Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje

ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje Saveti u vezi sa kupovinom modema, mrežne opreme…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.2.2006, 10:47   #1
Dovla
Novi član
 
Član od: 7.2.2006.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Bežični Internet

Da li bi neko mogao da mi kaze gde da kupim opremu za bezicni net znaci koje komponente su mi potrebne koliko kostaju i koji proizvodjac je najbolji po tom pitanju. i jos da napomenem da ne koristim standardni komp vec lap top i da bi ti uredjaji trebali da budu eksterni...
Hvala unapred!
Dovla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 11:31   #2
nikornla
Član
 
Član od: 6.2.2006.
Poruke: 38
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: bezicni internet

ako taj LT koji ti imas nema u sebi vec ugradjunu karticu, onda ti je potrebno da kupis karticu za bezicno konektovanje (mreznu kartu)...
u svakom slucaju mislim da ti je najbolji netiks. znam da mnogi sa njima saradjuju tako da mozes da probas tamo. sajt: www.netiks.co.yu, telefoni 011/3088685, 011/2403-865.
sto se tice opreme i ostalog, mislim da i oni mogu sasvim dobro da te posavetuju, samo obavezno uzmi antenu od 24dB, ovo ostalo ti i nije toliko bitno da bude neki ekstra proizvodjac, sve ti je tu manje-vise slicno, bar ja tako mislim.
sve ukupno moze da ti ispadne (sa sasvim ok opremom) do 150e.
evo ti njihov cenovnik http://www.netiks.co.yu/cenovnik-netiks.zip

Poslednja ispravka: nikornla (7.2.2006 u 15:29)
nikornla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 13:42   #3
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: bezicni internet

Treba ti mrezna karta ( koju tvoj lap top verovatno vec ima ), Access point uredjaj ( ne bih navodio marku, npr. ovde u Novom Sadu su najrasprostranjeniji Ovislink uredjaji, ali raspitaj se kod onih kod kojih zelis da se prikljucis. ), antena i kablovi. Kakva ce ti antena trebati zavisi od zagadjenosti etra u mestu gde zivis. Ako zivis u BG ili NS, preporucio bih ti americki Hyperlink 24 dB ( imaj u vidu da ona kosta priblizno 70 E ). Pre nego sto se uputis u kupovinu proveri da li imas opticku vidljivost sa nekim od provajdera ( bez opticke nema nista ).
Evo ti jos jedna adresa, novosadske firme iskljucivo specijalizirane za wireless opremu: http://www.albicom.com/
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 15:00   #4
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: bezicni internet

Ja sam kupio opremu za bezicni u "Netiksu". Antena od 15 dB, 5m koaksijalnog kabla, Acess point, i onaj kabal od kompjutera do acess pointa (kako li se vec zove, ne mogu da se setim, ako neko moze da mi kaze?). Zivim u HN i imam opticku vidljivost sa predajnikom udaljenim nekoliko km, i ona antena od 15 dB je mnogo vise nego dovoljna za te uslove. Normalno se povezujem i laptopom i obicnim (desktop) kompjuterom.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 15:16   #5
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: bezicni internet

Citat:
Miloš kaže:
i onaj kabal od kompjutera do acess pointa (kako li se vec zove, ne mogu da se setim, ako neko moze da mi kaze?)
Zove ze UTP
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2006, 22:02   #6
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: bezicni internet

Citat:
drgonzo kaže:
Zove ze UTP
Hvala.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2006, 17:52   #7
dodo
Član
 
Član od: 19.1.2006.
Poruke: 58
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: bezicni internet

Mogu da se nadovezem jos jednim pitanjem?
Provider, tj. AP je na <1km od mene. Nisam siguran za opticku vidljivost, posto sam na prvom spratu. Sad, koliko mi ~kinte za opremu treba da se konacno resim dial-upa?
dodo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2006, 22:07   #8
Dovla
Novi član
 
Član od: 7.2.2006.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: bezicni internet

Citat:
dodo kaže:
Mogu da se nadovezem jos jednim pitanjem?
Provider, tj. AP je na <1km od mene. Nisam siguran za opticku vidljivost, posto sam na prvom spratu. Sad, koliko mi ~kinte za opremu treba da se konacno resim dial-upa?
i kod mene je ista situacija... :?
Dovla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.2.2006, 22:54   #9
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: bezicni internet

Citat:
dodo kaže:
Mogu da se nadovezem jos jednim pitanjem?
Provider, tj. AP je na <1km od mene. Nisam siguran za opticku vidljivost, posto sam na prvom spratu. Sad, koliko mi ~kinte za opremu treba da se konacno resim dial-upa?
Ne znam baš koliko ćeš uspeti bez optičke vidljivosti.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2006, 0:34   #10
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: bezicni internet

Citat:
dodo kaže:
Mogu da se nadovezem jos jednim pitanjem?
Provider, tj. AP je na <1km od mene. Nisam siguran za opticku vidljivost, posto sam na prvom spratu. Sad, koliko mi ~kinte za opremu treba da se konacno resim dial-upa?
Stavis antenu na krov, i odmah do nje AP (time minimalno gubis na signalu - ja ga drzim u plasticnoj kutiji za frizidere/zamrzivace koja se moze kupiti na pijaci, i oblepljena je izolirkom ), od AP-a ide jedan - UTP ili dva kabla - UTP i dvozilni strujni, (zavisno od toga da li sprovodis struju za AP preko UTP-a ili imas poseban kabel ). UTP moze biti veoma dug, npr. do 50 m. U principu ti ne moras da mislis ni o cemu, bilo gde da se prikljucujes verovatno imaju neke radnike koji to montiraju.

Cena:
antena najskuplja je oko 70-75 E
ap oko 60-70
kabel od ap do antene uzmes fabricki od 30 cm - ne znam, mozda 5 E
utp, dvozilni - ne znam, npr. 1000 din

Evo kakvo mi je stanje u DC++ od kraja decembra do danas
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 2:52   #11
CERA
Novi član
 
Član od: 22.2.2006.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool Re: bezicni internet

Iskreno da ti kazem ja sam imao takav problem do skoro,ali sam ugradio bezicni net,i za opremu sam dao 75eura,ali nemam opticku vidljivost,udaljenost od glavnog linka je 470m,dovoljno ti je da uzmes antenu od 19-24db,dobar kabal ali ne duzi od nekih 6-7metara,i neku obicnu karticu,ne treba ti nikakav ap,ili tako nesto....tebi ce net da radi i sa 20% signala...
CERA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Internet u Zemunu? kinteC Internet usluge 1 13.11.2007 23:28
Japanci menjaju internet! ForceWare Internet usluge 23 3.9.2007 0:43
Sharing internet connection i LAN. diablo_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 30.7.2007 18:34
Internet Explorer 8 Beta to begin later this year jonathan Aplikativni softver 6 28.6.2007 17:02
Deinstalacija Norton Internet Securitya Marti Misterija Zaštita 3 5.3.2007 2:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com