Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.8.2006, 12:28   #1
gabriell
Novi član
 
Član od: 15.4.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom formatiranje hard disca

kako formatirat disc.sve bih obrisao ,pa opet dignuo windovs?
gabriell je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2006, 12:54   #2
wu tang 82
Novi član
 
Član od: 21.8.2006.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

http://www.theeldergeek.com/xp_home_..._-_graphic.htm

imas sve ovde
wu tang 82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:26   #3
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Arrow Re: formatiranje hard disca

Hm mene zanima ako neko moze na srpskom detaljno da mi objasni kako da formatiram samo drive C: a da ne gubim podatke na preostale dve particije [E: i F:] - znaci da reinstaliram Win i da mi se komp oslobodi glupih virusa i trojanaca a da ne moram posle da cupam kosu za izgubljenim podacima...
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 22:26   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Znači:

1. Nabaviš butabilni instalacioni Windows XP disk sa integrisanim Service Packom 2. Ubaciš ga u CD/DVD-ROM/RW i podigneš kompjuter s njega
2. Kad započne instalaciju, u jednom trenutku će te pitati na koju particiju da instalira. E, tad izabereš tu particiju što hoćeš da formatiraš, i kažeš mu da hoćeš na nju da instaliraš Windows. On će ti reći da je Windows tu već instaliran i ponudiće ti repair i mogućnost brisanja istog. Ti izaberi ovo drugo i ponudiće ti mogućnost formatiranja, gde ćeš izabrati full NTFS format. Samo prati šta piše na ekranu i ne možeš pogrešiti (osim ako nabadaš dugmiće naslepo).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 3:06   #5
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Znači:

1. Nabaviš butabilni instalacioni Windows XP disk sa integrisanim Service Packom 2. Ubaciš ga u CD/DVD-ROM/RW i podigneš kompjuter s njega
2. Kad započne instalaciju, u jednom trenutku će te pitati na koju particiju da instalira. E, tad izabereš tu particiju što hoćeš da formatiraš, i kažeš mu da hoćeš na nju da instaliraš Windows. On će ti reći da je Windows tu već instaliran i ponudiće ti repair i mogućnost brisanja istog. Ti izaberi ovo drugo i ponudiće ti mogućnost formatiranja, gde ćeš izabrati full NTFS format. Samo prati šta piše na ekranu i ne možeš pogrešiti (osim ako nabadaš dugmiće naslepo).
Lepo i detaljno... danke danke danke
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2006, 14:06   #6
millancche
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 27 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Posle onoga što sam doživeo sa instaliranjem WinXpSP2, osećao sam se dužan da podelim sa vama probleme na koje sam naišao, i opišem rešenja,a i da dopunim samo uputstvo...A i nećete mi verovati koliko sam puta video da je neki pametnjaković nekome «preinstalirao» win, a nije stavio drajvere za ploču/grafičku etc... Here goes:

Kada vas setup program dovede do menija sa particijama na vašem hardu, može vas malo zbuniti terminologija-DELETE PARTITION je opcija koja samo prividno, za potrebe setupa, eliminiše postojanje particije na koju koju želite instalirate win, i kreira tzv. «unpartitioned space». To NIJE formatiranje, već formatiranje dolazi nakom biranja tog neparticionisanog dela. Znači, treba izabrati željenu particiju (recimo, c, zatim izabrati DELETE, pa onda format (naravno, full ntfs). Ovo pišem zato jer je moguće da formatirate neželjenu particiju, ili čak «odsečete» svom hard disku koju desetinu GB, i da se pitate gde je nestalo! Recimo, imate HDD od 160GB, i c: particija vam je 40GB, a želite da izdvojite samo 10GB za windows, a onih 30 da formirate kao novu particiju. OK, izabrali ste delete c:, dobili unpart. space veličine 40GB, i izabrali da kreirate novu particiju u tom prostoru, i napisali da bude veličine 10000MB. Instalirali ste win tu, ušli u My Computer, i zaključili da ste izgubili onih 30GB! Rešenje: Prilikom particionisanja, kada ste izabrali da vam c: sada bude 10GB, dobili ste još jedan unpart. pace, veličine 30GB. Izaberite ga, i recite da se tu kreira nova particija. Ako ste ovo preskočili, nije strašno-bootujte ponovo WinXP cd, dođite do ovog dela, i onda recite da se tu formira particija-nemojte i da je formatirate, jer će se win i tu useliti! Sada uđite i Windows, i dobićete tih 30GB kao particiju koji treba naknandnoformatirati (opet, full ntfs).

