Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.1.2015, 18:24   #1
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Buducnost AMD-a

AMD to lower R&D spending on computing and graphics products

Citat:
“When you look at the OpEx side of the house, it is probably true that on the CG side is where the expenses are coming down, more than probably in the embedded, enterprise, and semi-custom,”
AMD-ove akcije u konstantnom padu, primorani su da smanje izdatke, pa ce izgleda morati desktop segment da ispasta, te ce se okrenuti vise razvoju ARM-a i procesora za servere (To se donekle i znalo jos pre). Nije sve tako crno da bi u potpunosti prekinuli investicije u R&D za kako oni to kazu "computing and graphics" (CG) ,sto se dotice nas desktop korisnike, al ce se za pozamasnu sumu smanjiti ulaganja.
Citat:
At present, it is expected that AMD will spend around $200 million on research and development in Q1, down from $279 million in the same period a year ago.
Po nekom mom misljenju, mozemo zaboraviti na procesore za entuzijaste, tj. naslednike FX serije, tako da ce Intel tu da zgazi AMD jos vise, i ima da digne cene minimum za trecinu. Sto se tice grafickih, ne znam kakvi su im planovi za generaciju posle r9 3xx za koje je neminovno da ce da izadju i za koje kazu da su dobre (ako zanemarimo TDP), posto bez obzira sto imaju konkurentne graficke kartice nVidiji, ocigledno imaju gubitke, pa se iskreno nadam da to nece previse uticati na buduci razvoj grafickih, makar da drze koliku toliku konkurenciju.

Ne znam koliko opcija ima AMD, dal da se potpuno povuce iz desktop trzista, pa da zbog zakona o monopolu da se investira u neku drugu kompaniju, zbog konkurentnosti ili da prodaju akcije nekoj kompetentnijoj i bogatijoj firmi, kao recimo Samsung, koji bi ih digao iz mrtvih, ili ce ovako kao do sada da se vuku na sceni, dok Intel preuzima veliki deo kolaca. Kako su krenuli, nemaju svetlu buducnost, ali izgleda kako god okrenes, mi cemo, kranji korisnici da ispastamo.

Citat:
Zavrsna rec Kitguru-a: Although Lisa Su promised not to decrease AMD’s research and development investments going forward several months ago, since R&D budgets depend on revenue, the company will just have to lower its investments if its sales drop. Sales of computing and graphics (CG) products in the Q4 decreased to $662 million, down 15 per cent sequentially and 8.4 per cent year-over-year. Therefore, AMD has a perfect excuse to lower its CG R&D budgets. Unfortunately, without fundamental CG technologies, the company’s EESC products just cannot be developed…
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dacajak na korisnoj poruci:
nikola s (23.1.2015)
Stara 23.1.2015, 18:55   #2
zvezdan84
Veteran
 
Član od: 12.1.2010.
Poruke: 1.063
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 59 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

posle fenom serije nisu nista izbacili da valja. moj fenom 955 na 4ghz ima bolje rezultate u nekim testovima nego fx8350. sva sreca sto se nisam zaleteo i kupio neki od fx procesora, bolje cu ja preci na intela sa 4 jezgra koji trosi manje struje i manje se greje i bolje se klokuje, a o performansama da ne pricamo, sto se mene ptice slobodno mogu da prestanu da proizvode procesore
zvezdan84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 19:20   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Ja se nadam da ce Zen x86 i ARM K12 arhitekture da ih iscupaju malo 2016, a do tad Carrizo, Radeon 300 serija i Opteron A1100 (Seattle ARM).

Nije da nemaju sta da ponude ali je konkurencija mnogo zaebana. To sto guraju ARM im je pametno, treba totalno da izadju iz x86 trzista da ostave Intel nasamo sa monopolskim komisijama. Zen mogu i da otkazu, samo samo na K12 ARM cip nek se fokusiraju i na grafiku. Naravno da naprave desktop i laptop ARM verzije sa pristojnim performansama za Chromebook, a ja cu naravno da obrisem Chrome OS i da instaliram Fedoru.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 19:38   #4
Star trek
Član
 
