Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.6.2009, 18:04   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Ideja za web-školu programiranja

E, pazi ovako, evo vam resenja kako da opravdate svojim roditeljima novac koji ste tako uspesno i bezdusno uspeli da iskamcite od istih - da vam konacno kupe taj skupoceni uredjaj koji vi nazivate "KomPUJtor", a sada kad ga konacno imate, na njemu ne umete da uradite nista korisnije nego da po celi dan igrate igrice i chatujete po facebook-u!

Naucite da programirate!!!

(Ta-raaa! /Fanfare, molim/)

S tim u vezi, ja sam konacno odlucio da budem dobar, fin i darezljiv, pa s tim u vezi na svom web sajtu, koji cu tek da napravim za tu svrhu (tek sam otvorio "domen"), zelim da kreiram "Internet skolu programiranja" ili (podnaslov) "Mama, vidi za sto ja koristim tvoj tesko zaradjeni novac!!!" (hehe)

Ono sto me interesuje je sledece:

Kakvi PRIMERI bi prosecnom interesentu za ucenje programiranja mogli biti zanimljivi?

Znaci (primera radi) kada "ucimo" kako se koristi, recimo izjava "CIRCLE" onda cemo je nauciti kroz kratak racunarski program (PRIMER) koji koristi tu izjavu (CIRCLE) u programu koji:

(Vase ideje su sada potrebne, a evo samo nekih od mojih)

- Crta kruznicu na ekranu (DOSADNOOOOO)
- Crta kruznicu sa pattern efektom fudbalske lopte (?)
- Crta brojcanik sata
- Crta spicu RTS TV Dnevnika uz MIDI zvucnu "podlogu" koja ide: "Tilin-tilin-tilin-tin-tin.. (hehe)
- Vasa ideja?

I tako dalje...

Znaci, interesuje me kakvi "kratki programcici" bi VAMA bili INTERESANTNI da KROZ ISTE naucite nesto korisno sto moze u buducnosti da vam pomogne da bolje i potpunije iskoristite taj tesko zaradjeni novac sto su vam roditelji od gladnih usta odvojili da, pa jos sve na rate i otplate, kupe racunar!!!

(sarkazam, dobro, samo pokusavam da budem duhovit!)

Salu na stranu, mislim da ste do sada shvatili moju ideju, ako vam je interesantna (napominjem, ovo se odnosi na osobe koje ZELE da nauce nesto novo i korisno, NE na one koji zele da ubiju sat-dva na nekom buducem sajtu pa da posle komentarisu kako je "grafika oskudna" i td.) a da pri tome ideju ucinim zanimljivijom, NE zelim da koristim stare i suvoparne ideje za kratke BASIC programcice, nego zelim "savremeno-interesantne" primercice za "Sample-code".

Recimo, kada ja uzmem svoju staru knjizurinu od BASIC-a iz srednje skole, i pocnem da je "retrogradno" listam, moram priznati da meni ti stari i suvoparni primeri jednostavno nekako nisu vise INTERESANTNI!

Zato, po mom misljenju, primeri treba da zadovoljavaju sledeci "kriterijum"

- Da su zanimljivi u dovoljnoj kolicini da posetioca zaintrigiraju da ih isproba,
- Da nisu suvise komplikovani (zdravorazumno kratak kOd programa jer - ipak je ovo usmereno ka pocetnicima..)
- Da su takve prirode da ih niko, preuzimanjem sa sajta, ne moze da unovci (besplatni u srcu i dusi!)
- (Pozeljno) da su duhoviti (nije obavezno!)

Ocekujem vase socne ideje!

Pozdrav!
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2009, 18:15   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Kakva bi poenta bila ovog projekta pored portala kao što je W3Schools?

Samo da ne bude jedini argument "pa pobogu to je sve na engleskom" Suočite se sa činjenicom da je engleski neophodan za svakoga ko ima nameru da uopšte počinje da petlja bilo šta sa web-om ozbiljnije od čistog prčkanja zarad opravdavanja troška na novi računar kod roditelja.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
irreal (15.6.2009), Ivan-94 (14.6.2009), Mickie (15.6.2009)
Stara 15.6.2009, 16:33   #3
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Nisam znao za taj portal.