Prvo što treba uraditi nakon instaliranja win-a, je instalacija drivera za ploču, tj. za njen chipset, audio, USB, LAN, i ostalo, a to se nalazi na disku koji ste dobili uz svoju ploču. SAVET: Bez obzira što mnogi proizvođači ploča na ovim diskovima nude razne speed/ultra/express opcije za brzu instalaciju, moj predlog je da UVEK ove elemente instalirate korak po korak, dakle chipset drivers-restart, audio drivers-restart, USB-restart itd...
millancche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2006, 14:11   #7
millancche
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 27 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Ako posedujete ploču sa nvidia chipsetom nforce4, ima jednja začkoljica na koju treba obratiti pažnju. Naime, instalirajte sve potrebne drajvere sa cd-a, OSIM nvidia IDE drajvera! Oni formiraju iritantnu poruku Safely Remove Hardware-HARD DISC u tray-u, što i nije strašno, ali strašno je ako dotični onemoguće da se windows uopšte podigne nakon njihove instalacije, što se meni desilo, sa Gigabyte-ovon nf4-4x pločom, model K8NE! Pretpostavka je da je problem nastao na relaciji stariji drajveri (sa cd-a)-novija verzija Windowsa. U svakom slučaju, nakon što ste instalirali sve drajvere OSIM IDE, napravite System restore Point (da, freakovi, nije još isključen da bi se dobilo na brzini, win je sveže instaliran, sećate se:-) Start-Programs-Accessories-System Tools-System Restore-Create a Restore Point. Sada imate sledeće opcije, pri čemu ovo prvo i nije opcija, tj. ne preporučujem to nikako!
1. Instalirajte IDE drivere sa CD-a i pomolite se da bude u redu (NE PREPORUČUJEM!)
2. Nemojte ih ni instalirati.
3. Skinite najnovije IDE drajvere sa nvidijinog sajta (još nisam probao, šljakam bez drajvera, kad probam, javiću šta je bilo!)

Ustvari, najbolje je skinuti sve potrebne drajvere u najnovijoj verziji sa zvaničnog sajta, ali to može biti problem nama sa dilaupom. Ako ste naišli na probleme u radu windowsa, ili jednostavno neće da startuje nakon instalacije IDE drajvera, uradite sledeće: restartujte komp, i pokrenite win u safe modu (treba pritisnuti odgovarajuće dugme pri startovanju, najčešće F8, i izabrati safe mode), i jednostavno «restorujte» svoj sistem na tačku pre instalacije problematičnih drajvera.

Sada je i najbolji trenutak da instalirate i najnovije drajvere za svoju grafičku, kartu, pa ih skinite sa nvidijinog-atijevog sajta, dakle nikako ne instalirajte one sa cd-a koji ste dobili uz grafičku.
millancche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2006, 11:55   #8
nsarke
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Subotica
Poruke: 41
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Momci dali ste prilocno lepa objasnjenja i nema tu sta posebno da se doda. POsebno @millancche svaka cast na trudu za opis.
Najbezbolnija stvar je sa WinXP SP2 boot CD-om, i naravno meni se takodje desilo gubljenje dela prostora na HDD zbog promene velicine particije. Iz tog razloga pretezno pribegavam tehnici da sve particije prvo definisem i formatiram preko Particion Magic 7. Posedujem boot CD-a na kojem je osim WinXP SP2 i sijaset drugih korisnik programa> Easy Recovery, HDD regenerator, i sl. Na njemu je takodje i Particion Magic 7 i upravo njega koristim za sva formatiranja pa tek potom vrsim instalaciju preko WinXP SP2 boot CD-a.
nsarke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2006, 20:49   #9
Igor_ue
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Poruke: 113
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Znači:

