Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2009, 20:44   #1
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Dakle, kako je gore napisano tako i ide tema. Šta je sad problem u priči, da ja to lepo iznesem.

Dakle, da me pitate oko vazdušnih kulera, nema frke, to dobro poznajem ali ovo .... Ovo je prvi put da se u ovo upuštam ozbiljno, pa čak i u ovom razmatranju dali ili šta da se uzima i kako da se reši priča na moje zadovoljstvo. Elem, bata mi ubacio u glavu da vidim kako da rešim pitanje vodenog hlađenja za komp. Jednostavno, kad sam sve dosad sredio kako sam hteo fali mi vodeno hlađenje. Ajd, nisam ni ja sisao vesla, njemu se dopada moja Noctua pa ... , ali ja ko i svaki dobri bata rakoh, ajd da vidimo šta ima. I tu počinje problem. Kod nas je ponuda i cene otprilike sve osim normalno, dakle izbor je šlj i sad tu treba da se nekako uklopimo u nekih 150 € ili oko 15.000 po kursu u prodavnicama.

Na prvi pogled priča je bila laka, dakle ima TT ponudu all-in-one, koliko sam čuo od ljudi dosta dobre pumpe i dosta tihe ( one nove od 500 lit/h), imaju pristojne performanse i sl. I ja na njihov sajt i meni se dopadne model 880i, baš kull, stavi se nazad, najmanja gužva u kućištu, ja sve isplanirao u glavi ali.... cvrc, kod nas toga nema, baš smo ažurni pa očekujem da će do njenog dolaska amo izaći bar jedno 3 nova sistema. U ponudi od TTa ima 2 modela: dakle PW 850i ProWater i Bigwater 760is. Ok, pomenuta pumpa, izgledaju dobro ali testovi... pa ne dobijam ništa po pitanju performansi spektakularno u odnosu na sadašnji kuler. Upoređujući ovo sa testom za 880i koji se pokazao mnogo bolje, zaključak je bio da je problem u samom hladnjaku koji je stvarno mali pa nema dovoljno rashlađivanja. Zaključak, treba dodatni hladnjak, ima ga tt i ima ga kod nas ( model TMG 2). Ukupno, cena dođe oko 14.000 din, dakle tu smo negde i pretpostavka je da bi to odradilo posao kako treba. U krajnjem slučaju ovo bi bilo vrlo slično modelu 745 ( ili kako već beše,. više ga nema u ponudi) po samoj konfiguraciji.

Druga solucija, nije mi se dopala previše iako je bolja u startu, to je CM Aquagate MAX. Razlog, prvo je skuplji inicijalno i dođe na kraju ko i oni gore sa dodatnim hladnjakom, zatvoren u kutitji pa bilo šta da se desi, popravka je nešto što neznam koliko će biti efikasno, drugo, nemam NVidia čip set pa od kontorole brzine obrtanja ventiltora ništa osim ako ih ne zamenim i nešto sam ne izmajstorišem, dosta zatvoreniji sistem od onog gore TT-a. Sve u svemu, lapše izgleda, ima u startu bolje performanse iz kutije ali nisam siguran da bi dao bolje performanse od TT sistema gore sa dodatnim TMG2, a cena je ista ili nešto veća za CM.

Treća solucija je da se vidi pa da od delova se sastavi sopstveni sistem. I tu sam gledao po okolini i otprilike je ovo u priči: Opet je najbolja ponuda TTa, i tu bi sistem išao otprilike ovako: TT Aquabay M5 ( dakle sistem pumpa, rezervoar, i još termalna kontrola i kontrola količine tečnosti), trebao bi i Flow TX indikator protoka tečnosti, i ako bi se stavio onaj gore TMG 2, imali bi dosta toga što je vrlo slično modelu TT 880i. Cena za ovo je oko 9700 din, dakle ostaje nekih 5-5500 din za creva, tečnost, cpu blok. E tu meni sad pade na pamet ovo: da mi uzmemo neki bolji cpu blok, recimo tipa Thermalright XWB-01, koji ima cenu od nekih 4400 din. Jeste, ovde smo malo dalje po ceni ali .... E to ali je ova dilema: dali bi ovako konfigurisan sistem imao bolje performanse od one gore konfiguracije koja obuhvata ceo TT sistem? Šta bi dobio na ovaj način? Pa bolji CPU blok, imao bi nešto manji deo koji se bavi hlađenjem ( za onaj jedan kulerčić), ali se nadam da bi u krajnjem skoru zbog boljeg bloka imao bolje rezultate, imao bi vrlo interesantnu kontrolu kolika je temperatura rashladne tečnosti i koliko je ima ( to je plus), mada je sve ovo i nešto skuplje.

