Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > 2D radovi

2D radovi Radovi korisnika iz oblasti 2D rasterske i vektorske grafike, kao i video radovi...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.12.2005, 1:09   #1
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: 1. SK wallpaper konkurs...

Citat:
bobi kaže:
@Simke, super su ti slike, samo moraju li sve da budu, eto tako... grain-aste.
Ne mozes li malo da ih procistis, da budu nekako mekse, a ne zrnaste.
Tako volem.
Odavno se bavim slikanjem i volim kad slike, ako je moguće u odnosu na tehniku kojom su rađene, imaju neku strukturu da tako kažemo, punoću, ornamentiku, detaljnost ... nemam pravi izraz, kad se setim ispraviću.
Ne volim čiste, prazne, previše glatke površine, deluju mi siromašno ko da ih je neki moler radio iako ima izuzetaka.
Ponekad sam sebe sprečavam da ne upotrebljavam previše tekstura i sličnih efekata, masu detalja često izbacim sa radova.

Inače radovi su drugačiji bez kompresije.

Probaću da uradim nešto skroz drugačije od ova tri rada.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2005, 8:18   #2
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: 1. SK wallpaper konkurs...

Citat:
cetnik kaže:
Hm...kolega slikar.. Jel mozes da pokazes neku sliku?
Nisam rekao da sam slikar, to mi nije životno opredeljenje iako se stvarno prilično dugo bavim crtanjem, slikanjem...

Evo kačim jedan skeniran i obrađen u Photospopu uljni pastel, da ne budemo skroz van teme ovo bi moglo biti Wallpaper.

Pozdrav.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Pastel1obrada3.jpg
Viđeno:	1464 puta
Veličina:	94,4 KB
ID:	242  

Poslednja ispravka: Simke (20.12.2005 u 19:19) Razlog: logične i opravdane primedbe
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 0:00   #3
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: 1. SK wallpaper konkurs...

Van teme smo, ali
OK. Pokušaću da pojednostavim.
Osnova slikarstva je crtež, znači nekoliko mekših olovaka i brdo papira. Olovke počev od 2B pa do 8B će lepo poslužiti. Papir može da posluži i 80 gramski fotokopir iako ne smeta ni nešto kvalitetnije. Crtati što više, sve što ti padne na pamet i pred oči. Savet: nemoj ništa da bacaš, bacićeš već negde kasnije.
Pikaso je rekao: Slikar se postaje kad nacrtaš crteža u svojoj visini. Inače je bio nižeg rasta.


Četkice, boje, podloga.
Vrlo široko polje. Možeš akvarel da probaš, najevtinije.
Ako ne onda ovako:
Solidne četkice za početak možeš kupiti kod kineza, one sa belom dlakom (svinjskom) razlikuju se od plastikanera.
Podloga recimo lesonit, glatku išmirglanu stranu da se skine parafin premazati bojom za beton (vodena disperzija) pomešanom sa dvadesetak posto drvofiksa.
Uzeti par osnovnih boja za beton (isto vodena disperzija) i praviti potrebne nijanse sa kojima slikaš. Na takvom radu možeš intervenisati akvarelom, temperom, drvenim bojama da bi uradio neke akcente, detalje... grebati nečim oštrim, zalepiti neki objekat od drveta, papira ... ma možeš svašta.
Ako intervenišeš temperom i sl. na kraju rad možeš prelakirati nekim mat lakom.
A kad je već prelakiran mogu tu da dodju i uljane boje....



Nastaviće se...

Ako Vam je interesantno.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 21:29   #4
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Crtanje, slikanje...

Hajde da malo pričamo i na ovu temu!
Iskustva, tehnike, pribor, radovi, sve čega se setite dolazi u obzir, samo da je u vezi sa klasičnom umetnošću!

Mene za početak zanima SVE (samo)! Pošto u osnovnoj kao da nismo imali likovno, a tad me nije ni interesovalo nešto posebno, nisam ništa ni naučio!
Dakle, pišite, sve što mislite da je bitno! Mislim da ima još zainteresovanih za ovu temu!
Ja pomalo crtam, ali nemam skener, što me užasno živcira, pa ne mogu da okačim nigde!

