Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.12.2010, 18:57   #161
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Znači zato je toliko skup, ja gledam cenu i mislim wtf? Oh well, izgleda da ću morati da se zadovoljim sa onim ispod.
Kisr je offline  
Stara 26.12.2010, 19:05   #162
Morandi
Starosedelac
 
Član od: 10.3.2008.
Lokacija: KaluCITY
Poruke: 2.362
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 345 puta na 249 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Ne razumem kako se selektuje na ovom forumu sta je deo IT sveta a sta nije? Ovaj, znam da satovi nemaju veze s tim kao i mnogo toga sto se naslo u brbljaonici, ali je potom bilo brze bolje bacano u otpatke, pa se pitam po cemu su to rucni satovi,kraj sveta, kosmos i ostalo u vezi s IT i "svetom kompjutera"? Molim da mi post ne bude jednostavno obrisan od strane vlasti na forumu, vec odgovoreno na pitanje. Dakle ovo sam mogao postovati na bilo od kojih pomenutih tema.
Morandi je offline  
Stara 26.12.2010, 19:14   #163
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ručni satovi

Ovo jeste brbljaonica gde moze svasta da se pise, medjutim i tu ima treba da bude ogranicenja. Najvise se govorilo sto nema tenma o sportu gde bi verovatno doslo do prepucavanja navijackih simpatizera a to i nije bas u duhu SK foruma. Zasto mislis da na primer ne treba reci o solarnoj energiji, kosmosu i slicnim stvarima. Pa to i jesu teme za deo foruma kao sto je brbljaonica.
todos je offline  
Stara 26.12.2010, 19:32   #164
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

pa valjda kompjuteri svugde nalaze primenu
Ovaj deo foruma je svijevrstan ventil,a to je potrebno... ovde se o svemu ćaska po malo...
Sviđa mi se koncept ili bolje rečeno namera moderatora.
Levčanin je offline  
Stara 26.12.2010, 21:07   #165
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

@Picard
Takvi mehanizmi troše bateriju nekoliko puta brže, a to je problem jer su ti jeftini mehanizmi isti za sve veličine satova, od onih najmanjih ženskih pa do onih ogromnih, i onda tu nema mesta za veću bateriju. Kineske baterije i ovako traju jedva pola godine, a sa tom kliznom kazaljkom koja se pomera tri-četri puta u sekundi ne bi trajale ni dva meseca.
nighthawk je offline  
Stara 26.12.2010, 21:28   #166
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Hvala za objašnjenje, nisam to znao.
Picard je offline  
Stara 26.12.2010, 22:03   #167
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Primetih ovu temu, super da se neko toga setio. Ja sam umereni fan satova, trenutno imam tri koja nosim, Casio Edifice, Timberland i Omegu classic (svi za različite prilike ). Ono šta priželjkujem, samo još da nađem način da ga uvezem je ovo
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Longines-Master-Moonphase-Chronograph-Mens-Watch-L2.673.8.78.5.jpg
Viđeno:	313 puta
Veličina:	88,1 KB
ID:	37946  
vlajo je offline  
Stara 26.12.2010, 22:11   #168
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

vidim da pominjete neke različite mehanizem ?
Pa koji mehanizmi sve postoje kod ručnih satova... znam da ima onaj što se sam navija tj na pokret ruke, i u čemu je svrha kvarca i rubina?
ja ih sve delim na digitalne i analogne a sat odavno ne nosim mada sam ih kao klinac voleo puno i nosio... (uglavnom dedine čuke)
Levčanin je offline  
Stara 26.12.2010, 22:22   #169
lakistrike95
Član
 
Član od: 16.5.2010.
Poruke: 86
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku lakistrike95
Određen forumom Re: Ručni satovi

Po meni je najbolji CASIO ILLUMINATOR, ima sve, datum, memorisanje brojeva telefona, alarm, timer, vreme u svetu, stoperica.... Sve u svemu, za mene je extra.....
lakistrike95 je offline  
Stara 26.12.2010, 22:38   #170
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

@Levčanin:

