Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.12.2014, 21:11   #21
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Sa nekim laganim linuxom bi taj hardver definitivno bolje radio. Za YT do 360-480p ta masinica je jos uvek sposobna. Za preko 480p je potrebna graficka kartica koja podrzava flash akceleraciju i/ili dvojezgarni procesor.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2014, 23:15   #22
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Da se nadovežem uz samo još jedan detalj, nekako mi je ovaj xp "pretežak".

Ako izuzmemo Operu(svi browseri su danas zahtevni) i antivir, opet mi sistem deluje memorijski "pretovaren". Meni je svojevremeno toliko prijavljivala Vista, a xp 3-ka, koliko se sećam, sa ondašnjim Avastom pola od toga. Možda bi moglo malo to da se smanji, autostart pročistiti i zaustaviti neke servise po mogućnosti(BlackViper lista)?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2015, 20:08   #23
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Prvo srecna svima nova godina

Sto se tice operacije "linux", skinuo sam pre par dana bas onu verziju lubuntua koju je laskaris stavio u linku i neki softver (Universal-USB-Installer-1.9.5.8) za stavljanje na fles. Pretpostavljam da ce da radi posao, jos samo da nadjem neki fles i mozemo da pocnemo . Najpre bih pokrenuo da vidim kako ce to sve da izgleda i da li ce ici pa ako bude, to je to. Instalacija ne bi trebala da predstavlja poseban problem. Radio sam wxp puno puta, par puta i sedmicu. Ono sto sam pogledao o istalaciji linuxa deluje jos jednostavnije. Veliki plus mi je to sto ce prepoznati drugu particiju jer je stvarno ne bih brisao.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2015, 20:21   #24
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

E videh gore pricu o yt-u. Cini mi se da je pre par godina mogao bolje da radi, ali sad se vec vise i ne secam. Sad moze na 144p sigurno, neki i na 240p ali sve preko toga ne. Zato koristim ovu staru operu pa sve klipove odmah skinem i pogledam ko covek . A kad sam vec kod opere, cesto zna da zakoci ali zaista ne verujem da postoji bolja opcija za moju ili slicnu masinu. Rama koristi ubedljivo najmanje, a procesor kao i svaki drugi, dok ucita stranu. E sad, kako ce to sve raditi na doticnom lubuntuu, kako ce se ponasati najnoviji pretrazivaci, videcemo. Premisa da postoji neko ko obezbedjuje os za slabije masine narocito sad kad windows stancuje sve zahtevnije, meni je bas ok. Zato bih i u slucaju da imam nov racunar verovatno instalirao neki linux...
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2015, 23:25   #25
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Ako se odlučiš za instalaciju obavezno uradi ono što sam ti napisao već, a to je da kada dođeš do biranja lokacije za instalaciju ne odabereš da Lubuntu automatski odradi (Erase disk and install Lubuntu) nego ideš na ručno biranje (piše Something else). Selektuješ željenu particiju za sistem, klikneš na Change, čekiraš da je formatira u ext4, a kao mount point staviš kosu crtu / (biće već ponuđena u padajućem meniju). Time si označio particiju da bude sistemska. To je jedini korak na koji treba obratiti pažnju da ne bi izbrisao greškom particiju sa podacima, sve ostalo je veoma lako i svodi se na biranje opcija i popunjavanje podataka o korisniku.
Što se youtube-a tiče, ja na starom kompu imam instaliran SMtube i preko njega gledam bez problema klipove (480p).
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2015, 23:55   #26
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Da da skapirao sam, formatiracu samo c particiju. I cekaj, podizanjem i pokretanjem linuxa imacu jednu particiju na kojoj je sistem i drugu na kojoj mi ostaje materijal. Smaram sa ovim jer mi je jednostavno neverovatno kako ce potpuno drugaciji os da vidi i prepozna drugu particiju ako je prethodno ne formatira. Sto se tice yt-a sacu da probam ovo .
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2015, 1:12   #27
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Covece, ovaj SMPlayer je odlican. Instalirao sam najnoviju verziju pa nije hteo da radi youtube browser, pa sam pogledao da i drugi imaju frku sa njim. Posle sam nasao 14.03 verziju koja je imala yt browser ali nije hteo da pusta klipove i naposletku sam skinuo i instalirao 14.09 i fenomenalan je. Hvala puno, ovo je pravo olaksanje.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2015, 1:13   #28
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Upravo, isto kao i da instaliraš win. Sistem se instalira na prvu particiju a druga se ne dira i čitljiva je. Za razliku od wina koji prepoznaje samo fat i ntfs, Linux čita i piše po svim živim fajlsistemima.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2015, 1:25   #29
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

