Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.5.2016, 17:24   #61
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ako je prihvatljiva rezolucija od 240p onda možeš i da ostaviš Lubuntu. Sumnjam da će rezolucija videa sa yt biti viša i sa Xp-om na toj mašini.
480p će garant normalno da mu radi na toj mašini. Ja se sećam da sam na 32bitnom Bartonu 2500+ puštao 720p xvid serije i 480p youtube klipove.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 17:27   #62
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
480p će garant normalno da mu radi na toj mašini. Ja se sećam da sam na 32bitnom Bartonu 2500+ puštao 720p xvid serije i 480p youtube klipove.
U pitanju je youtube. Ako se pusta na playeru to je druga prica.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 17:56   #63
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Na XP-u bi video morao bolje da radi zbog grafičke karte, trenutni je sigurno u lošem stanju. Sam osećaj (otvaranje aplikacija, kretanje kroz foldere) bi trebao biti isti kao na Lubuntu. U principu, možeš i dual boot, samo gledaj da prvo instaliraš XP pa onda Lubuntu. Možeš i Xubuntu da probaš, on je malo lakši.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 18:49   #64
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Sa Smplayerom live stream youtubea bi mogao da radi mozda na 360p, moguce cak i na 480p. Iz browsera je taj procesor sposoban da pusti obe rezolucije ali graficka je usko grlo.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 19:02   #65
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
480p će garant normalno da mu radi na toj mašini. Ja se sećam da sam na 32bitnom Bartonu 2500+ puštao 720p xvid serije i 480p youtube klipove.
Bilo to nekad. A sad pošto se kodeci stalno "unapređuju" sumnjam da će bez obzira na video drajver izvući više a da ne upali decu.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 19:26   #66
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Pa recimo da je veće opterećenje za takav komp youtube preko html5 video playera nego preko flash playera.

A postoji i minitube program pa može i preko njega.

U svakom slučaju, na takvu mašinu je najbolje staviti XP.

A ako baš Linux, onda neki Ubuntu ili derivate, ali 12.x jer ATI ima vlasničke drajvere za to, odnosno kernel koji je u tim izdanjima.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 22:28   #67
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Stavi XP i vozi pod user nalogom, a ne administatorskim...
Na kraju sam ovo uradio, iskljucio autorun. Dok nema antivirusa sve leti, kako sam instalirao Avast (i to samo ona osnovna 3 modula) sve je usporilo. Upotrebljivo je, ali youtube gnjavi i na 240p. Bolje je bilo pod Lubuntu-om, ali ne moze se podesiti rezolucija na monitoru, kako je promenim, tako dobijem artefakte po ekranu, zato sam na kraju stavio XP. Sta da radimo, od babe devojka testo da bude.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2016, 1:09   #68
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Umesto Avast-a bolje stavi Bitdefender free. I osetno laganiji i dosta bolja zaštita.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2016, 9:23   #69
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
A ako baš Linux, onda neki Ubuntu ili derivate, ali 12.x jer ATI ima vlasničke drajvere za to, odnosno kernel koji je u tim izdanjima.
Nema vlasnickog drajvera za linux za te kartice godinama vec, stariji kernel ima neku stariju verziju open source drajvera sa kojim ta kartica bolje radi, moguce je i da je izbacena podrska za nju u novijim open source drajverima. Da bi instalirao poslednji vlasnicki drajver (ATI-jev proizvod) treba ti npr Ubuntu star nekih sedam godina.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2016, 10:28   #70
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
@voodoo_: Probao CentOS 6.7 live, ista prica kao sa Lubuntuom, butujem samo ako dodoam "radeon.modeset=0". Bas mi lici na Fedoru, koristio sam je jedno vreme (cini mi se da je bila u verziji 20).
Live sesija nije indikativna, jer u Live verziji zasigurno nije instaliran i aktiviran vlasnički drajver. Tako da ako uspeš da pronađeš vlasnički drajver za tu generaciju kernela (2.6.3x, sadrže ga Ubuntu 10.04, Debian 6 i Centos 6), probaj instalaciju Centosa pa onda instalaciju drajvera.