E sad, nisam znao gde da stavim ovo, i mislio sam da je najbolje ovde. Ako nekome smeta, neka amini premeste!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 22:24   #5
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Ma super je ovde... 3d i 2d na kompu je samo novi nivo slikanja, crtanja i vajanja... Ja sam veoma malo slikao, ali sam punooooo crtao. Znam odlicno da crtam, bar tako kazu ljudi, no naravno nemam skener. Imam u glavi ceo jedan svet izmisljen maltene od nule, i sve znam kako izgleda. Puno sam u skoli crtao, jer sam se smarao na casovima. Znam da sencim dobro i sve to... ja u principu crtam kao da modelujem: zica, detalji, svetlo i senka... tako nekako... crtam jakooo detaljno i polako, najveci moj crtez sam nacrtao na zidu svoje sobe. Radio sam 14 sati na njemu. Jednom sam 10 sati radio crtez velicine lista iz bloka 5... i to je to... Ako budem mogao, skeniracu nesto...
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 23:21   #6
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

ja sam se isctao i islikao u dizajnerskoj...i jos slikam.. nego evo nekih mojih slika...mada nisu neke... mnogo bolje crtam, barem tako mislim.
http://i15.photobucket.com/albums/a3...ofDSCF2781.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a3...e/DSCF2782.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a3...e/DSCF2783.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a3...ofDSCF2771.jpg
e sad sorry sto je takav kvalitet slike...ni ja nemam skener (ali imam olovcicu za crtanje na kompu )
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 0:13   #7
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Ja koristim photoshop i mogu reći da je mnogo dobar. Nemam tablet, ali eto, šta je tu je. Sada radim nešto u njemu već nedelju dana po ceo dan. Poslaću kada završim. Evo jednog od mojih ranih radova.
http://img289.imageshack.us/img289/1...rbarfinal3.jpg
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 8:35   #8
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Pozdravljam otvaranje ove teme i zahvaljujem @highlanderu što mi je uštedeo trud.

Nemam ni ja svoj skener, premošćavam tako što skeniram u firmi a tamo je neki Lexmark multi uređaj pa kad mu malo pojačaš gas on trokira, umre. Zbog njega ću zamrzeti skeniranje.

Preporučio bih Vam da fotografišete radove pa da šaljete.

@cetnik
1. rad: ulje
2. rad: suvi pastel
3. rad:suvi pastel?
4. rad; ulje, možda tempera

Kad sam posmatrao radove kod četvrtog sam imao utisak kao da je čika Sava Šumanović prošao negde u daljini.
Voliš pastel,
gde ga kupuješ, koje marke, ...
na čemu radiš tj koja je vrsta papira,
kolike su dimenzije.

Vidim da su ulja pejsaži, zašto? Ljubav ili lova?
Ne mogu da ocenim da li je na platnu ili nekoj ploči.
Voleo bih da vidim one tvoje druge radove jer mi deluje kao da su ovi za javnost (barem ulja) a oni drugi za dušu da su negde skriveni. Jesam li u pravu?

Po radovima mi ne deluje da si na primenjenoj, kod tebe to ne provejava, na izložbama sam uvek mogao da ih prepoznam nekako ima uštogljenosti u njihovim radovima.

@lijenstina
Ovaj detalj sa police iznad šanka mi je moćan, ceo jedan i to dobar rad.
Ako nije problem pojačaj mu rezoluciju i pošalji samo taj deo.
Priložene slike
 
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 13:32   #9
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

@Cetnik: Lepo, lepo, samo nastavi tako!
A jel' slika neko od vas portrete? Baš me interesuje!

I još nešto, koji slikar je vaš uzor? Ja obožavam da Vinčija!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 14:47   #10
cetnik
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 63
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

he he...Presao sam te simke, nama tamo ulja he he...samo tempera i suvi pastel... pastel je naj obicniji, koh-i- noor. radovi su posle fiksirani lakom za kosu...he he to je tajna Nekada se koristilo pivo za fiksiranje radova, a sad je bolji lak.. Inace neki put stvarno volim da crtam pejzase, a i fino se prodaju Mada si delimicno i u pravu, vise volim da crtam neke scene... Bedak, nemam skener, a foto aparat nije nizasta.
tnx za misljenje
za pastel : ima da se kupi pastel papir po kljizarama... ako ce na radu da preovladjuje braon boja, uzima se braon papir, bilo koja dimenzija...papir mora da se prikuca na neku dasku, pa na stafelaj...i onda samo lepo radis...polako. trebalo bi prvo da se stavljaju bele povrsine, pa tek onda tamnije...ako se covek predje, moze da grebe necim ostrim po papiri da skine sloj pastela, ili da preko toga radi temperom...ili cime god zeli..
cetnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 15:50   #11
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Evo pokušao sam da slikam jedan crtež web-kamericom, samo, snimak je užasan, pa se ne vide detalji! Ako neko hoće da kupi... javite se

http://img357.imageshack.us/my.php?i...ture0038fm.jpg
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 22:51   #12
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
Highlander kaže:
@Cetnik: Lepo, lepo, samo nastavi tako!
A jel' slika neko od vas portrete? Baš me interesuje!

