Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2009, 4:53   #1
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Thumbs up Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Posto sam skoro poceo da koristim ovu distribuciju linuksa, zeleo bih da sa vama podelim moje misljenje o istom.

Naime, imam laptop HP Pavillion DV6815nr koji je, naravno, dosao sa instaliranom Vista-om. Aj sad.

Skinuo sam puno distribucija, u nameri da ih testiram. U pitanju su openSUSE 11.1 , Ubuntu 8.10 (i 9.04), Mint, PCLOS 2009.1 , Fedora 10 i Debian 5.

Ako ne racunamo openSUSE 11.1 koji je bezveze radio (bio je bas, bas bagovit), Debian 5 je jedina distribucija koju sam uspeo da nateram da radim posle 1-2 sata ceprkanja po sistemu.

Problem je u mojoj Atheros AR5007EG WiFi kartici cija je podrska na linuksu slaba. Iako Ubuntu i jos neke distribucije tvrde da imaju out-of-the-box podrsku, to jednostavno nije tacno. (probao sam ath5k, probao sam svasta, verujte).

Redom:

openSUSE 11.1 - nakon uspesne instalacije, sistem se podigao u low graphic modu i bez internet konekcije. Posle 2 dana zezanja, uspeo sam da ga nateram da se konektuje na otvorenu mrezu i uspeo sam da instaliram NVIDIA drajver.

Medjutim, posle reboot-a, internet opet nije radio. I ne samo to, openSUSE 11.1 je imao strasno puno bagova (YaST je stalno pucao, npr.).

Ubuntu 8.10 - jos jedna uspesna instalacija, posle koga, da bi se boot-ovao, moram da drzim bilo koji taster na tastaturi tokom boot procesa (?). Koristeci ndiswrapper uspeo sam da se konektujem na internet. Medjutim, odmah potom instalacije NVIDIA drajvera, X server je odbijao da slusa naredbe. Boot-ovao sam u low-graphic modu, editovao xorg.conf (vratio backup) i okej je. Cim probam ponovo da instaliram NVIDIA drajver, opet puca. Probao sam i preko synaptic-a, i preko obicnog instalera.

Ubuntu 9.04 Alpha - nije hteo da se boot-uje.

Mint - ista situacija kao sa Ubuntu 8.10, sto i ne cudi, s obzirom da je ovaj baziran na gorenavedenom.

PC Linux OS 2009.1 GNOME - Sistem se boot-uje (opet moram da drzim taster), X server se pokrene, i to je to. Tu stane, cak nece ni u tty1-6 da ide.

Fedora 10 - Sistem se ne boot-uje.

Debian 5 Lenny - sampion! Instalacija je laka (mada drugacija od ostalih distribucija) i brza. Posle instalacija, sistem se boot-ovao (bez drzanja tastera), i login screen je bio tu. Iako se boot-ovao u low graphic modu, rezolucija je ipak bila (relativno) visoka.

U roku od 2 sata uspeo sam da instaliram MadWifi drajver za moj Atheros, kao i NVIDIA drajver za moju karticu.

Takodje, po prvi put u mom zivotu sam uspeo da instaliram i pokrenem Compiz (ne pitajte).

Debian 5 Lenny je jako dobra, brza i stabilna distribucija. Ja nikada nisam koristio Debian ranije. Plasio sam se svoje "razmazenosti" sa velikom korisnickom podrskom i riznicama za Ubuntu, medjutim, Debian je odlican i po tom pitanju. Veoma je lak za koriscenje. Ako zelite sebi da olaksate zivot (ako niste terminal freak ), preporucujem da instalirate synaptic.

Sve preporuke za Debian.

Znam da bar jos jedan korisnik na ovom forumu koristi Lenny (khm, Urke, khm )

Eto, samo sam hteo da podelim svoje iskustvo sa vama
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2009, 11:59   #2
TypeR
Član
 
Član od: 19.11.2007.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 307
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 56 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Nisam probao Debian 5 ali 4. mi radi savrseno... po meni No.1 distribucija....

SuSe 11 mi je radio odlicno (na racunaru sa AMD cpu) nisam imao nikakvih problema, dok se na racunaru sa intel cpu bagovao kao lud.... kasnije sam instalirao Debian i radi vec 1.5 god bez ikakvih problema