Sada, ovo je preliminarna priča na osnovu onoga što ima kod nas, nije baš wow izbor, iskreno, nisam ni sam siguran dali može bolje za ove pare, pa ako ima neko neke ideje neka da. Iskreno, meni ova zadnja konfiguracija izgleda najbolje od svega forwe pomenutog i to je i neki max para što bi išlo za ovo, ali bolje da ja lepo pitam ovde nekoliko pametnih ljudi pa da i od njih čujem po koju pametnu pa da krenem u neko planiranje izvođenja posla .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 21:40   #2
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke št ai kako

CPU waterblock:OCZ HydroFlow-3300 din.
Pumpa,Rezervoar,Termalna sonda: TermalTake AquaBay M5-4200 din.
Radijator:Thermaltake AquaTMG 2-4000 din.
Crevo:Tt iTube 6-650 din.
Tecnost:Thermaltake Coolant 1/2 L-840 din.

Sve skupa:13 000 din.

Vidim da si pomenuo taj ThermalRight vodeni blok,pa posto ga ja posedujem mogu ti reci da je odlican ali na njega ide crevo od 1/2" a ne od 3/8" kao sto je slucaj sa ostalim komponentama.Ako hoces da se zezas sa pravljenjem adaptera kao sto sam ja uradio onda ga slobodno kupi.

Nego da se vratimo na komponente koje sa gore naveo.Naime to bi bila jedna odlicna kombinacija uz koju ti ostane 2000 din. viska koje bih ja dao na vodni blok za NB koji kosta nesto vise od 2000din. i dlozai iz Tt.Pun naziv:Thermaltake WB20.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 22:17   #3
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke št ai kako

Da mi ne reče ja nebi ni obratio pažnju na taj podatak oko prečnika cevi . Eto, čoovek se uči dok je živ. Ja sam bio ubeđen da je sve to standard pa i creva i fitinzi i jednostavno nisam gledao te podatke. Jednostavno, interesovali me rezultati a pomenuti je svuda okarakterisan kao vrlo dobar proizvod i eto, uleteo u priču.

Ništa , staviće se OCZ, šta da mu radimo, jest da je TR bolji ali ko bi se sada igrao sa fitinzima i prepravkama .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 22:25   #4
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke št ai kako

Nema tu standarda.Na samom pocetku 3/8" je bio standard ali oda su se pojavlili likovi kojima to nije bilo dovoljno pa su poceli da koriste creva sirine 1/2",1/5"...

Ni taj OCZ nije los.Ja sam se dvoumio izmedju tog OCZ-a i ThermalRight-a i odlucio sam se za ThermalRight bas zbog 1/2" fitinga jer planiram nadogradnju vodenog sistema.


P.S.U temi "My HAF 932" koja se nalazi u podforumu "Modovi" mozes videti kako sam ja napravio 1/2" to 3/8" adaptere.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2009, 23:06   #5
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke št ai kako

Baš gledam kako si odradio i nije loša ideja. Mada meni sad pade na pamet, valjda ima negde da se nađe reduktor sa 1/2" na 3/8" pa da se stavi umesto da se stavlja crevo u crevo. Mora da se raspitam po okolini i da vidim ima li tako nešto da se kupi i gde. Ako nađem, onda može lako da se desi i da stavim TR, ako ne, neka ide OCZ, nadam se da neće biti prevelika razlika u performansama.

