i uzeo vecinu stvari, tako da sam to mesto oznacio kao obaveznu "bazu" za nabavku svega i svacega za crtanje.

Mene konkretno zanima, sta bi mogao da vezbam sa ugljenim stapicima da crtam? Previse sam se navukao na crtanje olovkama, pa mislim da bi sa ugljem malo oslobodio ruku i mogao da se "razmasem".

Sve pohvale za temu kao i ljude koji ucestvuju u njoj
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2007, 23:33   #223
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Moje skromno iskustvo sa ugljenim stapicima kaze sledece :

Uglavnom crtezi sa stapicima mogu biti uradjeni za veoma kratko vreme (Video sam odlicne pejzaze koji su radjeni za samo 10 min), ali nisu pogodni za detaljno crtanje sem ako se neradi na nekim bas velkim formatima. Inace se moze crtati sve i veoma se lako mogu uraditi dobre senke na crtezima. Jos nesto mada predpostavljam da ovo znas: Ako si nesto nacrtao sto zelis da sacuvas, najbolje je da crtez poprskas sprejem (nemogu sad tacno da mu se setim imena) koji se koristi kako se ugalj ne bi odvojio do povrsine papira. Svakako alternativa tom spreju je lak za kosu koji koliko sam cuo daje iste rezultate i lakse se nabavlja.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 0:01   #224
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Ugljenom se crta na pak papiru, koji se lako nalazi u knjizarama...ima vise vrsta ugljena, kao i vise vrsta papira, i tu samo licno iskustvo moze pomoci sto se tice odabira. Na pr, postoji presovani ugljen koji pravi otisak slican olovci, ali, tesko se brise. Zato je dobar za akcentovanje nekih detalja i za "finis". Sto se tice brisanja, ugljen se brise najobicnijom krpom, ili gumicom, ako je potrebno obrisati koji detalj. Takoce gumica se moze koristiti i za iscrtavanje. U tu svrhu nije lose uzeti takozvanu gumicu "gnjecu" koja vise lici na plastelin.
Kao sto je Stevvan rekao, za fiksiranje je odlican lak za kosu, dok se nekad u tu svrhu koristilo pivo i ko zna sta jos...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 1:19   #225
Nillaith
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Poruke: 518
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 60 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Sto se olovaka tice, pokusaj da nabavis mekse - 3B, 5B i 8B su odlican izbor, a mozes nabaviti i one koje su 'izmedju'. Tvrdje olovke em su svetle, em se teze brisu, dok uz pomoc mekih mozes postici veoma svetle linije, kao i veoma tamne. A uz to ih je mnogo lakse obrisati =D

Ugljen obavezno uzmi prirodni, a ne 'vestacki' (presovani). Vestacki se teze brise i, po meni, vise se ponasa kao vostana bojica nego nesto drugo. Sto se laka tice, slobodno uzmi onaj za kosu. Jedina nuspojava je sto crtez pozuti sa godinama, ali ne verujem da ce se to primetiti na pak-papiru. Radi isto sto i taj 'specijalni' sprej, samo sto je znatno jeftiniji.

Ugljen je savrsen za oslobadjanje pokreta, da naucis da radis malo opustenije, ne misleci preterano na detalje. Uzmi i skrabaj do mile volje. kinteC je dao dobar savet za gumicu, "gnjeca" je najbolja
Postoji jos jedna tehnika, za koju je prirodni ugljen kao stvoren zato sto se lako brise. Prvo nacrtas grubu crtez toga sto zelis da nacrtas, a onda izbrises linije rukom, tako da ti ostanu samo obrisi. Onda preko toga crtas ponovo, popravljajuci i cisteci crtez... tako mozes do besvesti, pisi pa brisi. Na kraju dobijes onaj zamuljano-nezamuljani efekat :P

Ne znam sta da crtas... ne znam koliko ti dobro ide perspektiva, mozda to? Kreni od jednostavnih oblika (kocka, kvadar, lopta, piramida, kupa, valjak) pa dokle stignes. Ili uzmi neki predmet koji ti se svidi, pa to crtaj. Najlakse se uci crtanjem iz zivota (e, jos kad bi meni to uslo u glavu... >_>)

Ne preporucujem koriscenje lenjira, pokusaj da naucis da crtas sto vise bez pomoci istih. Skoro pa savrsen krug je moguce nacrtati ako ga prvo skiciras, pa onda okreces papir i doradjujes dok ne lici na krug bez obzira kako papir bio okrenut :P

Od ostalih pomagala... markeri i tanki flomaster/rollerball olovke nikada nisu na odmet. Toplo preporucujem UniPin 0.1... sta god da su, valjda spadaju u jako tanke flomastere. Boje ne blede, ne 'cure' po papiru (kao sto je slucaj sa, recimo, Schneider olovkama) i suse se u sekundi, tako da nema opasnosti da slucajno zamuljas nesto rukom.

Uh, raspisah se ja... slobodno pitaj ako ti jos nesto zatreba
Nillaith je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 1:41   #226
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Hvala svima na odgovorima!

Za sada sam prilicno dobro ovladao crtanjem perspektiva (sa 1, 2 i 3 tacke nedogleda) i uvezbao povlacenje pravih liniji vece duzine. Jos uvek nisam zadovoljan elipsama i krugovima koje slobodnorucno crtam, pa koristim sablon dok ne naucim. Ovo sam vezbao iskljucivo sa olovkama i onim tankim "liner" flomasterima, ali ugljem nisam jos probao.

Da, kao sto i rekoh u mom prethodnom postu, imam pak papir velikog formata i imam "prirodne" ugljene stapice. Takodje, naci cu lak za kosu, tako da ce to posluziti za fiksiranje crteza.