To objasnjava puno toga
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2015, 0:14   #30
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Problem starijih racunara je sto lose rade sa novijim flash playerom. Poslednji zaista dobar flash player je poslednja podverzija verzije 10.3, verzija 10_3r183_90. E sad, problem je sto nove verzije Opere, Firefoxa i Chrome-a traze znatno novije verzije flash playera. Resenje: koristiti stariju verziju Opere (12.17 verziju upravo sada koristim pisuci ove redove, radi kao satic) i stari flash 10.3 ili koristiti vec pomenuti SMplayer. Predobar program a narocito za pustanje video materijala na starijim racunarima, ukljucujuci i live stream flash sadrzaja sa yt. On u sebi takodje ima stari flash pa ce klipovi ici i u 480p i na tako staroj masinici.
Sto se instalacije Lubuntua tice:
Pocetnicima je najlakse da instaliraju Ubuntu i njegove derivate kao sto je Lubuntu na sl nacin: osloboditi nekih 20-ak GB (za Lubuntu treba daleko manje ali recimo ovoliko) i taj prostor ostaviti kao neformatiran (unallocated). Instalaciona rutina Lubuntua ce ponuditi da instalira operativni sistem na slobodan prostor na hard disku a taj slobodan prostor je upravo taj nealocirani. Bice automatski kreirane dve particije na tom prostoru (root (/) particija i swap particija) a GRUB se moze instalirati kasnije po zelji na tu root particiju ili na hard disk u boot sektor tj da prebrise mbr windowsa (koji se moze posle relativno lako vratiti uz pomoc instalacionog diska windowsa ili nekim programom za particionisanje (npr Partition Wizard i sl). Stvar izbora.

Poslednja ispravka: Laskaris (3.1.2015 u 0:32)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 15:44   #31
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

