Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.9.2006, 21:09   #1
vickovic zlatko
Novi član
 
Član od: 11.9.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Red face Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Saljite realne i nerealne predloge kako se u ovoj nasoj lepoj zemlji moze zaraditi od poznavanja racunara(iz svih oblasti)...
vickovic zlatko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 21:14   #2
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

Ja pokusavam da nesto zaradim prodajom igriva i svega ostalog i ne ide bas nikako da krene ali moram da budem uporan i krenut će
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 21:19   #3
vickovic zlatko
Novi član
 
Član od: 11.9.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

ej vladaru tame i ja radim, izmedju ostalog ,isto.samo mi ponekad bude tesko da se masiram sa klincima...usput,sestra mi je udata u BIH (novi grad),pa pozdravljam sve u BIH...samo budi uporan i krenuce...usput,sta ima tamo novo od igriva...
vickovic zlatko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 21:53   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

Šta su igrive ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 22:11   #5
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

"Poznavanje racunara", moze da bude sirok pojam.
Vecina zna malo, jedno tuce njih zna osrednje, a tek mali deo zna dobro...
Sa druge strane, vecina misli da zna mnogo, jedan deo da zna ponesto, a mali deo njih da tek treba da napreduje...

Ako znas nesto i to znas dobro, nemoj se plasiti da neces imati dovoljno hleba za tebe i za tvoju porodicu.

Poslednja ispravka: bobi (12.9.2006 u 22:45)
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 22:31   #6
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

Ja sam (skoro) izucio php i mysql (naravno html i css se podrazumeva), ima mnogo sajtova za freelancere, nadam se da cu moci nesto da zaradim od toga, a mozda i od nekih svojih sajtova, imam par ideja. Kakva su vasa iskustva sa webmasteringom i freelancingom (interesuje me posebno ovo drugo)?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 22:43   #7
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

Citat:
Marko_L kaže:
Šta su igrive ?
Odlicno pitanje,zaista
To mora da je neka bosanska kovanica
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 22:45   #8
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: RACUNARI=LJUBAV-naravno;TEMA-kako zaraditi od racunarskog znanja

na razne nacine:
1. najvise sam zaradio na muzickoj produkciji
2. radio sam nekoliko logo-a za firme u bl
3. nekoliko internet stranica
4. popravka racunara

e sada posto je "racunarstvo" dosta sirok pojam, uvrsticu tu i zaradu na hold'em pokeru (nista posebno - oko $100) koja je ostvarena preko racunara.
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 23:17   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Ako imaš znanje iz svih oblasti, to obično znači da nijednu ne poznaješ dovoljno dobro da bi zarađivao na tome. U tom slučaju, najbolje je baviti se kućnim intervencijama, tipa reinstalacija windowsa, čišćenje virusa, nameštanje zvučne ili grafičke, rešavanje misterije nestale ikonice sa desktopa i drugo. Ukoliko si specijalista za određenu oblast, onda je stvar jasna, radiš to za šta si se specijalizovao. Kako ćeš raditi, zavisi od tebe. Ako imaš mogućnosti pokreneš privatan biznis, a ako nemaš onda se zaposliš kod nekoga kome takve usluge trebaju.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 23:26   #10
vickovic zlatko
Novi član
 
Član od: 11.9.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

marko,ovo je bilo vrlo precizno i tacno...zato ima puno svastara a malo specijalista...
vickovic zlatko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 23:29   #11
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Citat:
Kakva su vasa iskustva sa webmasteringom i freelancingom (interesuje me posebno ovo drugo)?
Ako pod webmasteringom mislimo na isto (čovek koji održava sajt), to kao zanimanje kod nas praktično ne postoji, tako da je webmaster obično vlasnik sajta glavom i bradom (jer mu je to jeftinije nego da plaća održavanje).
Što se tiče freelancer sajtova, ima ih dosta, ali samo su pojedini ozbiljni... a kako ćeš na njima proći zavisi ponajviše od tebe. Činjenica je da ima dosta Kineza i Indijaca koji rade kompletan sajt u kakvoj hoćeš tehnologiji za dolar ili dva, ali ako si dovoljno dobar, uvek možeš da se probiješ kvalitetnom uslugom. Ono što je bitno jeste uvek odrađivati posao kvalitetno i biti prema klijentima, jer jedna negativna kritika može da ti uništi karijeru na tom sajtu. U svakom slučaju, ako nemaš ništa bolje vredi pokušati. Mnogi fino zarađuju na taj način.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 23:37   #12
vickovic zlatko
Novi član
 
