Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Zanimljive Web lokacije

Zanimljive Web lokacije Lokacije na Mreži koje su vredne pažnje

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.3.2009, 0:45   #1
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Učenje japanskog jezika

Hmm, da, posle višegodišnjeg druženja moram da pohvalim ekipu sa http://www.japanesepod101.com. Od nekoliko kurseva koje sam probao, njihov je najbolji. Prvo, najfleksibilniji je i metodologija je najraznovrsnija - možete slušati lekcije ili ih čitati na papiru, a neke i gledati, bogami. Nekoliko različitih kurseva, u zavisnosti od željenog nivoa znanja. Same lekcije kao audio/video fajlovi su besplatne, ali postoje i 2 nivoa pretplate, osnovni i premijum (8 i 25 dolara mesečno) sa mnogim korisnim dodacima, posebno onim vezanim za kanđi, komplikovano pismo kineskog porekla. Novajlije mogu da probaju sve opcije u 7-dnevnom probnom periodu.

Drugo, Peter Galante je toliko pun entuzijazma za tematikom i svojim kolegama da lekcije nisu dosadne i formalne ni u jednom trenutku. Pomaže i to što su lekcije perfektan spoj engleskog i japanskog, pošto koristi glasove osoba kojima su to maternji jezici (ne kao jedan kurs arapskog na koji sam naleteo, čiji spikeri govore meni gotovo nerazumljiv engleski).

Forum, blog, video-lekcije koje pomažu proširivanju rečnika (poslednja, recimo, opisuje delove tela)...

Više sam naučio od njih za 3 meseca nego od svih drugih web-izvora zajedno do sada.

Postoje mnogi drugi 101 kursevi, frenchpod101, koreanclass101.com, itd, ali nisam ih overavao, pa ne znam da li imaju sličan nivo kvaliteta (pomenuti kursevi imaju istu strukturu i metodologiju učenja, ali drugo ne znam).

Mata, asoko de...

P.S. Ako neko ima neka dobra ili loša iskustva sa učenjem jezika preko internet-izvora, mogao bi da ih stavi ovde.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
ANGELDEAD (31.10.2009), Borowatz (10.3.2009), Cyb0rg (9.3.2009), Geomaster (15.5.2009), Iris (9.3.2009), urial_septim (13.11.2009), Vavilon (26.11.2011), zdravkelja (14.3.2009), Zeldaš (4.6.2012)
Stara 9.3.2009, 3:01   #2
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Učenje jezika

Mogu da pomognem sa još dva sajta:

http://www.sf.airnet.ne.jp/ts/japanese/cover.html
http://coscom.co.jp/basicjapanese/e_basic01.html

Što se tiče zaista ličnog pristupa učenju i pomoći od ljudi na Netu, najbolji sajt na koji sam ja do sada naišla je

http://japanese-online.com.
Postojao je i sjajan sci.lang.japan, mada ne znam koja mu je tačna adresa na Webu.


Dō itashimashite ^_^
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 16:35   #3
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Mene interesuje da li ste se ucenjem sa ovih sajtova bavili ozbiljno? Ako jeste koliko ste vremena posvetili? kako napredujete? Koje savete imate za apsolutnog pocetnika?
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddy na korisnoj poruci:
branko999999999 (9.3.2009)
Stara 9.3.2009, 18:07   #4
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Mene interesuje da li ste se ucenjem sa ovih sajtova bavili ozbiljno?
Moglo bi se reći. Iako to smatram svojim hobijem, tj. nikad nisam izvukao nikakvu materijalnu korist iz toga, utrošio sam na to dosta vremena zadnjih godina.

