Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.5.2014, 23:32   #61
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Zemunelo kaže: Pregled poruke
Mene intersuje koje su to baze i programi koji ne mogu na linux?
Kad si već spomenuo dovrši da znamo.
PA može biti poslovna tajna ( xD xD ), ne smijem da pričam :P Ali dovoljno se razumijem u računare da vidim da ne može... Mora win i to je tako =) Ali definitvno nisu tekst procesori, pretraživači i slične stvari =)

Možda, ali možda, bi sve moglo na linux, ali bi osim političke volje trebalo dosta vremena i para da se 700 000 ljudi u javnom sektoru prebaci na linux.

Da ne pričamo više i ne blatimo temu.

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (2.5.2014 u 1:50) Razlog: nepismenost i dodatak
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 0:48   #62
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
прати упутство за враћање груба и слободно га постави на хард диск а не на партицију...
Одрадио, и прорадио је груб. И успео сам да покренем и Виндовс и Линукс. Али после покретања Линукса када сам хтео да покренем Виндовс, опет није хтело. Опет сам вратио позицију Виндовса са Нортон гостом и после тога се Виндовс покренуо. Овај пут је Груб није избрисан вероватно јер је постављен на МБР. Не знам што после покретања Линукса није хтео да покрене Виндовс. Да ли можда има неке везе што сам у Линуксу у фајл менаџеру отварао и c: патрицију на којој је Виндовс?

А што се тиче Лубунтуа, и даље имам онај проблем кад год изнова покренем систем, или се одјавим па се опет вратим у систем, промени се резолуција на 1280 са 1024.

И што сваки пут кад се покрене систем и кад уђем у Дабл Командер и оћу да отворим неку нтфс партицију он ми тражи лозинку да би је монтирао и изнова монтира те партиције?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 0:59   #63
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Volio bih kada bi postojala posebna tema o ovome, vidim da mnogo nas ima šta da kaže =)

Nije to problem kada je u pitanju word i excel. Primera radi, postoje određene baze i programi koje se već više od 10 godina koriste i koji rade samo na windowsu, a izuzetno su bitni, i namjenski su pravljeni. Da bi se prebacili u odgovarajući program za Linux (recimo neke verzije MS Acess) trebalo bi mnoooogooooo vremena, para, ljudi... Pričam o godinama :/

Ali činjenica da država Srbija daje cca 20 miliona evra godišnje na licenciranje softvera (to je podatak iz 2011. mislim) je stvarno idiotizam totalni... I mnogim opštinarima/medicinarima i treba staviti linux.
Ih, baš nađe mustru za pominjanje. Taj vajni Access uopšte nije namenjen višekorisničkom radu tj. nije clien-server baza. Više je za neke gluposti po kući - filmoteke, vinoteke... eventualno, poslovanje manje firme, eventualno, u lokalnoj mreži.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 1:15   #64
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ih, baš nađe mustru za pominjanje. Taj vajni Access uopšte nije namenjen višekorisničkom radu tj. nije clien-server baza. Više je za neke gluposti po kući - filmoteke, vinoteke... eventualno, poslovanje manje firme, eventualno, u lokalnoj mreži.
Zapravo, radi savršeno posao, izueztno je dobro podešen, i ne bi ni jedan program bolje radio ali eto... To je samo primera radi, a ima ih nekih samostalno namjenski pravljenih. Dakle, Linux u državnoj službi da, ali ne svugdhe...

Osim toga, nije da Microsoft Access nije poznat program. Dio je office paketa, i posle worda i exela maltene je treći koji se koristi. I na desetine hiljada ljudi po kancelarijama ga koristi u Srbiji... Ne znam jedino kako je po bolnicma.

Nego, da ne flamujemo...

