Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.7.2006, 13:55   #1
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Najbolji programski jezik

Oduvek sam se pitao koji je programski jezik najbolji za pravljenje igara i GUI aplikacija.Trenutno ucim C++ i Python(C++ znam vise ali se u pythonu bolje snalazim)pa me to zanima.Koji je najbolji i po cemu???
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 14:53   #2
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Smile Re: Najbolji programski jezik

Zavisi od tvojih potreba i onoga sto radis, ali najvecim delom se, za komercijalne igre, koristi C++, zbog brzine, naravno...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 17:34   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

O ovome je već bilo par puta rasprave na forumu ali u svakom slučaju pitanje zaslužuje odgovor jer mislim da si prvi koji je pomenuo Python programski jezik na ovom forumu Možda grešim.

U svakom slučaju odgovor na tvoje pitanje je definitivno C++.

Razloga ima kol'ko oćeš a najvažniji su velika podrška od strane profesionalaca koji ga koriste u razvoju svojih aplikacija, izuzetna moć i kontrola programa i što je najvažnije brzina. Veliki deo zasluge za brzinu C++-a ima i činjenica da njegovi kompajleri prave izuzetno efikasan kod koji ume veoma dobro da iskoristi mogućnosti funkcija operativnog sistema koje su uglavnom i same pisane u C++-u.

C++ je prilično zahvalan kada uzmeš u obzir mogućnost da ćeš svoju aplikaciju često nadograđivati za šta zasluga pripada njegovom konceptu objektno-orijentisanog jezika. To znači da je u njemu mnogo lakše raditi velike prepravke ili nadogradnju uz minimalne napore.

Na netu može da se nađe ogromna količina informacija i gotovih biblioteka (veliki broj korisnih biblioteka je free ili open source) pa ćeš recimo često moći da koristiš već gotova rešenja.

Pošto se posebno interesuješ za game-dev onda nema potrebe da dalje razmišljaš o ovom pitanju. Razlog je da su uglavnom svi game engini rađeni u C++-u. Primera radi navešću poznatije: "Quake", "Unreal", "Havok" od komercijalnih i recimo "Irrlicht" od slobodnih. Znači ne gine ti C++.

Još jedna prednost C++-a je ta što ćeš veoma lako moći da pređeš sa njega na korišćenje nekih od danas najtraženijih tehnologija u izradi aplikacija. Primera radi, ukoliko poznaješ C++ prelazak na PHP će ti biti mačiji kašalj (ovde naravno uzimam u obzir samo programerski deo razvoja web aplikacija). Neko se možda ne bi složio samnom jer bi rekao da PHP u stvari mnogo više liči na C ali ako se uzmu u obzir i napredniji koncepti PHP-a kao što su klase ne bih rekao. Takože, poznavanje C++-a automatski podrazumeva veoma lako snalaženje u Javi koja je poprilično tražena u poslednje vreme.

Što se tiče GUI-a koji si pomenuo njihova izrada nažalost je još uvek najjednostavnija u Microsoft Visual Studi-ju. Kažem nažalost zato što Windows često bira opciju da u svoj kompajler ubaci delove koji ne podležu standardizovanom C++-u. U prevodu to znači da ćeš imati recimo problema ukoliko pokušaš da kompajliraš tvoju aplikaciju na nekom drugom tipu operativnog sistema što je C++-u jedna od najvećih prednosti. Znači, ako ti je potrebno da uradiš neku jednsotavnu (pa i komplikovaniju) aplikaciju u Visual C++-u moraćeš da koristiš ili MFC (biblioteka koja sadrži sve one Windows komponenete tipa prozori itd.) ili da skineš neku alternativu koja eventualno postoji i za neki drugi OS. MFC kod naravno neće raditi u Linuxu ili na nekom drugom tipu OS-a. sa druge strane i pored toga C++ ima ogromnu prednost u odnosu recimo na Visual BASIC koji postoji samo za Windows jer imam neki osećaj da nam predstoje jako interesantan vremena po pitanju Linux-a.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 17:34   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Treba li još nešto da kažem? A da. Što se tiče Python-a ne bih mu pridavao previše pažnje jer je po mom mišljenju jezik poprilično "plitak" i nefleksibilan. Python se recimo veoma često koristi na Linux-u i dođe kao neka zamena Visual BASIC-u Windows-u. I da. Koliko se ja sećam za Python ne postoji kompajler već se pokreće kao intepreter zasebnom komandom

Koji bedak
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 18:01   #5
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Nevidim zasto mislis da je Python plitak. Koliko znam blender je uradjen preko njega. Neko mi je rekao da je google radjen takodje preko njega mada nisam 100% siguran. Takodje jezik se veoma lako shvata. I meni je glupo sto nema kompajler, ali zato se moze skinuti py2exe koji ima samo 155 kb za pravljenje exe-a. Sto se tice igrica znam da je u kombinacii sa nekim drugim programskim jezikom napravljen fredom force. Na sajtu www.pygame.org mozete skinuti veliki broj malih igara koje su pravljene uz pomoc pygame-a.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 18:50   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Pod "plitak" sam mislio nepogodan za iole ozbiljnije korišćenje. A i sintaksa previše podseća na BASIC koncepcijski.

