Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrikama Test Run i PD kutak

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.7.2011, 12:51   #1
JS81
Član
 
Član od: 12.5.2011.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 88
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Kraj desktop računara

Ovaj naslov možemo vidjeti u najnovijem broju SK, pa me zanima šta mislite ima li istine u ovom naslovu?
JS81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:11   #2
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Ja mislim dok je racunara,bice i desktop racunara. Nece lap top da premasi snagu deska (ako sam dobro protumacio naziv teme )
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:13   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

ma to oni iz apple reklamiraju ipad, ne brini
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Geomaster (18.7.2011), Sass Drake (9.7.2011), ZoNi (8.7.2011)
Stara 7.7.2011, 13:15   #4
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Diskutovali smo o tome već u drugim temama, pošto je Steve Jobs (povodom njegove izjave je i tekst pisan) mnogo puta u svojoj karijeri objavljivao "kraj PC-ja" i "kraj klasičnih računara".

Ne, ne mislim da ima istine, bar ne ovako bukvalno shvaćeno (čini mi se i da je autor teksta sličnog mišljenja). Naravno Jobs ima dobar razlog zašto kroz marketing svoje kompanije promoviše takvu ideju, on skreće i zadržava pažnju potrošača na novom tržištu na kome Apple (bar trenutno) dominira. Ma kako bili (trenutno) zanimljivi i zabavni, tableti nisu alternativa kućnim računarama. Za bilo kakve poslovne primeni (uključujući tu i najobičnije kucanje teksta) oni ne nude ništa. Za ozbiljno igranje i druge vrste multimedijalne zabavne (HD filmovi na velikom ekranu, muzika za audiofile) takođe. Oni svoj prostor nalaze na tržištu gedžeta, zezalica, malih zabavnih uređaja i sl. To tržište je veliko i potencijalno ogromno ali ne uzima prostor ni PC-ju a ni ozbiljnijim konzolama (može se govoriti o nekom preklapanju sa ručnim konzolama).

Uostalom, poslednja ekonomska statistika pobija i tvrdnje o naglom padu prodaje desktop računara, laptopa, netbook-a i sl.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Anson (30.9.2011)
Stara 7.7.2011, 13:20   #5
bzvz
Novi član
 
Član od: 7.7.2011.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
JS81 kaže: Pregled poruke
Ovaj naslov možemo vidjeti u najnovijem broju SK, pa me zanima šta mislite ima li istine u ovom naslovu?
Sve zavisi od razvoja softvera prevashodno igara, i od toga koliko je hardver koji se ugradjuje u laptop u stanju da pogura softver. Najverovatnije je da ce drasticno opasti prodaja desktop racunara i komponenti u narednim godinama a da li ce nestati to niko nemoze da zna.
bzvz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:22   #6
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
bzvz kaže: Pregled poruke
Sve zavisi od razvoja softvera prevashodno igara, i od toga koliko je hardver koji se ugradjuje u laptop u stanju da pogura softver. Najverovatnije je da ce drasticno opasti prodaja desktop racunara i komponenti u narednim godinama a da li ce nestati to niko nemoze da zna.
Moguće, ali tekst nije bio o smanjenju broja desktop nasuprot laptopa već, navodno, nestajanje desktop (a i laptop, dugoročno) računara u korist tableta.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:24   #7
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Ok,ja sam za to,odmah bih presao na samsung galaxi tab
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:25   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Vidoviti Steva Jobs najavio kraj desktop računara, LOL, to je kao ono kao kad najave smak sveta
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:30   #9
bzvz
Novi član
 
Član od: 7.7.2011.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Moguće, ali tekst nije bio o smanjenju broja desktop nasuprot laptopa već, navodno, nestajanje desktop (a i laptop, dugoročno) računara u korist tableta.
Nisam citao tekst ali ako misle da ce tablet zameniti i desktop i laptop jednostavno nema sanse..
bzvz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:33   #10
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
bzvz kaže: Pregled poruke
Nisam citao tekst ali ako misle da ce tablet zameniti i desktop i laptop jednostavno nema sanse..
Ma pusti,vidis sta ljudi iznad kazu
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:50   #11
JS81
Član
 
Član od: 12.5.2011.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 88
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 13 puta na 12 poruka
Određen forumom Desktop