Dobro, "case closed!"
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 11:05   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Chekj chek, w3school je za ucenje web-dizajna, php-a, html-a, css-a, xml-a i toga.. ali valjda tamo nema nicega o C-u, Basicu itd? Bane jel si mislio na ove jezike, ili na html i sl?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2009, 0:16   #5
Raven
Član
 
Član od: 26.4.2006.
Poruke: 133
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Za onog ko hoće da nauči već ima sve na netu. Tako da iako je tvoja ideja plemenita, nema baš koristi ovde na ovim prostorima. Mada opet možeš pokušati. Ja na primer učim preko neta da programiram, još malo pa ću preći Javu. Takođe sam (X)HTML, CSS, JavaScript naučio preko neta. Sledeće je PHP. Hteo sam sa svima da podelim znanje i da ljude oko sebe naučim, ali neče niko da uči. Čak te nazivaju budalom zato što ti to radiš. A da ne pričam o važnosti Facebook-a, pa onda smešni filmići na youtube-u koji su samo žalosni. Igre se mogu oprostiti, ali ne igra se ništa pametno danas... Sve u svemu neće ljudi da ih puškom teraš.
Ima ona izreka: "Ne bacaj bisere pred svinje." Trebao bi se i ja malo češće setiti nje.
Raven je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2009, 19:49   #6
KarloBasic
Član
 
Član od: 16.10.2007.
Lokacija: NS,SO
Poruke: 80
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 38 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Citat:
Branislav Gavric kaže: Pregled poruke
Nisam znao za taj portal.

Dobro, "case closed!"
E vidis, ja sam bas suprotnog mislenja od Holodoc-a. Kao sto ti nisi znao za ovaj sajt, tako jos mnogi nisu culi za njega. Mislim da ipak ima smisla napraviti tako nesto, a da pritom nije na Engleskom jeziku. Stvar je u tome sto ljudski mozak "razmislja, misli, pamti..." na maternjem jeziku. ( tako su Nemci za vreme drugog svetskog rata otkrivali spijune, posto su ih terali da na glas racunaju matematicke izraze. Naravno posto svi to radimo na maternjem jeziku tako su i oni radili pa su ih lako otkrili.)
Ako neko "rastura" Engleski jezik on i dalje razmlislja na Srpskom tj maternjem i mnogo je lakse razumeti ako su upustvo i promenljive bas na nasem jeziku. (cesto profesori na fakultetima insistiraju da studenti pisu nazive promenljivih na maternjem jeziku)
A pri tome je lakse za pocetnike razlikovati rezervisane reci od naziva promenljivih i fu-ja.

E sad, to je moje misljenje. A forumi i sluze za razmenu misljenja. Ako se odlucis za pravljenje vrlo rado cu pomoci u tome.
KarloBasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2009, 23:51   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Citat:
KarloBasic kaže: Pregled poruke
Ako se odlucis za pravljenje vrlo rado cu pomoci u tome.
Takodje sam tu da te podrzim (bar sto se tice VB-a i Delphija donekle..kao i GM-a; ukoliko njega uzmemo u obzir)

