Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.3.2009, 0:26   #1
Ozzy_994
Banned
 
Član od: 25.3.2009.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pomagajte, procesor samo što se ne zapali!

Pozdrav svima,
Imam problem sa procesorom,
Desilo mi se jednom da sam upalio racunar,pojavio mi se error pre nego sto se windows startovao,pisalo je CPU temprature error!
Odmah sam otisao u bios,i proverio temperaturu,bila je 96-100 stepeni!!!

Racunar sam pokusao da ohladim,nepaljenjem jedno 4 sata,
Kad sam ga upalio temperatura je bila 12 stepeni,posle 2 sata proverio sam,
ponovo se povisila na 100 stepeni..!!:confused :

Molim vas pomozite,da li neko zna,zasto?


P.s.
izvinjavam se ako sam napravio duplu temu,ali stvarno se zurim da dobijem ovu informaciju.

Unapred hvala!!!
Ozzy_994 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:32   #2
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Pa skoro sam sa kolegom na poslu otvario jedno takvo kuciste, isto je bilo 115C ja se zgranuo ali stari Athlon 1700+ nije crkao. Uglavnom bilo je kilo prasine, kuler se skoro i nije vrteo...Skidaj stranicu odmah, cisti to od prasine proveravaj kuler, ako moze samo da se ocisti ocisti celo kuciste i kuler pogotovo, ako ne skidaj sve imas dobrih kulera vec za 1000din promeni sklopociju pa ce da valja...
Ali provo probaj sa cisenjem mi smo menjali i ventilator na kuleru posto je skoro skroz otisao posle je sve bilo ok...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:33   #3
cakija
Član
 
Član od: 5.2.2009.
Poruke: 143
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

jel dobro montiran hladnjak na procesor ? i dal nije zaprljan prasinom?
cakija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:33   #4
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

to 100c znaci pokazuje u bios monitoringu.........ok

Prvo pogledaj da li se kuler uopste vrti kad se upali racunar, znaci skini stranicu kucista i posmatraj
Drugo ocisti kuler od prasine, znaci skini ventilator(drze ga 4 srafica) i onda uzmi slamcicu i produvaj sa njom ona rebra koja se nalaze ispod ventilatora(hladnjaka).
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:38   #5
Ozzy_994
Banned
 
Član od: 25.3.2009.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

meni je stranica svo vreme otvorena,kuler se vrti,sve je super,nego je bojim,neznam da otvorim,da podignem kuler,i da ocistim oko procesora prasinu.,...
Ozzy_994 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:42   #6
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

NEma sta da se bojis, ili ako bas ne smes/ne znas , dovedi nekog ko zna sta radi pre nego sto to crkne...Posle je kasno, cistite bre to, nije to nista strasno posle...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:45   #7
cakija
Član
 
Član od: 5.2.2009.
Poruke: 143
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Citat:
Ozzy_994 kaže: Pregled poruke
meni je stranica svo vreme otvorena,kuler se vrti,sve je super,nego je bojim,neznam da otvorim,da podignem kuler,i da ocistim oko procesora prasinu.,...
sigurno je zaprljan juce se to desavalo kod mog druga u igraonici velika temperatura i gasi racunar kad pokrene cod 4 .... uzmemo da ga ocistimo kad ono sloj prasine od 0.5 cm hladnjau se nevide supljine od prasine .... skinemo i hladnjak ono prasina oko procesora .... samo druze ocisti prasinu i ima da radi bez frke ako je to problem
cakija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 8:04   #8
Ozzy_994
Banned
 
Član od: 25.3.2009.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Desava mi se da se sam ugasi,od ogromne temperature

I kad ga palim,uvek mi nesto bruji u napajanju,kao da se zica zakacila za ventilator...onda moram da resetujem par puta komp,da bi to prestalo...

Poslednja ispravka: Partybreaker (25.3.2009 u 11:51) Razlog: spajanje
Ozzy_994 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 9:23   #9
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Poterbno je hitno da se proveri kuler. Ako nisi vichan sam da to uradish, pozovi nekog ko se malo bolje razume, za svaki sluchaj uzmi termalnu pastu onaje ispod 400 dinara, odrshrafi kuler i ochisti metalna rebra ili cackalicom ili stapicem za ushi (naravno, ako moze da prodje, nemoj da gurash ako nece. Ako nema prashine, potrebno je da se skine kuler i da se opet namaze termalna pasta. Prvo antistatickom krpom malkice pokvasis krpu alkoholom, skinesh sa metalnog dela hladnjaka, a onda vrlo pazljivo skinesh i sa procesora. Onda na to isto mesto namazes novu pastu i vratish sve kako je bilo.
Napomena, ako nisi siguran da mozes sam, pozovi nekog ko moze da ti pomogne.
p.s. Imash na Youtoube-u video snimke kako se to radi.

