Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.7.2007, 10:11   #141
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Zadigao je Trim nevesti veo, hteo je da ukrade masan poljubac, ali je užasnut ustuknuo celom dužinom dvorane: »Zašto tako strašno sevaju Frejine oči? Čini mi se da bije iz njih oganj!«
Pored tobožnje Freje sedela je lukava sluškinja koja je umela da odgovori na divove reči:
»Već osam noći Freja nije sklopila oka, tako je žarko žudela za dvoranom divova!«
Stupila je u dvoranu Trimova stara sestra, htela je da izmoli poklon od neveste. Rekla je:
»Dopusti da ti skinem s ruke prstenje od žeženog zlata, tako ćeš zadobiti ljubav starice, njenu ljubav i svu blagonaklonost.«
Ali tada prozbori Trim, gospodar divova: »Donesite sada čekić da posvetimo nevestu; položite Mjelnir u krilo device, neka bi boginja vernosti blagoslovila naš brak!«
Toru je zaigralo srce u grudima kada je neumoljiv ratnik ugledao čekić. Prvo je ubio Trima, vladara divova, a zatim je umlatio čitav njegov rod. Ubio je i Trimovu staru sestru koja je molila poklon od neveste; dobila je udarce umesto darova i obradovao ju je čekićem umesto prstenovima.
Tako je Tor, Odinov sin, povratio čekić.

Iz knjige »Predanja Starih Germana«, koju je priredio Milan V. Dimić

*Mjølnir [Mjelnir]- čuveni Torov čekić;
**Loki- prepredenjak iz roda divova, Odinov dobar drugar;
***Asi, Asiri [Æsir]- Jedna grupa nordijskih Bogova;
****Vani, Vanir- Jedna grupa nordijskih Bogova, veoma bliskih prirodi.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip TorTrim.zip (6,3 KB, 21 puta viđeno)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 7:59   #142
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
...Nisam najbolje shvatio... sve ove pesme (i druga dela) iz ove teme... kako ce da budu prezentovana toj deci? Da li ce to sve da se snimi na hard disk? Mozda da se sve to odstampa, pa da se napravi neka knjizica? Mada, to nije bas prakticno...
"Spakovao" sam prvu stranu ove teme (uz izvesne dopune) u tri arhivirana .pdf dokumenta (nisam mogao u "komadu" zbog ograničenja kilobajtaže). Koliko će vam se svideti dizajn, to je drugo pitanje...
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip P01.zip (38,9 KB, 30 puta viđeno)
Tip fajla: zip P02.zip (68,8 KB, 17 puta viđeno)
Tip fajla: zip P03.zip (95,7 KB, 18 puta viđeno)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 10:33   #143
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
"Spakovao" sam prvu stranu ove teme (uz izvesne dopune) u tri arhivirana .pdf dokumenta (nisam mogao u "komadu" zbog ograničenja kilobajtaže). Koliko će vam se svideti dizajn, to je drugo pitanje...
Uf, nema šđčć itd. nego neke zagrade i linije, pokusaj to da sredis
Inace svaka cast
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 6:25   #144
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Nastavljam „uređivanje“ ove teme Foruma u e-book. Danas je na redu bila druga strana. Na ovoj strani, osim unetih postova korisnika, Simke je priložio veliku zbirku poezije Ljubivoja Ršumovića. Naravno, nisam smeo, niti ću ubuduće propuštati da unosim priložene tekstove/slike svih koji su svoje parčence duše podarili ovoj temi.
Uostalom, downloadujte, unzipujte, pogledajte, pročitajte i šaljite sugestije na PM, kako ne bismo spamovali temu komentarima koliko se kome dopada ovo što radim. Ukažite na svaku slovnu grešku, na tehničke i druge nedostatke, kako bih, uz vašu pomoć, sve što je ovde postovano pretočio u, verujem, lepšu formu od teksta odštampanog na belom papiru.