Maternji jezik je osnova razmisljanja, ali osnova racunara, tacnije softvera i programiranja je Engleski, tako da se to mora naglasiti ljudima Teze je upamtiti
"For i = 1 to 5"
ako ne znas sta znaci "for"
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2009, 0:18   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Citat:
KarloBasic kaže: Pregled poruke
E vidis, ja sam bas suprotnog mislenja od Holodoc-a. Kao sto ti nisi znao za ovaj sajt, tako jos mnogi nisu culi za njega.
Ako želiš da naučiš bilo šta što je vezano za web jednostavno ukucaj to u nekom pretraživaču i čik pogodi koji sajt će isplivati na prvom mestu. Ukucaj recimo HTML i nećeš na prvom mestu dobiti link ka specifikaciji W3C organizacije koja ga je napravila već link na W3Schools i tutorijalu o HTML-u.
Citat:
KarloBasic kaže: Pregled poruke
tako su Nemci za vreme drugog svetskog rata otkrivali spijune, posto su ih terali da na glas racunaju matematicke izraze. Naravno posto svi to radimo na maternjem jeziku tako su i oni radili pa su ih lako otkrili.
Ja bolje računam na nemačkom nego na srpskom "Dinari? Ne može bre dinari ne znam koliko je to "ojra" danas. Daj ti to lepo u evrima. Kakve veze "ojro" ima sa Nemačkom? E mnogo me pitaš brate "
Citat:
KarloBasic kaže: Pregled poruke
Ako neko "rastura" Engleski jezik on i dalje razmlislja na Srpskom tj maternjem i mnogo je lakse razumeti ako su upustvo i promenljive bas na nasem jeziku. (cesto profesori na fakultetima insistiraju da studenti pisu nazive promenljivih na maternjem jeziku)
A pri tome je lakse za pocetnike razlikovati rezervisane reci od naziva promenljivih i fu-ja.
Upravo je ovo najveći kamen spoticanja kada ti isti početnici kasnije eventualno počnu ozbiljnije da se bave programiranjem jer im treba poprilično vremena da se odviknu od pisanja tzv "špageti koda" gde su promenjljive recimo na srpskom, komentari na engleskom a ispis na nemačkom Jeste da je možda lakše razumeti neke stvari na srpskom ali isto kao što srpski može da bude olakšavajuća okolnost za objašnjavanje tako može biti poguban kada dođe do raznih "stručnih" prevoda koje na kraju samo ubiju u pojam i napredne a kamoli početnike. Da ne spominjem situaciju kada recimo kolege sa faksa svrate u laboratoriju i onda traže neku dobru stručnu literaturu a kada im preporučiš nešto na engleskom onda se hvataju za glavu i unapred spremaju puškice A što se tiče profesora i raznih asistenata koji insistiraju da se nazivi promenjljivih pišu na srpskom jeziku to obično rade zato što sami nemaju ni gramke realnog iskustva pa ajde da insistiraju na nečemu što misle da će pomoći i ostalima da se snađu ako je pomoglo njima

Sa druge strane, kreirati sajt sa dobrim metodološkim pristupom (koji W3Schools ima) predavanju je poprilično zahtevna stvar i zahteva mnogo više od pukog nabacivanja usput "pokupljenih" primera. Shvatam ja da bi neko zaista obradovao ovako nečemu ali iskreno ako taj neko ima nameru da kasnije od toga živi činite mu medveđu uslugu

@KarloBasic AND doctor
Bez ljutnje molim ali reči "engleski" i "srpski" se pišu malim počenim slovom ako nisu na početku rečenice

Poslednja ispravka: holodoc (18.6.2009 u 13:34)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
EclipsE (18.6.2009)
Stara 18.6.2009, 17:49   #9
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Ja ako sada pocnem da pisem u "odbrani" moje prvobitne teme izlozene na pocetku ovog posta, verovatno ce mi biti zakljucan post!

Ili, cak sta vise, ako pocnem da u detalje da obrazlozim zasto sam mislio da je moja ideja bolja od ostalih (nisam pri tome imao na umu da sve bude na srpskom, slazem se da bez znanja engleskog programer nije "kompletan") - dobicu verovatno OPET kritiku od redakcije foruma da - postavljam DUGE i OBIMNE postove!

Posto me neki korisnici ovde krive za SPAMOVANJE (a samo sam izlagao svoje misljenje / ideje) onda - stvarno vise ne znam sta da mislim / kako da se ponasam (na ovom forumu)

Pre priblizno 3 dana sam dao obecanje jednom administratoru da necu vise nikad pomenuti nista sto je iole vezano za starije Windows operativne sisteme, NORTON antivirus i jos neke druge moje "ljubimce" medju Softverom, a ova tema bi koristila programersko okruzenje iz sredine ili kraja 80-tih godina (poceo bih sas BASIC-om i td) sto se pak - sada kosi sa mojim vec datim obecanjem administratoru!

Nisam osoba koja voli da prekrsi SOPSTVENO obecanje, zato sada ne znam kako (i da li uopste) i da nastavim sa OVIM postom (?)

U principu, skontao sam da je ovaj forum mesto na koje je dobro doci, predstaviti problem koji korisnika muci, sacekati eventualan odgovor na izlozeni problem, onda se (ako se odgovor dobije) tom korisniku lepo i kulturno zahvaliti, i potom obavezno samo se diskonektovati i ne biti na ovom forumu vise!

