Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.2.2007, 11:18   #21
starwriter
Novi član
 
Član od: 19.2.2007.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

ispod toga nista..,.bar neko moje laicko misljenje. Na onaj moj Canon eos 400 isprobao sam neki zum od 200eura i bilo je smesno, fotgrafije koji sam radio sa starim kompaktnim Canon Power Shot G3 bile su ostrije- sta mi vredi sto imam dobro DSLR telo kada je objektiv ocajan. Moj prijatelj profi fotograf ima (Nikon d80) nikonov zoom objektiv (85-400mm chini mi se) od 2000eura i daje takvu ostrinu da ti se u glavi zavrti, i to iz ruke!
Opet, kao sto rekoh, sve zavisi sta zelis, fotografisanje DSLR aparatom je veeooooooooma skup hobi...ukoliko se zelis samo onako amaterski, iz hobija baviti fotografijom moj predlog ti je Sony DSC R-1,Panasonic Lumix DMC-FZ50, Panasonic Lumix DMC-FZ8 i Fuji 9600.
starwriter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 11:23   #22
Apocalypse
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Sparta
Poruke: 106
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko AIM-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko MSN-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko Yahooa korisniku Apocalypse
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Gledao sam ovaj Canon Powershot S3 IS i nesvidja mi se
A kupicu dobar zoom
Do sad sam mislio da je samo vazno tijelo a zoom po potrebi
A da li je zoom koji sam naveo dobar za makro?
I ako nije kiji jeste?
Apocalypse je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 11:47   #23
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

@starwriter: Taj lik koji prica da su slike ostrije jer je senzor blizu objektiva bas i ne prica mnogo dobro

Tebi se cini da ti aparat pravi mutne slike jer u osnovi D350 i D400 ne prave mnogo postprocesiranja posle samog snimanja. Takva snimka je bogatija i laksa za obradu. Kompakti rade mnogo manipulacije na slici odmah posle slikanja i u pravilu daju ostriju sliku "as is".

Pomeri malo ostrinu u profilima na aparatu, isprobaj na kojoj daljini i pri kojoj blendi ti objektiv pravi najostriju sliku, podesi ISO brzinu prema pravilu 1/f i mora biti dobra slika. Naravno, pripazi i na otvor blende, on u mnogome utice na ostrinu snimka (rubovi, sredina). Obicno su objektivi najostriji izmedju f8-f11.

Sto se tice zoom objektiva, dugacki a spori objektivi bez stabilizatora slike ce da prave velike probleme pri slikanju iz ruke. Taj 18-400 mi je sumnjiv, pokriva prevelik opseg da bi bio dobar.

Poslednja ispravka: VojaM (19.2.2007 u 16:30)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 14:04   #24
starwriter
Novi član
 
Član od: 19.2.2007.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

nije 18-400 vec 85-400mm. i videh svojim ochima...neverovatnu ostrinu daje, snimak iz ruke sa jedne obale Save na drugu je fascinantan...ipak je 2000eura cifra.)
A sto se tice blizine sochiva chipu, samo sam preneo sta mi je onaj tip iz BM foto ispricao. Ako mene lazu i ja lazem vas.))
A podesavanja u aparatu ne pomazu ukoliko je los objektiv kao onaj koji ja dobih uz aparat...jednostavno dubinska ostrina sheta, tek kada sam kupio adapter i prikachio neke ruske objektive dobih ostrinu zadovoljavajucu.
Objektiv koji dobih uz Canon-a je uh....bolje me ne podsecaj.
starwriter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 14:52   #25
Apocalypse
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Sparta
Poruke: 106
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko AIM-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko MSN-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko Yahooa korisniku Apocalypse
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

A dobro sad
Ne znam koga da slusam
Apocalypse je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 16:05   #26
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Oba kazemo da do 1000e bolje dobar kompakt. Inace moj objektiv koji je dosao uz aparat radi dobro, mozda je od objektiva do objektiva.