Moram probati Debian 5..... nema sumnje da je los
TypeR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2009, 12:15   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Bogdane jesi ti siguran da ti je hardver sasvim u redu? Ipak je malo sumnjiva ta situacija da pola distribucija neće ni da se bootuju, one koje pokreneš odbijaju da rade stabilno... Zapravo, skroz je sumnjiva situacija.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2009, 14:01   #4
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Ja sam imao debian 4, a kada sam probao da ga instaliram na desktop c2d 2100 nije išlo pa sam batalio,a nije mi se skidalo ponovo sa kinterneta ,jer sam čekao 5-icu
Kako je debian 5 kasnio uzeo sam suse 11.1 i od prve radi sve ,što me je pomalo i iznenadilo za laptop.I šta znam, radi sasvim ok.
Nateraću se uskoro da skinem debian 5 ,znam i ja šta valja...
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 1:09   #5
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Bogdane jesi ti siguran da ti je hardver sasvim u redu? Ipak je malo sumnjiva ta situacija da pola distribucija neće ni da se bootuju, one koje pokreneš odbijaju da rade stabilno... Zapravo, skroz je sumnjiva situacija.
Jesam. Znam cak i sta je problem; javna je tajna da u ovoj "korporacijskoj" Americi, HP, Dell i ostali proizvodjaci imaju ugovore sa Microsoft-om oko instalacija Windows-a. E sad, ne samo sto to podrazumeva instalaciju Vista-e, vec i skoro "namerno" odbijanje rada sa ostalim operativnim sistemima. Kao sto rekoh, to je javna tajna. Na primer, probao sam da instaliram i par Mac OS X distribucija, koje su odbijale da rade kako valja.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 5:46   #6
Borowatz
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Boogerville
Poruke: 543
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 78 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Borowatz
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Malo karikiraš stvari.
Ali generalno, pravilo koje se bar u mom slučaju potvrdilo nekoliko puta, je, što više 'intelovih' komponenti, više će stvari da ti radi out-of-the-box.
Ako je laptop urađen potpuno po intelovoj centrino specifikaciji (znači da su korišćeni baš oni delovi koje je on naglasio), sve će raditi. Instalirao sam par distroa i sve je radilo, osim modema.
A na nekim laptopovima, kod kojih su proizvođači sami menjeli te delove (stave jeftiniju mrežnu, wifi ili šta već), može doći, ili dolazi, do problema pri instalaciji drajvera, ako ih ima uopšte.
Borowatz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 9:48   #7
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Ma ja na moj HP compaq sa AMD procesorom,ATI grafika,mogu da instaliram bilo koji linux.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 10:35   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Na primer, probao sam da instaliram i par Mac OS X distribucija, koje su odbijale da rade kako valja.
Aj da se kladimo da moze OS X na tom laptopu. Ako je to onaj sto mislim da jeste. Samo u pravu si da je taj Aheroes WiFi krs. Tesko de ce to da se natera da radi.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 12:29   #9
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Evo pričice koja verovatno nikom neće pomoći, ali ne škodi da bude online, možda neko zaista i nađe korist u njoj.

Moj dobar drug je bio kod sestre u USA koja živi tamo sa mužem, i iskoristio tu priliku da nabavi laptop. Uzeo je neki Dell model, i naravno prva stvar kad se vratio bila mu je da Vistu zameni sa XP+Ubuntu. Problem je bio u tome što nije mogao da instalira uopšte XP, jednostavno je odbijao... Mislim da Ubuntu nije ni probao. LM, došao je do mene kasnije (on u BG a ja u So) i pregledom biosa smo utvrdili da taj laptop ima dodatnu karticu sa flash memorijom čija je jedina uloga da deluje kao ubrzivač Viste.

Pazite čega su se setili - xp, linux, sve drugo, ne prepoznaje karticu hardverski podešenu da se aktivira u prilikom boot sekvence, ali vista da, tako da sistem prilikom gašenja fabrički traži takve kartice iako korisnik to ne zna, sačuva dosta podataka na njima, i prilikom ponovnog uključivanja računara učitava sa njih kako bi brže bootovao. Ispadne da se vista butuje 3x brže nego XP... koji usput i ne radi na toj mašini jer ne može da se instalira. Znači kao ilegalna fabrička polu-hibernacija prilikom isključivanja/uključivanja.

LM, mi smo u biosu disableovali tu karticu, instalirali XP a zatim i Ubuntu i sve mu radi i dan danas bez frke.

Zašto kažem da verovatno neće puno pomoći drugima? Pa većina proizvođača (MSI recimo) nema opciju u BIOSU za isključenje te kartice, jednostavno ju je nemoguće zaobići. Tamo gde je ima, zavisi da li će korisnik znati da je traži, da li će je pronaći ili će jednostavno da koristi Vistu i ćuti... pogotovo ako je već platio i ona radi...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
skydive (16.4.2009), stesha (7.4.2009)
Stara 6.4.2009, 12:36   #10
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

I zato ja po ko zna koji put naglašavam. Pre kupovine laptopa (čak i ako dolazi sa Vistom) uveriti se da na sajtu proizvođača postoje zvanični drajveri za XP i poštedećete sami sebe muka.
Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Znam da bar jos jedan korisnik na ovom forumu koristi Lenny (khm, Urke, khm )
Ja ih znam čak trojicu pa se ne hvalim

Poslednja ispravka: holodoc (6.4.2009 u 12:44)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 12:48   #11
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Postoji ta fora za svaki racunar s Vistom, mada je ja nisam probao. Trebalo bi da obezbedi bolje performanse u Visti. Nije losa ideja integrisati jednu karticu u laptop radi povecanja brznine, jer kao sto kazes radi.
toxic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 20:42   #12
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Debian (doduše sada već Sid ) koristim već 40+ dana na desktopu (veoma zadovoljan), a stavio sam ga i na notebook Lenovo 3000 N500 (da ne dužim sa specifikacijama, ima Intel Centrino markicu i dolazi bez OS-a).