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (2.5.2014 u 1:54)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 1:48   #65
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Ne kapiraš druže. Sa bazom u accessu, može da radi u vr' glave 2-3 čoveka istovremeno a da ne zaguše lokalnu mrežu. On ovako jeste zgodan za brz razvoj ali bio je i VFP čak mnogo više pa ga m$ ugasio. A zašto? Zato što taj tip baze može imati samo vrlo ograničenu primenu u bilo kom većem sistemu i to niko živi ne koristi "napolju" za nešto ozbiljno. Eventualno da posluži kao front-end za neku "pravu/ozbiljnu" bazu.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 1:54   #66
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Има ли неко одговор на моја питања?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 2:17   #67
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
---
Ne znam jedino kako je po bolnicma.
---
Svi lekari opšte prakse(bar u Beogradu) rade kroz browser, znači, web aplikacija. A nema razuđenije službe. E sad, zašto njima za to treba plaćeni windblows, pojma ne bih imao.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 2:47   #68
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Има ли неко одговор на моја питања?
Bole, treba da izedituješ /etc/fstab da auto-mountuje ntfs particiju pa da te ne pita više za lozinku. Nije teško, ali pošto ručno treba da podesiš parametre možda ne bi bilo na odmet da to proguglaš da bi sve bilo kako hoćeš.

A što se rezolucije tiče, ne bih znao što ti to radi. Nekako ti pehovit taj Lubuntu kod tebe.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 8:02   #69
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Лубунту

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
1)Одрадио, и прорадио је груб. И успео сам да покренем и Виндовс и Линукс. Али после покретања Линукса када сам хтео да покренем Виндовс, опет није хтело. Опет сам вратио позицију Виндовса са Нортон гостом и после тога се Виндовс покренуо. Овај пут је Груб није избрисан вероватно јер је постављен на МБР. Не знам што после покретања Линукса није хтео да покрене Виндовс. Да ли можда има неке везе што сам у Линуксу у фајл менаџеру отварао и c: патрицију на којој је Виндовс?

2)А што се тиче Лубунтуа, и даље имам онај проблем кад год изнова покренем систем, или се одјавим па се опет вратим у систем, промени се резолуција на 1280 са 1024.

3)И што сваки пут кад се покрене систем и кад уђем у Дабл Командер и оћу да отворим неку нтфс партицију он ми тражи лозинку да би је монтирао и изнова монтира те партиције?
1) ако постоји Виндовс у ГРУБУ не видим разлог зашто не покреће подизање истог, код мене не долази до подизања виндовса само кад је сам Виндовс из неког разлога нарушен....
Инсталирај програм grub costumizer и пробај са њим да одрадиш подешавања око покретања оперативних система и Груба....

2) могуће је да ти основна резолуција за монитор управо 1280 па ти сесистем покрећеу тој резолуцији, у зависности од тога коју графичку картицу имаш имаш и графичке алате укојима межеш да подесиш основне параметре везане за резолуцију...

3) да ли се исто дешава и при уласку на друге (партиције које нису везане за тренутну инсталацију Лубунтуа) кроз основни фајл менаџер (беше ли PCmanFM)? Aко се то не дешава ван Дабл Командера провери у подешавањима самог Дабл Командера вероватно негде постоји опција за аутоматско монтирање. Уколико је и кроз основни фајл менаџер потребно уношење лозинке за монтирање не системских партиција онда потражи у системским подешавањима опцију за подешавање дозвола над партицијама.
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 10:26   #70
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Preko Linuxa instaliraj program Refind, koji je boot manager. Ja sam posle "igranja" sa linuxovim distroima imao problem da bootujem win preko gruba, ovo je potpuno resilo problem i sada ga koristim.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 11:58   #71
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Za izmenu GRUB-a postoji grub customizer. Nije u zvaničnom repou ali se lako nađe:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
Za automount-ovanje NTFS particija na Mintu postoji Disks. GUI preko koga se podesi automount particija. Trebalo bi da može da se instalira i na drugim Ubuntu-based sistemima, ako već nije došao po default-u.