Ideja za skolu programiranja je bila originalna, u mnogo cemu originalnija od prezentovanog linka (za koji, slazem se - mnogi nisu culi, pa ni ja), ideja je bila da prosecan korisnik ako vec ima racunar, da ga ucini i KORISNIJIM nego sto jeste, NA PRIMER:

- Da jedan prosecan veterinar zna koristiti Excel, ako ne i da napravi malu aplikaciju u BASICU (ili nekom drugom, za pocetnike adekvatnom programskom jeziku) koja bi resila njegove dnevne potrebe u ordinaciji (i slicno)

Ovo sa veterinarom je samo ilustrativan primer.

Ne mogu vam opisati koliko sam ljudi video da na svom poslu (radnom mestu) imaju racunar na 2 ili 3 gigaherca ("zver" u poredjenju sa onim koji ja imam u svojoj kuci) a bez obzira na to - i pored takve "zveri" na stolu - i dalje koriste DIGITRON i to SVAKI DAN za poslove koje rade SVAKI DAN!

Oni (takvi ljudi) ne znaju da koriste ni Excel za jednostavni rad sa statistikom i/ili prosekom (sto je po mom misljenju nesto najjednostavnije u Excelu) a kamo li Acces, a o programiranju u necemu tako jednostavnom poput obicnog Qbasica, Visual Basica, Just-Basica, i ostalih pod-varijanti - Nemaju pojma!

Ideja je bila za takve profile, besplatno, a meni je trebalo dosta (desetak najmanje!) neutralnih primera, savremenih i u danasnje vreme interesantnih, na osnovu kojih bi bazirao obrazlaganje (ucenje) tehnika programiranja.

S tim u vezi mozda cu i uraditi.

Samo - ako uradim ovakav sajt (recimo da ga uradim) kako cu javiti da isti postoji?!

Mislim, na ovom forumu ne smem da kazem da je Norton Antivirus (po mom misljenju, i za mene) dobar, najbolji koliko ja znam.

Takva recenica se odmah tretira kao spam i reklama za Symantec.

Sta bi bilo ako bih onda napisao nesto poput: "Hej, dodjite na moj sajt, ADRESA je TA-i TA", onda bi me drugi forumasi verovatno najurili i banovali!?!

(u prevodu - izgubio sam volju!)

Ne sekiram se (bar - trudim se da se ne sekiram), samo sam izgubio volju.

Dobijam vise mailova kritike (recimo za Bioritam, programcic koji sam uradio cejfa radi) kako je to "reklama za moj mail" nego mailova ikakve podrske (makar i sugestija!)

S postovanjem

Brana
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2009, 18:03   #10
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

RE: (Raven) /citat:/ Za onog ko hoće da nauči već ima sve na netu.

Onda, Raven, molim te da nalozis gasenje Nefirms Free Basic Web Hosting svim korisnicima (sto ce ti tvoj veb sajt, ako ga imas, ako ga nemas - zasto i da ga pravis - kada sve vec postoji na Netu)

Sto ce ti bilo sta pored Wikipedije?!

Zasto ikome i da saljem mail kad se sve moze vec naci na Netu?

Zasto onda i ovaj forum postoji, kada mogu da "izguglam" sve sto me interesuje o racunarima na primer - sa Micro$oftovog Web sajta!

Da, zaista SVE vec postoji na Netu!

(Gde je tu individualna kreativnost?!?)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2009, 18:14   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Ja te podržavam da napraviš sajt ali sam protiv slanja meilova, lepo okači negde pa da skidamo i gledamo kad hoćemo
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (18.6.2009)
Stara 18.6.2009, 22:21   #12
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
@KarloBasic AND doctor
Bez ljutnje molim ali reči "engleski" i "srpski" se pišu malim počenim slovom ako nisu na početku rečenice
tacno. lol
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2009, 11:06   #13
KarloBasic
Član
 
Član od: 16.10.2007.
Lokacija: NS,SO
Poruke: 80
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 38 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Ideja za Web-skolu programiranja

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Bez ljutnje molim ali reči "engleski" i "srpski" se pišu malim počenim slovom ako nisu na početku rečenice
Hvala, ovo nisam znao. Priznajem. (covek se uci dok je ziv)
E to je zato sto smo odrasli u vreme strajkova, bombardovanja i ostalih gluposti pa nas uciteljice nisu nista naucile kako treba.