Hvala vam unapred!
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip P04.zip (77,6 KB, 14 puta viđeno)
Tip fajla: zip P05.zip (72,7 KB, 14 puta viđeno)
Tip fajla: zip P06.zip (73,7 KB, 12 puta viđeno)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 6:27   #145
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

I još dva zipovana dokumenta, i to je kompletna druga strana. Najverovatnije sutra u sitne sate ovde će osvanuti i treća strana ove teme u .pdf formi.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip P07.zip (73,6 KB, 17 puta viđeno)
Tip fajla: zip P08.zip (90,2 KB, 15 puta viđeno)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 2:45   #146
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Aerochivija is not failed. Samo ću na kratko odložiti dalje postovanje pdfova.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 16:51   #147
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
Aerochivija is not failed. Samo ću na kratko odložiti dalje postovanje pdfova.
Ako stvarno za ozbiljno planiraš da sve pretočiš u pdf, možda da priložimo i neke slike uz ove bajke? Jel bi to bilo preveliko cimanje za tebe?
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 16:56   #148
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Mali princ - odlomak

Tada se pojavi lisica:
- Dobar dan - reče lisica.
- Dobar dan - učtivo odgovori mali princ, koji se okrete, ali ne ugleda nikoga.
- Ja sam ovde - reče glas ispod jabukovog stabla.
- Ko si ti? - zapita mali princ. - Veoma si lepa...
- Ja sam lisica - reče lisica.
- Dođi da se igramo - predloži joj mali princ. - Tako sam tužan...
- Ne mogu da se igram - reče lisica. - Nisam pripitomljena.
- Ah? Oprosti - reče mali princ.
Ali, razmislivši malo, on dodade:
- Šta to znači "pripitomiti"?
- Ti nisi odavde - reče lisica, - Šta tražiš?
- Tražim ljude - reče mali princ. - Šta to znači "pripitomiti"?
- Ljudi imaju puške i love - reče lisica. - To je veoma neprijatno! Oni gaje i kokoške. Jedino su zbog toga zanimljivi. Ti tražiš kokoške, zar ne?
- Ne - odvrati mali princ. - Ja tražim prijatelje. Šta znači "pripitomiti"?
- To je nešto odavno zaboravljeno - reče lisica. - To znači "stvarati veze"...
- Stvarati veze?
- Naravno - reče lisica. - Ti si za mene još samo mališan nalik stotinama hiljada drugih dečaka. I nisi mi potreban. A ni ja tebi ne trebam. Ja sam za tebe samo lisica slična stotinama hiljada drugih lisica. Ali, ako me pripitomiš, bićemo potrebni jedno drugom. Ti ćeš za mene biti jedini na svetu, Ja ću za tebe biti jedina na svetu...
- Počinjem da shvatam - reče mali princ. - Postoji jedna ruža... Mislim da me je pripitomila...
- To je moguće - rece lisica. - Na Zemlji se svašta može videti.
- Oh! To nije na Zemlji - reče mali princ.
Lisica je izgledala veoma radoznala.
- Na nekoj drugoj planeti?
- Da.
- A da li ima lovaca na toj planeti?
- Nema.
- To je zanimljivo! A kokošaka?
- Nema ni njih.
- Ništa nije savršeno! - uzdahnu lisica.
Ali lisica se vrati na svoju misao:
- Moj život je jednoličan. Ja lovim kokoške, a ljudi love mene. Sve su kokoške nalik jedna na drugu, a svi ljudi su medusobno slični. Dakle, pomalo se dosađujem. Ali, ako me ti pripitomiš, moj život će biti kao obasjan suncem. Poznavaću bat koraka koji će se razlikovati od svih drugih. Drugi koraci me teraju da se skrivam pod zemljom. Tvoji će me, kao muzika, pozivati da izađem iz jazbine. A zatim, pogledaj! Vidiš li tamo dole žitna polja? Ja ne jedem hleb. Žito je za mene nekorisno. Žitna polja me ne podsećaju ni na šta. A to je tužno! Ali tvoja kosa je boje zlata. Biće veličanstveno kada me budeš pripitomio! Žito, koje je zlatno, podsećaće me na tebe. I ja ću voleti šum vetra u žitu...