Citat:
Ako jeste koliko ste vremena posvetili? kako napredujete?
Periodično po pola sata-sat dnevno, ali ne svakog dana. Često putujem međugradskim prevozom po sat vremena, i to vreme obično ugodno provedem slušajući lekcije na svom iPodu. Kako napredujem? Pa, zvanično, znanje japanskog se meri preko JLPT-a (Japanese Language Proficiency Test) koji se zasniva na poznavanju kanđija, i stoga ga nikad nisam polagao. Meni je kanđi najslabija strana, jer nisam imao dovoljno vremena da ga pažljivije učim - znam možda stotinak i kusur simbola, od 1945 koje japanska vlada zvanično priznaje (i još više hiljada retkih i arhaičnih) . Plus što se reči obično tvore kombinacijama dva ili više kanđija. Međutim, postoje načini da se i on donekle zaobiđe. Tako da mogu solidno da se snađem na sajtovima ili u mangama.

Citat:
Koje savete imate za apsolutnog pocetnika?
Hm, da vidimo...
Izbegavati lokalne kurseve (čak i univerzitetske). Znam da se sad otvaram za lavinu napada instruktora, studenata i profesora, ali...pre par godina čuo sam iz više izvora da je program na Filološkom fakultetu slab, a i nisam čuo ništa pohvalno o nekoliko privatnih kurseva za koje znam. Svi oni se dosta baziraju na formalnom japanskom, primerenijem književnosti nego živom govoru. (Ima jedna anegdota, ne sa naših prostora, doduše. Na jednom E3 sajmu video-igara u Los Anđelesu, Šigeru Mijamoto drži govor, posle čega jedan novinar-fan ustaje i entuzijastički mu postavlja pitanje na japanskom. Mijamoto sluša, i kada je ovaj završio, uzvrati zbunjeno:"What?")

Ne učiti preko srpskog. Zato što je japanski potpuno drugačiji (osim što ima sličnu fonetiku - glasovi su gotovo identični onima iz srpskog). Drugačije se razmišlja na njemu - struktura rečenice, podrazumevanje izostavljenog, promena jezika prema nivou učtivosti. Znači, što više slušati, i po mogućstvu, gledati materijal na japanskom. Učiti jezik onako kako ga uče deca - povezujući reči sa pojmovima i radnjama, a ne terminima iz drugog jezika. Teži put, ali vodi mnogo dalje.

Ako već pitaš odakle da počneš, adresa koju sam dao je posebno dobra za početak. Osim 3 uvodne lekcije, najelementarniji kurs se zove Survival Phrases i pomaže putnicima koji ne znaju ni da hai znači da da se snađu u samom Japanu. Pa onda Beginner Lessons ili Newbie Lessons. Uostalom, probaj, pa vidi. Što se tiče pisama, da kažem da se japanski piše kombinacijom tri pisma, četiri ako računamo i romaji (romađi, modifikovana latinica). Dva pisma, hiragana i katakana, bazirana su na slogovima i zajedno se nazivaju kana. Njihovi đaci počinju sa hiraganom, pa bi to bila najbolja opcija (46 simbola sa nekim varijacijama). Pa onda katakana (drugi skup 46 simbola). Pa tek onda kanđi.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
branko999999999 (9.3.2009), Eddy (9.3.2009), Geomaster (17.3.2009), iMa_NeKo_PljUgU (10.3.2009), Jim Bravura (17.3.2009), M.C. (9.3.2009), urial_septim (13.11.2009)
Stara 9.3.2009, 20:21   #5
Cyb0rg
Član
 
Član od: 8.12.2008.
Poruke: 265
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 81 puta na 44 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Cyb0rg
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

znaci u full-u.thx za linak svuda sam trazio kurseve japanskog.
Cyb0rg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 20:47   #6
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
ridiculus kaže: Pregled poruke
Izbegavati lokalne kurseve (čak i univerzitetske).
A bas sam razmisljao da je mozda bolje upisati neki pocetnicki kurs, kako bi se savladale osnove. Mislio sam da bi tako islo lakse. Mota mi se ucenje ovog jezika u glavi vec par godina, samo uvek smislim neki razlog da ne pocnem. Hvala na savetima i linkovima.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 22:37   #7
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
ridiculus kaže: Pregled poruke
Izbegavati lokalne kurseve (čak i univerzitetske). Znam da se sad otvaram za lavinu napada instruktora, studenata i profesora, ali...pre par godina čuo sam iz više izvora da je program na Filološkom fakultetu slab, a i nisam čuo ništa pohvalno o nekoliko privatnih kurseva za koje znam. Svi oni se dosta baziraju na formalnom japanskom, primerenijem književnosti nego živom govoru.