Inače da, CentOS je "repack" Red Hat Enterprise Linuxa, koji se formira od pojedinih verzija Fedore.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Remedy (12.5.2016)
Stara 6.11.2016, 23:27   #71
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Око две године користим лубунту 14.04 који ради брзо, стабилно, троши мало ресурса, око 110 мб меморије. Коме се свиђа графичко окружење слично вин 2000, препоручујем лубунту, сигурно један од најбољих гну/линукс дистроа.

Када сам хард диск где је постављен лубунту преместио у новији компјутер са другим чипсетом, графичком (обе су интегрисане интел, прва 3000, а друга 4500), лубунту се покренуо без додатних чекања, као да нема никаквих промена у хадрверу, и ради као на компјутеру где је инсталиран. А вин иксп је двадесетак минута сређивао драјвере.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 10:54   #72
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
Remedy kaže: Pregled poruke
Na kraju sam ovo uradio, iskljucio autorun. Dok nema antivirusa sve leti, kako sam instalirao Avast (i to samo ona osnovna 3 modula) sve je usporilo. Upotrebljivo je, ali youtube gnjavi i na 240p. Bolje je bilo pod Lubuntu-om, ali ne moze se podesiti rezolucija na monitoru, kako je promenim, tako dobijem artefakte po ekranu, zato sam na kraju stavio XP. Sta da radimo, od babe devojka testo da bude.
Ja bi na taj racunar stavio MicroXP. To ti je skresana verzija XP-a na 99MB, a kada se instalira zauzima oko 199MB. Ja sam ga stavljao i na slabije racunare ili slicne tom tvom i to je letelo. To su obicno bili ljudi kojima je racunar trebao za internet (facebook, novine, limundo, kupujem prodajem, recepti za kolace i slicno) i za Skype. Instaliras MicroXP, za browser stavis K-Meleon, i ako hoces antivirus mozes staviti Rising Antivirus ili cak Comodo Internet Security.
Ja sam komsiji pre dva meseca na 512MB rama, Sempron 2600+ i GeForce 4 MX440 stavio to i racunar leti.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 13:03   #73
yhaker
Veteran
 
Član od: 29.10.2008.
Poruke: 807
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 77 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Kakav micro,xp i slicne gluposti.
Za slabe racunare samo puppy linux.

Na micru postoji problem sa drajverima,drugo sto je sav softver zastario a takvi racunari su neupotrebljivi.
Na slicnom sam instalirao puppy i net radi sasvim ok,cak i youtube radi zadovoljavajuce.
yhaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 14:08   #74
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
yhaker kaže: Pregled poruke
Kakav micro,xp i slicne gluposti.
Za slabe racunare samo puppy linux.

Na micru postoji problem sa drajverima,drugo sto je sav softver zastario a takvi racunari su neupotrebljivi.
Na slicnom sam instalirao puppy i net radi sasvim ok,cak i youtube radi zadovoljavajuce.

99% ljudi koji imaju slab kompjuter zna samo za WinXP i/ili nema vremena ni želje da se navikava na Puppy ni bilo koji drugi Linux: teže se snalaze, ne žele se prilagoditi, Office nije kompatibilan sa Windowsovim, programi se ne instaliraju isto, desktop environment je s**nje, uvijek nešto baguje ili fali, štampanje PDF-a je noćna mora, ATI/AMD grafika je noćna mora na Linuxu i sve ovo = dovoljno razloga da se isti zaobiđe.

Na Windowsu, taj ko ga instalira za 10 minuta poskida i nađe drajvere (Driver magician i gomila namjenskog softvera olakšava posao), a babu/dedu/strinu/oca ako navedeš na petljanje i navikavanje na Linux - svaka ti čast.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 15:13   #75
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
yhaker kaže: Pregled poruke
Kakav micro,xp i slicne gluposti.
Za slabe racunare samo puppy linux.

Na micru postoji problem sa drajverima,drugo sto je sav softver zastario a takvi racunari su neupotrebljivi.
Na slicnom sam instalirao puppy i net radi sasvim ok,cak i youtube radi zadovoljavajuce.
Ne znam gde si procitao da ima problem sa drajverima. Svi drajveri se instaliraju bez problema. Licno probao. Ima jedna caka prilikom instalacije Audio drjavera ali nista komlikovano. Ne znam ni odakle ti to da je softver zastareo. Na MicroXP-u rade svi programi kao i na obicnom XP-u. Ima integrisam SP3 i vise mu od toga ne treba. Da ne idemo dalje u off ako se odluci za MicroXP neka mi se javi na PM i drage volje cu mu sve reci kako i sta.

