Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.3.2006, 1:01   #1
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa (ili obrnuto). Ovo pitam jer mi je pre nedelju dana Linux nesto sj**ao Windows, sto ne bi bilo strasno da posle nije i sam prso. Uglavnom rezultat je da sam izgubio podatke koji su mi bili jako bitni. E sada, posto se nedam obeshrabriti, odnosno hocu da ucim vise o Linux-u, a ipak ne bih jos jednom da izgubim podatke i da prolazim kroz agoniju ponovnog skidanja programa+jos necega, instaliranja svega+podesavanja itd. itd. interesuje me da li je moguce POTPUNO izolovati jedan sistem od drugog, odnosno jednu particiju od druge, tako da ne postoji NIKAKVA mogucnost da mi jedan OS upropasti onaj drugi.
Unapred hvala
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 1:04   #2
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Nemoj da montiraš Windows-ove particije u Linux.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 1:08   #3
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

U Suse 10 distribuciji, ta particija je vec automatski mount-ovana. Kako da je obrisem ili unmount-ujem?
& da li ce to sigurno spreciti da se gore pomenuti problemi desavaju
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 8:12   #4
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Idi u menadžer diskova, desni klik na montiranu windows paritciju, Umount. Onda kao root otvori u nekom editoru teksta /etc/fstab i pronađi liniju koja se odnosi na tvoju windows particiju koju ne želiš da SUSE montira automatski, i tamo gde su opcije (user,defaults,etc) dopiši na početak „noauto,” i sačuvaj tako izmenjen fstab. Sledeći put kad budeš bootovao SUSE, windows particija neće biti montirana.

Samo napomena, GNU/Linux nije mogao sam da ti s**** ništa, to si uratio ti u trenutku nepažnje. I savet - ne piši po NTFS particijama iz GNU/Linuxa, možeš samo da čitaš sa njih!

Ako misliš da je s****vanje nastalo time što je SUSE instalacija zapisala GRUB/LILO u MBR pa nisi mogao da podigneš windows jer nije bilo te opcije u boot loaderu, to ne znači da su podaci izgubljeni nego da ne umeš da im pristupiš, pa pitaj sa jasno naznačenim koracima koje si preduzeo pre „s****vanja podataka” u podforum GNU/Linux da bi dobio odgovor kako da rešiš problem
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 12:41   #5
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Citat:
urke kaže:
Ako misliš da je s****vanje nastalo time što je SUSE instalacija zapisala GRUB/LILO u MBR pa nisi mogao da podigneš windows jer nije bilo te opcije u boot loaderu, to ne znači da su podaci izgubljeni nego da ne umeš da im pristupiš, pa pitaj sa jasno naznačenim koracima koje si preduzeo pre „s****vanja podataka” u podforum GNU/Linux da bi dobio odgovor kako da rešiš problem
Hvala na odgovoru.
A za ovo citirano:
doduse tako mi i treba kad nisam kako treba objasnio problem. Naime: nije bio problem boot win-a, vec neki fajl u windows/system/ neki krnl fajl je bio korumpiran. Inace sve sto sam radio je citanje podataka sa ntfs particije (tacnije slusao sam muziku). A da, posle pokusaja da udjem u Windows u safe modu (sto takodje nije uspelo), i Linux je otiso dodjavola, tacnije nije mi vise prikazivao onaj linux-ov boot meni na pocetku, vec je takodje prikazivao neki eror. Posle pokusaja da bootujem linux pomocu DVD-a, napisao mi je da ne moze da nadje neke sistemske fajlove (linux-ove).
Naravno posle toga sam skinuo hard i odneo na drugi komp, da bi kopirao podatke sa njega, ali ne lezi vraze... drugi komp mi nije prijavljivao ni jednu particiju (ni Linux-ovu ni Win-ovu). Pokusao sam preko Partition Magic-a da nesto opravim, ali nista. On ih je video, ali nije mogao da ih sredi. Ostalo je poznato.
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 1:59   #6
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Meni sve to zvuči malo strange...Samo od slušanja muzike nije mogao da ti si s*ebe ni linux ni windows... Moralo je tu da bude još nešto.
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 14:54   #7
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Citat:
bobzilla kaže:
Meni sve to zvuči malo strange...Samo od slušanja muzike nije mogao da ti si s*ebe ni linux ni windows... Moralo je tu da bude još nešto.
Slažem se. Da nisi malo čačkao oko dozvola?
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 1:00   #8
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Mislim da je ideja o potpunoj "izolaciji" Linuxa i Windowsa previše necelishodna.Takav pristup čini besmislenim postojanje dual boota.Gledajući uopšteno to je i nemoguće jer će uvek oba sistema nešto deliti,makar to bio i samo mbr gde je Grub/Lilo.Takođe,pojedinim aplikacijama iz windowsa(partition magic i slični programi ili disk management koji je ugrađen u Xp)ne može se zabraniti da "vide" particije gde je Linux.
S druge strane Linux ima veoma dobru podršku za čitanje windows particija delimično i za pisanje,sa wine-om se mogu pokretati neke win aplikacije itd.Takođe je potrebno muziku ili filmove,dokumente i sl,učiniti dostupnim za oba sistema-neće valjda čim hoće da pusti mp 3 ili pogleda neki dokument morati da restartuje sistem.
Baš naprotiv,najbolje je sve Ntfs/fat 32 particije montirati u Linuxu i jednu particiju u fat 32 ostaviti za razmenu fajlova između linuxa i windowsa jer nema opasnosti da će jedan sistem naškoditi drugom,odnosno ta opasnost da će se desiti gubitak podataka nije ništa veća nego da se koristi jedan sistem.Jedino što treba izbegavati je da se iz Linuxa piše po ntfs-u,međutim sve ntfs particije su u Suse-u po defaultu read-only,ne verujem da je "The Finest Serbian Since '82" nešto tu "čačkao".
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 8:14   #9
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