Član od: 18.11.2013.
Poruke: 70
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Kad se samo setim perioda pred njegovo lansiranje u kome su ljude koji kupuju racunar savetovali da odloze kupovinu i sacekaju da izađe Buldozer.
Star trek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 20:04   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Kad izlazi bilo koja nova arhitektura, pametno je da se saceka. Mozda neces nju da kupis, ali ce se promeniti malo situacija na trzistu od cega mozes da profitiras.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 20:59   #6
Star trek
Član
 
Član od: 18.11.2013.
Poruke: 70
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

U mnogim slucajevima da ali ne i u ovom. Secam se i ja vremena kada je Intel za dan umeo i po 40% da snizi cenu vrhunskih procesora kako bi parirao AMD-u. Međutim pojavu Buldozera su totalno iskulirali i na kraju sam kupio njihov procesor po slicnoj ceni po kojoj sam ga mogao kupiti par meseca pre izlaska Buldozera, a ako je i bilo neke male razlike u ceni ona je zanemariva i definitivno nije bila vredna nekoliko meseci cekanja.
Star trek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 21:07   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

pa ono uvek nešto novo izlazi ali i cene skaču ako uspeš da pogodiš najbolji trenutak uspeo si da uštediš i profitiraš ako ne uspeš tešiš se
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2015, 22:07   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Cene retko skacu, a cekanje nije steta ako imas koliko toliko upotrebljiv kompjuter. Jedino ako ti je crko stari kompjuter onda ima smisla da zuris. Ja nikad nisam zurio sa kupovinom novih komponenti, desavalo se da planiram kupovinu i po godinu dana i jace. Svaki dodatni dan koriscenja onog sto vec imas ti je samo po sebi dobra stvar. Naravno ako se ne radi o nekoj krsini koja ti samo kida zivce. Potrosacki mentalitet bi imao smisla kad bi se ti procesori proizvodili ovde u Srbiji, ali posto se ne proizvode, onda bolje pirocanski mentalitet.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 1:04   #9
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Buducnost AMD-a

Šuška se da je Samsung raspoložen da kupi kompletan AMD. To bi bilo interesantno videti, da ih preuzme jedan takav gigant.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 10:18   #10
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Ovakve i slicne price citam/slusam jos od 2008/9te godine i iskreno sumnjicav sam u njih. Ovakve probleme AMD ima jos od kupovine ATI-a, gde je pukao kes koji je zaradio na K8 procesorima. Tada Intel daje gas, dolaze Core 2 procesori, novi proizvodni pogoni na svake 2 godine, i AMD zaostaje od tada, bez mogucnosti da stigne skroz konkurenta. AMD je kao bolesnik na aparatima, ali nije u komi, tako da ima sanse da se oporavi i bude neko ko ce biti konkurentan Intel-u i Nvidia-i. Treba nam AMD makar da bude konkuretan dovoljno da drzi cene konkurencije na prihvatljivom nivou. Licno verujem da ce se oporaviti.

Sto se tice kupovine AMD-a od strane Samsunga, to sumnjam da bi bila pametna stvar. Samsung je gigant u sferi elektronike, ali ne i u sferi Desktop, Server, Laptop uredjaja. Nisam siguran da su toliko zainteresovani. Njihova zelja bi mislim tu bila da doju do graficke tehnologije, posto vidjamo sve jace graficke cipove i u malim mobilnim uredjajima, gde Samsung jos nije izbacio neko resenje i zaostaje. Drugi interes ne vidim. Tako da se plasim da bi Samsung ugasio CPU diviziju AMD-a prilikom kupovine jer nije profitabilna.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 16:15   #11
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Vidjećemo šta će biti nakon novih Radeon kartica, ili ako istrpe do 2016-te sa Zen arhitekturom. AMD-u manjka para, pa puštanje novih kartica u prodaju uzima više nego obično, a samim tim i trpe gubitke pošto nova GTX900 serija ide k'o alva. Nadam se da će se čekanje isplatiti, i da ćemo imati reprizu kad je nekad ATi smeo nVidiju metlom sa X1900 karticama i njihovu 7000 seriju, a prethodne X1800 kartice se još i poboljšale nakon novih drajvera (da ne spominjem da skoro godinu i pol stara R200 serija se još itekako dobro drži protiv Maxwell-a).

