Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.10.2012, 8:04   #1
trileletri
Član
 
Član od: 14.12.2011.
Poruke: 57
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom CAD

Postovanje svima,

Odusevljen sam linuxom i pokretom slobodnog softvera, medjutim ima jedna bolna tacka koja se tice te sfere informatike, a koja mi "brani" da predjem na linux vec dosta vremena.

Naime, ja se bavim gradjevinarstvom i razocaran sam sto ne postoji nikakva alternativa AutoCAD-u (pa i u win okruzenju, a i da ima uglavnom su fokusirani na masinstvo ili elektrotehniku), a sa obzirom da znam i malo programiranja (C# uglavnom pa bih isao na MonoDevelop, 3D programiranje iz DirectX-a - pa bih isao na recimo OpenTK) ozbiljno pocinjem da razmisljam da pokrecem opensource projekat koji bi se bavio CAD resenjem, sa fokusom na civil engineering - gradjevinarstvo (dakle uglavnom 2D crtezi). Ovo malo iskustva sto se tice projektovanja mogao bih da primenim...

Sta mislite o tome? Da li ima ljudi u Srbiji koji bi pomogli? A u svetu, ako stavim na git...?

Poz i hvala!
trileletri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 8:47   #2
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: CAD

Jesi li proverio ovaj link sto se tice linux alternativa?
Kod:
http://www.tech-edv.co.at/05_LUnIx/80_CAD~2f3d/10_CAD~20Links/index.php
Izgleda da qCAD ima sve sto ti treba.

A i na kraju krajeva nista te ne kosta da nabacis virtuelnu masinu i picis autoCAD na njoj.
Svaki open source projekat zavisi od ljudi voljnih da u slobodno vreme razvijaju takve projekte. Mozda bi mogao da se raspitas po ovakvim forumima sa linuksasima i pitas ljude da li bi hteli da ti pomognu.
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 11:04   #3
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: CAD

kako sam cuo, postoji neki lik u Srbiji koji je bas za gradjevinu napravio program za razna proracunavanja. Ali taj program nije uopste besplatan, on ga cak *iznajmljuje* studentima za izradu diplomskih ili tako nesto. Verovatno bi ti on mogao pomoci ako zeli.
pokusaj da se pridruzis timu koji razvija LibreCAD. taj program izgleda 'ozbiljnije' od drugih besplatnih.
mislim da qcad nije (vise) besplatan.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 17:21   #4
trileletri
Član
 
Član od: 14.12.2011.
Poruke: 57
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: CAD

@twisterzemun:

LibreCAD deluje obecavajuce... mada je glavna mana svima sto ne cutaju DWG format, ali to je sasvim druga prica...

Moracu dobro da se raspitam, kako kod nas tako i po stranim forumima, ko je raspolozan da krene u razvoj... ili da ja krenem sam pa da okacim opensource pa cemo videti na dalje...

@orange47
ja dolazim sa gradjevinskog fakulteta, i mogu reci da u struci mogu da se nadju doibri programi za staticke proracune, proracune termotehnike, dinamike izvodjenja itd..., neki se placaju, neki su demo verzije... neki su dzaba ali rade iskljucivo na windows-u. A ima gomila ljudi entuzijasta, geekova i likova koji su pisali i svoje programe ili prosto tabele u excelu koje automatizuju stvari (za inzenjerstvo i proracune, excel je neprevazidjen, ali tako i sve free varijante na linuxu, libre, open office itd.) tako da to nije nista novo, cak i profesori pisu svoja closed-source resenja i svoje znanje naplacuju...
ne znam koliko sam bio jasan u odgovoru

sto se tice libre-a, skinuo sam njihov kod i mogu reci da u principu jedna takva aplikacija nije slozena (samo baratanje brojevima, mnozenje matrica, funkcije...) ali je slozeno izbaciti komplet proizvod, zbog brojnih opcija. oni koriste neki paket za razvoj qt-nestonesto koji navodno olakasava izradu GUI-ja za aplikacije... imaju jak tim i bave se implementiranjem DWG formata, tacnije njegovog opensource pandana, u svoje resenje, i predstavljaju bitan faktor u CAD aplikacijama i pokretima...

u svakom slucaju, ideja je da postoji ideja da se pokrene opensource projekat za CAD crtanje, matematiku i programiranje hvala bogu znamo
trileletri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 20:21   #5
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: CAD

A zašto započinjati neki CAD program kad mi se čini da ti se sviđa LibreCAD.

Ako je nešto drugo u pitanju, radim sa Pythonom i QTom pa se javi privatnom porukom oko projekta
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 21:13   #6
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: CAD

AutoCAD i virtuelna masina? Hmmmm...graficka virt masine je smejurija tako da o ozbiljnijem koriscenju nema ni govora. CAD programi su i najveci problem pod Linuxom. Igre se mogu naterati da rade pod WINE-om (ogroman broj) ali vecina CAD programa nece da saradjuje.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 21:17   #7
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: CAD

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
AutoCAD i virtuelna masina? Hmmmm...graficka virt masine je smejurija tako da o ozbiljnijem koriscenju nema ni govora. CAD programi su i najveci problem pod Linuxom. Igre se mogu naterati da rade pod WINE-om (ogroman broj) ali vecina CAD programa nece da saradjuje.
AutoCAD radi sasvim lepo u virtualbox-u, bar za 2D.
a neke verzije rade donekle i u WINE.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2012, 23:27   #8
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: CAD

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
AutoCAD i virtuelna masina? Hmmmm...graficka virt masine je smejurija tako da o ozbiljnijem koriscenju nema ni govora. CAD programi su i najveci problem pod Linuxom. Igre se mogu naterati da rade pod WINE-om (ogroman broj) ali vecina CAD programa nece da saradjuje.
2006 provereno radi 2d i 3d bez problema
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2012, 19:24   #9
kmilos
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Poruke: 72
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 24 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: CAD

U međuvremenu je DraftSight valjda i dalje besplatan za Linux i podržava DWG.

Inače treba podržati LibreCAD u naporima da ostvare DWG:

http://blog.librecad.org/2011/04/adding-dwg-support/

Za 3D sam malo isprobavao FreeCAD (na OpenCASCADE kernelu) i može da završi neke jednostavnije stvari i traži dosta navikavanja, UI je drugačiji od industrijskih aplikacija.
kmilos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com