Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.12.2009, 16:54   #1
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Vjerovatno ste se do sada u svom Windows životu susreli sa "nekim" linuxom. Gledali ste ga, načuvši nešto da treba pisati nešto tekstom, da nemu se igrati igre, da je jako težak za učenje, ali nikad niste to vidjeli i isrobali. Možda bi trebalo da probate i da vidite. Ko zna, možda uz njega nađete OS koji će te koristiti? U ovome tekstu pokušavaću da vam recenziram ovu novu verziju Ubuntua.

Da odmah razjasnimo na početku, Ubuntu ( i Linux distribucije uopšte) nije bauk, nije težak, nije komplikovan. Naprotiv, u mnogim stvarima je ispred Windows porodice OS-ova. Osnovna filozofija linux-a je sloboda. Linux je besplatan, slobodan (otvorenog koda), možete ga mijenjati po svojoj želji i pomagati drugima. Windows je sa druge strane skup (i to puno), neslobodan (zatvorenog koda), ne može se mijenjati legalno. Linux je sve ono što Windows nije.

Ubuntu je naravno besplatan, može se besplatno preuzeti sa njihove internet prezentacije. Veličine je jednog CD-a (za razliku od naprimjer Viste ili Windowsa 7 kojima treba DVD) što automatski znači mogućnost instalacije i na starijim kompjuterima. Nakon što ga preuzmete jednostavno ga narežete svojim omiljenim programom, ubacite u kompjuter, restartujete ga i počnete instalaciju.

Ono što prvo upada u oko je veliki broj različitih jezika, čak postoje i bosanski, hrvatski i srpskki jezik kao i pripadajući rasporede tastatura. Instalacija je laka (mnogo lakša od instalacije XP-a) i osim odabiranje particije i formatiranja je sve lako. Takođe, zapamtite vašu lozinku koju ste upisali jer bez nje nećete moći ništa uraditi. Kada sve podesite kliknite na install i možete da napustite kompjuter neki 10-15 minuta. Kada se instalacija završi izvadite CD iz drajva, zatvorite ga i pritisnete ENTER.

Kada se sistem podigne vidjećete ekran za prijavljivanje. Vi samo trebate da upišete lozinku koju ste zadali u instalaciji i Ubuntu je spreman za rad.
Prvi utisak može možda biti zbunjujući jer ima dva panela, jedan gore i jedan dolje. Prva stvar koju treba da uradite je da podesite mrežu (tj. internet). U 99% slučajeva mrežni hardver će biti prepoznat i na vama će biti samo da unesete podatke kao lozinke, IP adrese (za wireless npr.) i bićete automatski povezani na internet. Podrazumijevani browser je Firefox u (skoro) najnovijem izdanju.

Kada se malo upoznate sa interfejsom shvatićete da je većina programa dolazi u paketu i da praktično ništa dodatno ne morate da instalirate. Tu je OpenOffice.org office paket, web browser, media plejer, program za narezivanje, GIMP program za obradu fotografija, IM klijent i ostale programe koje biste trebali u Windowsu preuzeti sa interneta (ili u krajnjem slučajevu imati instalacione fajlove) i posebno instalirati svaki od njih.

Nakon toga shvatite da morate "mountovati" NTFS particiju na kojoj su vam primjera radi, filmovi. To može da iritira ali ukoliko malo pretražite internet možete vidjeti da se to može podesiti. Takođe, može se primjetiti koliko je Ubuntu brži Windowsa, posebno u vremenima za podizanje i gašenje. Poželjeli ste instalirati neki program? Ne morate ići na sajt proizvođača. Jednostavno pokrenete aplikaciju Ubuntu Software Center i pomoću pretrage nađete program ili igru i samo kliknete na dugme install. Tako jednostavno!

Još jedna dobra stvar Ubuntu Linuxa je ta što ima update manager. "Pa šta, i Windows ima Windows Update", reći ćete. Međutim, šta je sa programima kao na primjer Firefox, Thunderbird koje ćete instalirati u Windowsu, njih morate posebno. Ubuntu ima update manager koji osvježava sav sistem uključujući sve programe koji su instalirani.