Bole, ako ti već Lubuntu ne radi kako valja, nađi brate neku drugu distibuciju koja radi bez problema. Lubuntu i onako već ima manjak opcija za podešavanje tako da nema potrebe da se zezaš sa njim.

Što se tiče dual-boota, podesio sam da mi Windows loader (imam Win 8 i Mint) bude glavni loader i u njemu sam sa EasyBCD dodao Linux Mint. GRUB loader sam instalirao na istu particiju na kojoj je Mint i sada mogu iz oba loadera da biram koju ću sistem da pokrenem. Imao sam i GRUB loader kao jedini i bez problema je prepoznao Windows i nudio mi oba sistema. Odlučio sam se za prvu varijantu u slučaju da potpuno odustanem od Linux-a. Tada bih mogao bez problema da obrišem Linux i GRUB i da mi ostane Windows 8 i njegov loader.

Čudo jedno šta sve može da se nauči gledajući video tutorijale na Youtube-u.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 12:37   #72
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
za izmenu grub-a postoji grub customizer. Nije u zvaničnom repou ali se lako nađe:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
za automount-ovanje ntfs particija na mintu postoji disks. Gui preko koga se podesi automount particija. Trebalo bi da može da se instalira i na drugim ubuntu-based sistemima, ako već nije došao po default-u.

Bole, ako ti već lubuntu ne radi kako valja, nađi brate neku drugu distibuciju koja radi bez problema. lubuntu i onako već ima manjak opcija za podešavanje tako da nema potrebe da se zezaš sa njim.

Čudo jedno šta sve može da se nauči gledajući video tutorijale na youtube-u.
Пре него ли дам неку изјаву око употребљивости неке дистрибуције/оперативног система прво се упознам са истом...
Лубунту има све потребне опције за подешавања из графичког окружења тако да наведена изјава нема много везе са стварним стањем (бар од верзије 13.10) ...
Иначе Минт настаје на бази Убунтуа и са њим дели већину програма - осим у последње време оних програма који су форковани како би се боље уклопили у нова радна окружења која развијају програмери окупљени око Минта... Иначе Минт још увек користи Убунтуова складишта...

Poslednja ispravka: drzare (2.5.2014 u 12:50) Razlog: додавање слика
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 15:48   #73
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Koristio sam Lubuntu i nisam mogao da namestim srpski latinicu već samo srpski ćirilicu za raspored na tastaturi. A i to sam jedva nasao, za razliku od Xubuntu (ili beše Kubuntu) ili Mint. Ne pricam a da nisam probao.

Znam da Mint koristi Ubuntu kao bazu i da koristi njegov repo ali ne znam koji su programi pravljeni za Mint i nema ih u Ubuntu repo-u.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 16:00   #74
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ubuntu 14.04

Citat:
drzare kaže:
1) ако постоји Виндовс у ГРУБУ не видим разлог зашто не покреће подизање истог, код мене не долази до подизања виндовса само кад је сам Виндовс из неког разлога нарушен....
Инсталирај програм grub costumizer и пробај са њим да одрадиш подешавања око покретања оперативних система и Груба....
Немам појма. Да ли је могуће да је Линукс некако нарушио виндовс ако сам моунтовао у фајл менаџеру партицију C:?

Citat:
drzare kaže:
2) могуће је да ти основна резолуција за монитор управо 1280 па ти сесистем покрећеу тој резолуцији, у зависности од тога коју графичку картицу имаш имаш и графичке алате укојима межеш да подесиш основне параметре везане за резолуцију...
Да, то је основна резолуција монитора, али где тачно да подесим да главна резолуција у систему буде она коју ја одредим?