Jel moze koji primer slike sa exifom.

85-400 u pravu si . Al i to mi je velik obseg.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 13:50   #27
Apocalypse
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Sparta
Poruke: 106
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko AIM-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko MSN-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko Yahooa korisniku Apocalypse
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Znacim kompakt i dobro socivo
Apocalypse je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 14:27   #28
starwriter
Novi član
 
Član od: 19.2.2007.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

aha
moj predlog ti je Sony DSC R1. Mozda nema ultr zum ali ima 10 mil. pixela tako da kropovanjem mozes dobiti utisak velikog zooma. Ima CMOS senzor koji koriste DSLR aparati. ili sa nekim iz Panasonic serije ...Panasonic Lumix DMC-FZ50 itd...
starwriter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 19:27   #29
Apocalypse
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Sparta
Poruke: 106
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko AIM-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko MSN-a korisniku Apocalypse Slanje poruke preko Yahooa korisniku Apocalypse
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Fino izgleda
THX
Apocalypse je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2007, 20:00   #30
fotovenco
Novi član
 
Član od: 5.3.2007.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Pozdrav svima, Ja sam stari Canon fan, ali neshto u zadnje vreme me muci nikon d80, od Canon imam D30, 300D, 10D, 20D i sada sam kupio 5D, dali vredi menjati kakvo je iskustvo sa D80 kod svadbenih snimanja, kako radi Automatika sa flashom itd...
fotovenco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2007, 13:36   #31
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Citat:
fotovenco kaže: Pregled poruke
Pozdrav svima, Ja sam stari Canon fan, ali neshto u zadnje vreme me muci nikon d80, od Canon imam D30, 300D, 10D, 20D i sada sam kupio 5D, dali vredi menjati kakvo je iskustvo sa D80 kod svadbenih snimanja, kako radi Automatika sa flashom itd...
Nadam se da si ozbiljan kad pitas ovako nesto...
oluja je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2007, 19:27   #32
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Ja bih ti preporucio canon,zato sto je zastupljeniji ovde,mada to ne mora nista da znaci.Pre neki broj SK je bio tekst o nekom SONY-evom modelu novge generacije koji je oko 1000eura,i sa njim idu dva objektiva.A da bi bio vrhunski fotograf nemoj zaboraviti i stativ,dobru koznu torbu za nosenje aparata i dodatnih delova,plus objektivi gore navedeni.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 20:24   #33
MarkoKg
Novi član
 
Član od: 1.4.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Citat:
starwriter kaže: Pregled poruke
za macro fotografiju su ti najbolji compact aparati.
koliko sam shvatio objasnjenje tipa iz BMfoto (zaduzen je za testiranje aparata)
kod kompaktnih aparata je socivo izuzetno blizu chipa i stoga ima izuzetnu ostrinu dok kod DSLR aparata socivo objektiva je udaljeno od chipa i tu nastaje problem sa ostrinom. Naravno, to se resava sa objektivima od 600 pa do 2000eura. Jedan moj prijatelj uzeo je Fuji 9600 sa namerom da ga koristi za macro i zeznuo se, ocito veliki raspon zoom objektiva koji 9600 poseduje pravi problem sa macro.
Ako hoces macro onda kupi nekim kompaktni sa 4-6 puta zumom (Canon S3, Olimpus, Sony...).
ili DSLR i objektiv od 700eura.)
izvinjavam se, nije bas tema razgovora, ali ova recenica me iritirala..
nije,doduse, 9600,ali je 6500...a 9600 je bolji....

http://www.flickr.com/photos/7608122@N06/442320219/

http://www.flickr.com/photos/7608122@N06/442320215/
MarkoKg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2007, 2:48   #34
zozo
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 51
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Ma, ljudi, slusajte Starwritera.