(sledi nastavak)

Poslednja ispravka: zoran845 (12.7.2007 u 17:52)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 17:22   #149
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Mali princ - odlomak (nastavak)

Lisica ućuta. Dugo je gledala malog princa:
- Ako ti se sviđa... pripitomi me - reče ona.
- Hoću rado - odgovori mali princ - ali nemam mnogo vremena. Moram da pronađem prijatelje, da upoznam mnoge stvari.
- Čovek upozna samo one stvari koje pripitomi - reče lisica. - Ljudi nemaju više vremena da bilo šta upoznaju. Oni kupuju sasvim gotove stvari kod trgovaca. Ali kako nipošto nema trgovaca koji prodaju prijatelje, ljudi više nemaju prijatelja. Ako želiš jednog prijatelja, pripitomi me!
- Šta treba da učinim? - zapita mali princ.
- Treba da budeš veoma strpljiv - odgovori lisica. - Sešćeš najpre malo dalje od mene, eno, tamo na travu. Ja ću te posmatrati krajičkom oka, a ti ćeš ćutati. Govor je izvor nesporazuma. Ali, svakog dana, moći ćeš da sedneš malo bliže...

Sutradan se mali princ vrati.
- Bolje je da se vraćaš u isti čas - reče lisica. - Ako dolaziš, na primer, u četiri sata posle podne, od tri sata ću početi da se radujem. Što se čas tvog dolaska bude više približavao, biću sve srećnija. U četiri sata već ću biti uznemirena i zabrinuta; otkriću cenu sreće! Ali ako budeš dolazio bilo kad, nikada neću znati za koji čas da pripremim svoje srce... Potrebni su obredi...
- Šta je to obred? - zapita mali princ.
- I to je nešto odavno zaboravljeno - reče lisica. - To je nešto zbog čega se jedan dan razlikuje od ostalih dana, jedan čas od ostalih časova... Na primer, postoji obred kod mojih lovaca. Oni četvrtkom igraju sa seoskim devojkama. Četvrtak je zato veličanstven dan! Prošetam se do vinograda. Da lovci igraju bilo kad, svi dani bi ličili jedni na druge, i ja nikada ne bih imala praznika.

Tako mali princ pripitomi lisicu. A kada se približi čas odlaska:
- Ah! - reče lisica... - Rasplakaću se.
- To je tvoja krivica - reče mali princ. - Ja ti nipošto nisam želeo zla, ali ti si htela da te pripitomim...
- Naravno - reče lisica.
- Ali ti ćeš se sada rasplakati! - reče mali princ.
- Sigurno - odvrati lisica.
- Znači da time ne dobijaš ništa!
- Dobijam - reče lisica - zbog boje žita.
Zatim dodade:
- Idi i ponovo pogledaj ruže. Shvatićeš da je tvoja jedina na svetu. Vratićeš se onda da se oprostiš sa mnom i ja ću ti pokloniti jednu tajnu.

(sledi kraj)

Poslednja ispravka: zoran845 (12.7.2007 u 18:06)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 17:51   #150
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Mali princ - odlomak (kraj)

Mali princ ode da ponovo vidi ruže.
- Vi nimalo ne ličite na moju ružu, vi još niste ništa - reče im on. - Niko vas nije pripitomio, a ni vi niste nikoga pripitomile. I moja lisica je bila takva kao vi: bila je samo lisica slična stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje stvorio svog prijatelja, i ona je sada jedina na svetu.
A ruže su bile veoma zbunjene.
- Vi ste lepe, ali ste prazne - reče im on još. - Čovek ne može umreti za vas. Svakako, neki obični prolaznik bi poverovao da vam je moja ruža slična. Ali ona sama značajnija je od svih vas zajedno, zato što sam je ja zalivao. Što sam je stavljao pod stakleno zvono. Što sam je zaklanjao od vetra. Zato što sam poubijao gusenice sa nje (sem dve ili tri radi leptira). Zato što sam nju slušao kako jadikuje, ili se hvali, ili ponekad čak i ćuti. Jer je to moja ruža.