Prva podela bi bila na mehaničke i kvarcne mehanizme.
U okviru mehaničkih satova imaš one koji se ručno navijaju i automatike (to su oni koji se sami navijaju, tj. nošenjem, jer unutra postoji polukružni teg koji se pomera kretanjem ruke i navija oprugu).
Postoji i "hibrid" mehaničkih i kvarcnih kao što je već pomenuti Seiko Kinetic, to je kvarcni automatik gde mehanički deo sata zamenjuje bateriju koja postoji kod klasičnog kvarcnog sata. Spring Drive je sličan, ali napredniji mehanizam za satove visoke klase.
Pored toga, tu je i Citizenov Eco-Drive koji radi na solarnu energiju, tj. baterija se puni preko solarnih ćelija ispod brojčanika sata.
I na kraju, imamo standardne kvarcne satove koji koriste obične baterije.

Kvarc je piezoelektrik i on osciluje na tačno određenoj frekvenciji kada se nalazi u električnom polju. Upravo su te oscilacije ključne za rad sata i za njegovu tačnost. Kvarčni satovi imaju manja odstupanja od mehaničkih upravo zbog mnogo veće frekvencije oscilovanja kvarcnog kristala nego što je to slučaj kod mehaničkih satova. Npr. mehanički imaju od 21600-28800 otkucaja na sat (uglavnom, ima i nekih sa više i sa manje), dok kvarc osciluje sa frekvencijom od više miliona oscilacija u sekundi. Razlika je, kao što vidiš, ogromna i zbog toga je neki Q&Q od 500 din precizniji od nekog Rolexa koji košta 5000e, ali to je tako, fizički zakoni su u pitanju.
Rubini (sintetički) se koriste da bi se smanjilo habanje mehanizma, postavljaju se na tačkama (spojevima) gde je naprezanje najveće, upravo zbog njihove tvrdoće. Važniji su kod mehaničkih nego kod kvarcnih satova, najčešće se koriste njih 17-21, ono što je preko toga se uglavnom koristi za ukras (mada ovo ne smem da tvrdim, sigurno ima satova kod kojih itekako imaju funkciju).

Poslednja ispravka: Picard (26.12.2010 u 22:48)
Picard je offline  
Stara 26.12.2010, 22:49   #171
Insecticide
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Beč
Poruke: 625
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 319 puta na 127 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Insecticide
Određen forumom Re: Ručni satovi


Moja ljubav, nasleđena od dede.
Insecticide je offline  
Stara 26.12.2010, 23:00   #172
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

To je tvoja slika ili si je pokupio sa neta?
Picard je offline  
Stara 26.12.2010, 23:12   #173
dušica
Član
 
Član od: 23.10.2010.
Lokacija: Bgd
Poruke: 31
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 21 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Sad ce opet da se javi onaj sa drugog sveta
dušica je offline  
Stara 26.12.2010, 23:49   #174
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
Primetih ovu temu, super da se neko toga setio. Ja sam umereni fan satova, trenutno imam tri koja nosim, Casio Edifice, Timberland i Omegu classic (svi za različite prilike ). Ono šta priželjkujem, samo još da nađem način da ga uvezem je ovo
Sat mi se jako svidja ali me bas interesuje koliko kosta?
Nisam bas ubedjen da je cena bas neka povoljna - naravno ukoliko se ne radi o nekoj uspesnoj replici koja se prodaje za po $235.
Marti Misterija je offline  
Stara 27.12.2010, 0:26   #175
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

^ Insecticid , i ja sam isti takav nasledio jako elegantan to mi se uvek dopadalo
Levčanin je offline  
Stara 27.12.2010, 2:07   #176
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
@Picard
Takvi mehanizmi troše bateriju nekoliko puta brže, a to je problem jer su ti jeftini mehanizmi isti za sve veličine satova, od onih najmanjih ženskih pa do onih ogromnih, i onda tu nema mesta za veću bateriju. Kineske baterije i ovako traju jedva pola godine, a sa tom kliznom kazaljkom koja se pomera tri-četri puta u sekundi ne bi trajale ni dva meseca.
Kod Spring Drive-a, kazaljke se pomeraju čisto mehanički, zahvaljujući napetosti opruge, koja se navija pomeranjem ruke. Električni deo sata se stara za tačno vreme (kvarcni brojač) i za ravnomernu rotaciju kazaljki (štoper).

