Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Male igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Male igre Igre sa Interneta, Flash, online, igre „za kancelariju” i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.8.2015, 19:30   #1
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Hacknet

Simulator hakovanja. Zvuči vrlo sterilno, ali za one koji se bave programiranjem ovo je definitivno naslov na koji treba da obrate pažnju. Pa i da se ne bavite svakodnevnim čukanjem koda opet će vam možda biti interesantno, jer pravog programiranja u igri i nema.

Igrač je stavljen u ulogu kompjuteraša koji jednog dana dobija automatizovanu posmrtnu poruku od hakera po imenu Bit: "Ako neko ovo čita to znači da sam ja veovatno mrtav..." U nastavku teksta Bit delimično objašnjava da se upetljao u nešto za šta je sumnjao da će mu se dokopati glave i moli primaoca poruke da ispita okolnosti njegovog nestanka. Nemajući pametnija posla, vrli haker junior prihvata izazov i kreće u kopanje po serverima na kojima mu je Bit ostavio dodatna uputstva, tragove i poruke.

Vizuelna strana igre se stopostotno sastoji od gledanja u grafičko okruženje softvera u kojem igrač/haker radi. Zato sam napomenuo da igra možda neće biti interesantna onima koji generalno ne bulje po ceo dan u programski kod ili jednostavno ne vole dosta da čitaju. Jer, logično, nema ni glasovne glume, a teksta ima poprilično (i vrlo je dobro napisan).

Gameplay se sastoji od upadanja u zaštićene sisteme kucanjem pseudo koda u vidu kratkih tekstualnih komandi i rešavanja "zagonetki" na istim. Nekada će to biti pronalaženje određenog dokumenta ili njegova dekripcija, nekada izmena određenog unosa u bazi podataka, a nekada pronalazak 11 tajnih sastojaka pohovane piletine. Za određene operacije je moguće koristiti i grafički interfejs u vidu dugmića, ali od kucanja se ne može pobeći.

Muzika je odlična i dosta doprinosi matriksoliko-hakerskoj atmosferi. Dosta me podseća na Shadowrun, kao i sama premisa priče (koja je inače prepuna referenci iz IT i gaming industrije, kao i easter eggova).

Za one koji nisu sigurni da li će moći da svare vizuelni aspekt evo kako to otprilike izgleda. Prve tri sličice su proces upadanja u sistem, a četvrta je stanje istog nakon probijanja zaštite.

Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 19:38   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Hacknet

Falilo je ovakvih igara, jel besplatna ili se plaća?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 19:47   #3
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.615
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 1.470 puta na 1.018 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Hacknet

Cena je 10€, trenutno 8€ do 19. avgusta. Nikad nisam igrao ovako nešto, deluje zastrašujuće ako nisi iz te "branše".
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 20:25   #4
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Hacknet

Bez razloga, veruj mi. Kod koji se koristi je vrlo uprošćen, a u svakom trenutku ti je dostupan help sa spiskom svih mogućih komandi koje ćeš ikada koristiti u igri. Takođe postoji nekoliko ingame servera koji su neka vrsta baze znanja i na njima možeš da pronađeš tekstove koji objašnjavaju šta i kako treba da radiš za probijanje konkretne zaštite u igri.

Nekoliko primera komandi:

download sa servera: scp "NazivFajla"
upload na server: upload "NazivFajla"
promena teksta u tekstualnom fajlu: replace "StariTekst" "NoviTekst"
brisanje fajlova sa servera: rm "NazivFajla"
brisanje celog sadržaja foldera: rm *
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 20:30   #5
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Hacknet

Neke osnovne stvari igra verno prenosi iz realne administracije mreža ali većina komandi i postupaka je čista fantastika. Mislim, pominju se "zvučna" imena tipa scp, nmap itd. ali bukvalno ništa od onoga što se vidi u igri ne odgovara realnosti. Haker koji koristi scp bez instaliranog ssh ključa na remote mašini, ma hau jes no

Lično mislim da je mnogo pametnije potrošiti vreme na učenje kroz korišćenje pravog shella nego na ovu igru.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2015, 1:08   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Hacknet

Ima "hack this site" kao poligon za vježbanje pravih stvari. Ili Backtrack/Kali
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com