Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2014, 4:14   #81
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ne...ne patim za eye-candy grafikom, igram mahom starije igre i znam da ima indie igara koje su grafički biseri. Komentarišem nešto što je postalo (loš) trend na indie sceni...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 5:07   #82
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

A zar je uopšte bitno da li je igra indie ili ima li 8-bit retro stil ako je zarazna/kvalitetna/igriva/optimizovana/nekadrugavrlina?

Pojedinci se baš hipsterišu pa igraju svakave krševe samo zato što su indie, kapiram, ali ne treba hejtovati indie igre, odigrao sam neke od indie igara koje ću pamtiti duuugo dugo vremena i mnogo duže nego dobar deo AAA igara koje danas izlaze...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 8:01   #83
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Grafika (stil/stagod) je bitna iako je igra zarazna/kvalitetna/igriva/optimizovana/nekadrugavrlina, jer to izuzetno utice na atmosferu, koja je izuzetno bitan element svake igre
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 11:07   #84
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Po 100-ti put, ne hejtujem indie igre zbog ružne grafike. Nervira me STAV indie game makera koji su kroz nametanje trenda retro grafike našli način da pravdaju svoju lenjost/neznanje/manjak resursa...i da, grafika nije nebitna. To je, indirektno, jedan od razloga za poplavu indie igara u zadnjih godinu dana - više ti ne treba studio, vreme, znanje...smandr5aj bilo kakvu grafiku, nazovi ga "retro" i šutni na tržište...ranije si bar znao da ćeš dobiti dobru igru jer se developer trudio oko nje, sada treba daleko manje truda (što se vizuelne strane tiče, bar) i očekivano, kvantitet je veći, a kvalitet već...

Recimo, Torchlight serijal je dobar, TL 2 je odličan ARPG i sve, ali ne mogu da ga smislim upravo zbog tog glupavog cartoonish stila, koji forsiraju još od Fate-a. Da su bar taj drugi deo načinili makar malo vizuelno ozbi5nijim, razvalili bi se od para i Diablo 3 bi bio zaborav5en u vremenu, a ja ne bih morao da ubacujem kojekakve ENB-ove i modove da bar malo ublažim ono šarenilo, idiotski font i ostalo...(ok, ovo je bilo offtopic)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 11:31   #85
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Sve je to tacno, ali bolje je da dobijemo dobru igru s losom grafikom nego da se ta igra uopste ne pojavi. A stav nezavisnih proizvodjaca nije da je "losa" retro grafika bolja (mada u odredjenim slucajevima definitivno jeste bolja), nego bas ovo sto sam napisao u prethodnoj recenici
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 11:51   #86
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Postoji "dobra" retro grafika, a postoji i "losa" retro grafika.

dobra


losa



Iliti, ako vec pravis igru u retro pixel stilu, to ne znaci da igra treba da izgleda "ruzno".
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 11:58   #87
kellhus
Banned
 
Član od: 3.12.2013.
Poruke: 116
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ne fali ništa grafici u oba naslova. Prvi izgleda kao igra iz SNES ere a drugi kao stariji naslov iz NES ere. Takvom stilu ne fali ništa a posebno kada igra pokušava da emulira gejmplej igara iz određenog perioda.

Pixel art je bio i ostao prihvaćen umetnički izrar pa vi kako hoćete.
kellhus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 12:58   #88
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Одг: Stanje PC gaming trzista

Ja se ne secam igara iz NES ere da su izgledali ruzno kao primer 2.
Pre bi rekao da im developeri nisu dovoljno dobri u poslu.
I za pixel art treba skill.

Poslednja ispravka: player1 (14.1.2014 u 9:35)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 15:40   #89
fisfikus
Član
 
