Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2009, 13:14   #1
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Hard disk - spasavanje podataka

Uh...ljudi, pomagajte...
Evo o cemu se radi...
Imam komp star 5,6 godina u kome imam Maxtor 40GB ATA/133 HDD.
Ima par meseci otkad je poceo da mi pravi problem, bad sektor na boot particiji. Zbog tih bad sektora je boot-ovao jedno minut dva i ponasao se kao dfa se podize iz hibernate-a (ono ocitavanje na dnu ekrana). Ponekad postane ne citljiv neki sistemski file no nista strasno, oborim sistem i opet radi... A zatim kupim drugi komp sa SATA podrskom jer mi je to nekako bili isplativije nego kupiti novi ATA od recimo 250GB, dodam par hiljada i eto novog (polovnog) racunara. Stignem kuci, dan, dva isprobavam novi komp a zatim rekoh da prebacim podatke (pored onih od velike vaznosti za moj fakultet, razni mukom radjeni projekti,analize eksperimenata i sl. neponovljive stvari, a takodje i one od emotivne vaznosti: godinama pravljene fotografije, uspomene, uh!?!!!?...budala ne pravi backUp-pve vise veruje HDD-u od DVD-eva ili CD-ova...) sa starog PATA 40GB na novi u novom-polovnom kompu.
Skinem DVD-RW koji je bio na ATA prikljucku (na novoj GIGABYTE ploci koja ima jedan ATA i 4 SATA prikljucka) i postavim stari HDD 40GB ATA/133. Dzamper na diram jer nije bilo potrebe, skinuo sam master DVD-RW i postavio master HDD. Sve lepo povezem i ukljucim komp. Sada novi komp kao da podize sa starog HDD-a (sporo i sa onim pcitavanjem kao da se budi iz hibernatea) iako je i u biosu sve O.K. podeseno da je SATA glavni. No nebitno, podigne se Windows, naravno sa novog HDD-a, prijavi novi hardver, uspesno ga instalira, pogledam u device manageru, tamo je, startujem everest, on ga lepo vidi, sentor pokazuje na oba HDD-a normalne temperature, sve je lepo, kad.... otvorim My Computer...jok...Windows ga ne vidi, samo dve oarticije novog HDD-a. ne vidi se ni u My Computer propertis->manage...
Ja pomislim da mozda dzampiranje nije u redu pa probam na slave, ono isto...
Sada se iznerviram i odlucim da vratim stari HDD u stari komp i fleskom od 4GB, jedno 5,6 puta i prebacim sve bitne podatke sa jednog kompa na drugi...
KAD, HAOS...nece vise da radi ni na starom kompu...
Ubacim Hirens 9.7 i lost & found kao da moze da pronadje podatke, ali naravno da ih prekopira na drugi HDD. Opet ja stavih stari HDD u novi komp da bih uz isti alat pokusao da sa starog kopiram na novi, ali jok, u novom kompu taj alat nece da se pokrene.
Ja sumnjam da se pojavio bad sektor koji je ostetio podatke o particijama i slicne koji se upisuju na pomocnim/skrivenim particijama HDD-a i omogucavaju komunikaciju HDD-a sa racunarom. Elam, isprobavam ja dalje alate sa Hirensa, pod skupom "recovery" i prvi ili drugi od njih (ne saecam se tacnog naziva) uspe da pronadje particije i da vidi apsolutno sve one moje podatke, ali taj alat nudi samo opciju da "izvucene" podatke vrati na isti HDD sto meni ne znaci, ti podaci su vec tu gde jesu i neosteceni ali ne mogu nikako dopreti do njih. Ghost kao ni partition manager i sl alati ne vide taj stari ATA HDD ni na jednom kompu (ni na starom ni na novom). Taj hard (stari) evo ostao prikljucen na novom kompu, ponasa se normalno, device manager i everest ga i dalje normalno vide...
Molim sve one koji imaju znaja i iskustva sa ovakvim problemima da mi kazu sta jos da pokusam, koji alat da probam...
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2009, 18:20   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk - spasavanje podataka

Probaj fix MBR. Imas u hiren bot Cd opciju MBR tools. Nije nemoguce da se pojavio bad sector bas na pocetku diska tj na Master bot rekordu a kad je MBR necitljiv, ceo disk je necitljiv.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2009, 21:45   #3
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk - spasavanje podataka

Da, upravo tako, bio je ostecen MBR, snasao sam se odmah pa nisam ni video odgovor. Uh od onda pravim BackUp-ove svega HVALA PUNO!