Čuo sam i ja šuškanje sa Samsungom, al to možda samo neki ljudi koji tako žele pričaju. Iako valja primjetiti da Samsung vrlo blisko sarađuje sa AMD-om, najvjerovatnije zbog nVidije i njene tužbe za navodnu povredu patenata. Potpisan sporazum sa Global Foundries-om, glavnim snabdjevačem AMD-a, oko korištenja 14nm tehnologije, izbacuju tonu Freesync monitora,...

Ali šta je sa AMD-ovom X86-64 licencom za koju čujem da je netransferabilna, i uzajamnim sporazumom sa Intelom oko razmjene tehnologija? Zar sporazum ne prestaje biti validan u slučaju bankrota/preuzimanja? Čak sam čuo teorije da je Intel mogao davno AMD-u da stane na vrat, izbaci neke jeftinije šestojezgarne i osmojezgarne modele procesora i uzme im i to malo što imaju, ali ih održavaju u životu jer im tako odgovara. nVidija, s druge strane, nema takvih problema, ovi nemaju sporazuem sa AMD-om, ovi bi ih davno smakli da mogu. GTX960 za 400€... Horor.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 16:28   #12
Papayaman
Član
 
Član od: 3.10.2014.
Poruke: 73
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Njihova zelja bi mislim tu bila da doju do graficke tehnologije, posto vidjamo sve jace graficke cipove i u malim mobilnim uredjajima, gde Samsung jos nije izbacio neko resenje i zaostaje.
Koju grafičku tehnologiju? Poslednje što sam ja čuo od ATI/AMD-a o grafičkoj tehnologiji za mobilne uređaje je bio Imageon (današnji Adreno GPU), kojeg su prodali Qualcommu. AMD nema ništa tu, koliko ja znam
Papayaman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 16:38   #13
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Šuška se da je Samsung raspoložen da kupi kompletan AMD. To bi bilo interesantno videti, da ih preuzme jedan takav gigant.
To bi bilo dobro, ali zaboravite onda na x86 procesore od AMD-a. Licenca za x86 je samo za AMD. Irevocable but untransferable. Ko kupi AMD, dobice samo ARM, grafiku i Cipset.

PS: Naravno, dobice i ceo x86 tim inzinjera, ali ili ce povuci sve x86 procesore sa trzista, ili ce uci u parnicu sa Intelom. U slucaju Samsunga, tu parnicu ce verovatno da izgubi jer nije americka kompanija.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2015, 16:52   #14
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Sto se tice kupovine AMD-a od strane Samsunga, to sumnjam da bi bila pametna stvar. Samsung je gigant u sferi elektronike, ali ne i u sferi Desktop, Server, Laptop uredjaja. Nisam siguran da su toliko zainteresovani. Njihova zelja bi mislim tu bila da doju do graficke tehnologije, posto vidjamo sve jace graficke cipove i u malim mobilnim uredjajima, gde Samsung jos nije izbacio neko resenje i zaostaje. Drugi interes ne vidim. Tako da se plasim da bi Samsung ugasio CPU diviziju AMD-a prilikom kupovine jer nije profitabilna.
A koja je caka praviti desktop i laptop procesore pa da Samsung ne moze? Samsung vec ima sve sto mu treba, ima najbolje fabrike na svetu posle Intela i vec stavlja Exynos u Chrombook laptope. AMD K12 arhitektura bi mu dosla kao kec na deset i tu bi verovatno povecao R&D. Radeon takodje.

x86 diviziju bi verovatno ugasio, to se slazem.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 11:33   #15
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

@Papayaman
Istina je sto kazes, ali makar trenutna GCN arhitektura je koliko znam izuzetno skalabilna i naprednija od trenutne ponude za mobilne uredjaje, osim ako izuzmemo Maxwell. To bi znacilo Samsungu dosta u borbi za trziste prenosnika koji ljudi koriste za Android igre.
@Mickie
Sve si u pravu, osim toga sto tek K12 treba da se dokaze. Da AMD ume da iznenadi i izbaci odlicnu arhitekturu moze, ali moze da izbaci i djubre od procesora. Tako da treba sacekati 2016tu i videti da li uopste K12 vredi ulaganja ili ce biti jos jedan promasaj AMD-a.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 12:43   #16
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
To bi bilo dobro, ali zaboravite onda na x86 procesore od AMD-a. Licenca za x86 je samo za AMD. Irevocable but untransferable. Ko kupi AMD, dobice samo ARM, grafiku i Cipset.