I još nešto, koji slikar je vaš uzor? Ja obožavam da Vinčija!
Nemam uzora u tom klasičnom pogledu. Moglo bi se reći da se posmatranjem krade, kada ti se nešto jako dopada na nekim slikama možeš podsvesno da prihvatiš pa nekad kasnije da prepoznaš u svojim radovima, recimo ''prepričano svojim rečima''. Volim da gledam radove starih majstora: Brojgel, Boš, Direr, Mikelandjelo, Kandinski, Šagal, Dali, ... ma volem da vidim sve, neke samo malo više.

Mikelanđelo bi mogao biti u vrhu neke moje liste.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 23:04   #13
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

@cetnik
sumnjao sam na temperu, vidi pod četiri, iako mi deluje kao ulje ovako na računaru.
u živo se ne bih prevario.

Mislio sam gde nabavljaš pastele, te iste i ja koristim ali su mi zadnje količine po povoljnoj ceni stigle iz pravca Mađarske, Slovačke.

Papiri mi nikada nisu bili neki problem, radio sam za više od nekoliko štamparija a i drugar mi drži knjižaru u kojoj ima pastel papira raznih boja.
Jednom sam zarobio od nekog trgovca rolnu natron papira širine metar a dužine kilometar. Za kilometar se šalim, ne znam koliko ima dužine ali rolna je bila debela oko pola metra i jedva sam je dovucao do ateljea.

Postoji sredstvo koje se zove fiksativ i služi baš za fiksiranje suvih pastela, kreda...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2005, 23:26   #14
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Najviše sam uvek uživao kad radim u tri vezane tehnike, tako kad me na kraju neko pita:Kako ste to uradili? Kojom Tehnikom? Obično kažem: Mešana tehnika, što u stvari ništa ne znači.
Evo primer.
Namerno sam stavio rad koji nije skroz završen tako da se lakše naziru slojevi.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	riba-03a001b.jpg
Viđeno:	1067 puta
Veličina:	96,2 KB
ID:	283  

Poslednja ispravka: Simke (24.12.2005 u 23:35)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2005, 2:05   #15
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

@ Simke

Nisam ja slikao baš taj detalj ,ali mogu da ti pošaljem sliku. Ovo je originalni format koji imam.
Priložene slike
 
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2005, 11:44   #16
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
lijenština kaže:
@ Simke

Nisam ja slikao baš taj detalj ,ali mogu da ti pošaljem sliku. Ovo je originalni format koji imam.
Poznajem jednog slikara koji u sličnom koloritu stvara svoje radove.
Slika ljude, njihove pokrete, čudne situacije ... na nekoliko platana vezano jedno do drugog, pa još u tom koloritu, da se naježiš.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2005, 12:11   #17
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Objašnjenje vezano za rad u poruci #14

Na Hameru akvarelom providnim potezima iscrtam osnovu rada koji želim da napravim, u ovom slučaju lik devojke i ribe.
Koristim mekane četkice sa dugom dlakom, biće vam zanimljivo da znate da se za takve četkice koristi dlaka iz ušiju goveda ( sad da li junadi, teladi... manje je važno )
Potom kad se rad osuši premažem ga nekom krpicom natopljenom lanenim uljem. Mora se biti pažljiv da se podloga ne premasti, da ulje ne probije skroz već da ostane u površinskom sloju.
Tada se već istim tim krpicama mogu nanositi uljni pasteli, plus samim pastelima nežno pritiskajući i rastrljavajući po površini. zavisno šta bojite i šta želite dobiti od efekata.
Postupak nanošenja uljnog pastela može da se radi i kad se podloga osuši za šta joj je potrebno par dana. Razlika postoji i da ne davim pokazuje se u radu.
Sledeće je korigovanje, kako ja to zovem, pastel olovkama srednje tvrdoće koje su topljive lanenim uljem, mogu da posluže i drvene bojice one najmekanije.