Sad imam jos jedno pitanje, izvinjavam se ali sam prilicnno neiskusan u ovoj oblasti, kojim alatom da probam da formatiram HDD da bih pokusao i dalje da ga koristim i sdta jos treba da uradim osim formatiranja. On sad radi ali mi je opet pao sistem jednom nakon rebuilda MBR-a i formatiranja iz Partition Magika. Jel ono sto se zove "low level format" potpunije formatiranje ili, kako ga ja bukvalno shvatam formatiranje niskog nivoa, t.j. kao neko lakse formatiranje.
Ako postoji tema o ovome uputite me linkom i oprostite mi...

Poz
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 17:57   #4
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk - spasavanje podataka

Nikako ti ne preporucujem da nastavis da koristis taj hard ako su ti podaci bitni i ako nemas visak zivaca koje bas oces da iskidas. Bad sektori imaju tendenciju da se sire i tu nema pomoci.

Postoji program na tom istom hiren boot CD-u koji se zove HDD regenerator i koji moze da povrati hard u zivot tako sto oznacava bad sectore tako da se oni vise ne koriste. A low level format je zapravo "najtezi" format sto ima. Prilikom takvog formatiranja disk se vraca u fabricko stanje i na svaki bit se upisuju nule. To nece ocistiti bad sectore, samo ce ih uciniti nevidljivim, sto je lose jer onda mozes opet da upises podatke na njih i tako ih izgubis. Ako bas oces da se bakces probaj HDD regenerator, ali ne ocekuj cudo. Mozda ce ti hard proraditi i izgledace kao da si sredio stvar al kad tad, bad sectori ce se vratiti.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 20:58   #5
dile
Starosedelac
 
Član od: 20.1.2008.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 1.352
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 226 puta na 164 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk - spasavanje podataka

Sve zavisi, starije masine slabije kontaju BAD se ctore pa mislis i da ih neams...ali nove bez pogovora... A lepo ti kupi novi HDD, a taj stari prikaci kao sekundarni i onda ga koristis npr: za filmove.
dile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2009, 20:31   #6
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard disk - spasavanje podataka

Ah taj HDD regenerator, pa s njim sam probao jos dok mi je masina radila ali je nastavila da se isto ponasa, izgleda da tim bad cektorima nema pomoci.
U svakom slucaju, ko sto neko negde rece "ko se na mleko opece taj u jogur duva" nareckao sa ja podatke cim je HDD oziveo, sto je sigurno sigurno je
I veliko hvala na onim objasnjenjima.
A kad uradim taj low level format, jel posle jednostavno ubacim Hiren's, pokrenem partition magic i napravim particije, pa uobicajeno redim instalaciju Windowsa, ili treba da uradim jos nesto, npr, nekakav build MBR-a i sl.
Nabavio sam drugi komp pa cu taj da prikacim na TV i koristim za filmove, za razliku od sugavog DVD playera koji imam (sa uzasno sitnim, sa 2m necitljivim titlovima, belim i skoro providnim) imacu super podesljivi DVD player koji pusta sve zivo