Spring drive kazaljka se kontinualno kreće, nema sitnih pomeraja kao kod mehaničkog ili već pomenutog kineskog sata

Inače, Spring Drive ima klasičnu bateriju, koja se menja po potrebi.

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Postoji i "hibrid" mehaničkih i kvarcnih kao što je već pomenuti Seiko Kinetic, to je kvarcni automatik gde mehanički deo sata zamenjuje bateriju koja postoji kod klasičnog kvarcnog sata. Spring Drive je sličan, ali napredniji mehanizam za satove visoke klase.
Kinetic ima klasičan kvarcni mehanizam, ali sa punjivom baterijom. Na teg je montiran jak magnet i namotaji te se njegovim okretanjem indukuje el. energija potrebna za punjenje baterije.

Spring drajv uopšte nije sličan kinetic-u, objasnio sam gore zbog čega
Beagle je offline  
Stara 27.12.2010, 9:23   #177
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Sat mi se jako svidja ali me bas interesuje koliko kosta?
Nisam bas ubedjen da je cena bas neka povoljna - naravno ukoliko se ne radi o nekoj uspesnoj replici koja se prodaje za po $235.
Cena, prava sitnica , oko 2200e....ali ga ja naravno neću kupiti na taj način i platiti toliko (ako ga kupim).
vlajo je offline  
Stara 27.12.2010, 11:33   #178
Insecticide
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Beč
Poruke: 625
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 319 puta na 127 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Insecticide
Određen forumom Re: Ručni satovi

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
To je tvoja slika ili si je pokupio sa neta?
Pokupio sa neta

Levčanine, nekako ljudi kažu da totalno ide uz moj stil, pa ga furam već neko vreme i ne planiram da ga menjam. Stvarno odličan sat.
Insecticide je offline  
Stara 27.12.2010, 22:41   #179
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

@Picard
Pa i ti solarni koje (kao i hibridni) si pomenuo imaju kvarcni regulator. Strpao si na jedno mesto podelu po izvorima energije i podelu po regulatorima.

Mehanički ručni satovi kao izvor energije gotovo uvek koriste opruge koje mogu da se navijaju ručno ili pomoću tega (automatic satovi). Zidni satovi koriste i gravitaciju kao izvore energije, tj. tegove (koji se ne klate).

Regulator iliti escapement na engleskom (deo mašinerije koji određuje 'tempo' sata) kod mehaničkih satova je mehanički oscilator. Kod zidnih je to obično klatno, a kod ručnih torziona opruga.

Električni (ručni) satovi mogu da imaju različite izvore energije - baterije, solarne ploče (u kombinaciji sa baterijama)... Regulatori kod električnih satova su akustične viljuške (recimo Bulova) ili u 99,99% slučajeva kvarcni oscilator. Kod zidnih i drugih nepokretnih satova je bilo i dosta hibrida koji su koristili struju kao izvor energije, i mehaničke regulatore (primeri - stariji strujomerski satovi, tj. oni koji vrše promenu izmedju skupe i jeftine struje, stari astronomski satovi). Kvarcni satovi mogu biti i digitalni i analogni. Kod digitalnih impulsi kvarcnog regulatora regulišu rad, tj. tempo električnih kola koja zatim preko displeja prikazuju vreme, a kod analognih brojač pokreće mali koračni elektromotor (koji se okrene za pola kruga) posle određenog broja impulsa. To se uglavnom radi svake sekunde. Kod pomenutih kvarcnih satova sa "kliznom" kazaljkom brojač aktivira motor u kraćim vremenskim intervalima koji se opet okreće za pola kruga i troši gotovo istu količinu energije, samo što je troši nekoliko puta u sekundi, umesto samo jednom svake sekunde. Zato ovakvi mehanizmi troše više struje.