Član od: 11.9.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

postovani moderatoru m,ja imam dobrog prijatelja koji radi za nekog amera preko net-a,programira u borland c++,i placaju ga dobro i redovno,sto je dokaz da se moze dobro zaraditi ako imas pravo znanje ( i malo srece),sto se tice Web masteringa i dizajna to je kod nas jos neozbiljno shvaceno od velike vecine...napolju se to debelo placa,a kod nas misle,ako sedis pred ekranom i kuckas nesto po tastaturi da to i nije neki posao...sve u svemu intelektualni rad je kod nas prilicno potcenjen...a da ne govorim o pravljenju nekih ozbiljnijih aplikacija sto u nasoj piratskoj zemlji deluje kao sizifov posao...
vickovic zlatko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 0:44   #13
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Citat:
postovani moderatoru m,ja imam dobrog prijatelja koji radi za nekog amera preko net-a,programira u borland c++,i placaju ga dobro i redovno,sto je dokaz da se moze dobro zaraditi ako imas pravo znanje ( i malo srece),sto se tice Web masteringa i dizajna to je kod nas jos neozbiljno shvaceno od velike vecine...
Pa to sam i rekao, zar ne ?
Citat:
napolju se to debelo placa,a kod nas misle,ako sedis pred ekranom i kuckas nesto po tastaturi da to i nije neki posao
Plaćalo bi se i kod nas da firme koje imaju sajtove ozbiljno shvataju važnost prisustva na internetu. Međutim kod nas je trenutno situacija takva da vlasnici firmi postavljaju sajt čisto zato što je to u trendu, niti traže ozbiljnog čoveka da im odradi sajt i marketing, nego to prepuste "malom iz komšiluka", niti se preterano trude da ažuriraju taj sajt, nego kako ga postave, tako stoji i posle godinu dana. Kako od takvog čoveka da očekuješ da posebno plati nekog, samo da održava sajt. U njegovoj glavi to i nije posao, jer on zamišlja tipa koji otvori web stranicu i onda bulji u nju i čuva je
Citat:
sve u svemu intelektualni rad je kod nas prilicno potcenjen...a da ne govorim o pravljenju nekih ozbiljnijih aplikacija sto u nasoj piratskoj zemlji deluje kao sizifov posao...
Upravo tako. Kako možeš da očekuješ da neko vrednuje intelektualni rad kad se bilo koji program može kupiti za 100 dinara. Jedan 3d Max recimo košta 3000$, a u glavi čoveka sa ovih prostora on "vredi" 100 dinara. Jedan prosečan sajt košta 500 evra, a u glavi čoveka sa ovih prostora on "vredi" "koliko traži mali iz komšiluka" (što obično ne prelazi 20 evra). I kako će on onda da vrednuje bilo kakav intelektualni rad...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 1:23   #14
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Moze se zaraditi kes, koristeci komp kao alatku. Ali komp treba shvatiti samo kao jos jedan alat, nista vise. Ljudi treba da shvate da neko treba godinama da guli graficki dizajn da bi posle mogao da se prihvati ilustratora ili photoshopa. E sada sto se pola ljudi predstavlja kao dizajner, jer su izvalili par stvari u photoshopu, pa posle kukaju kako ne ide posao....to je drugo. Mada, to je malo siri problem u ovoj zemlji, dosta ljudi se bavi nekim poslom samo zato sto su uspeli da se tu ubace...Za tako nesto mogu da navedem 1001 primer. Po meni, dizajner treba da bude dizajner, programer da bude programer. A ne one man - cela firma. Kako moj profa na faxu kaze:"nije problem sto je Kaligula postavio konja za senatora, vec sto je konj umislio da je senator."
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 10:10   #15
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Zaradjujem malo na web dizajnu, malo na odrzavanju sistema... Dovoljno da mi racunar sam sebe isplacuje da mogu da povremeno menjam konfiguraciju
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 10:46   #16
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Heh, ja izgleda spadam u ovu grupu svastara, jer iskreno receno znam od svega po nesto, osim programiranja, tu sam budak!

Inace, mislim da je jako tesko danas imati "pravu" zaradu od racunara.Kada kazem pravu mislim na onu zaradu koja i treba da bude.