I on se vrati lisici:
- Zbogom - reče on...
- Zbogom - reče lisica. - Evo moje tajne! Ona je veoma jednostavna. Dobro vidimo samo srcem. Suština je nevidljiva očima.
- Suština je nevidljiva očima - ponovi mali princ da bi zapamtio.
- Upravo zbog vremena koje utrošiš na svoju ružu ona ti je toliko dragocena.
- Upravo zbog vremena koje sam utrošio na svoju ružu... - reče mali princ da bi zapamtio.
- Ljudi su zaboravili na tu istinu - reče lisica. - Ali ti ne treba da je smetneš s uma. Ti si odgovoran za ono što si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ružu...
- Ja sam odgovoran za svoju ružu... - ponovi mali princ da bi zapamtio.


Antoan de Sent-Egziperi
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip Mali princ i lisica.zip (5,0 KB, 17 puta viđeno)

Poslednja ispravka: zoran845 (12.7.2007 u 18:16)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 21:20   #151
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Citat:
Mrva kaže: Pregled poruke
Crtezi


I tako nekad sebe damo
za oci jedva upoznate,

I na rastanku cutimo samo
Mrva, jako lepo... Ja inače obožavam Miku Antića. Takođe je lepo videti kako ti, kao novi član, aktivno učestvuješ u ovoj temi... Stariji članovi neka prate tvoj primer
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2007, 11:28   #152
Mrva
Novi član
 
Član od: 3.7.2007.
Lokacija: Tower
Poruke: 8
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 85 puta na 56 poruka
Cool Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Mika je genijalan i cak i meni uvek drugacije *sedne*, tako da ne zamerite na tackicama... Inace, jedino sto mogu da poklonim kao *parcence moje duse* je ovo malo stihova koje posaljem ovde i lepo je osetiti slicnu energiju, i znati da je neko to cenio.

Poslednja ispravka: Mrka Kapa (5.12.2007 u 22:39) Razlog: postovanje ovog teksta krši autorska prava
Mrva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 13:51   #153
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Još odlomaka iz knjige "Olovka piše srcem" :


Glava

Glava ide sa nogama a jede sa rukama.

Glava se zaglavi kada obučeš džemper.

Glava ima brkove, za muškarca, da se ženi.

Glava ima i rogove, ako je stoka.

Ima jedan Branko što ima glavu, pa ga svi zovemo glavonja.


Glasan i tih

Tiho se dobija kad pričaš viceve pa naidju devojčice.


Gomilati

Kad se neko golica pa se posle miluje.

Gomila se znanje što nisi naučio.

Gomilati, to je nešto sramotno.


Doleteti

To ja kad se penješ na drvo pa padneš odozgore pa doleti tvoj roditelj da te prebije što si se penjao.


Država

Država je što moj tata kupuje lutriju pa se ljuti. (!Ovo shvatih tek sada )


Zavist

Zavist je kada te zavijaju sa zavojem.


Zima i leto

Zimi te grde što se ne kupaš a leti se kupaš pa te grde.


Izvaliti

Moj tata kad čita novine.

Narod se na plaži izvali.

Dodju nam gosti pa ja nešto kažem i svi se smeju što sam izvalio.

Pita te učiteljica a ti samo izvališ oči.


Iznenadjenje

Kad 'oćeš da jedeš kolače a ono ih pojeli razni u kući.

Kad ti neko podmetne nogu a ti slomiš ruku.

Kad nekog potegneš kamenom, a on kukavica pa pušti krv.

Kad dodju gosti pa neće da idu najviše se iznenadiš.


Izobilje

Izobilje to je neko bilje
što se nabije u zemlju
pa posle samo izbije
i ima neko lišće
i to se bilje jede
ali nije lepo
zato što je spanać.

Izobilje je kada te izbiju na livadi.

Izobilje je što izbijemo nekom iz glave.