Pa ipak mi je skoro nezamislivo da bi igranje na tablet računaru moglo biti kao na desktop PC- u, ali što neko prethodno reče zavisi i od proizvođača softvera. Nisam siguran da igranje na malom ekranu može imati takvu draž kao na npr. 22- inčnom monitoru. Ali vidjećemo.
JS81 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 14:38   #12
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Steva Poslovi sanja Star Trek trikordere u skorijoj budućnosti...
Not gonna happen. I dalje su ljudima važne performanse jednako koliko i mobilnost, a mnogima i daleko više. Možda se tehnologija i menja, ali za promenu ljudske psihe i ljudskog stava treba daleko više vremena.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 15:09   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

evo mog ličnog primera...
Imam desktop sa 8 giga ram, GF gts450 1g ddr5, par hard diska.. imam netbook od 10 inača, i sad mislim da taj touchpad nije loša stvar, mada bih pre išao na neki manji do 7 inača, čak i 5... 10 mi je mnogo veliko, mogu samo da uzmem netbook i da gržim u rukama i sve mi je jasno da je nezgodno za držanje u rukama, dok neki mališa od 5 inča bi mogao lako da se nosa... nažalost nema takvih, drugo cena za ono što pruža je velika, merkam neke od 150e u vr glave, jer sam ja više ubeđen da će da se obistini proročanstvo Bila Gatesa da će hardver da bude jeftin... sad jedino zašto još nisam kupio neki touchpad od 150e ili neki ebook reader od 100 je da ne znam da li to uopšte radi kako treba, ili ću samo da ga gurnem negde da skuplja prašinu kao netbook
Ono, nije loše imati neku spravicu koja služi za čitanje, surf internetom, muziku filmove i slično, ali eto najjeftiniji tablet sa 3G nema ispod 400evra a ne daju mi se tolike pare za nešto što ću možda da koristim ponekad, kad za te pare mogu 2 netbooka da kupim
Baš tako, kao što neko već reče, tablet je samo gadget a ne naslednik PCa
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 15:35   #14
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Al' se ljudi pale na sve što SJ kaže.Tablet budućnost, tablet je in, PC mrtav, ljudi počnite da jedete svoje fekalije - Apple je utvrdio da je to lekovito.
Mislim, nisu tableti loša stvar, ali da su ubice PC-a, to teško.To je samo još jedan gedžet, koji ima prenaduvanu reklamnu kampanju.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 16:01   #15
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Kada cene tablet računaru budu pale na neku prihvatljivu cenu ~150€ a sigurno će pasti, samim tim će se procenat pc korisnika smanjiti a zašto ? pa ko želi da bude stalno pred računarom kod kuće ili u kancelariji ako je moguće (u pokeretu, na terenu, provera maila, facebook) da obavi svoj posao... samim tim računar će biti više alatka za profesionalnu upotrebu i igranje igri, a što se tiče audio/video doživljaja za to već postoje uređaji koji pružaju više od pc računara
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mr.Eco na korisnoj poruci:
JS81 (7.7.2011)
Stara 7.7.2011, 16:28   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

SJ predviđa takve gluposti jer se u njegovoj firmi ne naplaćuju dobre performanse i slično već trajanje baterije, estetika i user expirience (u tu kategoriju i spadaju i prve dve stvari koje sam naveo).

Oko user expirience-a se sve vrti danas, i ide se ka tome da uređaje svako može da koristi i da pritom, čak i prilikom navigacije kroz menije korisnik doživljava neko iskustvo. To je dobro što se tiče širokih masa koje ne zanimaju stvari "ispod haube" već kupe tablet i "za*ebavaju" se sa njim. Ja bih lično sebi prvo kupio manji laptop/netbook a tablet tek kada pretekne para jer znam koliko bih ga koristio (tačnije koliko ne bih). Tableti neće moći da zamene tek tako desktop računare (odnosno PC-jeve uopšte), jer će uvek biti profesionalaca koje boli uvo kakav expirience pruža program u kom rade kada od njega oni zarađuju za hleb. Nadam se da shvatate šta mislim.

Majku mu pa i ti tableti se "dizajniraju" uz pomoć PC-jeva... Kada SJ bude izbacio sve računare iz svoje firme, i podelio svim zaposlenima tablete i mobilne telefona da na njima obavljaju svoj deo posla, i profit krene da raste, skidam mu kapu. Do tada, svako ko mu veruje je budala.

Moguće je da će se tableti omasoviti, ali ne onoliko koliko on predviđa. To i dalje nije malo kao telefon, i dalje zahteva torbicu da biste ga nosili a pritom nema performanse koje može da pruži jedan netbook koji je 50% jeftiniji (pritom su, dakle, i skupi!) a slične je veličine.

