Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Pregled rezultata glasanja: Da li bi ste kupili komponentu za kompjuter da je proizvedena u Srbiji
Da 33 63,46%
Ne 19 36,54%
Glasova: 52. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.11.2009, 22:32   #1
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Dobio sam zadatak u školi da napravim marketing plan, pa u tu svrhu moram da istražim potencijalno tržište. Ja kao u ulozi preduzetnika moram da smislim originalnu ideju i da je realizujem.

Moja ideja je kao što vidite da dovedem proizvodnju komponenti u Srbiju. Naime osnovao bih firmu (virtuelnu naravno) koja bi se bavila porizvodnjom komponenti. Radnici bi naravno bili obučeni da prave takve komponente. Moja prednost nad konkurentima, npr. AMD i Intel, bi bila cena, zato što se sve pravi u Srbiji i ne mora da se plaćaju sve one takse za prelaz državne granice, pa što nema takođe ugrađivanja u ceni kod preprodaje komponenti. Npr. procesor proizveden u Kini, pa uvezen u Nemačku, pa onda u Bugarsku i tek onda u Srbiju, a cena naravno astronomska. Naravno na mojoj strani bi takođe bila i država koja bi mi smanjivala porez koji treba da platim jer sam jedini koji se bavi takvom vrstom posla.

Što se tiče kvaliteta mislim da u našoj zemlji postoje ljudi koji imaju potrebno znanje da naprave procesor ili hard ili grafičku koja je ekvivalent ili čak jača od konkurentskih.
Inače firma bi se zvala Serbia Computers.


Od vas samo tražim da kažete da li bi ste pre kupili domaći proizvod ili strani, da li mislite da je ideja dobra ili loša i zašto?

Pošto se glasanje zatvara do ponedeljka zamolio bih i administratore da zatvore temu u ponedeljak, ili ako tema krši neko pravilo da bar bude otvorena do ponedeljka kako bih imao potrebne podatke jer tada treba da prezentujem plan.

Napominjem da je ovo za marketing plan pa su mi potrebni podaci sa određenog tržišta i molim korisnike da se ne svađaju nego samo da iznesu svoje mišljenje.

OBAVEZNO ODGOVORITE NA GLASANJE KAKO BIH MOGAO DA IMAM TAČAN BROJ ISPITANIKA.

Hvala unapred

PS
Ovo sve dole podebljano bi trebalo da pročitate pre postovanja jer je tu izneto malo više detalja o samoj proizvodnji i prodaji.

PROIZVODNJA BI SE PRVO ODNOSILA NA RAM MEMORIJU, HARD DISKOVE I KUĆIŠTA A KASNIJE I NA MNOGO KOMPLIKOVANIJE (npr posle par godina dobrog rada) KOMPONENTE KAO PROCESORE I GRAFIČKE KARTICE. IMAJTE NA UMU TAKOĐE DA MI JE POTENCIJALNO TRŽIŠTE SVA PREDUZEĆA KOJA IMAJU POTREBU ZA NABAVKOM RAČUNARA I KOJA NABAVLJAJU PO 20-30 RAČUNARA ODJEDNOM PA ĆE UVEK IĆI NA JEFTINIJU VARIJANTU. E TU USKAČE MOJE PREDUZEĆE.