Ispariti

Kad si bez para ti si ispario.

Džemper se ispari pa se štrika čarapa.


Još kafa i dosta za danaske

Kafa je jedno jelo za odrasle, služi i za rastenje repova na deci.

Kafu najviše izmišljaju gosti
zato što oni dodju pa svašta izmišljaju.


E moram još kravu

Ima razne krave.
Tako ima jedna krava
što uvek dodje kad imamo goste
da traži nešto od mame.

________________________________________

Biće još...
MilanSM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 20:02   #154
Mrva
Novi član
 
Član od: 3.7.2007.
Lokacija: Tower
Poruke: 8
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 85 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

SA MISINOG AUTOMOBILA SPAO JE TOCAK ALI MISA NIJE UMEO DA GA NAMESTI PA SE ODVEZAO DO SERVISA ZA OPRAVKU. MOZES LI DA KAZES STA JE OVDE GLUPO?


KAKAV JE MISA?


§ Glup je sto je isao u servis kad se tamo popravljaju televizori
§ Sto je isao u grad sa povredjenim autom a nije svirao
§ Glup je sto nije ugasio auto nego ga terao gasom
§ Glup je sto je vozio kola kad ne ume da upravlja putem


STA JE MISA MOGAO DA URADI?


§ On je mogao lepo da sidje iz auta I da namesti svoj tocak a ne tako da vozi pa da mu se svi smeju kako je zaboravio tocak ne bi ni bio glup
§ Glup je put ja ne znam tacno zasto

Mrva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 20:03   #155
Mrva
Novi član
 
Član od: 3.7.2007.
Lokacija: Tower
Poruke: 8
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 85 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

STA JE JOS GLUPO?


§ Glup je covek zato sto ne ume lepo da tera nego ide po jarugama I tako dalje pa mu posle otpada tocak
§ Glup je auto zato sto ide na tri tocka
§ Glup je tocak sto se odmestio


ZASTO SVE OVO NIJE MNOGO GLUPO?

§ To jos nije mnogo glupo ako mu se I poslednji tocak otkaci on ce onda da se prevrne u jarak I to ce biti mnogo glupo
§ Nista nije glupo kad taj moze da sisa na tri tocka!

Knjiga "Kako raste pamet"
Neko je spomenuo "olovka pise srcem", a to je prva iz kolekcije, koju mi je neko "posudio" I nikad nije vratio, tamo ima jos boljih stvari. Budimir Nesic izabrao je neke najzanimljivije odgovore koje su deca davala na razna pitanja. Vrlo simpaticno, iskreno,naivno, ljupko. Kad me moj sestric pita (u trenutcima kad totalno podetinjim sa njim) "Sto si ti tako luda??!" ja mu kazem "Pusti me, zivot mi tako lepsi!?"
Biti ce toga jos!
Mrva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 20:05   #156
Mrva
Novi član
 
Član od: 3.7.2007.
Lokacija: Tower
Poruke: 8
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 85 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Eto, jos jutros sam napisala sve ovo, pa me sestric "odveo" na bazen i ne stigoh da posaljem. A sada sednem za comp, i nadjem prethodnu poruku sa odlomcima iz knjige "Olovka pise srcem". Sjajno!
Ostavila sam u originalu ono sto sam jos jutros napisano, iako se skroz podudara sa porukom prethodnika!
Mrva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 0:42   #157
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Opet Skandinavija...