Ovakve uređaje će koristiti samo casual korisnici kojima treba lagan uređaj na kome mogu da provere poštu, odu na net i malo se zabave kada nemaju previše obaveza (i pritom imaju dosta para - jer mogu da kupe i znatno jeftiniji mobilni telefon koji može sve ovo, manji je i ima bolju autonomiju baterije). Za sve ostalo slabašan hardver i odsustvo tastature/miša (+non-Windows/Linux operativni sistemi) definitivno nisu pogodni. To je to što se mene tiče.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
JS81 (7.7.2011), MacGruber (8.7.2011), Nikola Mladenovic (9.7.2011)
Stara 8.7.2011, 19:18   #17
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Slažem se da Jobs pretenciozno lupeta i da je to sve marketing, ali zaboga, "kraj desktop računara" znači "kraj desktop računara U KUĆI", ne na poslu, ne za CAD, ne za programiranje, nego za bleju na Internetu i muziku što radi 90% kućnih korisnika kompjutera. Radne stanice će biti radne stanice uvek.

Što se tiče performansi, ne treba zaboraviti da ARM-kompatibilni čipovi grabe napred toliko brzo da to nije normalno. Ja sam se šokirao ( ) kad sam video kako izgledaju i rade 3D igre na Tegri 2, što je pre samo dve godine bilo nezamislivo. Šta će biti za dve godine, ne smem ni da pomislim. Netbukovi tapkaju u mestu već par godina, tableti će ih prešišati samo tako u dogledno vreme. Telefon je ipak telefon, premali ekran za bilo šta (recimo meni bi tablet bio izuzetno zgodan da čitam PDF-ove kad legnem, pošto počinju da me bole leđa od sedenja za kompjuterom, uprkos redovnom fizičkom vežbanju).

Prosto, PC u ovakvoj formi NIJE ni predviđen ni pogodan za prosečnog kompjuterski nepismenog Đoleta kućnog korisnika, što zna svako ko ima ili je imao moralnu dužnost da održava kompjutere rodbini i komšiluku. Što više ljudi pređe na platforme kao što su Android zarad Interneta i multimedije, to bolje za nas ostale, da se PC napokon vrati u "ozbiljne vode".

Poslednja ispravka: voodoo_ (8.7.2011 u 19:29)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Asmodeus (11.7.2011), Bata86 (12.7.2011), doctor (20.7.2011), JohnnyNT (9.7.2011), JS81 (11.7.2011), oluja (8.7.2011)
Stara 8.7.2011, 22:44   #18
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Napisao sam šta sam mislio u temi vezanoj za julski broj.
Pouzdano vam kažem da su ovo izjave oko kojih se ne treba cimati.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2011, 2:49   #19
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
...
Kao što rekoh:
Citat:
...Ovakve uređaje će koristiti samo casual korisnici kojima treba lagan uređaj na kome mogu da provere poštu, odu na net i malo se zabave kada nemaju previše obaveza...
I da dodam tu čitanje PDF knjiga Jasno je da su tableti upotrebljiviji za muziku/filmove/čitanje/net/bilo šta slično, ali ne verujem da ćemo sutra imati domove u kojima svako ima svoj tablet a uz to nema bar jedan PC na stolu

Ah, da i ta ARM arhitektura koja, kao što kažeš "grabi napred"... To jeste istina, ali ne grabi dovoljno brzo

Vreme će pokazati sve, ali garantujem da je kraj klasičnih PC računara daleeeko daleeeko ispred nas. Još dugo vremena će dobre performanse zahtevati mnogo struje, mnogo prostora i dobro hlađenje
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2011, 8:32   #20
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kraj desktop računara

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Prosto, PC u ovakvoj formi NIJE ni predviđen ni pogodan za prosečnog kompjuterski nepismenog Đoleta kućnog korisnika, što zna svako ko ima ili je imao moralnu dužnost da održava kompjutere rodbini i komšiluku. Što više ljudi pređe na platforme kao što su Android zarad Interneta i multimedije, to bolje za nas ostale, da se PC napokon vrati u "ozbiljne vode".
Slažem se, dobro rečeno.Zločin je dati dobar PC osobi koja misli da je FB i internet ista stvar.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
Asmodeus (11.7.2011), Darky (9.7.2011), doctor (20.7.2011), Loodi (12.7.2011), sasabraj (9.7.2011), thebluephoenix (15.10.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Moj desktop urke Slobodni softver 1189 17.9.2017 23:19
Kraj novog računara RarMan Kvarovi 27 7.7.2010 20:28
Kako podesiti Remote Desktop Connection ddule Operativni sistemi 8 7.10.2008 12:45
ATI Radeon desktop effects SrXXX Slobodni softver 22 29.6.2007 23:31
desktop ikonica u quick launch-u absonic Operativni sistemi 4 29.7.2006 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com