Profesionalni aparat je svaki kojim profesionalac zaradjuje pare. Profesionalni je bio i onaj aparat kojim je srecni momak snimio Sadamovo vesanje.

Kod nas se pod "profesionalnim" podrazumeva da je DSLR, da ima izmenjive objektive, RAW format i hot shoe za blic. Da biste to iskoristili, treba da znate sta slikate i kako to treba slikati. I kako to posle treba obradjivati. I da u sve to ulozite oko 3000-5000 evra.

Zato, ako vam DSLR ili "profesionalac" treba kao statusni simbol - slobodno ga kupite, i uz njega jos gomilu opreme. I najmite nosaca da vam sve to nosi ...

Ako hocete da slikate okolo, pravite zanimljive snimke i pri tom vezbate i ucite, kupite neki od super-zoom aparata - samo Fuji, Panasonic, Canon, Sony,Olympus (ostali mogu imati problematicne objektive) - sa optickom stabilizacijom slike obavezno.

Ako ste zaista profesionalac, vi znate sta vam treba i ne postavljate ovakva pitanja. Bar ne u ovakvim konferencijama.
zozo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2007, 10:15   #35
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Citat:
zozo kaže: Pregled poruke
Ma, ljudi, slusajte Starwritera.

Profesionalni aparat je svaki kojim profesionalac zaradjuje pare. Profesionalni je bio i onaj aparat kojim je srecni momak snimio Sadamovo vesanje.

Kod nas se pod "profesionalnim" podrazumeva da je DSLR, da ima izmenjive objektive, RAW format i hot shoe za blic. Da biste to iskoristili, treba da znate sta slikate i kako to treba slikati. I kako to posle treba obradjivati. I da u sve to ulozite oko 3000-5000 evra.

Zato, ako vam DSLR ili "profesionalac" treba kao statusni simbol - slobodno ga kupite, i uz njega jos gomilu opreme. I najmite nosaca da vam sve to nosi ...

Ako hocete da slikate okolo, pravite zanimljive snimke i pri tom vezbate i ucite, kupite neki od super-zoom aparata - samo Fuji, Panasonic, Canon, Sony,Olympus (ostali mogu imati problematicne objektive) - sa optickom stabilizacijom slike obavezno.

Ako ste zaista profesionalac, vi znate sta vam treba i ne postavljate ovakva pitanja. Bar ne u ovakvim konferencijama.
Tacno sa stanovista amatera.
DSLR se kupuje prvenstveno zbog boljeg kvaliteta slike. Kompaktni aparati, koliko god izgledali visenamenski, ne mogu da postignu DSLR kvalitet slike i pate od raznih ogranicenja. Kao vlasnik jednog super-zoom aparata (Panasonic FZ50) mogu tacno da ti nabrojim sta mi sve nedostaje i sta sve ne mogu da postignem sa njim a mogao bi sa DSLR aparatom.
Makro,
Wide,
Kvalitet na visim ISO podesavanjima,....
oluja je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2007, 7:08   #36
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

reci cu ti samo jedno. Danas ako hoces profesionalni aparat trazi one sa X3 senzorom. (X3 senzori su troslojni senzori koji hvataju sve tri boje celom velicinom senzora koristeci cinjenicu da crvena prodire nekih 250nm a zelena oko 100nm)
Dobar primer je Sigma SD-14
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2007, 8:05   #37
zozo
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 51
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Tacno sa stanovista amatera.
DSLR se kupuje prvenstveno zbog boljeg kvaliteta slike. Kompaktni aparati, koliko god izgledali visenamenski, ne mogu da postignu DSLR kvalitet slike i pate od raznih ogranicenja. Kao vlasnik jednog super-zoom aparata (Panasonic FZ50) mogu tacno da ti nabrojim sta mi sve nedostaje i sta sve ne mogu da postignem sa njim a mogao bi sa DSLR aparatom.
Makro,
Wide,
Kvalitet na visim ISO podesavanjima,....
U cemu je problem - cak i "sa stanovista amatera"? Pa, naravno da postoje vise nego debeli razlozi zasto su ljudi izmislili i profesionalnu foto opremu, pored amaterske. Nema potrebe da ponovo otkrivamo rupu na saksiji.