Poslednja ispravka: ilic stefan (25.11.2009 u 23:14)
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:38   #2
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Идеја не звучи лоше, мада морало би доста да се потрудимо да сустигнемо стандард и квалитет конкуренције. Однос цена и преформанси би морао да буде доста повољан, а квалитет на првом месту. Мада знајући како ми волимо да отаљавамо посао, верујем да би шкарт проценат био огроман.
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:39   #3
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
Идеја не звучи лоше, мада морало би доста да се потрудимо да сустигнемо стандард и квалитет конкуренције. Однос цена и преформанси би морао да буде доста повољан, а квалитет на првом месту. Мада знајући како ми волимо да отаљавамо посао, верујем да би шкарт проценат био огроман.
Pobrinuo bih se za kvalitet i za radnike tako što bi poslao ljude na obuku i zaposlio menadzere koji bi to kontrolisali.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:43   #4
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Ta tvoja proizvodnja je sirok pojam. Jel proizvodnja od nule ili je zasnovana na nabavci komponenti (i/ili delova za komponente) iz kine (i tu ima nekoliko varijanti)?
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:44   #5
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Kako misliš da napravimo bolju komponentu od inostrane? Takva firma ne može preko noći da nastane. Lepo bi bilo da u halama Ei Niš se priizvodi npr. grafička brenda Safir ili XFX. Ali izgleda bar do sada slaba vajda Postoji jedna u Arilju, i čak sam pre 6 godina imao jednu njihovu komponentu memorija 256MB. Ni Svet kompjutera ne može da im uhvati ni kraj ni početak.
i na kraju zaključak: sigurno bih kupovao da ima šta a da je proizvedeno u Srbiji, ali taj proizvod mora da prođe najrigoroznije testove, Svet Kompjutera ili Tom Hardver E ako to preživi onda OK.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:46   #6
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Ta tvoja proizvodnja je sirok pojam. Jel proizvodnja od nule ili je zasnovana na nabavci komponenti iz kine (i tu ima nekoliko varijanti)?
Počeo bih sa zapošljavanjem ljudi koji mogu da naprave nov procesor, da kažem naučnika koji bi mogao da konstruiše potpuno nov proizvod i počeo bih od nule. Ne bih nabavljao iz drugih zemalja i preprodavao nego bi to bio 100 % srpski proizvod.

Poslednja ispravka: ilic stefan (25.11.2009 u 23:00)
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:47   #7
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Kako misliš da napravimo bolju komponentu od inostrane? Takva firma ne može preko noći da nastane. Lepo bi bilo da u halama Ei Niš se priizvodi npr. grafička brenda Safir ili XFX. Ali izgleda bar do sada slaba vajda Postoji jedna u Arilju, i čak sam pre 6 godina imao jednu njihovu komponentu memorija 256MB. Ni Svet kompjutera ne može da im uhvati ni kraj ni početak.
i na kraju zaključak: sigurno bih kupovao da ima šta a da je proizvedeno u Srbiji, ali taj proizvod mora da prođe najrigoroznije testove, Svet Kompjutera ili Tom Hardver E ako to preživi onda OK.
Naravno da ne bi preko noći nastala nego bih je izgrađivao postepeno. Mada to sada nije bitno nego mene samo interesuje da li bi kupovali komponente i zašto ništa više. I naravno odgovorite preko glasanja.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:49   #8
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

@todos

Nemoj odmah da napadas coveka. Ipak je to rad, pa moze da se teoretise. Nek prvo kaze na koji nivo proizvodnje misli. Povodom recenzija za sad se suzdrzavam da odgovorim.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 22:59   #9
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
ilic stefan kaže: Pregled poruke
Počeo bih sa zapošljavanjem ljudi koji mogu da naprave nov procesor, da kažem naučnika koji bi mogao da konstruiše potpuno nov procesor i počeo bih od nule. Ne bih nabavljao iz drugih zemalja i preprodavao nego bi to bio 100 % srpski proizvod.
Tvoja briga ne pocinje kod zaposljavanja ljudi, vec kod nabavke sirovine (pretpostavimo da imas kapital za infrastukturu)! Dalje tvoji ljudi moraju biti bas dobri da bi mogli da koliko toliko isprate konkurenciju. U sustini u pocetku moras u nekoj meri da otimas tehnologiju i ljudstvo koje vec ima iskustva sa tim (ako cemo realno pre ili kasnije ti sledi bankrot). Sledeci neki korak bi bio ulaganje u proizvodne linije. U pitanju je tehnologija koja napreduje na godisnjem nivou velikim koracima. Laksi deo je stavljanje komponenti na pcb, ali i to zahteva itekakvu logistiku i resorse da bi bilo isplativo.