Trazi thermal paste howto ili tako neshto.
http://www.youtube.com/watch?v=EyXLu1Ms-q4
http://www.youtube.com/watch?v=4OB1hxxKdec
http://www.youtube.com/watch?v=fRRWbQUqW1Y
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 12:25   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Ajd' tolike frke oko ciscenja jednog kulera na procesoru.

1. Prvi korak je da ugasis masinu, iskopcas iz struje i stavis je polozeno na pod.
2. Proveri odma onu crnu plasticnu kopcu da li je zakopcana. Uhvati telo kulera i lagano drmaj. Mora da stoji ko' granit pricfrscena na procesor. Kopca ima malu rucicu rebrastu, koja se uhvati prstima i u suprotnom smeru povuce prema sebi na gore. U tom polozaju kuler je otkopcan od proxesora. Sa donje strane oko crno pravougaonika koji je zasrafljen na maticnoj ima 3 zareza sa svake strane ( dve suprotne ) i videces da se stipaljka od crne plastike zavrsava sa metalnim kopcama tj. otvorima koji se kace za za zljeb na prstenu ( crni pravougaonik ) od maticne pole.
Lagano oslobodi kuler iz tih utora a potom izvuci 3-4 pinski kabl koji je ukljucen na maticnoj ploci i daje struju da bi se vrteo kuler.
3. Sada imas oslobodjen kuler i mozes da predjes na fazu ciscenja.
Uzmi krstasti srafciger i odvrni 4 srafa sto drze ventilator za telo kulera. Ne brini se zasrafljeno je u aluminijumska rebra tela kulera.
Kada si oslobodio vent mozes prionuti ciscenju.
Prvo cisti sam ventilator. Za tu sfrhu ja koristim CETKU ZA BRIJANJE. Ako nemas kupi jer je odlicna i za mnoga druga ciscenja u kompu.
Posto si ocistio vetilator, videces jos uvek zalepljene naslage prasine koje cistis sa vatom i medicinskim alkoholom. Ako nemas kupi i ostavi za naredno ciscenje kompa.
Kada si to zavrsio odlozi negde sa strane vent i 4 srafa ( da ih ne pogubis ) i predji na ciscenje - cetkanje rebara tela kulera. Prvo sa jedne strane a potom sa druge strane po rebrima. Onda lepo izduvaj ostatak prasine i pogledaj kroz zl****ve da li su cista.
Kada to obavis ocistio si kuler i red ide da to uradis i sa podnozjem gde imas paste ili mozda sad sive stegnute plastike ( zvaka ) koja se stavlja na fabricke kulere.
Prvo vatom i alkoholom natopi masu koja je nalepljena za dno kulera i ostavi pola sata da se malo rastopi. Onda pazljivo sa vatom nakvasenom alkoholom ocisti sve ostatke predhodne paste tako da se kuler ( aluminijum ) odole sija.
4a. Sada predstoji faza ciscenja procesora. Ako ne znas da ga vadis iz podnozja i ne moras.
Bitno je da sa vatom lagano skines ostatke predhodne paste. Danas svaki procesor ima zastitnu plocisu na sebi tako da ne mozes nista ostetiti na procesoru. Sacekaj da se osusi alkohol sa plocice procesora.
Kupi termalnu pastu u prodavnici kompjuterske opreme. Gledaj uvek da je kvalitetnija ako imas izbor. Jeste da je nesto skuplja ali ce ti skinuti koji celzijus manje.
5. Nanosenje paste.
Ne valja staviti malo paste ali ni mnogo. I u jednom i u drugom slucaju dobi ces negativni efekat u smislu lose provodnjivosti toplote sa procesora na kuler i hladjenja istog. Koliko je zaista potrebno?
Ja ovako radim. Na kaziprst uzmem malo paste i onda tapkam prstom tanak film paste preko cele plocice procesora. Tapkanjem poravnavam da je na svakom delu ista kolicina i ravnomerno rasporedjena.
S obzirom da je pasta pomalo lepljiva mozes fino i ravnomerno da naneses sloj paste.
E sad na ociscenom kuleru, sa donje srane otprilike vidi se gde se naslanjao procesor - plocica na telo kulera. Opet istim postupkom tapkaj tanak sloj paste cak i vise nego sto je sama velicina procesora. Jer prilikom montaze ( vracanja kulera moze se pomeriti tacka naslanjanja.