PS: Naravno, dobice i ceo x86 tim inzinjera, ali ili ce povuci sve x86 procesore sa trzista, ili ce uci u parnicu sa Intelom. U slucaju Samsunga, tu parnicu ce verovatno da izgubi jer nije americka kompanija.
Samsung moze da kupi AMD i da ga ostavi kao zasebno preduzece. Ne mora da ga "integrise" U Samsung.

Licenca pripada AMD-u, bez obzira kakva je vlasnicka struktura firme.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 14:21   #17
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

@Sarmatian
Mislim da ne moze. Licenca samo vredi za AMD ako je nezavisna kompanija sa akcijama NASDAQ: AMD

Cak i ako predju u privatne ruke kao sto je Dell uradio, gube licencu. Cak i ako predju sa NASDAQ na NYSE, opet gube licencu. Ako promene stock ticker sa AMD na ADV ili bilo kako drugace... opet gube licencu.

Ciitao sam taj ugovor ranije kad je Intel pretio da ukine licencu jer AMD prodaje fabrike. Da nije tog takvog ugovora, IBM bi odavno kupio AMD. Ili Oracle. Ili HP.

PS: Kad je AMD kupovao ATI, prvai izbor je bila NVIDIA, ali CEO NVIDIJE je trazio da ne bude akvizicija nego spajanje (merger). AMD je odustao jer bi to znacilo da stari AMD vise ne postoji, tj nova spojena kompanija nebi imala x86 licencu.

@Vlad Cepesh

Ni Bulldozer arhitektura nije toliko losa, problem je sto AMD nema para da je dovrsi i sto nema fabrike kometitivne sa Intelom. Tek ovaj Excavator i Carrizo APU ce da lici na nesto, a takav je Buldozer trebao da bude od pocetka. Sam buldozer je trebao da izadje 2009, kasnio je debelo.

Kad bi Samsung kupio AMD, resio bi i problem fabova (koje vec ima) i problem hronicnog manjka para za R&D. Videli bi Tick-Tock AMD. Intelova Core arhitektura nije toliko sjajna koliko im fabrike i pare daju prednost nad konkurencijom.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 19:23   #18
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Nije bas tako jednostavno. AMD ima sopstvene patente na x86-64 tehnologiju (koju je Intel morao da licencira od AMD) tako da ako neko i kupi AMD ne znaci da ce izgubiti poslovanje sa x86-64.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 22:46   #19
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

x86-64 ne znaci nista bez x86 osnove. Nemoguce je napraviti x86 procesor bez intelovih patenata, ni 32-bitni ni 64-bitni. Jos ti treba i SSE i AVX ako oces da budes kompatibilan, pa onda TSX-NII i EPT...

Intel bi izgubio x86-64 licencu od AMD-a pod istim uslovima. Ako ga neko kupi.

