Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.3.2016, 19:54   #41
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Nazva čovek ogrmonu populaciju čavkama...
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 20:05   #42
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Yast je dobar ali vrlo sličan Control Panelu windblowsa. Ako bi se isključivo na njega oslanjao, i zbog relativno sitnih problema bi mogao samo da reinstalira OS što je najčešći način rešavanja problema na windblowsu. Na Linuxu, pošto je otvoren, uvek može još nešto da se proba i prevaziđe problem ako si terminal-friendly. Zato jeste for pussies, the windblows pussies, a Arch najbolji način da štošta nauči o OS-u što bi mu moglo koristiti u situaciji kad se nađe u nekom nebranom grožđu.
Kandidat za ubedljivo najgluplji paragaraf teksta koji sam pročitao u poslednjih 24h.

1) Kakve crne veze imaju korisnički interfejs i control panel sa razlozima zbog kojeg se Windows obično reinstalira? U 99% slučajeva reinstalacija se radi zbog neadekvatne zaštite i zapate nekakve štetočine a ne zbog ikonica u "windblowsu".

2) Arch, Backtrack i sličnu Linux estradu pominju samo "e-peen" elitisti koji misle da logo i ime čine distribucije specijalnim. Hoćeš učenje na minimalističkom sistemu? Svaki mainstream distro nudi opciju instalacije minimalnog seta paketa koji je neophodan da se operativni sistem podigne samo Arch recimo voli od toga da pravi svoj brand. Da je drugačije na Linux kursevima bi se koristio Arch a ne Red Hat i Debian bazirani distroi.

Ponekad mi se stvarno čini da vi Linux ekstremisti (ne znam kako drugačije da vas nazovem) živite pod stenom i izlazite samo kad vam dođe da prospete neku arhaičnu glupost ili prežvakanu "foru". A možda su samo čisto trolovanje ili neznanje u pitanju...
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 20:23   #43
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Kandidat za ubedljivo najgluplji paragaraf teksta koji sam pročitao u poslednjih 24h.

1) Kakve crne veze imaju korisnički interfejs i control panel sa razlozima zbog kojeg se Windows obično reinstalira? U 99% slučajeva reinstalacija se radi zbog neadekvatne zaštite i zapate nekakve štetočine a ne zbog ikonica u "windblowsu".

2) Arch, Backtrack i sličnu Linux estradu pominju samo "e-peen" elitisti koji misle da logo i ime čine distribucije specijalnim. Hoćeš učenje na minimalističkom sistemu? Svaki mainstream distro nudi opciju instalacije minimalnog seta paketa koji je neophodan da se operativni sistem podigne samo Arch recimo voli od toga da pravi svoj brand. Da je drugačije na Linux kursevima bi se koristio Arch a ne Red Hat i Debian bazirani distroi.

Ponekad mi se stvarno čini da vi Linux ekstremisti (ne znam kako drugačije da vas nazovem) živite pod stenom i izlazite samo kad vam dođe da prospete neku arhaičnu glupost ili prežvakanu "foru".

1) ako nešto ne radi kako treba, ne može bre ništa da mu se uradi ako nije predstavljeno "ikonicom". To može da ne bude jasno samo isključivo nekom ko jedino windblows koristi

2) govorim iz iskustva, mogu još neki distroi da se koriste ali Arch ima tu prednost da je gotovo 100% potrebnog znanja dokumentovano i dostupno. Čini mi se da su svi drugi "tanji" u tom smislu.

Zvučiš kao izlizana windblows pussy sa ovim "ekstremist", "pod stenom" i poštedi me toga. Šta ću još da budem i komunjara? Kao da si svojedobno pohađao kurs kod Balmera.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 20:42   #44
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
coldboot kaže: Pregled poruke
1) ako nešto ne radi kako treba, ne može bre ništa da mu se uradi ako nije predstavljeno "ikonicom". To može da ne bude jasno samo isključivo nekom ko jedino windblows koristi

2) govorim iz iskustva, mogu još neki distroi da se koriste ali arch ima tu prednost da je gotovo 100% potrebnog znanja dokumentovano i dostupno. Čini mi se da su svi drugi "tanji" u tom smislu.

Zvučiš kao izlizana windblows pussy sa ovim "ekstremist", "pod stenom" i poštedi me toga. Šta ću još da budem i komunjara?:d kao da si svojedobno pohađao kurs kod balmera.
У чему је твој проблем? Почео си са лупањем као неко ко је успео да користи чинукс пре пар дана па је сад „цар света“... Арч је само још једна варијанта паковања линукса са додатним пакетима и неким својим специфичностима све остало је исто као и на Дебиану, Редхету и било којој другој дистрибуцији....