Član od: 23.1.2008.
Lokacija: PG
Poruke: 196
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 53 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Pa nije baš generalizacija,"zlatno doba" indie scene je (po meni) prošlo.
2009-2011 su dale najkvalitetnije igre.Mnogo vrhunskih igara.Danas ih ima mnogo manje,mada originalnosti ne fali ,pa se i dalje prave dobre igre.Ali činjenica je da se sve više smeća štanca od strane indie developera.
fisfikus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2014, 17:16   #90
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
Recimo, Torchlight serijal je dobar, TL 2 je odličan ARPG i sve, ali ne mogu da ga smislim upravo zbog tog glupavog cartoonish stila, koji forsiraju još od Fate-a.
Vidiš, problem je u tome što se tebi ne sviđa grafika koja je mnogima (uključujući mene) prelijepa, i ti to karakterišeš kao lijenost autora. S druge strane, ja grafiku trećeg Crysisa ne mogu da smislim, jer me glava zaboli brzo, ali to samo znači da ja neću igrati tu igru. Jbt, pa nije da moram.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 0:33   #91
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
JzmA kaže: Pregled poruke
Vidiš, problem je u tome što se tebi ne sviđa grafika koja je mnogima (uključujući mene) prelijepa, i ti to karakterišeš kao lijenost autora. S druge strane, ja grafiku trećeg Crysisa ne mogu da smislim, jer me glava zaboli brzo, ali to samo znači da ja neću igrati tu igru. Jbt, pa nije da moram.
O, jbt...sve moram da crtam...

TL2 sam uzeo kao primer kako je grafika bitna, jer može da odbije 5ude od inače dobre igre, kao što je odbila mene i mnoge druge. Nigde nisam rekao da su developeri Torchlighta 2 bili lenji. Znam da su svesno išli na taj look & feel. TL2 je izašao 2012. a vuče isti stil i koncept kao Fate koji je izašao 2005., i to im je nanelo štetu.

Da dovršim crtež: Torchlight 2 mi je poslužio kao ilustracija važnosti grafike u igrama, što je nekima promaklo, izgleda. To šta sam napisao o TL2 je mala digresija od onoga šta sam napisao o trendu kod developera indie igara. A šta napisah, stoji u prethodnim postovima...složite se ili ne. Amin.

Citat:
fisfikus kaže: Pregled poruke
Pa nije baš generalizacija,"zlatno doba" indie scene je (po meni) prošlo.
2009-2011 su dale najkvalitetnije igre.Mnogo vrhunskih igara.Danas ih ima mnogo manje,mada originalnosti ne fali ,pa se i dalje prave dobre igre.Ali činjenica je da se sve više smeća štanca od strane indie developera.
Upravo ono šta kažem. Dobre igre se i da5e pojav5uju, ali se sve manje pažnje obraća na kvalitet jer sad svi mogu da se provuku sa vizuelnim kršem, pravdajući se "retro/8-bit look-om". Trend koji se ustoličio jer je nekoliko takvih igara napravilo boom, pa sad puno njih pokušava da se provuče na istu foru...a igrači, naivni kakvi jesu (a jesu, realno, takve smo ovčice...), to aminuju bez rasprave.

Poslednja ispravka: Morca (14.1.2014 u 0:40)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 0:40   #92
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

To što se tebi ne sviđa art style u TL2 i Runic igrama uopšte, ne znači automatski da je grafika ružna, štaviše meni savršeno leži taj Warcraft look & feel. I ja mogu svašta o tebi da pomislim kad vidim to 5 umesto lj, a opet možda je to nekom simpa (tebi očigledno jeste)...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
JzmA (14.1.2014), voodoo_ (14.1.2014)
Stara 14.1.2014, 1:12   #93
Atwa013
Starosedelac
 
Član od: 14.11.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 2.537
Zahvalnice: 1.226
Zahvaljeno 1.366 puta na 723 poruka
Određen forumom Re: Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
Upravo ono šta kažem. Dobre igre se i da5e pojav5uju, ali se sve manje pažnje obraća na kvalitet jer sad svi mogu da se provuku sa vizuelnim kršem, pravdajući se "retro/8-bit look-om". Trend koji se ustoličio jer je nekoliko takvih igara napravilo boom, pa sad puno njih pokušava da se provuče na istu foru...a igrači, naivni kakvi jesu (a jesu, realno, takve smo ovčice...), to aminuju bez rasprave.
Znaci kvalitet = dobra grafika? Zasto mislis da su svi naivni? Probas igru pa ako ti se ne svidja obrises i kraj...
Atwa013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 5:45   #94
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Znaci kvalitet = dobra grafika? Zasto mislis da su svi naivni? Probas igru pa ako ti se ne svidja obrises i kraj...
Ne. Trud = kvalitet. A indie developeri polako prestaju da se trude. Ranije su morali, sada ne moraju da se trude oko vizuelne prezentacije, kao što sve vreme govorim (da, i to je bitno - indie developer mora da proda tu svoju igru ili ode u zaborav...nema resurse AAA kompanija niti luxuz da gubitak izvadi na nekoj drugoj igri), sada imaju Kickstarter, Steam Greenlight, naplaćivanje alfe svoje igre (još jedan idiotski trend)...