@The Finest Serbian Since '82: Tvoj problem je nastao usled resetovanja/brisanja MBR-a. Ne znam zašto se to dešava, ali se ponekad dešava (neki zbunj je u pitanju). Uglavnom, jednostavnim pisanjem parametara FAT tablice u MBR pomoću recimo cfdisk alata rešava takve probleme. E sad, jedini prolem koji može da postoji je da ne znaš FAT parametre (od kog do kog cilindra/adrese na disku se nalazi koja particija i kog je tipa). Imao sam taj problem sa jednim starim Maxtorom koji je sam resetovao MBR pa sam ga sređivao rezervnim MBR-om na bootu sa CD-a.
Korisna adresa za takav problem: http://groups.google.com/group/yu.os...963f2bf008ee1e
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2006, 23:52   #10
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa

Citat:
urke kaže:
@The Finest Serbian Since '82: Tvoj problem je nastao usled resetovanja/brisanja MBR-a. Ne znam zašto se to dešava, ali se ponekad dešava (neki zbunj je u pitanju). Uglavnom, jednostavnim pisanjem parametara FAT tablice u MBR pomoću recimo cfdisk alata rešava takve probleme. E sad, jedini prolem koji može da postoji je da ne znaš FAT parametre (od kog do kog cilindra/adrese na disku se nalazi koja particija i kog je tipa). Imao sam taj problem sa jednim starim Maxtorom koji je sam resetovao MBR pa sam ga sređivao rezervnim MBR-om na bootu sa CD-a.
Korisna adresa za takav problem: http://groups.google.com/group/yu.os...963f2bf008ee1e
Kao da si me urekao. Meni se desilo nešto slično baš jutros... Umesto mog lepog Lilo menija pojavio se crn ekran sa gomilom ispisanih šestica...

Rešenje: Slack CD1 .

Kod:
chroot /dev/hdb1 #root particija
vim /etc/lilo.conf  #provera konfiguracije Lilike
lilo                     #zapisivanje konfiguracije
I sada sve piči bez ikakvih problema...
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com