Срећом па има и оних искуснијих корисника линукса који схватају да линукс треба приближити и онима који немају времена за учење гомиле наредби и програмирање јер имају нека друга усмерења у животу...

Ако неко тражи дистрибуцију која је једноставна за одржавање тј све је на клик срећом па избора има довољно... од Дебиана и његових млађих огранака, од Редхета и његових млађих огранака, од разних верзија Арча (Мањаро, Чакра....) Разлике су у алатима који долазе у оквиру радних окружења и жељама и навикама корисника...


И да Дебиан се исто може поставити у групу једнставних за одржавање и рад ....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 20:56   #45
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
У чему је твој проблем? Почео си са лупањем као неко ко је успео да користи чинукс пре пар дана па је сад „цар света“... Арч је само још једна варијанта паковања линукса са додатним пакетима и неким својим специфичностима све остало је исто као и на Дебиану, Редхету и било којој другој дистрибуцији....
Jeste, isti je to OS ali ovaj distro je specifičan po najboljoj dokumentaciji - do u sitna crevca. To je poenta. Kad nešto zapne, "car sveta" prvo traži u Arch wikiju pa u svim drugim izvorima.

Drugo, tera da se navikneš na terminal i naučiš da čitaš dokumentaciju jer i ovde je bilo slučajeva da nekom ostavim link gde je opisano rešenje problema a feedback bude tipa "rocket science za mene" i to za tri komande.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 21:01   #46
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Možemo li da se držimo teme i da ne ode u flejm Win vs Linux? Pitao čovjek za distribuciju, dali ste mu argumente, prijedloge i obrazloženja, nema razloga da teoretišete "čiji je veći" ni koji je distro bolji subjektivno.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 21:09   #47
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

^A najcrnje što on uopšte nije imao pitanje u vezi administracije OS-a, nego u vezi aplikacije koju bi koristio u administrativnim poslovima. Ne sviđaju mu se podrazumevane aplikacije Lubuntu-a. A ovaj zap'o za Yast pa za Yasti, i za 95% "obavljivog posla" pa još i mene povukao u praznu priču bez mozga...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 22:58   #48
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Imam u BIOS-u da izaberem Switchable graphic ili UMA.
Sad ne znam šta je UMA, pretpostavljam da je integrisana?

Ako jeste, da li bi ona(Radeon HD 7640G) bila dovoljna za normalan rad na Linuksu?
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 23:13   #49
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

UMA je Unified Memory Architecture, šerovana grafika koja "krade" memoriju od RAM-a. Možeš da koristiš bilo koju od ove dvije ponuđene, pod uslovom da za tvoj odabrani distro i pomenute grafičke kartice postoje pouzdani, ispeglani drajveri.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2016, 23:33   #50
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
UMA je Unified Memory Architecture, šerovana grafika koja "krade" memoriju od RAM-a.
To je onda samo 7640G pošto imam i R5 M230 mimo one integrisane?
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2016, 1:22   #51
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Ko se seca, ko ne, problem sa dual graphics:
Citat:
FakeDeath kaže: Pregled poruke
Laptop Lenovo G505s
CPU: AMD A8-4500M1.90 GHz
RAM: 8 GB
Graphic: AMD Radeon HD 7640G + R5 M230 Dual Graphics
Ubuntu Gnome 15.10
Uhvatio sam malo vremena i volje da se bakcem sa ovim ponovo i nasao sam ovo:
https://help.ubuntu.com/community/HybridGraphics

Moze li mi neko pomoci da rastumacim ovo?
Odradio sam sve sto pise do ovih skripti samo ne znam sta sam zapravo uradio.
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 12:31   #52
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Pokusavam da sastavim jednu praistorijsku kanticu. Zamolila me starija komsinica, kaze donela joj deca njihov stari pokvareni kompjuter, a ona bi da otkrije cari Interneta . Zamenio crknuto napajanje, dodao jos 512 MB memorije i sada imam: Sempron 3000+, 2x512MB ddr1, MSI K8MM3-V ploca, 80GB hdd i Radeon 9250.

