Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2006, 1:59   #1
Vlado78
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 33
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

Imam dva racunara: AMD Athlon 64 3200+ 512MB RAM, 80GB Maxtor 6Y080M0 SATA HDD (podeljen na 3 NTFS particije) sa integriranom mreznom karticom Marvell Yukon Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Adapter (koji mi sluzi kao klijent baziran na Win XP Pro SP2) I Intel Celeron Pentium II 400 Mhz 256MB RAM sa jednim Quantum Fireball CX1 10GB HDD (Primary Master, podeljen na 3 FAT32 particije), IBM-ov Desktar DTLA-307020 20GB (Primary Slave), I dva WD Caviar-ova WD200BB 20GB (Secondary Slave I Master) na koji je utaknuta Realtek-ova RTL8139 PCI mrezna kartica koji mi sluzi kao server baziran na Win 98 SE. Svaki od ova tri 20GB hard diska su podeljena na dve FAT32 particije od po 10GB. Mreza izmedju ova dva racunara mi je bazirana na TCP/IP protokolu I Microsoft Networksu.
Posto Celeron ima cetiri hard diska, njega koristim kao server na kome pravim backup podataka I sa koga povremeno kopiram neke fajlove na Athlonu. Prilikom kopiranja vece kolicine podataka sa Maxtorovog HDD na bilo koji od cetiri pomenuta hard-diska na serveru putem mreznog kabla (kategorija 5 100MB UTP) redovno mi se javljaju greske tipa: “FAT tablice nisu iste a trebalo bi da budu”, “cross-linked entries” I redovno mi se pojavljaju I izgubljeni klasteri I lanci a kada pokusam da popravim te greske sa programom Norton Disk Doctor (deo paketa Norton SystemWorks) prilikom fizickog testiranja povrsine diska on mi pronadje I po nekoliko losih sektora. Kada popravim ove greske sa NDD-om onda mi ScanDisk javlja da imam te greske a kada ih popravim sa ScanDisk-om onda NDD ih detektuje kao nepopravljene pa imam utisak da se ova dva programa uopste ne podnose. Ovo mi se desava sa svakim hard diskom na koji kopiram veliku kolicinu podataka a jedan od diskova (WD200BB) mi je jednom prilikom kada sam pokusao da popravim lose FAT tablice I sektore sa ScanDisk-om I NDD-om postao neprepoznatljiv za system. Taj hard disk sam I formatirao nekoliko puta I brisao I ponovo kreirao particije, zeleci da popravim te lose sektore, I to sa razlicitim programima kao sto su DOS Format, Fdisk, Partition Magic, WD Data Lifeguard Tools i Win 98 SE Format I uvek se nadje po neki bad sector na surface testu. Diskove sam proverio sa ZoneAlarm-om I NOD32 anti-virusnim softverom I nisam pronasao nikakav virus ili spyware.
Posto ja zaista ne znam sta se to desava sa mojim hard-diskovima, moja pitanja su:

1. Dali se ipak radi o nekim opakim virusima koji menjaju strukturu hard-diska I boot sector?
2. Dali, ukoliko se ne radi o virusu, ovi ovako osteceni hard diskovi mogu popraviti I dali to treba uciniti “low-level formatiranjem” (moj BIOS ne poseduje ovu mogucnost) I gde se mogu naci ovi programi (na sajtu WD-a nisam pronasao drugi program za low-level formatiranje osim Data Lifeguard-a?
3. Dali ove greske nastaju zbog kopiranja sa NTFS na FAT32 particije?
Vlado78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2006, 19:13   #2
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

Hm, nezgodan problem.A ko su u pitanju bad sektori pokusaj sa HDD Regeneratorom.Ja sam ga koristio na Maxtoru 40GB 5400rpm i odradio mi je posao.Naravno on popravlja samo jednu vrstu bad sektora, a ako ti on ne pomogne ti diskovi se, mislim, ne mogu popraviti.A da HDD regenerator imas na Hiren's Boot CD-u koji ima da se skine na netu.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2006, 19:16   #3
helpdisc
Član
 
Član od: 1.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 38
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko MSN-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko Yahooa korisniku helpdisc Slanje poruke preko Skypea korisniku helpdisc
Određen forumom Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

oba diska su ti dosta stara, a uzrok kvara je prepunjena g- lista ( lista koja se se puni adresama sektora od strane smarta) pa je neminovno da se poneki bb pojavi resenje je da se uradi potpuna rekalkulacija translatora i diskovima podari novi zivot.
helpdisc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2006, 20:00   #4
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

Citat:
dexy-sexy kaže:
Hm, nezgodan problem.A ko su u pitanju bad sektori pokusaj sa HDD Regeneratorom.Ja sam ga koristio na Maxtoru 40GB 5400rpm i odradio mi je posao.Naravno on popravlja samo jednu vrstu bad sektora, a ako ti on ne pomogne ti diskovi se, mislim, ne mogu popraviti.A da HDD regenerator imas na Hiren's Boot CD-u koji ima da se skine na netu.
Kako mislis popravlja bad sektore? Koliko ja znam, bad sektori su fizicka ostecenja, i nema popravke, samo izolacije, mada ako ih ima, vrlo je verovatno da ce se pojaviti novi.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2006, 4:08   #5
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

Da ali lik koji je napravio ovaj program kaze da nisu svi bad sektori fizicke prirode vec da su neki magnetne prirode, cak preko 60% njih.Koliko sam shvatio dodje do gubitka magnetnih svojstava dela diska sto se tumaci kao bad block, a ovaj program kaze magnetnoj glavi kako da ponovo namagnetise doticni deo.Ovo je naravno pojednostavljena prica, a ja nisam strucnjak za ovu oblast da bih mogao bolje da ti objasnim, ako ima neko ko zna vise na ovu temu neka se javi sigurno je zanimljiva tematika.
Bilo kako bilo meni je taj program odradio posao na jednom hardu koji je trpeo razna sr*nja zbog lose montirane ploce pa je bilo nekih kratkih spojeva.Nakon toga prijavljivao je desetak bad sektora i nije mogao da digne windows normalno cak ni posle reinstalacije i izolovanja tih sektora.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2006, 4:10   #6
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

Citat:
helpdisc kaže:
oba diska su ti dosta stara, a uzrok kvara je prepunjena g- lista ( lista koja se se puni adresama sektora od strane smarta) pa je neminovno da se poneki bb pojavi resenje je da se uradi potpuna rekalkulacija translatora i diskovima podari novi zivot.
Upravo sam video ovaj post, ovo moze da bude resenje.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2006, 9:37   #7
helpdisc
Član
 
Član od: 1.3.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 38
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko MSN-a korisniku helpdisc Slanje poruke preko Yahooa korisniku helpdisc Slanje poruke preko Skypea korisniku helpdisc
Određen forumom Re: Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima

svaki hdd ima bad sektore i oni su zapisani u jedan od modula firmvera.
helpdisc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com