Jer ja evo imam ortaka koji je radio celo leto na bazenu, a ja radim 8-10 sati u kancu za kompom naravno,ja dolazim kuci i ne znam kako se zovem ni gde je levo, on posle posla igra fudbal i kaze mi kako je njegov posao tezi od mog.Ne kazem ja, svaki posao je tezak na svoj nacin i ja to postujem i cenim.Ali mislim da je intelektualni posao najtezi, pa i da sedis na Havajima.
Kao sto nas moderator rece, kada ljudi budu poceli da cene u vrednuju nas rad na kompu u kancelariji sa klimom i svim onim eeeeeeextra uslovima kako neki kaze onda ce od toga moci pristojno da se zivi.
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 17:38   #17
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Ma to za uslove je relativno. Ima programera koji rade u zaista fantastičnim uslovima, kancelarija, klima, aparat za kafu, fleksibilno radno vreme... ali ima i onih koji rade u nemogućim uslovima, recimo kad je vrućina ne mogu pošteno ni da se rashlade, jer moraju da okrenu ventilator ka kućištu da se ne bi zapalilo Kažem programeri, a to se odnosi na bilo koga ko se bavi nekim intelektualnim radom, gde se radi sedeći za kompom. Ono što je zajedničko za sve nas, kakve god uslove imali i koliko god radili, jeste da većina ljudi ne ceni taj rad, jer na njega gleda sa pogrešne strane. To najbolje ilustruje izjava jednog mog poznanika koji je inače radi u lokalnoj pekari, kada mi reče "E bole te tuki, sediš tamo, 'ladi te klima, čukaš po onoj tastaraturi i primaš platu, a ja celu noć lupkam ono testo, brašnjav k'o duh, one peći greju li greju...". Heh, nekako mu je promaklo ono što je najbitnije, a to je da se on za taj posao obučio za manje od 6 meseci tako što je išao na praksu 3 puta nedeljno na po 2 sata, a ja programiranje učim već 15 godina, dan i noć, kad god stignem i moram i dalje da učim i da se usavršavam jer se trendovi menjaju, izlaze nove stvari, stalno moram da budem u toku, za razliku od njega koji pravi hleb na isti način na koji se pravio i pre 100 godina (s tim što sada postoji automatski mlin za testo i slične stvarčice). U tome i jeste ceo problem, prosečan Srbin na težinu posla gleda po tome koliko opterećuješ mišiće i koliko se isprljaš (po sistemu, što prljaviji posle posla, to si bolji i vredniji radnik ), ne obazirući se na to koliko ti vremena treba da naučiš neki posao i koliko uopšte vremena trebaš da uložiš u taj posao, jer programer ne može kao pekar da odradi svojih 8 sati i piči kući da digne sve čet'ri u vis, pogotovo kad stisnu rokovi pa moraš da radiš i duplo da bi se sve postiglo, ili kad treba da se odradi nešto sam čim se nisi susretao (a nijedan programer se nije susretao sa svim), pa moraš prvo da isplaniraš kako to da izvedeš, koju ćeš tehnologiju da koristiš, sve se to obično radi kući, jer rokovi često ne budu dovoljni da se takve pripreme odrade na poslu. Ono što je tužno u celoj priči, jeste što je godina 2006., a još uvek nalećemo na ljude koji su u fazonu "kompjuteraš = zaluđenik = onaj ko ne radi ništa = džabalebaroš", al dobro, doći će to valjda na svoje.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 22:17   #18
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Citat:
Marko_L kaže:
...
al dobro, doći će to valjda na svoje.
Pa dobro bre Marko, koliko uopšte široke narodne mase imaju pojma šta ti radiš?
Nikoliko i plus nešto manje, eto taman toliko ... plus tudj posao je uvek najlakši bio.

Kada će saznati više o tvom poslu?
Pa onda kada budu morali da plaćaju tvoje usluge i kada komšijin mali odraste pa se opameti i prestane da radi za dž.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 22:28   #19
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Citat:
Pa dobro bre Marko, koliko uopšte široke narodne mase imaju pojma šta ti radiš?
Nikoliko i plus nešto manje, eto taman toliko ... plus tudj posao je uvek najlakši bio.
Ma pazi, uopšte ne mora niko da zna šta je to što ja radim, već trebaju da shvate da to što ja radim ne košta toliko koliko oni misle, nego onoliko koliko zaista vredi, a kad se saberu godine učenja i mučenja, dolazi se do zaključka da vredi mnogo.
Citat:
Kada će saznati više o tvom poslu?
Pa onda kada budu morali da plaćaju tvoje usluge i kada komšijin mali odraste pa se opameti i prestane da radi za dž.
Ne mora da odraste. Taj mali nikad ne bi mogao da radi tako kako radi da je kupio legalan softver, tj. ne bi mogao da naplaćuje 20 evra po sajtu ako je morao da izdvoji 1000 i kusur evra za Dreamweaver i Photoshop. Dakle, rešenje je samo da zakon počne da se primenjuje, pa onda lepo kad "komšijin mali" nekome napravi sajt i naplati, dođe lepo ovlašćeno lice, jesi platio porez, nisi, imaš legalan softver, nemaš, fino to je 150.000 dinara kazne i ćao.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 22:59   #20
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja?

Pa pod ono: kada budu plaćali to što ti radiš,
nisam mislio baš i samo na tebe već uopšteno...
naravno tu je spadao i komšijin mali.

Znači kada sve dodje na svoje mesto, pa ni onaj pekar ne daje lebac za osmehe već za novce.

Nije problem samo u neplaćenom softveru, imaš problem i u svesti poručilaca i potrebama tržišta i još oho-ho razloga...
koliko puta sam samo čuo rečenicu: Nije važno kako izgleda, važno mi je da malo košta.
Svi bi nešto za džabe.
A za džabe nema ni kod babe.
ili ako već ima zna se šta se dobije...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com