Bacite pogled na ugovor http://www.amd.com/Documents/AMD_Int...ent_-_Full.pdf

Pogotovu ovaj deo:
Citat:
6.0
TERM, TERMINATION & CHANGE OF CONTROL
6.1 Term
. Section 2.0 of this Agreement shall remain in fo
rce and effect for a period of ten (10) years from
and after the
Effective Date, and shall thereafter terminate, and
be of no further force and effect, of its own acco
rd without any further action by any Party,
except that the requirements in Section 2.0 shall t
erminate before the expiration of ten (10) years in
any of the circumstances set forth in Section
6.2, below. The remaining provisions of this Agree
ment will survive any termination or expiration of
this Agreement and the termination or
expiration of the requirements in Section 2.0.
6.2. Termination of Section 2.0 Limitati
ons
. Section 2.0 shall terminate in its entirety, wit
hout the need for any further action by
Intel, and shall be of no further force or effect i
f:
a. Intel’
s microprocessor unit share of the Worldwide PC Mar
ket Segment, which includes desktop, server and mob
ile platforms,
drops below sixty-five percent (65%) for four conse
cutive quarters as reported by Mercury Research in
its published report entitled “
PC
Processors and Chip Sets Updated Edition Market Str
ategy and Forecast Report.”
In the event that Mercury Research ceases publishin
g such
share data during the term of this Agreement, the p
arties will agree in good faith on another publicat
ion to reference for such share data.
b. AMD attempts or purports to assign or
transfer to any Person any right or obligation in v
iolation of Section 9.7.
6.3 Change of Control
. In the event of a Change of Control of AMD, the
definition of AMD Microprocessor as defined in
Section 1.5 shall be limited to those devices that
fell within Section 1.5 on the date of the Change o
f Control and shall further be limited to x86
AMD Microprocessors for use in a Personal Computer.
“ Change of Control
” shall mean:
(1) any Person or group of Persons (as th
e term “group” is interpreted pursuant to Rule 13d-
5 under the
Securities Exchange Act of 1934, as amended) (the “
Acquiring Person”)
acquires (i) beneficial ownership of capital stock
of
AMD entitling the holder(s) thereof to more than fi
fty percent (50%) of the voting power of the then o
utstanding capital stock
of AMD with respect to the election of directors of
AMD, or (ii) an interest sufficient to receive mor
e than fifty percent (50%)
of the profits or losses of AMD; or
(2) AMD enters into a merger, consolidati
on, reorganization or similar transaction (or serie
s of related
transactions) with any Person or group of Persons i
n which less than fifty percent (50%) of the voting
power of the outstanding
capital stock of AMD (if it is the surviving entity
) or of the Acquiring Person (if it is the survivin
g entity) with respect to the
election of directors following such transaction is
held directly or indirectly by Persons who were sh
areholders of AMD
immediately prior to such transaction (or series of
transactions); or
(3) AMD sells to any Person(s) in one or
more related transactions properties or assets repr
esenting all or
substantially all of the properties and assets of A
MD.
6.4 Exception to Effective Date
. This Agreement is effective once it is executed
by both Parties on the Effective Date, with the
sole exception that the following portion of Sectio
n 2.4.3 shall be of no force and effect until one h
undred and twenty (120) days after the
Effective Date: “
unless such limitation includes a Restriction. "Re
striction" shall mean a requirement imposed or requ
ired by or on behalf of
Intel that the recipient of market development fund
s or other promotional funds from Intel ("Recipient
") may not include AMD or AMD
products in a portion of an OEM catalog, retailer c
ircular, web page or site, point-of-sale marketing
piece, or event not funded by Intel.”

Meni je promaklo da AMD-ova licenca traje samo 10 godina, znaci do 2019. VIA je imala licencu do 2013 i vise ne pravi x86 procesore.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2015, 23:15   #20
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Buducnost AMD-a

Batina ima dva kraja. Cinjenica je da je nemoguce napraviti x86-64 mikroprocesor bez AMD patenata. Patenti traju 20 godina. Intel moze da zabrani upotrebu svojih patenata ali i AMD moze da zabrani upotrebu svojih patenata tako da Intel moze da se slika. Obe kompanije su upucene na saradnju tako da ako neko i kupi AMD ima dobru osnovu za pregovore sa Intelom.
Inace patenti za osnovni x86 su istekli odavno a ove godine istice patent za Pentium Pro te svako moze da napravi kompatibilan mikroprocesor ako ima interesa. Za 4 godine istice patent za Pentium III...
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aleksandar Djurovic na korisnoj poruci:
igor7 (30.6.2015), player1 (30.6.2015), Schnak3 (13.2.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Next-gen konzole (8 generacija), tehnologija, buducnost igara, glasine... dragomix Konzole 8 6.12.2012 19:22
Ulaganje u buducnost, ali komponenta po komponentu Lazman ŠDK - Osnovne komponente 25 1.9.2010 12:45
GF 8800GTS 320 MB Buducnost? Stefan_bc Grafika 19 28.10.2007 22:00
Shader version 2.0 vs 3.0 i buducnost Rinswind Grafika 7 12.12.2006 15:48
Buducnost programera svlada Programiranje 10 15.8.2006 1:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com