Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.2.2009, 14:52   #1
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Arrow Solarna energija

Kako? Gde? Poshto? Iskustva?

Poslednja ispravka: emailnikola (12.2.2009 u 13:25)
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 15:35   #2
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Sloarni paneli?
Googlaj mlo...ima dosta o tome
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:10   #3
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Citat:
emailnikola kaže: Pregled poruke
Kako? Gde? Poshto? Iskustva?
Tema je na mestu. Ima i kod nas da se kupi. Bas bi bilo dobro da neko ko se razume i ima brzi net postavi nesto o tome. Evo ja planiram, mozda za najvise dve godine da bojler dogrevam sa tim panelom. Iz govora predsednika amerike Obame se vidi da ce ta tehnologija naglo da se razvija. To ce u americi, pa i u celom svetu da potstakne preduzimljive da napreduju i pojeftine tu tehnologiju. Mislim da kod nas jedan panel kosta sa dodacima koji ga kace na bojler oko 700 + e. Znam da moze da postigne temperaturu vode do 70 celzijusa.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:19   #4
N_i_k_o_l_a
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: in a galaxy far, far away....
Poruke: 626
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 225 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

na ovom linku ima solarne opreme (bojlera i panela)
N_i_k_o_l_a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:39   #5
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Ja vise mislio na one panele koji proizvode struju.
emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:46   #6
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Xe, xe cirilicom da se nasmejem. Znas li sta sve ide od dodataka, transformator, kondezator i slicne stvarcice koje kostaju najmanje 100000 eura da bi zatvorile proizvodni ciklus za jednu porodicu, plus moras da molis distribuciju da ti visak struje preuzimaju, i po mogucstvu odrede nadoknadu. Mislim da kod nas ni zakon to nije naj jasnije regulisao. To jest' nije ga nikako regulisao.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 20:47   #7
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Tema je na mestu...
Ne kazem da nije, nego nek edituje ime teme
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 21:51   #8
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Sloarni paneli kod nas

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
jedan panel kosta sa dodacima koji ga kace na bojler oko 700 + e.

Ne znam da li je ovo stvarno, ali ako jeste onda je previse (mada ce to da se visestruko otplati). Solarni panel za grejanje vode (ili vazduha) nije nista drugo nego drvena ili metalna kutija sa providnim poklopcem i crnim metalnim dnom na koje su zalemljene bakarne cevi. Solarni panel moze da napravi svako ko ume da drzi alat u ruci. Najgori solarni panel ima koeficijent iskoriscenja od oko 70%, a oni najbolji i najskuplji do 95%, znaci ta razlika se ne isplati. Za grejanje vode je potrebno jos imati i pumpu sa termostatom i razmenjivac toplote u bojleru. Po nekoj mojoj gruboj proceni "DIY" varijanta solarnog grejanja vode kosta izmedju 50 i 150 evra, a mozda cak i manje, evo kako mozete da grejete vodu (skoro) bez ulaganja: http://www.ananova.com/news/story/sm_2360667.html i http://www.ananova.com/news/story/sm_2850151.html. Ako znate malo engleskog mozete da nadjete gomilu uputstava na internetu.


PV paneli, tj. paneli za proizvodnju struje su vec druga stvar. Proces proizvodnje je prilicno komplikovan i skup. Njihova primena ne bi bila laka cak i u svetu koji ne kontrolisu profit i velike kompanije. Glavni nedostatak PV panela je sto koriste 10-20% procenata energije i sto propadaju posle desetak godina. Mislim da postoje mnogo bolja resenja za dobijanje elektriciteta iz sunceve energije, kao sto je recimo ovo: http://www.youtube.com/watch?v=7_Ctw3zA2F4 ili upotreba Stirlingovih motora http://en.wikipedia.org/wiki/File:EuroDishSBP_front.jpg

Mali PV paneli mogu da budu korisni za prenosne uredjaje kao sto su mobilni telefoni ili mp3 plejeri i mene bas interesuje da li tako nesto moze da se nadje kod nas.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2009, 23:20   #9
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Solarni paneli kod nas

Tabla koja se kaci na krov je oko 150 eura, i ona je zadnja rupa na svirali. Bojler je skuplji i krece od vise stotina evra pa po nekoliko hiljada, zavisi od rezervoara. A cena panela zavisi od broja komada, i velicine. Govorimo o zagrevanju vode. O ovim drugim je zaista izlisno govoriti. Ja bih, kad bih imao mogucnosti pre solarne struje koristio vetrenjace. Danci su najdalje otisli. Postoji naselje na jednom ostrvu u Danskoj koji je nezavistan sa strujom, koristi vetrenjace i visak struje izvozi, tj prodaje na trzistu.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 0:32   #10
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Solarni paneli kod nas

Veliki bojler sa dobrom izolacijom jeste jako vazna stvar jer se voda zagreva samo u toku nekoliko sati dnevno, a treba da traje ceo dan, ali uz neznatno zrtvovanje komfora sve to moze da se napravi i ovako (videti .pdf, klik na sliku). Ovde je bojler obicna plasticna kaca, a pumpe i regulatora nema jer se rezervoar nalazi na vecoj visini od panela pa voda cirkulise sama. Za nase prostore tj. hladniju klimu dodajte malo stiropora i postavite rezervoar negde u kuci i imacete toplu vodu od aprila do oktobra. Da bi ste dobili malo vise od toga treba da platite mnogo.