Lako je reći "probaš igru pa obrišeš, etc"...nama se može. Te igre se ipak plaćaju, tamo negde...i te pare bi trebalo da idu nekome, pože5no onome ko je napravio igru. Ako ne prodaš, nema para. Kraj priče. I tu se opet vraćamo na prezentaciju (ergo, grafiku, između ostalog)...mislim, nas kao likovima koji skinu igru sa Pirate Bay-a, baš zabole za sve to, ali postoji i šira slika...

@DeCoy:
I ja se ježim na nepismenost kojom obiluju postovi po forumu, pa ćutim. Što se TL2 tiče (uhvatili ste se moje primedbe o toj igri, kao da sam nekom uvredio porodicu njome), poslužila je da ilustruje moju tvrdnju da grafika jeste bitna, voleli to ili ne. Runic je izgubio puno publike tim svojim stilom...a mogli su lako da sahrane D3, ruku pod ruku sa PoE. PoE kao više hardcore varijanta, TL2 kao više casual orijentisana...što je pa to bitno sad? Pa, možda bi D3 bio irelevantan, 5udi bi ga se sećali samo kao jednog od najvećih game promašaja ikad, Blizzard bi pretrpeo još veći udarac no što jeste (koji ne bi mogli da izvade ni Hearthstoneom) i ko zna kako bi izgledala gaming scena sad...počinje s malim stvarima.

Elem...neću kroz 10 postova da razvlačim jedno isto. Moja tvrdnja je da su se indie developeri ulenjili u zadnje vreme jer im je sada na raspolaganju više mehanizama da prežive svoje greške, zarade na njima ili prosto uspeju uz manje truda i brige o kvalitetu, a "retro/8-bit" trend je jedan od tih mehanizama...složite se, nemojte, diskutujte...šta god. Samo se nemojte hvatati za stvari van kontexta, ili za moje pisanje (LOL)...ne činite sebi uslugu time.
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 11:21   #95
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

I opet se ti vraćaš na prezentaciju kao jedini element koji prodaje igru. Nije ceo svet površan kao što si ti.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 13:01   #96
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Kad nesto dobije zamajac i pocne da postaje trend, svi zivi ce pokusati da ga iskoriste. Zato imamo tonu djubreta medju indie naslovima, pojavu novih konzola zasnovanih na android platformi, itd...
Donekle se slazem sa konstatacijom da su Indie developeri dobili "sigurnosnu mrezu" pojavom green light-a i "early access" konceptom, pa se cesto desava da autori neodgovorno spiskaju sve pare koje su dobili pre zavrsetka igre - cak i cenjeni Tim Schaffer koji je pokrenuo kickstarter lavinu je upao u slican problem.
Govoriti da igra mora da ima ultrarealisticnu grafiku je glupo. Pogledaj samo koliko kompleksnosti u gejmpleju je doneo FTL. Jedna genijalna igra, ciji koncept verovatno ne bi tako dobro osmislili neki AAA studiji.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 13:51   #97
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ja ću navest jedan pozitivan primer Bit Trip Runner fenomenalna igrica, koja je izašla u novom ruhu sa novom grafikom Runner 2 izgleda još impresivnije baš zbog grafike voleo bi da se takav trend nastavi...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 15:58   #98
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
I opet se ti vraćaš na prezentaciju kao jedini element koji prodaje igru. Nije ceo svet površan kao što si ti.
Ne, već mi opet neko stav5a reči u usta. Nisam rekao da je jedini. Daleko od toga. Ono šta jesam rekao je da JESTE bitan element, za razliku od većine vas koji ima taj neki stav da ako si indie, ne treba da razmiš5aš o tome, prezentacija je nešto šta AAA kompanije koriste da zamažu oči da bi uzeli pare...ne bih se složio. Čak je indie autoru u većem interesu da mu je prezentacija perfektna jer nema mnogo mesta za grešku, pogotovo ako mu je prva igra...kao što rekoh već.