Napomena:
Ovakav način rada zahteva izvestan trud i vreme, ponekad se sporo dolazi do gotovog rada i nije zgodan za neke velike površine. Većina radova ovom tehnikom mi nije veća od A3 formata. Inače, ova tehnika dozvoljava velike slobode u radu.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2006, 21:46   #18
Rock Princess
Novi član
 
Član od: 18.2.2006.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Pozdrav!Nova sam na forumu i zaintrigirao me je vas razgovor o umjetnosti i slikarstvu.I ja volim da slikam, najbolje mi idu suve pastele i olovka te ugljen...
Ulje nikad dosad nisam probala, jer ne znam kako da radim tom tehnikom a vrlo me zanima...

Bila bih vam zahvalna ako biste mi objasnili koji pribor je potreban za rad slike u ulju...
Hvala!
Rock Princess je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2006, 0:47   #19
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Crtanje, slikanje...

Citat:
Rock Princess kaže:
Bila bih vam zahvalna ako biste mi objasnili koji pribor je potreban za rad slike u ulju...
Hvala!
Dobro došla, kao da si znala baš nam je jedna princeza bila potrebna...
ovde imamo raznih čudesa ali princeze su nam nešto u deficitu...
iako se svi mi ponekad ponašamo po malo kao neke mrzovoljne i razmažene princeze...
Rock Princess osećam da će naš dragi Rocker biti totalno očaran tvojom pojavom...

ali da predjemo na slikarstvo, rekla si pribor...

pošto do sada nisi probala da radiš u ulju možda bi najbolje bilo da kreneš sa što skromnijim priborom, pa ako se pronadješ opredeljivaćeš se za kvalitetnije i skuplje stvarčice...
za početak nabavi kod kineza četkice u kompletima po desetak komada, one sa belom svinjskom dlakom, nisu skupe... imaju i četkice u pakovanjima po pet komada nešto su šire i obično im je crvena drvena drška.. isto su skoro za dž
potom ti je potreban terpentin ima ga u knjižarama koje prodaju slikarski materijal a može da posluži i običan uljni razredjivač (malo smrdi, pravi se od nafte...) potom uljane boje koje isto možeš da kupiš kod kineza ili u onim knjižarama, kupi najevtinije... kupi i jednu kutijicu od 250 grama neke uljane boje u nekoj prodavnici boja, potom boju za beton i potrebno ti je još malčice drvofiksa... naravno najvažnije je na čemu ćeš slikati, pa ti za početak preporučujem neku ploču od lesonita, šperploče ili sl. šta nađeš i neko platno, može i stari čaršaf...

ovo ti je sve nešto polusirotinjski ali boj ne bije svijetlo oružje...

na ploču lesonita zalepiš platno drvofiksom pomešanim sa vodom, najbolje je da ta masa pomalo probije platno, to lepo rukom izravnaš, upeglaš i ostaviš da se osuši... kada je suvo pomešaš boju za beton u posebnoj posudi, tegli recimo sa 20% drvofiksa + malčice vode da ne bude previše gusto i sa tim premažeš podlogu, platno... kada se to osuši možeš ponoviti postupak još jednom ili površinu premazati uljanom bojom... ( ja recimo nekad slikam na površini impregniranoj samo na prvi način kad želim da mi je podloga suvlja ili na drugi način kad želim masniju poglogu)
kada je površina suva valjalo bi je malčice išmirglati nekom nežnom i sitnom šmirglom, onako ovlaš i potom možeš slikati...

dalje bi mogla recimo da skiciraš olovkom ideju koju si zamislila, ili pak nekom od uljanih boja, razredjenom da bude diskretno... potom nanosiš boje...

probaj, pitaj...


ps
da li crtaš štogod na računaru...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2006, 1:14   #20
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Crtanje, slikanje...

[QUOTE=Simke]
Rock Princess osećam da će naš dragi Rocker biti totalno očaran tvojom pojavom...

Tačno!Očaran sam! Nisam hteo da joj šaljem PP da se devojka ne bi istraumirala. Tek je došla a ja odma' nešto kao ovo-ono Dakle, draga Rock Princess, koristim priliku da te ovako javno pozdravim! A o slikarstvu znam koliko čečeni o molekularnoj biologiji
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
crtanje, slikanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com