I vidiš , ideja da se uzme i kuler za NB nije loša, kod mene je DFI 790 ploča i njen NB se greje, nebih rekao previše ali ako može niže što da ne. Samo moram da vidim kako bi to odradili pošto je tu u pitanju integrisan sistem hlađenja koji povezuje NB i naponsku jedinicu.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 10:02   #6
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Dakle, očekujem gromove, magije, rakete, napade svih mogućih trolova ali ajd još malo teoretisanja sa moje strane.

Sinoć nešto nisam mogao da spavam, pa sam onako gubio vreme razmišljajući o tome šta i kako da odradim po pitanju NB-a, kad je već dato ko mogućnost da se odradi. Ideja koja se iskristalisala je otprilike ova: sa hitepipe-a ploče skinem onaj mali, ničem izazvan i neefikasan DFI pasivan kuler (inače sramota za firmu), i stavim pomenuti VB na njega. OK, jest malo triki odraditi ( iskreno, nisam baš nešto radio po tom pitanju pre, ali ajd ako zagusti ja lepo pozovem nekog od vas u pomoć), ali je ideja vrlo privlačna. Izvođenja mi na početku izgledalo lako ali ... E to ali je kad mnogo razmišljaš pa ti svašta padne na pamet .

Elem, pošto se dotični čip stvarno greje ( dakle i sada u idle i pored 8ce koja duva na njega je na 50-55 stepeni, jeste vruće malo kod mene ali opet ...), postavilo mi se ovo pitanje: ako kloknem procesor na gore ( a to je i krajnja bezobrazna ideja priče), tada će procesor biti na opterećenju vruć, i u onoj klasičnoj izvedbi koju sam video svuda, a to je da sa procesora ide veza na SB, to bi značilo da vruća (ili ti topla ali da ne ulazim u sitnice) voda ide na SB da ga hladi. U prevodu, nekih 50 stepeni ide na čip koji je ionako vruć i na toj temp. I jedno od rešenja koje mi palo na pamet je da se pravac dolaska hladne vode razbije na dve grane. Jednostavno rešenje je otprilike ovo: da se stavi neka Y račva za 3/8" koja će ispred procesora razbiti tok na 2 grane, jedna na procesor i jedna na SB, a potom još jedna iza njih koja sve to vrati na jednu cevku. Teoretski, trebalo bi da dobijem odvojeno hlađenje obe komponente i da po ovome SB ima bolje hlađenje od standardnog rešenja.
Šta je u ovome problem? Pa ja nisam dosada video ni na jednoj slici nešto ovakvo kao rešenje. I naravno mene sad interesuje dali je ovo uopšte preporučljivo raditi i dali ovo moje razmišljanje ima neke mane u priči, koje su mane koje ja ne vidim ( ipak ovo je nešto novo za mene).

Drugo pitanje koje mi palo na pamet je gde sad naći odgovarajuću Y račvu ako je ovo izvodljivo. Ne mora da ima navoje na sebi da bi stegla creva, odradićemo to lako šelnama, nego dali ona mora da bude nekog odgovarajućeg izvođenja, dakle dali bi mogla da bude bakarna ili bi bilo poželjno da se nađe neka hromirana ( pretpostavka da bakar oksidira, reaguje sa ostatkom i sl, mada opet, bakar je na VB za procesor).

U svakom slučaju, ima par dana da se vidi dali je ovo rešenje močuće, danas ću da vidim oko TT delova koji mi trebaju (dakle Aquabay M5 prvenstveno), tako da ovo rešenje još ima vremena da se razmotri i da se vidi gde da se nađe neophodan materijal za ovo.

I da, pitanje creva. Ja gledao po netu na nekoliko mesta i ono što sam video je da svi imaju TT creva i to verzija iTube 6, a po sajtu to je verzija dimenzija 1/4" ili ti 6.4mm. A po svim delovima meni bi trebala creva iTube 9, dakle od 3/8" ili ti 9.5mm. Dali iko zna gde ima da se nađu ova druga? I dali mora baš TT crevo ili ima neka druga alternativa za ovo i gde da se nađe? Prosto ne mogu da verujem da imaš sve komponente na lageru ali nema jednog pišlljivog odgovarajućeg creva .