Kad smo kod "hipsterovanja"...kao da se promenio i način na koji indie scena gleda sama na sebe. Ranije si imao velike, AAA developere, gomilu srednjih i one male, koji još nisu uspeli i gledaju da naprave tu jednu igru kojom će da se probiju, zarade i privuku pažnju velikih izdavača, pod čijim krilom bi se pridružili jednoj od ostale 2 grupe. E, sada imamo isto to, PLUS jednu grupu malih koja kao da svesno želi da iskoči iz tog ekosistema i bude planeta za sebe. Ta grupa su Indie autori. "Indie", sa velikim I, pošto kao da imaju sopstvenu filozofiju koja bi glasila "Ne zanima nas da se probijemo, da nam igru izda veliki izdavač, nećemo da 'se prodamo', ne zanimaju nas pare, hoću da radim onako kako JA hoću, po svaku cenu!". Što je ok, u redu...problem nastaje kad se to "po svaku cenu" izrodi u štancovanje mediokriteta, jer autoru nije mnogo stalo kako će neko da primi to što radi, on samo hoće da "prati svoju viziju", jbš tržište. Igre jesu medijum koji se može upotrebiti da izraziš sebe, preneseš svetu tu svoju viziju...jedna od lepota igara. Ali, gaming se odavno pretvorio u posao, postoji to tržište, postoje pravila...i kontrola kvaliteta. Mora da se misli i na to, ma koliko hladno zvučalo. Drugi problem je što takvi sada imaju i svoju publiku, što će uvek naći nekog ko će da se složi s tom filozofijom, jer to je cool, je li...a kad gameri prestanu da budu kritični i budu gutali sve šta im se servira (kao što jesu, pa su se ustoličile gluposti poput DLC-ja, always online DRM-a i sličnog), neće biti ni kvaliteta.

Ukratko, sada se polako i sigurno stvara Indie subkultura. Sad su indie autori neka svoja planeta, sa nekim svojim pravilima...postaju pankeri gaming scene. Sve veći hipsteri. Do đavola s autoritetom (tržištem), mi sami određujemo svoja pravila i radimo šta hoćemo, ko nije sa nama protiv nas je! A to se nikad ne završi dobro...neki okviri i standardi moraju da postoje.

Sve to ima pozitivne strane, non-mainstream ume da bude dobar, izrode se biseri. Ali indie scena sve više klizi u to neko stanje...i nisam siguran koliko je to dobro.

I please, nemoj o površnosti, DeCoy...ovo je već 2. ili 3. put da neko od vas ne čita paž5ivo to što pišem i završi sa proizvo5nim tumačenjem. Počinje da me zamara da u svakom drugom postu pišem "ne, nisam to rekao, rekao sam ovo", etc.

Poslednja ispravka: Morca (14.1.2014 u 16:27)
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
player1 (14.1.2014)
Stara 14.1.2014, 16:08   #99
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Jedan u klin, a drugi u plocu. Tako izgleda ova rasprava. Sta hoces da kazes?
Prezentacija je itekako bitna naravno, ali je indie igre itekako imaju u najboljem mogucem obliku. Pogledaj Limbo koji obara s nogu koliko dobro izgleda, Fez koji ima osmobitnu grafiku pa izgleda prelepo i izuzetno ispolirano, BitTrip Runner kec isto tako. FTL nema tako ispoliranu grafiku ali je sjajna igra. Da znas koliko je tesko napraviti kvalitetan pixel art ne bi tako potcenjivao 2D igre zasnovane na tom stilu.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2014, 16:21   #100
Atwa013
Starosedelac
 
Član od: 14.11.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 2.537
Zahvalnice: 1.226
Zahvaljeno 1.366 puta na 723 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

^^ Prezentacije je tebi izgleda VEOMA bitna jer ako ti se ne dopada prezentacija i grafika,verovatno da ni igra ne valja....
Atwa013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Gaming lap top, 1400e Dracula Šta da kupim? 2 18.5.2012 9:04
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com