Ovo moje je prilicno sazeto i dosta gruba procena, no daje ti kakv takav uvid u trenutnu situaciju i za dalja pitanja.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 23:05   #10
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Tvoja briga ne pocinje kod zaposljavanja ljudi, vec kod nabavke sirovine (pretpostavimo da imas kapital za infrastukturu)! Dalje tvoji ljudi moraju biti bas dobri da bi mogli da koliko toliko isprate konkurenciju. U sustini u pocetku moras u nekoj meri da otimas tehnologiju i ljudstvo koje vec ima iskustva sa tim (ako cemo realno pre ili kasnije ti sledi bankrot). Sledeci neki korak bi bio ulaganje u proizvodne linije. U pitanju je tehnologija koja napreduje na godisnjem nivou velikim koracima. Laksi deo je stavljanje komponenti na pcb, ali i to zahteva itekakvu logistiku i resorse da bi bilo isplativo.

Ovo moje je prilicno sazeto i dosta gruba procena, no daje ti kakv takav uvid u trenutnu situaciju i za dalja pitanja.

Što se tiče radnika tu bi došla obuka kojom bih naravno obučio radnike da budu sposobni za takav posao.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 23:15   #11
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
ilic stefan kaže: Pregled poruke
Što se tiče radnika tu bi došla obuka kojom bih naravno obučio radnike da budu sposobni za takav posao.
Pa ok, ali kome i koliko bi platio za tu obuku, i opet niko te ne bi maximalno uputio u tajne proizvodnje.

Kazi ti meni sva pravila koja vaze za taj tvoj rad. Koliko sme da se "masta"?
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 23:25   #12
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Pa ti ako mislis da napravis firmu ti moras da imas inzenjere koji ce da smisle tvoj proizvod i da ga naprave. Sama proizvodjna dolazi tek posle i to je potpuno druga stvar.

Sva proizvodnja je danas premestena u Kinu, a to je posao koji uglavnom rade masine, to nije ono glavno. Svi mozgovi i injezeri su u Americi, unutar kompanija kao sto su Intel...

A da ne govorimo o proizvodima za koje uopste ne treba proizvodnja, nego samo inzenjering - softver. Windows se ne proizvodi u Kini.


A za inzenjere nije dovoljna "obuka".
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2009, 23:30   #13
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Da, ako valjaju.Ne, ako ne valjaju...kao i bilo sta drugo bilo gde da je napravljeno
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 12:40   #14
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Samo kvalitet, proizvođač me ne zanima (tj. zemlja porijekla me ne zanima), tržište je zaebana stvar
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 12:46   #15
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Pa ok, ali kome i koliko bi platio za tu obuku, i opet niko te ne bi maximalno uputio u tajne proizvodnje.

Kazi ti meni sva pravila koja vaze za taj tvoj rad. Koliko sme da se "masta"?
Pa mogu da maštam npr. da imam jedan sjajan proizvod koji nema niko ili ima veoma malo ljudi i koji ću ja jedini prodavati i time osvojiti tržište. Tako da može malo da se pretera u vidu da neki čovek kojeg ja zaposlim može da konstruiše potpuno nov hard disk i da ga prodajem kao potpuno nov proizvod, a ne samo kao prepakovan proizvod iz kine. I da tim proizvodom budem ozbiljna konkurencija ili čak da prestignem neke firme.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 13:55   #16
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Da li bih kupio komponentu proizvedenu u Srbiji? Pitanje nije na mestu, zato sto se u svetu vise ne postavlja pitanje odakle je komponenta, vec kakav je odnos cena/kvalitet (ili se gleda samo npr. kvalitet). To igranje na kartu patriotizma je mazanje ociju javnosti u cilju prikupljanja profita. Ako procenim da mi je bolje da kupim graficku od Kineza ne bi me nista nateralo da je kupim od tvoje firme (ili obrnuto).