Diskusija o vetru malo prelazi okvire ove teme, ali kad vec to pominjes - zaboravio si da je kod nas vetar jako promenljiv, ima mnogo dana u toku godine kad vetar ne duva uopste ili duva u naletima. Da bi efikasno proizvodio struju treba ti brzina od bar 5 m/s. Jedino sto meni pada na pamet je vetrogenerator vezan direktno na grejac u sobi. Najvise toplote iz kuce se gubi bas kad duva jak vetar, a ovaj sistem bi bas tada najace grejao.

http://www.builditsolar.com/Projects/Projects.htm - na ovom linku ima jako zanimljivih stvari.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 13:42   #11
emailnikola
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Lokacija: nis
Poruke: 284
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku emailnikola
Određen forumom Re: Solarna energija

Znaci pusti snovi o solarnoj na nacin koji sam imao na umu.

I ja sam imao ideju cuvanju energije kod kuce. Naime, kada se vetri stan sva toplota ode kroz prozor, pa sam smislio nacim kako da se provetri prostor a da se ocuva toplota. Samo bi trebalo da se sa jedne strane ulazi vazduh koji ce
preko tankih listica koji lako propustaju toplotu doci u kontakt sa vazduhom s druge strane. Malo je tesko recima. Da probam ovako.

emailnikola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2009, 13:50   #12
evanghelion
Veteran
 
Član od: 25.3.2006.
Lokacija: Bor
Poruke: 972
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 272 puta na 155 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku evanghelion
Određen forumom Re: Solarna energija

http://www.scribd.com/doc/3233345/En...unevog-zraenja

Mozda nije to to, ali dobices neku ideju sigurno.
evanghelion je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2009, 0:00   #13
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Solarna energija

E ja sam imao iskustva, licnog sa tim, nedavno, cale je hteo da uzme panele i da ih nakaci na krov i cela infrastruktura za kucu je izasla oko 3000e, ali nesto slabije radi zimi kad je najpotrebnije pa je cale batalio ideju, tako da ljudi batalite te price o stotinama hiljada evra i pogledajte malo okolo, ja sam video, samo u Srbiji min. 10 kuca sa solarnim panelima, mogu da kazem da ima jedna na putu izmedju Beograd i Obrenovca, ne secam se tacno gde, jel imam da pamtim i vaznije stvari, ali bi trebala da bude tu.

Solarna energija je inace veoma isplativa, ali kad bi se koristila na nekom razvijenijem nivou a ovako za pojedinacnu gajbu, jednostavno se ne isplati, sto je i moj cale uvideo.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2009, 8:43   #14
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Solarna energija

Naselje je zakon. Komsije, to jest' dobro organizovana ekipa , koja se zove kod nas mesna zajednica, moze mnogo da odradi poso. Medju tim nasa nadaleko poznata sloga ima i te kako velikog udela u konacni rezultat.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2009, 16:38   #15
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Solarna energija

Da aktiviramovu malo zapostavljenu temu. Neciji zanimljivi diplomski u vezi zaokretanja solarnih panela.
www.youtube.com/watch?v=M8dYTmwjtO0
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2009, 14:07   #16
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Solarni paneli kod nas

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Tema je na mestu. Ima i kod nas da se kupi. Bas bi bilo dobro da neko ko se razume i ima brzi net postavi nesto o tome. Evo ja planiram, mozda za najvise dve godine da bojler dogrevam sa tim panelom. Iz govora predsednika amerike Obame se vidi da ce ta tehnologija naglo da se razvija. To ce u americi, pa i u celom svetu da potstakne preduzimljive da napreduju i pojeftine tu tehnologiju. Mislim da kod nas jedan panel kosta sa dodacima koji ga kace na bojler oko 700 + e. Znam da moze da postigne temperaturu vode do 70 celzijusa.
Što se tiče solarnih panela, nema ih u Srbiji jer sam pre godinu dana sa mojim ocem išao u Hrvatsku da bi dopremili panele iz Švajcarske(u HR Schweizer ima ispostavu,tj. čoveka)
Isplati se leti, ali zimi nema dovoljno insolacije da bi se neka energija akumulirala.
Mada, kada ima sunca, onda postoji šema u Švajcarskoj(koju nemam ali sam čuo da postoji i skupa je) da se solarna energija konvertuje u električnu i višak el. energije može da se dâ ostalim potrošačima el. energije(znači da se solarni paneli jednim delom priključi na bandere), na kojima se postavlja merač koliko je dato električne energije ostalim potrošačima, i na osnovu toga država plaća korisniku koji poseduje tu čitavu mašineriju 0.9€ po kW odate energije(za cenu nisam siguran).