Ideja je bila da instaliram Lubuntu da bih izbegao blagodeti koje donosi Win XP, virusi, antivirusi i ostale peripetije. Prvo sam probao Lubuntu 16.04 da butujem live sa usb-a, kada odaberem ono "Try lubuntu..." on se malo zadrzi na tom ekranu i onda mi izbaci neki tekst u vrhu ekrana (ali to prodje tako brzo da nema sanse da ga uhvatim) i zatim se pojave bele crtice/kockice u par vertikalnih linija na crnoj pozadini. Onda sam presao na 14.04 posto vidim da su mi speifikacije oko minimalnih za 16.04. I tu je bila ista prica, jedino sto je ekran ostao crn. Pretpostavio sam da me zeza Radeonka, pa sam butovao sa "radeon.modeset=0". Tako se podigne sistem, i deluje upotrebljivo (doduse na youtube mora rezolucija da se spusti na 240p da bi video isao tecno).

E sad ne znam, da li postoji neki driver za ovu Radeonku koji bih mogao da probam, ili da upisem "radeon.modeset=0" u GRUB i vozim tako? Moze i predlog za neki drugi distro koji bi bolje odgovarao ovoj "masini".
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 14:00   #53
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Za taj Radeon nema drajvera, to je ujedno i najveći problem sa tim starijim mašinama i Linux-om. Ja sam mišljenja da je za takve mašine XP bolje rešenje upravo zbog grafičke karte.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Remedy (11.5.2016)
Stara 11.5.2016, 14:10   #54
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Što je naravno apsurd jer se te distribucije upravo i reklamiraju kao podgodne za stare računare, oživite stari računar i slične laži, kad ono, sve lepo radi, samo, eto, nema drajvera za grafičku.

Inače je i moja Radeon HD3000 matora i nema normalnog drajvera za nju, iako se i dalje ista prodaje integrisana na novim AM3+ pločama.

Stavi XP i vozi pod user nalogom, a ne administatorskim i eto jedne blagodeti (virusi) manje.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Remedy (11.5.2016)
Stara 11.5.2016, 15:11   #55
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.078
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Treba ti neka distribucija sa starijim kernelom i Xorg-om, a novijim softverom. Ja bih tu stavio CentOS 6.7 nadograđen paketima iz third-party repozitorijuma kao što su EPEL i li.nux.ro, tako da će imati podršku kako za matori hardver, tako i za razne tehnološke novotarije i multimediju. E sad, problem je što će ti verovatno biti komplikovano da sve to podesiš.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Remedy (11.5.2016)
Stara 11.5.2016, 15:57   #56
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Drajver za 9250 postoji. Pitanje je samo da li je kompatibilan sa verzijom X-a sa 14.04, što se može proveriti skriptom koju pominju na linku ispod (Check.sh).

http://support.amd.com/en-us/downloa...radeon-prer200

P.S. Mislim da ipak nije jer mi pokazuje 7.7. Ipak bi to bila neka dosta starija verzija Lubuntua
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
Remedy (11.5.2016)
Stara 11.5.2016, 16:27   #57
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Koliko se sećam, ni HD4000 serija nije podržana na 14.04, prastari 9250 nije sigurno.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Remedy (11.5.2016)
Stara 11.5.2016, 16:30   #58
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

@ColdBoot: Steta, a taman sam se zaleteo

@voodoo_: Probao CentOS 6.7 live, ista prica kao sa Lubuntuom, butujem samo ako dodoam "radeon.modeset=0". Bas mi lici na Fedoru, koristio sam je jedno vreme (cini mi se da je bila u verziji 20).

Inace meni i Lubuntu i CentOS ovako sa USB-a deluju brze od Win XP-a (na hardu je trenutno neka instalacija XP-a, koja bi doduse morala da se pregazi).
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 16:56   #59
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Ako je prihvatljiva rezolucija od 240p onda možeš i da ostaviš Lubuntu. Sumnjam da će rezolucija videa sa yt biti viša i sa Xp-om na toj mašini.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2016, 17:03   #60
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Koliko se sećam, ni HD4000 serija nije podržana na 14.04, prastari 9250 nije sigurno.
Nije, jer je maksimalno podržani kernel za tu karticu 3.4.

Mali off, ali čoveku je ipak nekako radila pretposlednja verzija Lubuntua. Ajd da vidim da li bi tu 8.1, kao pretposlednje izdanje, hteo oko da otvori, kamoli da radi nešto.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distribucija, linux, preporuka

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kompjuter se sam restartuje :s JaSamKorisnik Kvarovi 26 21.4.2011 4:44
Preporuka za kompjuter... DylaN ŠDK - Osnovne komponente 19 8.1.2011 16:04
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Nov kompjuter do 55 000 RSD Душан-94 ŠDK - Osnovne komponente 17 19.6.2010 15:11
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com