Malo je glupo odradjena anketa, zato sto postoji 1000 stvari koje nisu spomenute a bitno uticu na odgovor.
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 13:57   #17
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.881
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 495 puta na 344 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

lepo ti to mastas
AKo bi dosao u takvu situaciju da imas konkurentski proizvod, on bi se kupovao u nasoj zemlji, a verovatno i u svakoj drugoj gde ga izvozis...
Svet je danas obrisao granice, prosecan kupac ce kupiti ono sto ima najbolji odnos kvalitet-cena... Ako ti to dostignes sa proizvodima iz tvoje fabrike sigurno ces biti uspesan...

Fakultet (koji god) ili skola nije samo bubanje, razmisli malo svojom glavom i neces ni morati da otvaras svoje mastajuce teme...
DBrave je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 14:49   #18
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Tesko ce bilo ko ovde da radi sam, samo neka inostrana kompanija da dodje i da radi, ali posto kineze placaju i jeftinije nego nas , koliko sam cuo da ponegde ima plata oko 100$ , neznam koliko je tacno, nemamo neku sansu, da pravimo od nule , e to je nemoguce pa sto ne bi jedna Nemacka imala svoju kompaniju , ili neka jaka zemlja, nego obe koje prave x86 tj. najjace su u Americi,GPU u Americi evo sada je opet Americka kompanija kupila kanadsku , tako da su vlasnici tamo(AMD-ATI) , ploce i ostalo je tesko vec pored uhodanih ASUS-a, GIGABYT-a ,MSI-ja, i ostalih..... Samo strana ulaganja , obuka i inzinjeri oko projektovanja, pa kasnije ko zna
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 15:54   #19
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

Preduzece u Srbiji moze da bude konkurentno sa svetom jedino ako dobija ogromnu pomoc drzave jedno vreme dok ne stane na noge (sto bi kod nas moglo da bude 100+ god). U teoriji, ako preduzece ima neku originalnu ideju, ili se bavi tehnologijom za koju se misli da ce doziveti procvat u buducnosti, drzava daje odredjene povlastice ili subvencije da je konkurentna preduzeca ne uniste jos u zacecu. Jedan od najvecih problema u ekonomiji je upravo taj, odrediti kome treba pomagati (i da li uopste ikome treba pomagati).

Recimo, ja (kao drzava) ne bih pomagao preduzecu korisnika ilic stefana, zato sto je istrazivanje i razvoj u Srbiji 0, i ne bi moglo da se poredi sa Amerikom ni za 500 god, tako da bi njegovo preduzece samo moglo da kopira vec postojecu tehnologiju. S obzirom da radna snaga nije tako jeftina kao u Kini, ne bi bilo moguce da komponente budu jeftinije (bez obzira na silne carine i gluposti).

Ovo je samo teorija, to sto npr. Misko drzi monopol pa je sve zivo skuplje 3x nego sto bi trebalo da bude daje neku drugu dimenziju problemu.
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2009, 16:37   #20
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Komponente za kompjuter napravljene u Srbiji

pa ne znam koliko bi to zaista bilo jeftinije. Ok su poreske olaksice, manje plate radnicima, neplacanje carine... ali ono shto zaboravljash su troskovi proizvodnje. da bi proizvod zaista bio jeftin mora da bude serijski i da se "lako pravi" tj. da imash automatizovanu proizvodnju, mashine najnovije tehnologije itd...
Da li bih kupio takvu komponentu? Ako je po kvalitetu ravna ostalim komponentama, a jeftinija, shto da ne , bar mogu da ti zapalim fabriku ako mi ne radi procesor
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li mogu sam sklopiti kompjuter? MI66 ŠDK - Osnovne komponente 4 7.11.2009 18:11
Kako da utvrdim komponente? intenzivno Kvarovi 8 19.10.2008 23:58
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55
Da li je Srbiji potrebna internet stranka? freeminder Brbljaonica 28 23.12.2007 19:56
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com