Ono sto ovde ne valja je diskvalifikatorski kontekst. Ja sam profesionalac i znam znanje, a ti si amater - ne znas znanje i nemas sirinu u razmisljanju. U bilo kojoj diskusiji korektno je da ides na argumente, a ne na coveka koji iznosi te argumente.

Pored toga, ovde je pitanlje koji foto aparat da kupi konkretan covek, a ne da li je "profesionalni" foto aparat bolji ili gori od "amaterskog".

Uzgred, i ja imam neki Panasonic FZ7. U vreme kad sam ga kupovao, nisam kupio FZ50 koji se tek pojavio (ili FZ30 koji je vec dugo bio u opticaju) zbog razlike u ceni i velicini/tezini. Naravno da sam bio svestan nekih prednosti aparata koje nisam kupio. I zasto bi jedan takav aparat samo "izgledao" visenamenski. Zar on nije visenamenski?
zozo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 5:42   #38
tokyorush
Član
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: http://www.japanci.blogspot.com
Poruke: 42
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Izvinjavam se svima, mala digresija.

I ja sam u fazonu skorasnjeg prelaska sa compacta na DSLR. Dugo sam eksperimentisao i ucio na kompaktu, rezultati nisu losi, ali sad hocu dalje. Takodje se lomim izmedju Nikona i Canona. Jako male razlike, ali mislim da ce prevagnuti Canon, vise iz vjernosti brendu i navike nego icega drugog.

Jedno pitanje:

U aziji ima hrpa razlicitih oznaka za Canon, pa ako je neko u toku da mi pojasni razlike izmedju:

D30 i D300
D40 i D400

Koliko sam ja upratio, ovi prvi, sa dvocifrenim brojem u nazivu modela, su novija serija. Tacno ili ne? Ovje se i cijela IXUS serija zove IXY, Japancima je jako tesko izgovoriti, pa su sebi pojednostavili.

A sad nesto gledam cijene koje ste vi navodili, dobavljaci u Srbiji i dalje deru, a? Tokyo je skup uprkos uvrijezenom misljenju da je tehnika u Japanu jeftina. Jeftina je u Bangkoku ili Hong Kongu, Singapuru, ovdje je mozemo nazvati "jeftinija". D30 (samo tijelo bez objektiva, sto je mozda moj izbor) je nekih 530 "jevrica" (naj-cijena u gradu, obicno u zavisnosti od prodavnice ide nagore), a neki od objektiva za koje sam zainteresovan su oko 300-400 jevreja.

Bas fino, na Balkanu se neke stvari nikada ne mijenjaju, zar ne?

Pozdrav

R
tokyorush je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2008, 21:30   #39
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Dvocifreni su visi razred/klasa, a trocifreni naravno nizi. 30 i 300 su stari modeli novi, njihovi naslednici, su 40 i 400.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku korisnik na korisnoj poruci:
tokyorush (6.1.2008)
Stara 6.1.2008, 18:18   #40
tokyorush
Član
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: http://www.japanci.blogspot.com
Poruke: 42
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Nikon ili Canon u klasi DSLR-a?

Hvala g. Korisniku , tako sam i pretpostavljao, samo me mrzilo da cunjam po netu. Cim gospodji kupim laptop, to je sljedece na listi, vjerovatno D40 posto razlika u cijeni niije nepremostiva. Objektivi ce da budu posebna prica....
tokyorush je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
dslr, fotoaparat

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Canon ili Nikon???? Marija ŠDK - Foto i audio/video 34 9.9.2006 2:39
problem sa canon a510 pavlaka11 Foto i audio/video 0 4.6.2006 23:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com