Kako su Divovi oteli Boginju Idun*
Predanje starih Germana

Pošli su jednom preko planina Odin, Loki i Heni. Naišli su na stado goveda, uzeli su jednog vola i počeli da ga peku. Kada su mislili da je ispečen, ugasili su vatru, ali je meso bilo sirovo. Posle nekog vremena ugasili su vatru ponovo, ali je meso i dalje bilo sirovo. Počeli su da se pitaju kako je to moguće. Uto se razlegao glas iz krošnje hrasta nad njima i rekao je da je on kriv što pečenje neće da uspe. Pogledali su naviše i videli orla i to prilično velikog. Orao im je rekao: »Ako mi date bogat udeo u mesu, imaćete pečenja!«
Pristali su na takvu pogodbu, pa je orao sišao sa hrasta i spustio se kraj vatre. Za početak je uzeo oba buta i obe plećke. To je naljutilo Lokija, pa je dohvatio neku veliku motku, zamahnuo svom snagom i udario njome orla po zadnjici. Orao je od umora odmah uzleteo: motka se čvrsto zalepila za orlovu zadnjicu, a drugi kraj je Loki grčevito obujmio rukama. Ptičurina je letela tako nisko da su se Lokiju noge vukle po kamenju, hridima i korenju iščupanih stabala, a činilo mu se da će mu se ruke iščašiti iz ramena. Zato je vikao i ponizno molio orla da ga poštedi, ali mu je ovaj odgovorio da ga neće pustiti ako se ne zakune da će izvesti is Asgarda boginju Idun i ne donese njene jabuke večne mladosti. Loki se zakleo, orao ga je oslobodio i on se vratio saputnicima. Ne priča se ništa više o njihovom putovanju.
Ugovorenog časa izmamio je Loki Idun iz Asgarda u šumu; rekao je da je pronašao beskrajno dragocene jabuke koje će joj se dopasti, pa je nju zamolio da ponese svoje jabuke i uporedi ih. Tako je ona pošla sa njim. U tom trenutku je u liku orla došao div Tjazi, jer to je bio on, pa je odleteo s njom u svoj dom u zemlji divova.
Asima je teško pao nestanak Idun i njenih jabuka. Ubrzo su osedeli i ostareli. Okupili su se zato i pitali jedan drugoga ko je poslednji put video Boginju. Međutim, svi su je poslednji put videli kada je sa Lokijem napustila Asgard. Tada su napali Lokija i zapretili mu mukama i smrću ako ne izbavi Idun iz zemlje divova. Uplašen, Loki je pristao da pođe u Frejinoj košulji od sokolovih pera koja nosioca pretvara u pticu. Doleteo je do staništa diva Tjazija baš kad je ovaj izveslao na more, pretvorio je Idun u orah i odleteo sa njom. Ali kada je Tjazi vratio i video da nema zarobljenice, obukao je svoju košulju od orlovih pera i pohitao za beguncima.
Asi su iz daljine primetili da doleće soko sa orahom, a za njim orao. Prikupili su gomilu strugotina i potpalili ih. Orao nije mogao da se zaustavi dovoljno brzo, uleteo je u oganj, perje mu se zapalilo- priskočili su Asi i ubili diva koji je neoprezno prodro iza rešetkastih vratnica Asgarda.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 0:47   #158
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Međutim, Skadi**, kći diva Tjazija, oboružala se svom ratnom opremom i odlučila da osveti oca. Asi su hteli da se izmire sa njom, pa su joj u znak iskupljenja ponudili muža iz roda Asa i to po njenom sopstvenom izboru.; međutim, morala je da bira samo po nogama. Među mnogim nogama Bogova videla je i par nogu retke lepote. Rekla je:
»Biram ovoga, jer sigurno ništa nije ružno na Baldru!***«
Ali bio je to Njerd.****
A sem toga, bili su se obavezali Asi da će je nasmejati. Mislila je da im to neće poći za rukom. No, Loki je znao kakve skarednosti mogu nasmejati ženu iz plemena divova. Tako je on i naveo Skadi na smeh i izmirenje je bilo potpuno. A da bi je sasvim odobrovoljio, uzeo je Odin Tjazijeve oči, bacio ih na nebeski svod i od njih stvorio dve zvezde.
Ne može se reći da je brak Njerda i Skadi bio naročito srećan i dugotrajan.
Treba još napomenuti da se Tjazijev otac zvao Alvaldi i da su njegovi sinovi, kada su hteli da podele nasledstvo, uzeli po onoliko zlata koliko im je moglo stati u usta; zato se u pesničkom poređenjima zlato naziva govorom ili jezikom divova.