Upravo. Prisustvovala sam gostovanju jedne mangake pre par godina na BELEF-u, u okviru Mangadroma, za čije je predavanje obezbeđeno simultano prevođenje. Devojka-prevodilac je bila student zavšne godine japanskog jezika sa Filološkog. Ne samo da se nije snašla sa prevodom, nego vrlo brzo nije znala ni gde se nalazi... na sreću, iz publike je ustala druga devojka koja je još znala i materiju (manga umetnost), pa se predavanje završilo koliko-toliko uspešno...

Dodaću još samo da je za izgovor sluh veoma bitna komponenta. Mnoge reči ili izraze možete zapamtiti i naučiti i slušanjem, posebno ako ste ljubitelj anime . Bar je to pomoglo meni.
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 22:41   #8
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Koje savete imate za apsolutnog pocetnika?
Jedini savet je da vreme potrošiš na nešto pametnije.

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Devojka-prevodilac je bila student zavšne godine japanskog jezika sa Filološkog. Ne samo da se nije snašla sa prevodom, nego vrlo brzo nije znala ni gde se nalazi...
... i još jedan
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2009, 22:49   #9
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Eh na koliko gluposti trosim svoje vreme, 2-3 puta nedeljno po pola sata sat zezanja sa ovim i nije nesto. A vidi ridiculus-a, ponekad slusa na ipodu dok putuje negde, tako da bas i nije baceno vreme kao sto ti kazes. No, svako ima pravo na svoje misljenje.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddy na korisnoj poruci:
Iris (10.3.2009)
Stara 9.3.2009, 23:07   #10
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Meni se japanski jezik veoma sviđa, tako da učenje istog ne smatram gubljenjem vremena. Trenutno učim i kaligrafiju arapskog jezika preko Neta, pa, ako neko ima pitanja ili predloge, feel free to post
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 0:13   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Eh na koliko gluposti trosim svoje vreme, 2-3 puta nedeljno po pola sata sat zezanja sa ovim i nije nesto. A vidi ridiculus-a, ponekad slusa na ipodu dok putuje negde, tako da bas i nije baceno vreme kao sto ti kazes. No, svako ima pravo na svoje misljenje.
Knock yourself out. Za 2-3 puta nedeljno po pola sata nećeš ništa bitno naučiti. Ja sam dogurao do dipl. fil. japanskog jezika i književnosti, ali i dalje nemam pojma, kao i većina mojih kolega.

E, da:

Citat:
ridiculus kaže: Pregled poruke
Meni je kanđi najslabija strana, jer nisam imao dovoljno vremena da ga pažljivije učim - znam možda stotinak i kusur simbola, od 1945 koje japanska vlada zvanično priznaje (i još više hiljada retkih i arhaičnih) .
Ovo je netačno, odnosno pogrešno si razumeo. U pitanju je 1945 osnovnih kanđija koji se uče u osnovnoj i srednjoj školi. Znači to je neki minimum; a preko toga treba znati bar još 1000 da bi neko mogao za sebe reći da je pismen. Više o tome ovde.
Naravno, ako nekom treba samo da kupi 'leba ili da nađe stanicu metroa, dovoljan je i samo mali deo toga.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 1:03   #12
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Knock yourself out. Za 2-3 puta nedeljno po pola sata nećeš ništa bitno naučiti. Ja sam dogurao do dipl. fil. japanskog jezika i književnosti, ali i dalje nemam pojma, kao i većina mojih kolega.