Jes da smaram malo previše ali ajd da iskoristim situaciju pa da naučim šta može da se nauči kad već ima dobrih ljudi da mi objasne. Dakle izvinjenje sa moje strane .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 12:10   #7
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Naime ta temperatura NB-a uopste nije visoka ali ako hoces nize,zasto da ne!

Vidi,ja sam iz tvog opisa shvatio da ti zelis da uradis nesto na ovaj fazon

Mislim da je ovo odlicna kombinacija.Hladna voda u isto vreme ulazi u oba bloka i isto tako izlazi topla.

P.S.U bilo kojoj poljoprivrednoj apoteci mozes naci ove Y plasticne razvodnike.

Naime,najbolja kombinacija bi bila sa jos jednim radijatorom.

Ova kombinacija bi apsolutno davala najbolje rezultate ali posto u Srbiji nema da se kupi jedan 12cm radiator ova ideja propada,a i ne verujem da bi se uklopila u budzet.
Zatim imamo sledecu kombinaciju:

Ovde bi topla voda iz CPU-a direktno isla da se hladi u radijator,pa bi zatim hladna voda isla u NB,ali topla voda iz NB bi onda isla u Rez,pa u pumpu,pa onda u CPU tako da ni ovo nije dobro resenje.

I na kraju poslednja kombinacija(koju ja imam):


Topla voda sa CPU-a ide direktno na NB,pa zatim sva topla voda ide da se hladi u Radijatoru.Ja sam sa ovom kombinacijom prezadovoljan.Temperatura NB sa pasivnim hladjenjem je isla i do 80 stepeni a sa ovim vodenim blokom ne prelazi 42.Da ne pominjem da na njega dolazi sva vrelina cetvorojezgarnog Q6600 @ 3.6GHz koji u idle drzi 33 stepena i to sa samo jednim radijatorom.Tako da,ako ne budes nasao te Y razvodnike slobodno idi sa ovom kombinacijom.Brzo voda prolazi kroz sistem,ne zadrzava se ona iznad NB pa da ga ona kao nesto greje.Imas dosta ljudi sa konfiguracijom:CPU-NB-GPU-Radijator,pa imaju odlicne temperature.

P.S.Mozes koristiti bilo koje 3/8" crevo.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 15:05   #8
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Ta prva kombinacija ej ono što sam ja zamislio u glavi, dakle izvodljivo je. Pitao sam jer nisam imao nigde nijednuy sliku da sam video da je neko ovo odradio na takav način. Zato sam i pitao .

I opet korisna informacija da mogu i plastični fitinzi da se iskoriste za ovo, ja sam opet bio ubeđen (opet pogrešno) da može samo metal pa se baš naoštrio da obiđem pola grada da bi našao nešto odgovarajuće. Ako može i to, tad nije veliki problem. Dakle, praviće se ova prva kombinacija. Zasad smo već naručili nekoliko stvarčica sa spiska, ostaje da se narue blokovi za hlađenje, da se uzmu creva i fitinzi i može da se pravi sistem. Sad, ovaj drugi deo će sačekati nešto što zbog posla što zbog love, ali ne predugo . Desetak dana max.

Havala na svim informacijama i na svom strpljenju u opisu svega, meni je mnogo pomoglo, valjda će i nekom drugom ko bude imao slične dileme i pitanja.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 15:27   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Gosn. Vasiljeviću baci pogled i na temu Antec 900 - cable & water mod tu možeš da vidiš kako je to Rocker izveo sa 2 raijatora a hladi (CPU , NB , GPU) . On je uzeo Tt BW 760i + WB200 + TT GPU WB i na sve to je dodat i Thermaltake AquaTMG 2 Radijator koji je dobio od mene ....