Spoiler za :
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2009, 14:41   #17
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Solarna energija

Ta tehnologija bar za 98% gradjana Srbije je preskupa. Mislim najjeftinija varijanta da kosta oko 100000 eura. Ima kod nas paneli ima i ceo sistem da se napravi. Potrazi malo na netu. Takodje privatna prodaja struje drugim potrosacima kod nas nije zakonom regulisana, kao i trgovina zlatnim polugama. U Sloveniji vec postoje mnoge mini hidro i druge elektrane koje visak struje prodaju na trzistu.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2009, 22:36   #18
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Solarna energija

Jeste li ćuli za Sterlingov motor? To je dvocilindrična sklopka sa gasom (prenosiocom toplote) zatvorenim unutra i radi na temperaturnu razliku cilindara. Bilo koji izvor toplote će ga pokrenuti uključujući i ogledalima koncentrovane sunčeve zrake što je veoma efikasan, a jevtiniji način za korišćenje sunčeve energije. Sklop liči na satelitsku antenu sadrži seriju zakrivljenih ogledala i motor na mestu gde je kod satelitske antene primač signala. Normalno to je mnogo veće od satelitske antene i najefikasnije je kada prati kretanje sunca. Trenutno je u eksperimentalnoj fazi u nekoj američkoj pustinji.

U stvari skoro svi veliki projekti solarne energije su bez fotovoltnih ploča ili sa malim brojem, kao recimo varjanta usmeravanja svetlosti ogledalima na toranja sa mnogo manjom površinom solarnih ploča nego ogledala ili jednostanim zagrevanjem neke površine i korišćenjem toplote za parnu turbinu ili koncentrisanjem svetlosti zakrivljenim ogledalom na dugačku cev sa vodom ili nekim drugim toplotnim medijumom, a najnovija varjanta je gore opisana.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2009, 23:12   #19
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Solarna energija

Stirlingov motor je sjajna stvar bas zbog svoje jednostavnosti. Nema ventila, svecica, brizgaljki, komplikovanih sistema za podmazivanje... Ovaj motor je toliko jednostavan da bi skoro svaki polupismeni metalostrugar mogao da ga napravi (pod uslovom da se ne trazi motor za neke ekstremne temperature). Uz to, prosecan Stirlingov motor je samo malo bucniji od frizidera. Ako se koristi solarna energija (parabolicno ogledalo - "satelitska") kao izvor toplote ogledalo mora da bude usmereno ka suncu, tj. suncevi zraci moraju stalno da padaju na jedan cilindar motora. Ukupna efikasnost ovakvog sistema koji bi bio povezana na generator struje je uporediva sa efikasnoscu fotovoltaznih ploca (moze da bude cak i veca), a cena je neuporedivo niza (mislim na diy varijantu, ovako nesto tesko da moze da se kupi). Na youtubu ima dobrih klipova, trazite "solar stirling..."

Zasto se u svim velikim projektima generisanja elektricne energije izbegavaju fotovoltazne ploce - pa zato sto su one jako lose resenje. Prvo, jako su skupe, drugo - ili im je efikasnost manja od 10% ili (varijante koje imaju efikasnost od oko 25%) propadaju za desetak godina, gubeci postepeno efikasnost tokom vremena.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2009, 20:54   #20
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Solarna energija

Primetio sam nešto zanimljivo dok sam gledao britansku emisiju BBC-a James May's Big Ideas (valjda znate ko je Džejms Mej), treću epizodu koja je o energiji. Na kraju emisije on dolazi kod nekih likova u pustinju koji obećavaju da će napraviti benzin from thin air (eng. znači ni iz čega), a u stvari od CO2 i vode pomoću jedne sprave koja zahteva velike količine toplotne energije. Oni ladno imaju one iste "satelitske antene" od paraboličnih ogledala, a na mesto Stirlingvog motora će staviti te mašine.
Ali čudno je što James uopšte nije pomenuo da su trenutno tu Stirlingovi motori (čuo sam im zvuk) i nije u emisiji ništa rekao o njima.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
energija sunca, solarna energija, solarni paneli, sunceva energija

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com