*Idun- Boginja večne mladosti. Udata je za Bragija, Boga poezije. Ona čuva stablo sa zlatnim jabukama koje održavaju Bogove večno mladima;
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	IdunThiazi.jpg
Viđeno:	6 puta
Veličina:	27,4 KB
ID:	9301

**Skadi- Boginja zime. Po njoj je cela Skandinavija dobila ime;
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Skadi1.jpg
Viđeno:	15 puta
Veličina:	40,2 KB
ID:	9300

***Baldr (Balder, Baldur)- Bog nevinosti, lepote, radosti, čistote i mira;
****Njerd- Bog mora.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip IdunTjazi.zip (5,3 KB, 18 puta viđeno)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 10:37   #159
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Kako je junak Finske izašao kao pobednik iz prvog nadmetanja u pevanju
Odlomak iz finskog narodnog epa »Kalevala«, koji je zapisao Elias Lönnrot

Na severu Finske prostire se zemlja koja je od nje još hladnija, još goletnija. U toj zemlji žive Laponci, koji u snegu dube kuće, bave se lovom i ribolovom i pokrivaju se krznom soba, severnog jelena. U tom kraju sob se koristi u razne svrhe: on vuče saonice, daje mleko, od njegovog krzna se prave ogrtači. Danas je Laponija pripojena Finskoj i Finci, visoki i plavi, štite omalene i smeđe Laponce sa severa i pomažu im u borbi za život, koja je naročito teška u predelu večnog snega. No, kad se Vainamoinen rodio, Laponija je još bila divlja zemlja, a njeni stanovnici- surovi, svirepi ratnici kojima je vladala Krezuba Veštica. Pa ipak, sve do Laponije pronese se slava starog pevača. Znalo se da tamo dole, u Zemlji Jezera*, živi neki mudrac koji zna sve Rune, čarobne pesme zemlje i neba, i mnogi ratnici, mnogi lovci zaželeše da ga upoznaju i da se s njim nadmeću u pevanju ili u rukovanju oružjem. I tako, posle nekog vremena, dogodi se da jedan mladi Laponac, po imenu Đukainen, izađe pred majku i reče joj:
»Majko, spremi mi najbolje sanke, najbržeg konja i najlepše odelo. Idem u Finsku.«
»Finska je daleko, sinko, šta ćeš tamo?«- upita ga majka.
»Želim da vidim starog Vainamoinena i da ga pozovem na takmičenje. Ne mogu verovati da je pametniji i hrabriji od mene!«- odgovori mladić.
»Čuj me, sine, i počuj! Vainamoinen je star, mnogo pamti, iskusniji je od tebe, mlada i zelena! Savladaće te jer zna svakojake čarolije, sputaće ti noge i ruke, nećeš se više vratiti u Laponiju!«
Tako je mladića opominjala njegova stara, mudra roditeljka. No jogunasto momče se tada obrati ocu:
»Oče,«- reče mu on, -»daj mi najbolji luk, najgipkiji korbač, najvernijeg psa, najbritkiji mač. Idem u Finsku da se nadmećem sa Starim Mudracem.«
»Šta to čujem, sinko?« -upita ga otac. »Vainamoinen zna Drevne Rune, kako se usuđuješ da se s njime ogledaš? Pobediće te čarolijama, ismejaće te, živ se nećeš vratiti u Laponiju!«
No uporni momak nije hajao za ono što su mu govorili otac i majka. On obuče svečano ruho, stavi na glavu šubaru, opasa se sjajnim pasom. Zatim spremi saonice od suvog zlata, ukrašene srebrom, a korbač beše posut biserjem; uze luk, opasa mač i krenu u nepoznato. Roditelji čuše samo fijuk njegovog biča i videše kako sanke nestaju u mećavi. Stajali su zaprepašćeni na pragu kolibe, a onda majka briznu u plač, jer je u duši strahovala da joj se sin više neće živ vratiti.
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Djukainen.jpg