Što se tiče creva generalni uvoznik za TT već skoro dve godine uvozi njihov program a nisu se udostojili da uvezu creva većeg prečnika . Tako da ako ne kupuješ neki od njihovih ALL IN ONE kombinacija možeš da se oprostiš od creva većg prečnika i moraćeš nešto u svojoj režiji da juriš po gradu .

Što se tiče M5 kompleta koji M5 koji oćeš da pazariš da znaš da im ni panel a ni sonde nisu baš kvalitetne ja ukupno prodao 5 komada od tog broja jedan je kod mog buraza , jedan kod mene a tri su otišla (nepoznatim kupcima) . Primerak koji je kod mene je problematičan (sonde brljave) a i dva od tri koja sam prodao su takođe problematična . Znači samo 2 od 5 rade duzž od godinu dana kako valja . Eto ja ti reko a sad ti vidi kako ćeš i šta ćeš .

Moj ti je savet da je možda bolja solucija da pazariš 760i (on nema glupi displej i senzore . U kompletu dobijaš (radijator , pumpu , 2m creva prečnika 9.5mm , plus su mu i QConect nastavci , i dobijas 1/2L originalne TT rashladne tečnosti) . sve je to ~9500 Din , predpostavimo da ti je budžet 15000 , znači ostalo ti još 5500 , za 4000 kupi Thermaltake AquaTMG 2, 2x12cm Radijator i taman ti ostaje love za WB200 ili Aqua Brazing W3 (hladnjak za NorthBridge) . Mislim da je ovo što sam ti ja predložio najkonstruktivnija varijanta jer sa ~15000 Dinara sve rešavaš i nemaš nikakve zezanje oko creva a imaš i super potencijal za nadogradnju (hlađenje i grafike vodim ko kod Rockera) jer u sistemu imaš čak 2 radijatora . Jes da niee tolko fenšn' jer nemaš glupi TT displej sa senzorima za temperaturu i količinu vode u sistemu .


E sad na tebi je da se odlučiš šta ćeš i kako ćeš ali mislim da je moj predlog bio vrlo konstruktivan ....

Takođe i eXtreme Flow Designer može ti biti od pomoći u razvijanju ideje kako da dradiš "razvlačenje" creva po kućištu ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 15:32   #10
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Znam da se to ne vidja tako cesto ali ih ima.Evo Tt je skoro prestavio svoj novi razvodnik:

Da hladis jos GPU ovo bi se lepo slagalo sa ostatkom sistema.

Ako budes nasao ove Y razvodnike ti mi javi na pm. jer sam ja takodje razmisljao da uradim tako nesto.Jos ako tvoji rezultati budu dobri,moracu da nabavim te razvodnike.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2009, 15:43   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Citat:
Pharaon.92.bc kaže: Pregled poruke
Znam da se to ne vidja tako cesto ali ih ima......
Pa teško da će na našem tržištu naći na tako nešto u skorije vreme (nažalost) . Realno ako će da se zanosi sa Y račvama moraće da juri sam ili da juri nekog da mu to pravi ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2009, 15:11   #12
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

Vasiljevicu,danas sam pricao sa covekom koji zna dosta o vodenim hladjenjima,kako za comp tako i za druge uredjaje.Rekao mi je da stavljanje tog Y razvodnika uopste nije pametno.Naime sigurno ce doci do toga da u vodeni blok za CPU ulazi 80% tecnosti,a u vb. za NB svega 20% sto uopste nije dobro.Tako da ti je najbolje da sastavis sledecu konfiguraciju:

ili ti

U ovakvoj konfiguraciji najhladnija voda koja dolazi iz radijatora prvo ide u CPU jer je njegovo hladjenje najvaznije.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2009, 9:45   #13
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako

@Freško:

Sad je malo kasna informacija ali šta da se radi, već je naručen M5 i uzet tako da ... Nije toliko bitan taj displej, niti mi j ebaš previše potreban pa me i neće previše pogoditi ako i ne radi kako treba. U svakom slučaju hvala na informaciji, iako je kasno. Da sam znao, odradili bi posao po tom predlogu, ovako šta je tu je. Mada se iskreno slažem sa tobom oko toga da je kod nas prava sramota kako rade generalni uvoznici, valjda bi neko ako uvozi ovakve stvari trebao da se potrudi da se ima i prateća ponuda, da ne pominjemo osnovne stvari za sistem. Kada pogledam kako izgledaju katalozi napolju, mene uhvati prava tuga . Vrlo neozbiljno i neprofesionalno ponašanje.