E pa ljudi, instalirao sam lubuntu 14.04. Instalacija protekla fino. Sacuvana druga particija. Mogu reci da radi dobro, brzi je rad u globalu na racunaru. Postoji nekoliko problema za cije uzroke nisam siguran. Prvo, desilo se par puta da se potpuno smrzne i ne reaguje ni na sta, izuzev kursora misa koji moze da se pomera. Neophodan restart. To se desilo jednom pri surfu kad sam kliknuo da pogasim neke tabove i par puta pri pustanju klipova preko gnoma i smplejera. Drugo, od pretrazivaca radi jedino fajerfoks. Pokusao sam da instaliram hromijum, hrom, veb, kupzilu i operu i nista nije moglo da funkcionise. Opera, ona starija verzija, nakon pokretanja jednostavno zablokira. Za hrom mi kaze da nemam hardverske mogucnosti!? Hromijum takodje nakon pokretanja zablokira, kao i kupzila i veb. Ima ih jos i planiram da isprobam svaki, vi recite ako imate neke predloge. Fajerfoks radi dobro ali evo pri pisanju ovog posta, pri cemu mi nista vise nije pokrenuto, on preko 50% opterecuje procesor. Napomena, mozda je do mog racunara i njegove nekompatibilnosti sa novim softverima posto sam na ikspeu radio samo na starijim ali bez problema. Nakon instalacije, tacnije u toku, bez problema je prepoznao usb wifi karticu, odmah se povezao na net (komsijin ) i to znatno lakse nego na ikspeu. Apdejtovao sam softver i instalirao one ekstras pakete (u okviru kojih je, nadam se, instalirao i fles ali nisam siguran, buduci da je pustao jutub klipove bez problema i pre toga i, mogu reci, cak na 360p preko celog ekrana). Instalirao sam i neke programcice, poput smplejera, vlc-a, kubittorenta i klementine. Vecinu ovih uz predlog prijatelja koji ima iskustva sa linuksom. Ono sto mogu da kazem je da mi se izuzetno dopada, kao da sam dobio nov racunar i zbog pomenutih problema ne bih zeleo da se vracam na ikspe. Sto se tice rada i okruzenja uopste nije komplikovan, pa i komande u terminalu, makar one bitnije, memorisu se nakon nekog vremena a cak je i zabavno (naravno, jos uvek nisam ni poceo temenjno da ga istrazujem i cackam, ali ovo za sad je prilicno dobro). Eto, to mu dodje prva impresija. Imam jos samo jedno pitanje . Pomenuti prijatelj mi je predlozio distribuciju ''CrunchBang''. Rekao je da bi racunar radio jos bolje, pomenuti programi bi radili, jedino sto je okruzenje drugacije i malo slozeniji rad, ali koliko videh na nekim jutub klipovima ne puno. On ga ima na laptopu mojih karakteristika izuzev sto jos ima i manje rama, tacnije 512MB (ja imam 1.5GB). Ovo pitam zato sto nisam video da je neko od vas to predlozio a verovatno iz razloga sto je slozeniji i nije za pocetnike. Ovo naravno ne znaci odustajanje od lubuntua (jer inace ne volim da menjam sisteme cesto), nego jednostavno pronalazenje najbolje varijante.
Hvala puno i pozdrav
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 17:39   #32
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Mislim da nema potrebe za CrunchBang-om. Jeste da je manje zahtevan nego Lubuntu, ali ne toliko da bi tebi nešto značilo, a i morao bi malo više da zasučeš rukave, posebno što se podešavanja tiče. Lubuntu i CrunchBang koriste isti menadžer prozora kao osnovu (openbox), tako da to je u principu to. Ovo što ti neki programi ne rade mi je čudno, nisam se susretao sa time. Upravo pišem sa tako matorog kompa koji je još gori i sve se instalira bez problema.
Kada ti za Chrome kaže da nemaš hardverske mogućnosti, jel to pri instalaciji ili kada hoćeš da ga skineš? Jedino što mi je palo na pamet je da nova Opera, Chromium i Qupzilla koriste isti engine, ali stara Opera ne koristi pa mi je čudno. Jel možeš da ih probaš dok ti je onaj LXtask ili kako se već zove uključen, da vidiš da li možda kuca procesor?
Što se zauzeća procesora i Firefoxa tiče, to je normalno, i meni drži na 30-50%, a samo mi je upaljen forum sa jednim tabom. Qupzilla je bolja što se toga tiče, bilo bi lepo da sredimo da ti ona radi.

P.S. Kada ti to zakuca sve pri pokretanju, vidi da li možeš ući u konzolu prisiskom tastera Ctrl+Alt+F1. Čisto da vidimo da li zakuca sistem ili okruženje. Ako možeš, uloguješ se i sa komandom sudo reboot možeš restartovati komp. Pa ćemo videti šta dalje ako se to desi.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 18:08   #33
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Takodje, jesi instalirao drajvere za graficku kartu? Trebalo bi da otvoreni drajveri rade lepo, to moze da bude razlog nekih problema koje imas.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 19:45   #34
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту 14.04

Нешто форум није радио па није стигла цела порука коју сам послао.

Користим Лубунту 14.04. око пола године и ради лепо, брзо, лагано, стабилно.

Користим Оперу 11.64 и лепо ради. Мозила тренутно троши од 0-3% процесора, има отворене две странице овог форума. Прошли пут су биле отворене три странице овог форума и трошила је од 1-9% процесора.

Кад се покрене Опера троши око 21мб меморије, а Мозила око 80.

Понекад, веома ретко, ми се дешава да кад укључим рачунар и систем почне да се учитава, не појави се графичко окружење него остане црн екран, и онда поново покренем рачунар и учита се систем. Да ли се још неком дешавало то?