1. Nabaviš butabilni instalacioni Windows XP disk sa integrisanim Service Packom 2. Ubaciš ga u CD/DVD-ROM/RW i podigneš kompjuter s njega
.
Ne polazi mi za rukom da podignem kompljuter sa njega!!!!
Moze li neko detaljnije da mi opise?
Igor_ue je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2006, 21:36   #10
millancche
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 27 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Pa moras dati boot prioritet cd romu. Trebalo bi da ti kada palis racunar pise press 'nesto' for boot menu (meni je npr. F12), pa izaberi cdrom
druga varijanta je da udjes u BIOS (najcesce pritiskom na del taster, ali moze biti i neki drugi:-) , i potrazi nesto tipa first/second/third boot device, ili primary/secondary boot, ili boot priority (zavisi od biosa do biosa), pa stavi da prvi bude cdrom...
millancche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2006, 22:05   #11
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

@Millancche

Samo se jedno ne bih slozio, uvek instaliram IDE drajvere i do sad ama bas nikakvih problema nisam ima, ali sam zato imao problem gde sam prevideo da je bio stikliran Nvidia Audio, a meni je karta tad bila sb Live, i nije se sistem zbog toga podigao jer nije znao koje drajvere da ucita(ubunio se jadnik), inace sa IDE drajverima nikad do sad nisam imao problema ni kod mene ni kod drugih!
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2006, 0:21   #12
millancche
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 27 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

@optimus_prime:
Problem je mnogo češći nego što misliš, ali očigledno ima varijanti gde sve radi kako treba... Sve zavisi i od uređaja, neke voli, neke ne voli...

http://forumz.tomshardware.com/hardw...ict198707.html
http://forums.nvidia.com/lofiversion...php?t7649.html
http://www.driverheaven.net/archive/...p/t-15665.html

Meni je na IDE povezan MSI CDRW kao master, a TEAC CDROM kao slave, i nakon instalacije IDE drajvera Win nije hteo uopšte da se podigne, već je samo zabadao na loading ekranu... Malo sam googlao, i primetio da postoji masa problema sa njima... Naravno, nakon podizanja Safe Mod-a, i System restore-a, sve se vratilo na mesto... U svakom slučaju, ne škodi prvo napraviti restore point, jer rizik postoji...
millancche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2006, 2:44   #13
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Citat:
millancche kaže:
-DELETE PARTITION je opcija koja samo prividno, za potrebe setupa, eliminiše postojanje particije na koju koju želite instalirate win, i kreira tzv. «unpartitioned space». ...
Pa nije baš prividno,jer "delete" briše particiju kao takvu,naravno i sve podatke sa nje.
Citat:
millancche kaže:
-
... ušli u My Computer, i zaključili da ste izgubili onih 30GB! Rešenje: Prilikom particionisanja, kada ste izabrali da vam c: sada bude 10GB, dobili ste još jedan unpart. pace, veličine 30GB. Izaberite ga, i recite da se tu kreira nova particija. Ako ste ovo preskočili, nije strašno-bootujte ponovo WinXP cd, dođite do ovog dela, i onda recite da se tu formira particija-nemojte i da je formatirate, jer će se win i tu useliti! Sada uđite i Windows, i dobićete tih 30GB kao particiju koji treba naknandnoformatirati (opet, full ntfs)....
Nema potrebe da se ponovo butuje sa cd-a,može da preko control panela napravi i formatira novu particiju.
Može i preko diskpart iz komandne linije da proširi postojeću particiju i tako zauzme neparticionisani prostor.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2006, 18:19   #14
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Unhappy Re: formatiranje hard disca