Holodoc, na kom si jeziku ucio da racunas ( sabiras, oduzimas, delis) i na kom si jeziku pisao prve promenljive u zivotu. Garant na maternjem.

Nisam ja rekao da je engleski nepotreban, vec da mnogo lakse nauciti (makar prve korake) na maternjem jeziku. A za asistente i profesore o kojima pricam mogu da kazem da su dosta poznati, makar kod nas.


E sad ona prica to vec postoji, pa postojali su programski jezici poput Basic-a, Cobol-ta .... pa je ipak napravljen C, doduse ipak sa nekim razlogom. Kad bi svi padali na "to vec postoji" u svakoj oblasti bi postojala po "jedna stvar" ne bi bilo konkurencije, ne bi bilo napredovanja.


@Branislav Gavric
nemoj odustati, ostani istrajan u svojoj ideji pa i ako ne uspes vazno je da si pokusao. Ako odustanes niko te nece ozbilno svatiti.
KarloBasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2009, 16:32   #14
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Re (svima)

Verujte mi da je ovo ideja o kojoj razmisljam vec zadnje 2-3 godine, i takav sajt (AKO se odlucim da ga realizujem) bi imao veoma detaljan odnosno sistematican pristup, cak sta vise, radio bi primer komande - po primer komande, u vecini slucajeva bi pisao i "komparaciju" odnosno "usporedbu" zbog cega je NESTO u jednom jeziku bolje nego to isto u drugom programskom jeziku, sajt bi gledao da najvise pisem u najobicnijem NotePadu, a posle da "hiperlinkujem" teme jednu kraj/pored/oko druge ili u kontinuitetu (segment po segment) u nekom (jednostavnijem) HTML editoru (npr. dovoljno mi je samo da imam 3 boje: recimo bela za teoriju, siva ili tamno plava za listing programskih primera (ono sto bi kucali tastaturom da napisete svoj program) a sa strane linkovi ili direktno download primera ili potrebnih emulatora (npr Qbasic download i td) ili da TO bude linkovano ka oficijelnim sajtovima vezano za temu (npr. - ne znam sad TACNO - Micro$oft/Qbasic)

S tim u vezi sajt ne bi bio puno "zameljan" u grafickom smislu (bio bi "prostodusan" i jednostavan, recimo u bojama slicnim koje se koriste na OVOM forumu), bilo bi mnogo vise teksta (primera i objasnjenja, uredno slozenih) nego "grafike" tako da, bar sto se toga tice, SIGURAN SAM da bi me mnogi kritikovali sto ga jos i GRAFICKI ne "ulepsam" - odmah da kazem da TO necu da radim, zelim da se koncentrisem na tacnost programa koje bih izlagao u procesu ucenja kOda, i zelio bih da imam jedan zaista sistematican pristup u vezi TOGA a NE "lepe bannere" sa strane...

S tim u vezi SVAKAKO bi mi trebala pomoc (posto recimo vrlo malo znam u C-u i slicno) drugih ljudi, ako ih ima da su zainteresovani da u takvom ili slicnom "tonu" salju ili postiraju svoje primere i objasnjenja koja pag moraju biti jasna i pocetniku, ali i dovoljno "zanimljiva" nekome ko se time vec bavi, opet - takodjer i da ista nisu novcano unosna (da ne bude da neko postira neki program kao primer, a onda neko drugi taj download snimi, pa da ga "proda" ili zaradi na njemu - mislim da tako nesto jednostavno ne bi bilo fer)

Sada vidim da ipak (a tako sam i mislio) ima zainteresovanih, zaista to mi je drago, jos jednu veoma vaznu stvar da kazem - jedan ovakav sajt nece moci da se uradi "preko noci" naime planiram da ga pocnem konacno pisati negde danas-sutra, a tek mozda na jesen ove godine bi bio uploadovan prvi "beta" HTML s tim u vezi (OBAVEZNO JAVLJAM kada se to desi, a gledacu da ga stvarno lepo i uradim)