E sad, kupio sam novu-polovnu masinu i tu me nesto zeza, pre reinstala Widowsa (a juce sam uradio reinstal, kupio sam ga pre 10-ak dana, Gigabite
sa BIOS-om iz 03/07/2008 i cipsetom nVIDIA nForce 550, AMD Hammer
, AMD Atlon LE-1600 na 2,2GHz sa 1MB L2, 2 GB dual chanel na 667, Grafička kartica nVIDIA GeForce 7300 GT, napajanj 450W i Maxtor 6V080E0 od 80GB) se desilo par puta da zamrzne. Tada nije hteo ni device manager, niti bilo sta kao sto je cekanje od par minuta do deset... i jedino je pomagalo reset od dugmeta. Evo od juce se to nije desavalo (a desavalo se pri radu, npr kompresija rar arhive ali i obicnom neopterecujucem radu kao sto je priprema za rezanje prevlacenjem fileova u nero explorer). Kada sam ga kupio iz servisa koji se bavi i prodajom polovnih kompova, decko koji tamo radi mi je instalirao svezi Windows, ali me je taj sistem nerviro jer se lose ponasao, a najvise me je nerviralo sto onaj crni boot screen na kome je Windows logo i ono ocitavanje ispod njega, predugo trajao, od 10 do 15 i vise puta je trebalo da protrci "ono ocitavanje" da bi se sistem podigao. Ja zato oborim sistem, a i zbog promene velicine particija i sl, obrisem particiju C, promenim joj velicinu, formatiram je i sve to iz Partition Magica, ubacim Windows setuo disk, i iz njega jos jednom formatiram particiju, dignem Windows, kad ono isto. HDD regeneratot, hvala Bogu nije nasao ni jedam bad sector.
Kad se pojavi boot screen na tren zasvetli HDD indikator lampica na kucistu i zatim dok boot screen odugovlaci ona ne svetli, pa tek nakon, kao sto rekoh, duzeg vremena, ona ponovo na tren zasvetli i tada se Windows konacno podigne. Dva put sam zbog ovoga uradio reinstal Windowsa sa dve razlicite verzije i opet isto, pa rekoh, Boze, zar je moguce da mi ni ovaj HDD nije ispravan.
Da li neko zna kako ovo da resim? Evo od juce sve sem toga radi super, ali kad ukljucim ili resetujem komp treba da cekam oko minute, pa ni na starom toliko nisam cekao, zapravo je stari podizao sistem za 10-ak sekundi jer je u biosu imao opciju quick boot koju ovaj nema, te ovaj novi stalno proverava sve komponente...
Hvala unapred
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 22:58   #7
Gija
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Poruke: 50
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard disk - spasavanje podataka

E i ja imam isti problem!
Ajde samo mi pojasnite gde mogu da najdem taj hiren boot CD i kako se uopste koristi taj " fix MBR"
Gija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 0:03   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Hard disk - spasavanje podataka

Pa neznam da li je dozvoljeno da ti dam link za Hiren jer na njemu ima dosta pratskog softvera. Ali mozes lako da ga izguglas. Skines ISO file, narezes ga na CD preko alkohol 120% ili nekog drugog programa, (ali nemoj da napravis data disk preko nera) i namestis u BIOSU da se butuje sa CD. Ona ubacis CD i restrujes komp. Dalje ce valjda sam da se snadjes, a ako se ne snadjes javi
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 18:18   #9
Ubermenschen
Novi član
 
Član od: 2.4.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard disk - spasavanje podataka

Imam problem koji i nije bas u skladu s temom, ali se nadam da ce mi neko pomoci. Naime, HDD mi je izdeljen na dve particije. Na Local disk C mi je instaliran Windows. Problem je sto je ta particija mnogo mala. Ima oko 2GB, tako da mi je free space manje od 100MB konstantno, a ponekad, kad sam netu pada na 0, sto me uzasno nervira. Ako neko zna kako da preraspodelim particije, pa da skratim D i povecam Local disk C, bio bih mu veoma zahvalan da to znanje podeli sa mnom. Hvala unapred!!
Ubermenschen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows mi ne prepoznaje novi hard disk Win32 Kvarovi 14 25.8.2009 22:28
Eksterni hard disk - problem vozdovac90 Nosači podataka 11 21.1.2009 15:11
Hard disk problem - treba mi pomoć da iščupam podatke fingerprint Nosači podataka 2 22.12.2008 21:48
Moj hard disk... umro... :( forrest_gump Nosači podataka 8 4.12.2007 1:04
Hard disk is down!.... Peruzzi Kvarovi 8 21.7.2006 0:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com