Zamislite sledece, prosao sam sve ovo gore dosta puta do sada, znaci upucen sam u sve, ne znam ni sam koliko sam sistema instalirao "pravilno" (sa driverima za chipset i grafiku, zvuk itd. ) i sada ne mogu sebi da instaliram win na novoj konf.???!
Evo price: imam na msi k9n platinum prikljucen maxtor 80gb 2mb na jednoj ide grani (master) i na drugoj pioneer 110d (slave), sve radi ok, i sada: izaberem u biosu da mi dize sistem sa bootabilnog cd-a, a drugi da bude maxtor itd. I krene da ucitava cd, stane i pojavi se crni ekran na kome trepce ovakva crtica -> "_" . Sta je to? Posle jos par neuspelih pokusaja uzmem kuciste od drugara i krenem kod njega, sve ok, ubacim ti ja Win Xp SP2 na moj hdd bez problema, samo bez drivera, njih sam naravno hteo da instaliram dok je prikljucen na moju konf. I kada ubacim kod mene on mi prikaze onaj cuveni plavi ekran, znate ono kada javlja ako je prvi put restartujte a ako se ponavlja proverite viruse i uradite scan disk (opcija chdsk). I tako u krug Jel zna neko da resi ovo?
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2006, 20:06   #15
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Stavi BIOS na default i probaj ponovo, mozda nisi povezao dobro uredjaje umutra, tj mozda ih nisi dobro jampovao(imas pozadi svakog uredjaja kratkospojnicu 1 ili 2) pokusaj njih da skines pa probaj ponovo, ali mislim da nije to toliko do toga. aj probaj pa javi
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2006, 20:29   #16
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Pošto ti je pioneer na drugoj grani prbaci jumper na master (ako je sam na grani).
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2006, 22:31   #17
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Nije zbog toga , a nisam pioneer mogao da stavim na master jer mi je hdd ata 133, znaci on je drugi na IDE grani i njega moram na master. Resio sam problem. Ide ovako: izbacio pioneer i prebacio na teac cd-rw (slave kao pioneer ranije, zbog hdd-a koji je master). Naravno u biosu mi je i dalje bio prvi za pod. sistema, opticki uredjaj (teac sada)...i ovoga puta je umesto onoga crnog ekrana sa crticom pocelo da dize sistem, odnosno tek posle par restarta, izbaci mi da li zelis da bootujes sa cd-a, pritisni bilo koji tater... I tako par puta i nista, i poslednji put kada je uspelo sam tako jako udario po tastaturi (koja inace radi super, bar do sada ) da se tresao ceo sto, i poce za cudo bozije odjednom, i to sa obicnog xp-a Na njega sam kasnije dodao SP2. I sada radi ok mada ne odaje bas znake stabilnosti. Mislim, ne koci mi i drugo ali imao je par ispada, tipa: nisam imao u opcijama promenu izgleda u xp looks, ali je posle nekako posle onog sivila vratio i to... Videcu kako bude islo, zvuk sada radi, i ova integrisana kartica zvuci solidno I da, upisao sam svoje ime i sve a umesto moga imena stoji Administrator. Ne znam sta mu je ali znam da sto pre ubacujem sata disk
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 1:06   #18
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Pokušaj da u Biosu definišeš koji optički uređaji postoje! Dešava se da na automatic neće da pravilno prizna optičke. Zatim u boot opciji definiši koji optički uređaj da bude prvi (možeš i oba da staviš, a treći HDD) i isključi 4 opciju bootovanja!!! Naravno CD mora biti korektno narezan na maloj brzini (ne više od 16X) da bi radio na svačemu !
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 1:15   #19
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Ma sredio sam to jos ranije Namestio sam sve u biosu tako kako si preporucio, pravi mi probleme jer je ploca sa SATA2 konektorima a ja na IDE grani imam taj hdd i jedan opticki, sa pioneerom 110d mi pravi svakakve probleme, dok sa teac cd-rwom ne, radi kao podmazan pa sad je kombinaciji sa teac-om dok ne uzmem sata2 hdd A nije bilo ni zbog cd-a, imam obican xp (butabilni) i posebno sp1 i sp2 i to na "pastel" verbatim diskovima rezanim na 4x. Radi trenutno, izdrazace jos malo dok ne dodje sata2
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2006, 1:35   #20
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: formatiranje hard disca

Pionir lepo radi ako je na posebnoj ATA66 grani! Običan XP!?! Zašto lepo ne napraviš streaming i napakuješ XP SP2 butabilni (iz cuga bi ti priznao SATA disk bez F6 i sl.). Možda je problem i rada diska sa jumperima (neke verzije WD na CS)? Pokušaj, uostalom Veteran si !
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
formatiranje harda himera Kvarovi 9 7.12.2006 21:47
Hard disk is down!.... Peruzzi Kvarovi 8 21.7.2006 0:13
WD(estroy) Hard disk phoenix[illusion] Kvarovi 4 1.7.2006 9:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com