E, da:



Ovo je netačno, odnosno pogrešno si razumeo.
U pitanju je 1945 osnovnih kanđija koji se uče u osnovnoj i srednjoj školi. Znači to je neki minimum; a preko toga treba znati bar još 1000 da bi neko mogao za sebe reći da je pismen. Više o tome ovde.
Naravno, ako nekom treba samo da kupi 'leba ili da nađe stanicu metroa, dovoljan je i samo mali deo toga.
Iie, chigaimasu, što bi rekli Japanci. Nisam pogrešno razumeo, zato što je to što kažeš tačno, a ja se ne sećam gde sam to rekao suprotno. 1945 je brojka koju je vlada propisala. JLPT je organizovan u 4 nivoa, od 4. ka 1. Četvrti nivo zahteva poznavanje 80 kanđija, treći 165, drugi 755, i, konačno, prvi 1 036. Što daje cifru od 2 036 kanđija. Oni uključuju svih 1 945 joyo kanđija, koji opet uključuju sa svoje strane svih 1 006 kyoiku kanđija, koji se uče u osnovnoj školi. Iliti, da citiram poznavaoca:

Citat:
In 1981, the Japanese Ministry of Education published their "Joyo kanji" list, an official listing of 1,945 kanji characters. The list comprises all the kanji you might expect to encounter in "everyday use" - on signs, in newspapers and so on. Japanese children have to learn all 1,945 Joyo kanji by the time they leave high school.
(http://www.kanjisite.com)

(Sad vidim da link iz prethodnog posta upućuje na članak na Wikipediji upravo o tome. )

Drugo, tačno je da je pola sata dnevno malo za dublje upoznavanje sa jezikom. Ali ako čovek ima mogućnost da bude izložen jeziku konstantno, to vreme postaje značajno.

Poslednja ispravka: ridiculus (10.3.2009 u 1:51)
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 2:05   #13
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Pa rekao si ovo:

Citat:
ridiculus kaže: Pregled poruke
od 1945 koje japanska vlada zvanično priznaje (i još više hiljada retkih i arhaičnih) .
Ispada da se 1945 priznaju, a ostali ne priznaju ili šta? Isto tako, oni ostali posle tih 1945 nisu ni retki, a ni arhaični (mada ima i takvih, ali oni počinju tek preko nekih 4-5000); jer sa znanjem samo tih osnovnih 1945 nećeš moći ni novine da pročitaš kako treba, a kamoli neki stručan tekst.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 2:55   #14
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Naglasak je trebalo da bude na zvanično. Kako god... 2 036 znakova se nalazi u testiranju potrebnom za dobijanje JLPT sertifikata, a to je ono što bi svako u praksi uzeo kao dokaz osnovnog poznavanja jezika (nalik na engleski TOEFL). Naravno, za ljubitelje književnosti to bi bio tek početak. Da ne idemo predaleko ovde.

Kanđi se može zaobići na internetu, kao što rekoh. Barem ako znate hiraganu i gramatiku (kao i engleski). Rešenje se zove Rikaichan.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2009, 9:14   #15
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Da si odmah tako rekao ne bi bilo zabune.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2009, 0:30   #16
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Još jedna kvalitetna lokacija na netu je japanese.about.com, posebno ako imate instaliranu podršku za East Asian jezike (korisnici Windowsa, proverite u "Regional and language settings" u con. panelu), jer ćete moći da vidite i pratite kako se reči ili izrazi pišu.

Sajt je podjednako koristan za one koje su malo napredniji u govoru, i žele da znaju razliku između određenih fraza kao i načine njihove upotrebe, ali i za one koji se tek sreću sa japanskim jezikom.
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Iris na korisnoj poruci:
branko999999999 (12.3.2009)
Stara 12.3.2009, 8:42   #17
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Japanese.about.com je zaista jedan od boljih sajtova i resurs koji sam koristio pre 3-4 godine, pre nego što je JapanesePod101.com počeo da snima svoje podkastove.

Na svakom Windows instalacionom disku se nalazi podrška za kineski, japanski i korejski kao posebna opcija. Kada je uključite i prebacite fajlove, morate da posebno aktivirate šemu za tastaturu (input method, preko kontrolnog panela) za željeni jezik i tek onda možete da pišete na kineskom ili japanskom. Takođe Windows i drugi programi prepoznaju simbole. Međutim, većina pretraživača interneta razume ove simbole i nezavisno od Windowsa.