Jedino što na njemu nisam probao je HDMI, sve ostalo radi kao bonbonica, osim zvrčke sa 4 GB memorije. Debian jednostavno ne može da se bootuje i puca kod učitavanje kernel imagea ako u boot komandi nema ručno definisanu kolličinu memorije (mem=4096m). E sad, iako je Debian amd64, on vidi samo 3 GB (~ 2,93 GB) memorije umesto svih 4 GB. Jedino što je uspelo da vidi svih 4 GB je FreeBSD (onaj boot only, dok ostali isto vide samo 3 GB). No, to je već hardverski problem.

Ono što je bitno, Debian je čučnuo i na desktop i na notebook kao bubreg u loj. Nije ni čuo što je pored Slackwarea jedna od tri najstarije žive distribucije (treći je RedHat).
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 21:38   #13
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
osim zvrčke sa 4 GB memorije
Jesi probao da uključiš Memory Remap u BIOSu?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 22:27   #14
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
doduše sada već Sid
Kakav Sid? Sta je to?
Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Debian jednostavno ne može da se bootuje i puca kod učitavanje kernel imagea ako u boot komandi nema ručno definisanu kolličinu memorije (mem=4096m). E sad, iako je Debian amd64, on vidi samo 3 GB (~ 2,93 GB) memorije umesto svih 4 GB. Jedino što je uspelo da vidi svih 4 GB je FreeBSD (onaj boot only, dok ostali isto vide samo 3 GB). No, to je već hardverski problem.
Kako bre to? Ja cuo da i 32-bitni linux vidi do 64GB, a on ni 32-bini nece 4GB... kakva to zaebancija...Meni Ubuntu vidi 7.8GB umesto 8, al trpim ga sto krade 200mb. 64-bitni naravno. Bas sam hteo opet da probam debian zato sto mi ubuntu nesto zeza sa KDE, al sad neznam jel da probavam.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 22:40   #15
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Jesi probao da uključiš Memory Remap u BIOSu?
Šališ se, je l' tako da da? BIOS je ovde maksimalno osiromašen:

Main: datum i vreme (verzija biosa, vrsta procesora, brzina, HD, DVD, specifikacije notebooka i ukupna memorija)
Advanced: Quiet Boot, Power on display, Legacy USB Support, SATA Mode Selection, Internal Modem
Security: Set Supervisor Password, Set User Password, Built-in HDD1 Password Select, Set HDD User Password
Boot: poredak bootovanja uređaja, i to u 8 slotova, sa mogućnošću isključivanja uređaja iz boot poretka
Exit: izlaz sa čuvanjem izmena, izlaz sa zanemarivanje izmena, učitavanje podrazumevanih vrednosti, zanemarivanje izmena, čuvanje izmena

I, to bi bilo sve što u BIOS-u ima da se šteluje Problem je poznat i isto se manifestuje kako na Debianu, tako i na Ubuntuu. Valjda će biti ispravljen u sledećoj reviziji BIOS-a, pošto ova iz novembra (kad je ovaj moj primerak notebooka i sklopljen) nije ispravila tu grešku. Navodno, samo 64biktna Vista vidi svih 4 GB, svi ostali vide samo ~3. Mada, i ovako C2D piči sve u 16

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Kakav Sid? Sta je to?
Evo definicije.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 22:48   #16
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

U tom slučaju, i tebi i Deusu mogu reći samo - gledajte šta kupujete.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2009, 0:01   #17
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Ja sam prezadovoljan ovom mašinom jer _sve_ radi na klik. Ova začkoljica sa memorijom će već biti rešena usput (možda već sada postoji rešenje ali me mrzi da guglam )
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2009, 0:08   #18
Vlade Maksimovic
Novi član
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik!

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Navodno, samo 64biktna Vista vidi svih 4 GB, svi ostali vide samo ~3.
Da svaki 32bitni Operativni sistem može maksimalno da alocira 2^32 = 4GB operativne memorije, sobzirom da se jedan deo memorije koristi za neke stvari... korisniku preostaje 3.xGB

Pozdrav
Vlade Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pregled distroa - radna tema GoranSTX Slobodni softver 47 1.9.2008 13:04
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com