Od viska glava ne boli.
6. Montaza ociscenog kulera.
Prvo sto je vazno da zapamtis gde se poligica odnosno stipaljka ( crna plastika ) nalazila pre nego sto si skinuo kuler. Levo ili desno od pravca.
gledanja.
Moram najpre napomenuti, kada zelis da postavis ventilator na ociscen kuler? To mozes odma nakon ciscenja a pre nanosenja paste, vodeci racuna da zice koje idu iz venta budu najblize prikljucku na maticnoj ploci.
Ja ga stavljam tek kad montiram telo kulera na plocu - procesor. No sve jedno je.
Dakle vratis telo kulera u cetvrtastu plastiku na ploci ( u sredini je procesor ) zakacis stipaljke sa donje strane za zubca od crne plastike i povuces kopcu ili onu plasticnu polugu na napred. Davace ona otpor sto je normalno, jer kuler mora cvrsto stajati na procesor. I kad skljocne - cuje sa taj zvuk onda si zakopcao kuler za procesor. Za svaki slucaj jednom sakom malo mrdaj telo kulera da osetis da je dobro stegnut.
Jos jednom poveri da li si ukljucio 3-4 pinski kabl sa venta od kulera u prikljucak na maticnoj ploci ( pise CPU ) i ukljuci struju pa pokreni komp. Idi odma u bios pa pet minuta pogledaj kako je stanje sa brojem obrtaja venta i naravno temperature CPU-a. Ako je sve normalno a ne vidim razloga da nije, mozes zatvoriti stranicu kucista, sto znaci da je posao gotov.
Mozes radi neke sigurnosti da malo opteretis procesor, nekim bench programom, pa resetuj komp i vidi u biosu kolika je temperatura, ili u neki od programa koji prati pod win-om rad procesora.
Eto za sada toliko!!!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku AstraLogos na korisnoj poruci:
A M G (25.3.2009), ivanza (25.3.2009), Nikola Lavrnja (25.3.2009), Pjanovic (25.3.2009), ukimafija (25.3.2009), vlajo (25.3.2009)
Stara 25.3.2009, 14:49   #11
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Ovo je već blog, ako nije bila copy -paste opcija, svaka čast na strpljenju.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vlajo na korisnoj poruci:
AstraLogos (25.3.2009)
Stara 25.3.2009, 15:41   #12
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
Ovo je već blog, ako nije bila copy -paste opcija, svaka čast na strpljenju.
Nema copy - paste. Sve je svojerucno sa sve slovnim greskama.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 15:48   #13
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Talking Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Citat:
AstraLogos kaže: Pregled poruke
Nema copy - paste. Sve je svojerucno sa sve slovnim greskama.
Kako li te nije mrzelo da toliko kuckas ?
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 16:16   #14
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Pomagajte procesor samo sto se ne zapali!

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
Kako li te nije mrzelo da toliko kuckas ?
Pa mislim bolje jedan kompletan blog nego ona bezvezna prepucavanja u stilu kupi to i to a bolje je ovo i ovo.
Kuckao sam i za gramofonske glave i igle. Sto da ljudi jure po forumima, kad moze to i ovde da se procita.
Hvala svima
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ne mogu da se setim imena igre... !!!NWO O igrama uopšte 730 2.6.2023 22:08
VIRUS ALERT! (administracija ugrožena, pomagajte!) jonathan Zaštita 26 14.12.2008 19:57
Pomagajte: Komp sam nabudžio, ali je nastao ogroman problem! ivan90BG Kvarovi 20 9.7.2008 20:17
Onlajn Prodavnica - Pomagajte Ljudi!!! salegl Web razvoj 4 6.4.2008 0:28
Ljudi pomagajte crkoh zbog Soket A boi1300 Kvarovi 4 27.6.2007 16:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com