E, sad, ja sam više puta pokušavao da prevedem neke fraze ili rečenice preko Google-a ili Babel Fish-a i rezultati su... , ili . Nijedan od ovih botova ne može da se izbori sa imenima. Ubedljivo najbolje rezultate daje Rikaichan, koji radi sa Firefox-om, i za koji sam dao link u prethodnom postu. Potrebno je samo instalirati rečnik japansko-engleski (ili neki od alternativnih jezika) i rečnik imena (sve se radi sa iste stranice). Ako neko zna hiraganu, moći će da pročita svaki tekst na japanskom sa bilo koje web-strane. Ako i ne zna, a ima osnovno znanje gramatike, moći će da prevede čitave rečenice. Ako ne zna ništa od ovog...he, možda je vreme da nauči. U svakom slučaju, čak i potpuno nerazumljiv tekst, koji bi, što se tiče običnih ljudi, mogao biti i sa neke druge planete (izuzev arapskih cifara tu i tamo i možda neke engleske reči), počinje da dobija smisao.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
Iris (12.3.2009)
Stara 15.3.2009, 14:01   #18
looft!gooz
Član
 
Član od: 7.11.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
Ako neko ima neka dobra ili loša iskustva sa učenjem jezika preko internet-izvora, mogao bi da ih stavi ovde.
nandajoo,gaijin?...

preUZEH sa nekog torr_a [kasnije_link, samo da izbunarim] pre 2g. preko 6gb skecheva/sekvenci [60kom] od po 5min.

Zato nisam Baka vec marljiv dasa koji je barem 30ak memorisao i oplemenio fond fraza[uglavnom] dosta brzo..koliko je dovoljno za ugodnu konverzaciju.

P.S. chitav materijal je satkan od tipichno japanskih obichaja i tempa urbanog zzivota, a snimak nije tagovan da bih vam rekao iz koje kutje ili tabora dolazi ovaj savrsheno osmishljen A/V tutor..pa ako vam nije teshko dok ne pronadjem torr, potrazzite sami

MATEJOOO, varevare =J
looft!gooz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2009, 14:12   #19
virtuoz pavle
Starosedelac
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 2.163
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 122 puta na 98 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Za engleski (a i za 30drugih jezika) mozete iskoristiti "ROSSETA STONE" (sa 2 'S').
Ukoliko posedujete slushalice sa mikrofonom mozete iskoristiti opciju ponavljanja onoga sto je komp rekao.Ukoliko ste tachno rekli odredjenu rechenicu dobicete zeleno svetlo.Imate i rechnik i razna druga pomagla.
Nije za pochetnike.
virtuoz pavle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2009, 4:07   #20
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Učenje japanskog jezika

Citat:
looft!gooz kaže: Pregled poruke
nandajoo,gaijin?...
失礼ですね...

Ovo me podseti da ukažem na nešto. Jedan od glavnih problema sa japanskim je promena jezika u zavisnosti kome se obraćate. Naravno, početnik neće odmah učiti počasni govor, keigo, ali trebalo bi uzeti u obzir da:
- većina kurseva uči uglađenijem govoru (3. stupanj od 4);
- većina animacija i mangi koje se ovde gledaju ili čitaju zasniva se na prisnijem govoru (2. stupanj ili čak 1.).

Veći problem biste stvorili upotrebom prijateljskog mesto učtivog govora u pogrešno vreme, nego nekom gramatičkom greškom u tradicionalnom smislu.

Poslednja ispravka: ridiculus (16.3.2009 u 17:28)
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
Iris (16.3.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
japanski, učenje japanskog

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Učenje jezika i online rečnici Ulmawen Opšta kultura 39 26.8.2016 22:52
Elektronski testovi iz srpskog jezika za osnovce bosibosi Aplikativni softver 5 21.4.2008 23:18
Učenje stranih jezika MilanSM Zanimljive Web lokacije 2 27.9.2007 17:26
Program za ucenje engleskog jezika diab10 Aplikativni softver 3 5.11.2006 16:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com