Imajte na umu da je osnovna ideja u srcu ovog "projekta" da se konacno nauce, oni korisnici koji imaju racunar, koji imaju bilo kakvu kancelariju, u kojoj rade bilo kakav posao, da racunar koriste za bilo sta sto bi bilo vise od obicne masine za kucanje (jer 80% firmi i firmica racunar koristi samo u spregi sa stampacem, da u Wordu otvori vec otkucani dokument, potom u dokumentu promeni zaglavlje sa datumom, i tako "izmenjen" dokument "prosledi na stampu")

Sajt se ne bi bavio ucenjem graficke obrade slika / PhotoShopom i slicno, sajt se ne bi bavio rezanjem CD-ova i slicno, sajt bi imao za cilj da takvim, gore opisanim korisnicima konacno pruzi neko pregledno i zdravorazumno mesto gde bi isto mogli da prestanu da koriste digitron SVAKODNEVNO pored stolnog PC racunara

Ono sto sam bar ja imao prilike da vidim - takve "tipe" korisnika zaista zaista ima jako mnogo!
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 0:27   #15
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Pazi covece ono sto je holodoc rekao se odnosi samo na web jezike tu nije bilo spomena o basicu, c-ovima i ostaloj bratiji. W3Schools je dosta dobar (odlican) sajt ali ogranicen je na web jezike (otuda i w3 u nazivu), tako da podrzavam tvoj projekat i zelim ti da istrajes u njemu. Takodje pogledaj w3 malo, mozda dobijes neku dodatnu ideju o koncepciji i dizajnu samog sajta.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (20.6.2009), player1 (24.6.2009)
Stara 20.6.2009, 0:59   #16
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

I ja te podrzavam.Mogao bi da ubacis,ako mozes i znas kao sto oni imaju Try It Yourself.
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 15:58   #17
majk
Novi član
 
Član od: 8.11.2006.
Poruke: 8
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Ovo je jedna jako dobra ideja za sajt.Za početnike je vrlo korisno da bude na maternjem jeziku, jer većinu njih koji se i odluče da nauče programiranje, odbije gomila literature koja je pisana na engleskom,nemačkom itd. i koja je još pri tome dosta konfuzno napisana tako da i oni koji dobro govore jezike imaju problema sa tumačenjem određenih delova. Naravno tu su još i "kratki (ponekad za početnika jako komplikovani) primeri" koji nemaju nikakvu praktičnu svrhu i samim tim ne daju neki smisao onome ko tek počinje da uči neki programski jezik. Mislim da bi primeri na tvom sajtu trebali biti bar iole korisni (naravno ne mislim da treba napisati kod za neki potencijalno komercijalni program) ali bi trebali biti na neki način "opipljivi" početniku. Kada bi se većina ljudi sa ovog foruma uključila u projekat na neki način (davanjem primera, detaljnim objašnjavnjem delova koda) to bi bio jedan od boljih edukativnih sajtova koji bi mogao zainteresovati i decu da počnu bolje da razmišljaju i da koriste svoju sivu masu za nešto drugo osim da im tumači ono što vide na YouTube-u. Treba nam više ovakvih projekata i umesto što ih pokušavamo ugasiti ili "ubiti" na početku treba im dati podršku. Ideja ti je odlična i samo napred.
majk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 19:43   #18
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

da, samo jos da dodam sledeci a veoma jasan razlog zasto recimo MRZIM Qbasic;

Otkucajte u Qbasicu sledece:

10 cls
20 A = A + 1
30 GOTO 10

I iz menija idite na RUN, pa probajte da ga prekinete ikako, recimo sa CTRL+C!

Naravno, necete moci, a isti primer se odnosi cak i na najnovije, recimo na JustBasic, koji je pod Windowsovom (ne DOS-ovom) grafickom okruzenju!

Tako ce te u gore navedenom slucaju morati da cekate par DANA da promenljiva A naraste na vrednost vecu od, cini mi se 10 (na eksponent od) 37 kada ce Qbasic sam reci nesto poput ILLEGAL Quantity ili Stack overflow ili slicno - i sAm se prekinuti...