Citat:
drzare kaže:
3) да ли се исто дешава и при уласку на друге (партиције које нису везане за тренутну инсталацију Лубунтуа) кроз основни фајл менаџер (беше ли PCmanFM)? Aко се то не дешава ван Дабл Командера провери у подешавањима самог Дабл Командера вероватно негде постоји опција за аутоматско монтирање. Уколико је и кроз основни фајл менаџер потребно уношење лозинке за монтирање не системских партиција онда потражи у системским подешавањима опцију за подешавање дозвола над партицијама.
Ово не могу проверити тренутно, јер ми је пук'о Лубунту.
Ишао сам неколико пута на одјављивање и горе бирао разне модове (нотебук, после тога неки други). Кад сам изабрао тај други видела се само позадинсла слика на екрану, и рестартовао сам рачунар, а после тога се појави само црн екран, и једино решење које сам нашао је рестарт.
Вероватно ћу да избришем и Лубунту и Груб, па ћу видети шта ћу да поставим. Надам се да ће ми AOMEI Partition Assistant 5.2 Standard Edition успешно уклонити Груб. Има опцију Rebuild MBR.

Citat:
ilidan kaže:
Što se tiče dual-boota, podesio sam da mi Windows loader (imam Win 8 i Mint) bude glavni loader i u njemu sam sa EasyBCD dodao Linux Mint. GRUB loader sam instalirao na istu particiju na kojoj je Mint i sada mogu iz oba loadera da biram koju ću sistem da pokrenem. Imao sam i GRUB loader kao jedini i bez problema je prepoznao Windows i nudio mi oba sistema. Odlučio sam se za prvu varijantu u slučaju da potpuno odustanem od Linux-a. Tada bih mogao bez problema da obrišem Linux i GRUB i da mi ostane Windows 8 i njegov loader.
Не разумем што да ти остане виндовсов лоадер ако немаш другог оперативног система на диску?

Нешто нисам успео да инсталирам EasyBSD. Тражио је Нетворк фрејмворк 2.0, и прекинуо инсталацију. Кад сам инсталирао Нетворк фрејмворк 2.0 и опет покушао EasyBSD, јављао је неку грешку и није хтео да се инсталира.

Не знам да ли је тај EasyBSD бољи од ових што су описани овде:

Multiboot менаџери
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 16:18   #75
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Pa, i kad je Windows jedini OS nešto mora da ga pokrene. To je njegov loader koji se instalira prilikom instalacije Windows-a. On može da se podesi da nudi i pokreće druge instalirane Windows sisteme ili Linux sisteme, kao GRUB.

EasyBCD nije loader/boot manager već editor za Windows loader. Isto kao što je Grub Customizer editor za GRUB.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 16:36   #76
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ilidan kaže:
Pa, i kad je Windows jedini OS nešto mora da ga pokrene. To je njegov loader koji se instalira prilikom instalacije Windows-a. On može da se podesi da nudi i pokreće druge instalirane Windows sisteme ili Linux sisteme, kao GRUB.

EasyBCD nije loader/boot manager već editor za Windows loader. Isto kao što je Grub Customizer editor za GRUB.
Ааааа.
А јел тај Grub Customizer олакшава посао да се не би морало куцати у конзоли?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 16:48   #77
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Ааааа.
А јел тај grub customizer олакшава посао да се не би морало куцати у конзоли?
Тако је, све одрадиш гроз графичко окружење ...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 16:58   #78
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Тако је, све одрадиш гроз графичко окружење ...
Не знам што онда дају упутства како да се мења Груб из конзоле, кад има лакши начин. Скоро нико не воли да куца у конзоли.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 19:16   #79
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Niko osim korisnika Linux-a.:-D
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2014, 19:36   #80
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Meni se konzola ni malo nije svidela na početku. Ali sam vrlo brzo uvideo da se neke stvari tako mnogo brže odrade. Naravno, ja sam takav da volim da čačkam sve živo, a ko neće nema potrebe da ga uopšte pali.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail) rogi23 Slobodni softver 67 3.7.2013 16:57
Ubuntu OS dex3108 Programi za mobilne telefone 4 3.1.2013 13:33
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com