Frekvencija kvarca jeste mnogo veća od frekvencije mehaničkih oscilatora, ali to ne objašnjava potpuno veću tačnost. Kod kvarcnog regulatora nema pokretnih delova, pa samim tim ni trenja. Kod mehaničkih satova trenje, nagomilani lubrikanti i prašina/opiljci negativno utiči na tačnost. Drugo, kvarc je manje osetljiv na promene temperatura, a i satovi imaju ugrađenu termičku regulaciju - kvarc je podešen tako da radi na malo većoj frekvenciji, a termoregulator je obara u zavisnosti od temperature. Kod mehaničkih satova je jako teško (čitaj skupo) izvršiti korekcije kod promena temperature. Treće, rad mehaničkih regulatora zavisi od položaja sata. Tako recimo sat može da kasni 10 sekundi dnevno ako leži "na leđima" i žuri isto toliko ako stoji naopačke. Na ruci je sat izložen svim mogućim položajima i pokretima, tako da ne može da se predvidi da li će on da žuri ili kasni. Ovo je jedino donekle ispravljeno kod satova sa tourbillon-om (najskuplji meh. satovi). Kvarcni satovi rade isto, bez obzira na položaj i pokrete.
Rezultat svega ovoga je da najjeftiniji sat s buvljaka ima odstupanje od oko 30 sekundi mesečno (što je neki standard za većinu kvarcnih satova), dok svi mehanički satovi ovde pomenuti imaju odstupanje od desetak sekundi dnevno.

Inače, frekvencija gotovo svih kvarcnih satova koji mogu danas da se kupe je 32 768 herca, odnosno 2^15, ovi oscilatori predstavljaju drugu generaciju. Proizvođači su odlučili da je ovo idealni balans između tačnosti, cene izrade i potrošnje baterija. Prva generacija kvarcnih satova je koristila oscilatore na 8 i 16 KHz, verovatno baš zbog potrošnje baterija.
Satovi koji rade na većoj frekvenciji mogu da imaju daleko veću tačnost, na primer Omega Marine Chronometer (iz 1974.) radi na 2.4 MHz i ima odstupanje od 12 sekundi godišnje. Još jedna tehnika za povećanje tačnosti je korišćenje dva kvarcna oscilatora koji međusobno ispravljaju svoje neregularnosti - Seiko je imao ovakav sat sa odstupanjem od 5 sekundi godišnje. I za kraj, najtačniji sat na svetu - Citizen Mega Quartz, 4 MHz i svega tri sekunde godišnje. Ovo su sve satovi iz 70-tih. Posle toga su proizvođači odlučili da nama ne treba tolika tačnost i takvih satova više nema (ili bar ja nisam čuo za njih), jedino što mi sada imamo su satovi koji se daljinski sinhronizuju sa radio predajnicima (Casio ima takve modele), ali koliko ja znam to u Srbiji ne radi jer je najbilži predajnik u Nemačkoj.

Sada su u modi mehanički satovi od kojih najskuplji prave odstupanje od oko 10 sekundi dnevno, malo jeftiniji oko 20, a oni prostiji i stariji i po ceo minut, a kvarcni satovi su se preselili u niži segment tržišta. Ipak, ovo ima i svoje prednosti, moj plastični QnQ koga sam kupio za 200 din. pre nekoliko godina (i koji je za divno čudo tačniji od specifikacije - 30 sec. mesečno) ima odstupanje od 0,2 sekunde dnevno, što je otprilike 50 puta bolje od Rolexa koji košta 1000 puta više.

Poslednja ispravka: nighthawk (27.12.2010 u 22:49) Razlog: dopuna
nighthawk je offline  
Stara 27.12.2010, 23:19   #180
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Ručni satovi

Odličan tekst.
Seiko i dalje ima sat koji odstupa 5s godišnje (Grand Seiko 50th Anniversary, model SBGX075). Imaš satove koji poseduju COSC sertifikat (koji neki smatraju prevaziđenim) koji definiše maksimalno odstupanje od +6/-4s dnevno u svim položajima i koštaju od ~700-800e na gore. Ali, i najobičniji Seiko 5 ili Citizen iz te klase se može podesiti tako da ima veoma malo odstupanje, podešavanje se obavlja u svim položajima tako da je ukupno dnevno odstupanje što bliže 0.

Švajcarac sa safirnim staklom za 8500 din:

Spoiler za Candino:

Poslednja ispravka: Picard (27.12.2010 u 23:37)
Picard je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ručni update NOD32 Predrag Stankovic Zaštita 50 24.1.2011 13:54
Ručni rad milutko Modovi 13 20.1.2009 0:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com