Viđeno:	6 puta
Veličina:	9,1 KB
ID:	9305
Đukainen (Joukahainen)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 10:39   #160
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Parčence duše - prateća tema uz: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Za to vreme je Đukainen, neposlušni sin, jurio po ledu, a svud oko njega su se dizali oblaci snega. Jedan dan, dva dana, tri dana jurile su saonice po snegu, a bič pucketao. Kad bi četvrtog dana, presrete ga Vainamoinen u saonicama u kojima se vozio samo prazničnim danima. Vozio je polako i ozbiljna lica i pevao svoje Rune: brada mu je bila duga i bela, a držanje kraljevsko. Đukainen ošinu svog divljeg ata i besno nasrnu na starca, zaslepljen mržnjom i zavišću. Saonice se sudariše, razbiše se, ali Vainamoinen zadrža hladnokrvnost i upita mladića:
»Ko si ti, o stranče, što voziš tako ludo, što razbi sanke moje, sanke praznične?«
»Ja sam Đukainen, mladi Laponac. A ko si ti što mi pute preseče, te stadoh?«-upita izazovno mladić.
»Kad si ti mlad, skloni mi se sa puta, jer ja sam star.« -opomenu ga Stari Mudrac.
»Sada se ne gleda ko je mlad, a ko star, no ako si ti Vainamoinen, ogledaj se sa mnom u veštinama, zapevaj svoje Rune. Dohodim čak iz daleke Laponije da se ogledam sa tobom! Putujem već tri sneva i tri noći. Nećeš me pobediti, izlapeli starče! Ima li ičeg što ti znaš, a što ja ne bih znao?«
Tako je govorio Đukainen, glupi, oholi mladić, a Vainamoinen se osmehnu i reče:
»Ko kaže da ja nešto znam? Ja sam samo običan pevač koji jedino ume da oponaša pesmu kukavice. Moje znanje je oskudno! No zato, čujmo tebe!«
Tada Đukainen sa prezirnim i nadmenim osmehom na licu, zapeva kako je najbolje znao i umeo. Pevao je o kolibama zatrpanim snegom i dimu koji se vije u vazduhu i o fokama koej se kližu po ledenim pločama.
»Pa to znaju i deca!«-progunđa starac. »Zrelog čoveka, čoveka koji je odista mudar, to ne zadovoljava.«
Đukainen se rasrdi, opet zapeva i reče:
»Ja znam pesme o nebu i o moru i o postanju zemlje. Video sam Bogove kako brode morima i kako stvaraju zalive i zatone. Video sam Boga Sampsu* kako obrađuje zemlju i kako iz nje izrasta prva breza, video sam...«
No starac ga prekide:
»Mladiću, dosta laži! Izmišljaš koješta! Ni ti, ni otac tvoj, ni bilo ko od nas ne beše još došao na svet kad su postojali zalivi i zatoni. A sa Bogom Sampsom sam bio samo ja, stari Vainamoinen, kad je izrasla prva breza. Umukni kad ti kažem i vrati se otkud si došao!«
Tada mladićevo srce usplamte u gnevu, jer shvati da je učinio što ne valja činiti.
»Ako moje pesme nisu dovoljno ubedljive,«-povika on,-»onda ću s tobom ukrstiti mač. Nije tvoja zasluga što znaš više od mene, jer ti si veoma star. No sada ćemo videti koliko vrediš, je li ti ruka snažnija od moje. Šta će ti pesme? Mač je glavni; njime, a ne pričama, čovek se bori i pobeđuje. Brani se, starče!«
»Okani me se,«-opet će Mudri spokojno,-»ne želim da se borim sa tobom, jer si još mlad i zelen, gotovo dete! Bojim se da ću te poraziti i doći ti glave!b Pođi svojim putem, mali Laponče, i pusti mene da prođem. Vrati se u svoje selo majci i ocu.«
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Vainamoinen.jpg
Viđeno:	10 puta
Veličina:	7,3 KB
ID:	9306
Vainamoinen (Väinämöinen)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com