Poslednja ispravka: Боле (5.1.2015 u 22:03)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 22:31   #35
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

E ovako. Drajvere imam i za maticnu i za graficku ali nisam ih instalirao jer sam mislio da nema potrebe. Zvuk ima, grafika je ok, filmove sam pustao bez problema, kao i klipove sa jutuba, sto direktrno sto preko smplejera. Evo sad dok sam pisao ovo zablokirao je potpuno i to posle duzeg vremena i to bez ikakve reakcije cak i pomaka kursora misa. Javite ako mislite da treba drajvere da instaliram. Sto se tice pretrazivaca, za sad jedino neki NetSurf mi funkcionise (pored fajerfoksa) bez krasovanja ali pojedini sadrzaj ne moze da otvori. Mislim da je u pitanju fles jer na nekim stranama mi ocitava da nije instaliran. Ostali, bukvalno svi koje sam naveo, jednostavno krasuju odmah nakon pretrage u guglu neke strane i pokusaja ulaska na nju. Takodje, ne znam da li je ovo bitno, ali kad udjem na gugl, njegovo okruzenje je neapdejtovano. Postoji ona osnovna linija duz gornje strane u crnoj boji, kao sto sam imao na staroj operi na ikspeu. Ono sto sam primetio nakon pokretanja kupzile je da u pretrazi preko duckduckgo-a mogao sam da udjem na neke strane ali posle otvaranja drugog taba opet je krasovao. Trazio sam puno po netu ali nisam naisao na nekog sa slicnim problemom, pa mislim da mozda nisam propustio da instaliram nesto ili je jednostavno os lose instaliran (ne znam da li je to moguce, prijatelj mi kaze da to postoji kao opcija). U glavi mi jedino stoji fles (u lubuntuovom centru pise da je instaliran fles plagin ali ne znam da li potrebno jos nesto) i mozda java ali tesko da ona moze da uzrokuje krasovanje svakog od njih na prvu.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 22:42   #36
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom

Да ли си проверио мд5?
Да ли си проверио исправност флеш меморије?

Не верујем да ћеш наћи бољи, једноставнији и мање захтеван систем од Лубунтуа за стари рачунар.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 23:00   #37
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

@Боле
Sistem mu je već instaliran, iso fajl nema više nikakve veze sa time. A tek fleška nema veze, on mislin a fleš plejer.

@
chef
Uđi u Software sources pa u poslednjem tabu vidi da li će ti ponuditi neke drajvere, nema potrebe da išta ručno čačkaš. Samo sačekaj malo da analizira.
https://www.youtube.com/watch?v=qY-LTqHfg64
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 23:07   #38
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Sad cu to da proverim. Evo preko ovog netsurfa, koji je inace ultra mega giga lagan, nece jutub da radi a izbacio mi je cak pri ulasku na jutub da sam sam onesposobio javu a nista nisam cackao
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 23:12   #39
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

@toxic: instalirani su mu drajveri za graficku. open source postoji za tako matoru grafu jos, matori drajveri (od tada jos uvek ATI-ja) zahtevaju daleko stariji kernel i Xorg.
Ja bih sa sajta Adobe-a skinuo poslednji 10.3 flash player za linux i probao radi li sa njim Opera 12.17 tj 12.16 (poslednja za linux u sv slucaju). Procesljaj malo ovaj forum, bilo je reci vec o tome.
Ako Lubuntu bas nece probao bih Manjaro sa Openboxom, ROSA linux LXDE, ili PClinuxOS LXDE (mada je on nesto losijeg kvaliteta u poslednje vreme). LXDE varijanta OpenSUSE-a bi mogla biti takodje dobra. Ruski Alt linux (Simply Linux) (iako je u pitanju malo zahtevnije XFCE okruzenje) je vrlo lagan i simpatican distro. Sve ove distroe mozes skinuti na hard disk i pokrenuti ih kao live sesije sa USB stika bez instaliranja i isprobavati sta radi a sta ne do mile volje.

Poslednja ispravka: Laskaris (5.1.2015 u 23:44)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2015, 23:15   #40
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Skenirao je i pise "No additional drivers available." Inace pokusao sam da udjem i na jutub i sad preko fajerfoksa nece da pusti klipove. Morao sam preko smplejera.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja igra sa Sege mmilos085 Stare igre 455 31.12.2023 12:45
Najbolja banka u Srbiji sa podrškom za Internet plaćanje? miša topola Brbljaonica 40 11.10.2013 21:46
Malo extremnog OC sa MSI GTX580 lightning Perica_barii Overklok 2 17.2.2012 14:17
Najbolja instalacija windows XP sa USB sidewinder989 Operativni sistemi 7 15.7.2011 10:23
Bolji racunar sa PCI-E. CPU, Grafika, RAM..? AkiMan Šta da kupim? 18 5.1.2006 1:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com