Krenucu da crtam onda ugljem neke osnovne oblike, vezbacu perspektivu i neke forme. Mislim da ce to biti dobro za pocetak.

Zanima me jedino da li negde na netu mogu da vidim crteze radjene ugljenim stapicima na pak papiru? Cisto da vidim sta ljudi uspevaju da urade i da nadjem neke smernice.
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 2:50   #227
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Nije to ništa posebno da bi morao da vidiš. Jednostavno crtaj sve što ti padne na pamet. Počni od neke vaze, činije ili nečeg sličnog. Ja sam crtao i to, i školjke i siluete u pokretu... Nema ograničenja!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 10:33   #228
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Mozes videti neke radove sto su radili ucenici srednje dizajnerske skole

http://www.dizajnerska.edu.yu/galerija_crtanje.html

^To mi prvo pade na pamet.
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 13:22   #229
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

@ Black Arrow

I ja sam oduvek bio fasciniran crtanjem, pa sam (posle čitanja knjige "Crtanje i slikanje" Brajana Bagnala) rešio da se malo "profesionalnije" oprobam. Kupio sam u "Galebu" (sjajnoj niškoj prodavnici slikarskog materijala koja više ne postoji) 1998. ugljene štapiće i rešio da probam crtanje "u uglju". Čuvao sam od ranije nekakvu fotografiju majmuna (isečak iz novina), i to je bio moj prvi model.

Namera mi je bila da samo eksperimentišem, ali je dosta dobro ispalo, pa sam (posle malo retuširanja drvenim bojama) odlučio da svoje "delo" zastaklim i okačim na zid. Evo ga i danas u mojoj radnoj sobi:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Ugalj.jpg
Viđeno:	182 puta
Veličina:	28,2 KB
ID:	10026  

Poslednja ispravka: zoran845 (5.8.2007 u 14:56)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 13:26   #230
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Da, umalo da zaboravim, ima li na netu sta od knjiga za skinuti i procitati? Mkar nesto informativno o crtanju, neke osnove itd.
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 14:00   #231
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
Black Arrow kaže: Pregled poruke
Da, umalo da zaboravim, ima li na netu sta od knjiga za skinuti i procitati? Mkar nesto informativno o crtanju, neke osnove itd.
Imaš na torentima sve što ti treba. Ja sam tako skinuo 3 puna CD-a knjiga...
Po meni, najbolje knjige su od Adrew Loomis-a. Prilično su stare ali neprevaziđene.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 14:34   #232
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Kao da sam znao, jos pre sam skinuo sve knjige od Adrew Loomis-a. Sada ce mi dobro posluziti

Mozda neko ima neku preporuku za posebnu knjigu ili nesto slicno?
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 14:49   #233
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Da se nadovežem na Highlandera: odlične knjige o crtanju i crtačkim tehnikama Endrua Lumisa (Andrew Loomis) (a i još neke interesantne knjige i članke sa istom tematikom) možete naći ovde.

U pitanju su naslovi: "Figure Drawing for all it's Worth", "Successful Drawing", "Fun with a Pencil", "The Eye of the Painter", "Creative Illustration" i "Drawing the Head & Hands".

Knjige se mogu skinuti u PDF formatu ili kao HTM dokumenti (isto sa svim slikama).

Kada sam ih ja skidao (maj 2006.) registracija je bila obavezna, skidanje puno cepidlačenja, ali vredelo je.

Poslednja ispravka: zoran845 (5.8.2007 u 14:59)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 15:22   #234
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Ja sam tih 6 knjiga doduse skinuo na drugom mestu i narezao, mislio nece mi nikad trebati, a sada ih imam Bas cu ih sad malo pogledati, mogao bih dosta da upotrebim stvari iz tih knjigu u mojim crtezima (bar u pocetku).
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 18:15   #235
Nillaith
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Poruke: 518
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 60 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Loomis obavezno

Najvise ces nauciti sam, kroz rad... ne bi bilo lose da se posetis neke forume o crtanju i tako naucis jos vise. Mislim da na ConceptArt.org ima dosta njih koji se bave tradicionalnim crtanjem i slikanjem i koji mogu vise da ti pomognu
Nillaith je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 18:23   #236
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Evo, upravo sam nasao ova dva zaista dobra linka, prvi je skola crtanja na srpskom jeziku a drugi je link vezan za razne tutorijale za crtanje. Pogledajte, nadam se da ce jos nekom koristiti.

http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=94806

http://www.drawspace.com/
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 23:09   #237
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Drawspace nije loš sajt, još kad bi nekako mogle da se skinu lekcije...
Ja sam skoro na nekom sajmu kupio knjigu Daglasa Grejvsa "Postizanje sličnosti kod crtanja portreta". Malo je advance, jer treba poznavati osnovne stvari kod crtanja glave, ali ako odlučiš da crtaš i portrete eto preporuke. Ima još jedna od njega, nisam siguran kako se zove, ali je isto nešto u vezi sa gore rečenim.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 23:53   #238
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Drawspace nije loš sajt, još kad bi nekako mogle da se skinu lekcije...
Samo se registujes i sve je besplatno. Bar sam ja tako ucinio i sve sljaka.
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2007, 0:47   #239
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
Black Arrow kaže: Pregled poruke
Samo se registujes i sve je besplatno. Bar sam ja tako ucinio i sve sljaka.
Jeste, ali možeš da gledaš lekcije samo online. Da bi skinuo pdf format lekcije treba da platiš oko $10, čini mi se... Ja imam dial-up, pa mi se ne isplati baš da vežbam online.
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2007, 1:05   #240
Black Arrow
Član
 
Član od: 19.12.2006.
Poruke: 184
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Blah... To je bas glupo od njih. Mislim, meni nije frka, jer imam ADSL ali neko ko nema stalnu konekciju
Black Arrow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
crtanje, slikanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com