Ista priča je i oko creva i razvodnika, mislim da neće biti toliki problem na kraju, tačnije nadam se. Bata dolazi sa mora za dva,tri dana i lepo ćemo da prošetamo do jednog njegovog ortaka koji radi sa opremom za akvarijume, pa će tamo da se nađe šta treba. Računam, slična tehnologija pa će i odgovarati, jedino nema ribica u sistemu za komp. Kako mi bata reče imaju tih razvodnika svakakvih tipova, između ostalog bi trebalo da imaju i miks tipa 1 priključak od 1/2 cola i dva za 3/8 cola pa ako se to nađe ići će se na TR procesorski blok.

I sam izgled sistema će ići slično onome kao kod 880i sistema, dakle jedan nosač nazad na koji će se staviti sve što treba, tako da će u komp ulaziti i izlaziti samo creva koja vode do blokova za hlađenje. Nije da je moja ideja, bio mi ortak, malo pričali o ovome a pošto on ima posla sa takvim stvarčicama ( mislim na alu i sl profile i ima sve od mašina što treba za savijanje, sečenja i sl), jednostavno rekao da dođem da napravimo nosač, pa da veći deo toga što može biti problem stavimo van kompa. Ajd sad, priča ima logike, smanjena opasnost, lakše je održavanje, mesta ima iza kompa da se stavi i to ( neće smetati protoku vazduha), nemoram da pravim sada razmeštaj komponenti po kućištu, a i ne košta me ništa pa neka ide .

Isto tako, nešto mi nije jasna priča oko dela vezanog za raspodelu protoka na Y račvama, jednostavno , po onome koliko se sećam iz škole tu treba da bude ista količina vode na obe grane, nikako tolika razlika u količini vode. Nekako mi nelogično, iskreno. Trebalo bi da opadne brzina kretanja vode a ne količina. Po tom nekom proračunu, tada bi na procesoru bile nešto veće temperature, dok bi na NB pale, i to mislim na sistem pod opterećenjem, i to prvenstveno zbog smanjene brzine protka a ne količine. Opet, ovo je neka logika koja je meni na pameti, dakle ne mora biti istinita, možda ja negde i grešim u priči ili sam neke faktore izbacio iz vida. U svakom slučaju, moglo bi de se odradi priče da se sastave dve konfiguracije creva koja idu do vodenih blokova, dakle jedna kod koje ide dve grane odvojeno, da se testira i da vidim dali me zadovoljavaju temperature, i druga koja bi poslužila da se pređe po potrebi na "klasičan" razvod, dakle, sa procesora na NB pa napolje. Nije da je to preskupo, ipak je to samo metar ili malo više creva i par konektora. Jest da bi bio malo duži put dolaska do rezultata ali šta je tu je . U svakom slučaju, dobra informacija za znati, da se pripremim za sve što može biti problem, da se ne juri posle ako ne radi kako treba .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako programirati u C#, početnik sam i molim za pomoć Kostarum Rex Persia Programiranje 36 31.10.2009 11:33
HDD rack ATA - kako povezati, pomoć! Astor Nosači podataka 1 26.1.2008 18:02
Pomoć: kako da encryptujem fajl u Winzipu? tarantinez Aplikativni softver 4 20.12.2007 22:42
Intelektualne usluge - Pomoć - Kako, Kada, Gde ... jagodanbg Opšta kultura 16 23.1.2007 11:23
Kako iz Word Pressa postaviti baner na sajt? BrankoJokic Internet usluge 1 14.8.2006 14:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com