Za Puppy potpisujem sve sto je @LoneWolf rekao. Jako je ruzam, ne pregledan i da bi se nesto namestilo ako ne radi moraju se znati nesto osnovno po pitanju Linuxa. A opet tu je problem i sa drajverima.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 15:26   #76
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Ako smo sad raščistili šta XP i MicroXP mogu ili ne mogu i kako Puppy izgleda možemo da nastavimo sa temom u kojoj se preporučuju linux distribucije?

Hvala...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 17:27   #77
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
yhaker kaže: Pregled poruke
za slabe racunare samo puppy linux.
Што само папи? Лубунту је можда само мало захтевнији од папија, а бољи је због ЛИксДЕ. Има на јутјубу фино поређење ова два система.

А што се тиче поређења лубунтуа са вин ипкспе... Слични су по графичком окружењу, лубунту је лакши, троши мање меморије, и лубунту је скоро по свему бољи и напреднији систем од вин икспе, а једна од главних предности је што је отвореног кода и што је слободан. Коме још треба микрософтово комерцијално ђубре затвореног кода за главни систем. Откад сам поставио лубунту, вин икспе користим веома ретко и то углавном да покренем неке старе игре које неће да раде у лубунту преко вина. За остало користим лубунту.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 20:59   #78
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Коме се свиђа графичко окружење слично вин 2000, препоручујем лубунту, сигурно један од најбољих гну/линукс дистроа.
А уколико дојади вин 2000 лоок, ладно може да измимикује и 7-цу с' другом темом.

https://www.gnome-look.org/content/s...content=163150
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 21:30   #79
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.235
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 332 puta na 234 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Upravo se javljam sa Mint 18 Cinnamon 64-bit LIve USB sesije, posto sam prethodno na Ubuntu preko terminala proverio da li moj komp podrzava 64-bit i eto radi
A sada probam i Puppy Linux slacko64-6, leti k'o lud

Poslednja ispravka: Malik Tintilinic (8.11.2016 u 22:48) Razlog: nova proba
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2016, 13:43   #80
brankosy
Član
 
Član od: 29.5.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Što je naravno apsurd jer se te distribucije upravo i reklamiraju kao podgodne za stare računare, oživite stari računar i slične laži, kad ono, sve lepo radi, samo, eto, nema drajvera za grafičku.

Inače je i moja Radeon HD3000 matora i nema normalnog drajvera za nju, iako se i dalje ista prodaje integrisana na novim AM3+ pločama.

Stavi XP i vozi pod user nalogom, a ne administatorskim i eto jedne blagodeti (virusi) manje.
Ne znam koliko se razlikuje od Radeon 3000, ali starom laptopu imam Radeon 3200 i lepo radi. Probao sam nekoliko Ubuntu distribucija (Mint Xfce/Mate, Linux Lite, Lubuntu, Puppy) kao i Manjaro i sve nalaze drajvere. Ostavio sam Mint 17 Xfce jer mi se najvise svideo. Sve je na svom mestu i radi pristojno. Topla preporuka za Xfce kada su u pitanju slabije konfiguracije. Slabiji kompovi se najvise muce sa Youtube. Testirao sam i zakljucio da novi Firefox ume da optereti slabije procesore. Zato sam na Mintu 17 ostavio Firefox 28. Flash apdejtovati svakako, ali ne i Firefox. Apdejtove 1 i 2 na Mintu svakako odraditi (sem Firefoxa), a od apdejta 3. nivoa bezbednosti veca steta nego vajda (po mom iskustvu).
brankosy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distribucija, linux, preporuka

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kompjuter se sam restartuje :s JaSamKorisnik Kvarovi 26 21.4.2011 4:44
Preporuka za kompjuter... DylaN ŠDK - Osnovne komponente 19 8.1.2011 16:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Nov kompjuter do 55 000 RSD Душан-94 ŠDK - Osnovne komponente 17 19.6.2010 15:11
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com