Za sada sam se opredelio da pocnem sa Microsoft Extended Basic V1.1

On ima sve ili skooooorooooooo sve sto ima Qbasic ili JustBasic, ali NIKAKO NE MOZES da napravis "beskonacan loop" koji kasnije neces moci da "ubijes" izuzev pritiskanja ALT+TAB ilio CTRL+ALT+DELETE (cime gubis program kao fajl, ako predhodno nije snimljen).

Takodjer, u njemu NE MOZES ali stvarno NE mozes da napravis kOd koji ce stetiti host sistemu (citaj - ne mozes da ga upotrebis za izgradnju malvare kOda)

Lagan je kao i vecina BASIC-a, lako se snima ili prenosi na druge racunare (samo se kopiraju fajlovi, nema nikakvu instalaciju) i cak sta vise radice u bilo kojem folderu gde ga smestis, a ne kao, u nekim slucajevima Qbasic, kada se zali da mu "PIF" nije "tacan"... (i da dodam jos i ovo - moze da se pokrene na bilo kojem racunaru putem obicnog i jednostavnog BAT fajla!)

Jedino je skroman sa grafickim mogucnostima (HIRES) i brojem boja na ekranu (paleta od 8 boja jedino)

Ako se opredelim za Microsoft Extended Basic V1.1 onda je on BESPLATAN, jako ga je tesko naci na Netu ali ja ga imam i bio bi za DownLoad na samojm sajtu "at glance".

(Radi pod svim Win i nekim Lin platofmama, kao i u cistom DOSu, mada sada niko vise ne koristi cisti DOS)

Naravno, ako se nekome od vas NE svidi ovaj, po mom nekom sadasnjem izboru odabrani, uvek mozete da iznesene programske primere odradite / remodifikujete za VASE "ljubimce" koji (softveski primercici) bi se onda mogli postirati na sajt (time bi sajt mogao da "raste" odnosno da na takav nacin podrzava vise oblasti)

Poslednja ispravka: Branislav Gavric (22.6.2009 u 19:55) Razlog: typo
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 22:02   #19
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Citat:
Branislav Gavric kaže: Pregled poruke
...
CTRL + PauseBreak ?
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 23:25   #20
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ideja za web-školu programiranja

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
CTRL + PauseBreak ?
Bravo. Dakle, QBASIC je za pocetnike sjajan jer ce uz njega zavoleti programiranje zbog toga sto ce pocetnik reci sam sebi "wow. pa ja sam napisao program, ima 5-6 linija ali radi posao!"

5 CLS
10 INPUT "Unesi duzinu stranice a: ", a
20 INPUT "Unesi duzinu stranice b: ", b
30 P = a * b
40 PRINT "Povrsina pravougaonika je " + P
50 END

Eto, nisam odavno u QBASICU radio ali mislim da kod ide tako.
To je prvi program koji sam napisao i koji je radio. Cisto iz zezanja na 386 laptopu (crno beli ekran, 2 MB rama, CPU 16 MHz, DOS 6.22 WOW ), pocelo je tako sto sam ukucao dir /a na disku A: a on mi je izlistao fajlove a medju njima je bio qbasic.exe, rekoh sta je ovo.... e tako je pocelo...
Prvo sam, verovali ili ne, koristio WRITE za ispis na ekranu heheh Nisam znao za PRINT....
E onda mi je bilo muka da sam bodem komande i usao sam u help fajl... To je bilo to Kasnije su dosli VB i Delphi a evo sad i C. Eh sad da vas pitam, jel zna neko gde da nadjem BAS dobru skriptu o C na netu?

EDIT: Verujem da bi stvarno trebalo da pocnes sa QBASIC-om a ne MEB
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Državno iz programiranja - ima li nekog? Geomaster Programiranje 12 22.5.2009 13:57
Generisanje imena, titula, ideja za RPG pricu... BrunnenG Zanimljive Web lokacije 1 9.5.2009 2:32
Okružno takmičenje iz programiranja (5. i 6. razred OŠ) Geomaster Programiranje 12 29.3.2009 23:00
Skole programiranja u NSu ? Insecticide Programiranje 3 30.12.2007 5:45
Ideja za igru Andross Pravljenje igara 6 16.12.2007 19:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com