Inače Google je rađen kompeletno u C++-u kao jedan od retkih projekata koji danas koriste čist C++ za izradu aplikacije koja ga pokreće. Imao sam adresu za sajt koji još uvek potencira ovakvu izradu aplikacija ali trenutno ne mogu da je nađem Znači server i sve aplikacije koje rade na njemu su rađene upravo u C++-u.

Što se tiče python-a u izradi igrica nije mi jasno kako neko može da iskoristi interpreterski kod za taj posao. Naravno, uvek može da postoji neki prevodilac ali ima li smisla izrađivati aplikaciju u više jezika a onda gubiti vreme na prevođenju jednog da bi se uklopio u drugi?

Eto možda zbog pomenutih igrica može da se svrsta negde uz Javu

I jesam li rekao da ga ne volim zbog toga što ne može da se kompajlira kod u njemu?
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2006, 20:38   #7
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Citat:
ANDROSS kaže:
Oduvek sam se pitao koji je programski jezik najbolji za pravljenje igara i GUI aplikacija.Trenutno ucim C++ i Python(C++ znam vise ali se u pythonu bolje snalazim)pa me to zanima.Koji je najbolji i po cemu???
Programski jezik nije nista drugo do alat. Treba ga birati na osnovi toga sta programeru najvise "lezi". Svaki jezik sa kojim mozes zavrsiti posao brzo i efikasno je dobar.

Ovde su ti ljudi rekli, a to je i moje misljenje da je C++ dobar izbor za igre. (necu reci najbolji jer je to individualno, mada je za mene No. 1) Za GUI Delphi suvereno vlada. Ja najvise radim u C++ ali sam za aplikacije sa slozenim interfejsom sebi drasticno olaksao posao prelaskom na Delphi.

O ovome je bilo vise reci na slicnoj temi u okviru programiranja. Mrzi me da trazim link ali potrazi malo pa ces naci.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2006, 0:56   #8
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Him: "I can download games like Quake and play them during lunch, you know."
Me: "We're only allowed 10 megs in our accounts, and the system administrators would notice you downloading a large file."
Him: "Nah, I could hack it so he couldn't."
Me: "Ah, so you are into hacking. By the way do you know any programming languages?"
Him: "Yeah, of course."
Me: "Which ones?"
Him: "I can't tell you or else you'll use them."
Me: "Just by mentioning C++ or Pascal or whatever will not instantly make me a genius with those languages."
Him: "Oh sorry, I didn't understand you. Yeah, I know C++ and Pascal."
Me: "What compiler do you use?"
Him: "Well, Qbasic is my favorite."
Me: "Nobody over the age of eight uses QBasic for serious purposes."
Him: "But they made windows with QBasic."
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2006, 10:00   #9
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Citat:
holodoc kaže:
I jesam li rekao da ga ne volim zbog toga što ne može da se kompajlira kod u njemu?
Izvini onda sam ja lose razumeo . Po meni jedini problem kod pythona je sto ga malo ljudi koristi ovde. Naveo bih ja neke prednost u odnosu na druge jezike da mogu ali sam tek pocetnik, tako da neznam mnogo, pa ne bih da lupam o onome sto sam procitao na internetu. Uostalom radi li neko u Pythonu na ovom forumu sem mene i Androssa???????
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2006, 9:17   #10
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Forger's WinAPI tutorials
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2006, 12:12   #11
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Hvala.Ovi tutorijali su stvarno odlicni.Bas ono sto mi treba!
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2006, 20:30   #12
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Najbolji programski jezik

Evo jos jedno pitanje.Malko odudara od teme al da ne otvaram novu.Po cemu je Python bolji a po cemu gori od ostatka programskih jezika(prvenstveno mislim na C++).
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolji Bilijar Jack Sparrow Sportske simulacije 40 14.10.2016 8:20
najbolji joypad za pes 5 tool.keenan Sportske simulacije 39 26.10.2006 22:53
Arrrrrgh (kako programski jezik i knjiga iznerviraju coveka npr. mene) Andross Programiranje 140 26.7.2006 17:50
Najtisi i najbolji kuler Yugo-55 ŠDK - Ostale komponente 10 18.5.2006 0:42
Najbolji Website! Teva Zanimljive Web lokacije 21 6.5.2006 16:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com