Ono što vjerovatno odbija mnogo korisnika od Linuxa je nemogućnost igranja igara. Ovo je samo djelimično tačno. Naime, grupa programera je napavila WINE, aplikaciju koja omogućava rad Windows programa i igara pod Linuxom. Naprimjer, Call of Duty 4 ili neki program kao Photoshop. Naravno, pojedine programe i igre nije moguće pokrenuti. Zato neki korisnici koriste dual-boot, dva sistema na jednom kompjuteru. Windows za igre, a Ubuntu (ili neki drugi Linux) za svakodnevan rad.

Šta na kraju možemo da kažemo? Ukoliko ste prosječan korisnik kompjutera kojemu ne trebaju programi poput Photoshopa i ako igrate starije igre koje vjerovatno rade pod WINE-om možete bez problema preći na Ubuntu (ili neku drugu distribuciju). Ukoliko ste pak igrač, profesionalno se bavite nekim poslom koji zahtiejva određene programe poput Photoshopa, 3DS Maxa i slično ostanite na Windowsu, ili napravite dual-boot.

OS je testiran na konfiguraciji sa procesorom Intel E5300 overklokovan na 3,4 Ghz, 2GB RAM-a i Nvidia 9500GT 1GB DDR2 grafičkoj kartici.

Korisni linkovi:
Ubuntu
Ubuntu Srbija
Ubuntu Srbija forum
Podforum o Linuxu na Forumu Sveta Kompjutera

Slike:


P.S. Ukoliko ovo nije mjesto za ovu temu, premjestite ju u Ubuntu temu.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 14:35   #2
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Ne bih da mnogo hvalim Ubuntu, jer si dosta toga ovde već rekao. Međutim, moram da skrenem pažnju svima na neke probleme koje Ubuntu/Kubuntu mogu da naprave korisnicima.

Ono što su moja (loša) iskustva (iako me to nije navelo da odustanem) i što mi je uzelo mnogo vremena da podesim je sledeće:

- Loša podrška za veliki broj wifi adaptera i problemi oko njihove konfiguracije
- Instaliranje običnog štampača može biti prava glavobolja
- Podešavanje mreže i deljenje fajlova u mreži je pakao (kod mene u kubuntu mreži i posle nekoliko dana tumaranja netom i čitanja bezbroj tekstova, muljanja po GUI podešavanjima, kucanja u konzoli... još uvek nisam uspeo da podesim file sharing)
- ozbiljno korišćenje ubuntua bez stalne internet veze treba zaboraviti...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 14:43   #3
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

1. Za wi-fi adaptere nisam siguran ali znam da TP-Link WN551G radi savršeno Ubuntu.
2. Za korisnik HP-a postoji program HPLip koji se instalira klasično
Kod:
sh hplip.run
, za ostale ne znam.
3. Mrežu i dijeljenje fajlova nisam probao niti me zanima.
4. Djelimično, zavisi od toga zašto koristiš Ubuntu. Najvažnije je da updatuješ na početku korišćenja. Trenutno nekih 100 i kusur megabajta. Onda instalirati kodeke i za multimediju nije potrebno ništa više i za office.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 15:00   #4
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

1. U redu je, neki rade bez problema, ali zato neki drugi ne.
2. HP je u redu, ali treba okušati sreću sa npr. nekim svežim modelom iz Canona. Ili konfigurisati npr. mrežni Canon...

Hoću da kažem i za jedno i za drugo da nije dobro da ti OS diktira izbor hardvera, ali ja imam strpljenje i uporan sam pa nadjem rešenje. Medjutim, veliki broj korisnika nema ni vremena ni volje ni znanja da se time bakće. To nije dobro za širu afirmaciju...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 15:03   #5
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Ako ćemo pravo, 99% stvari na Windowsu ne radi bez drivera koje moraš instalirati. Uostalom, to nije problem Ubuntua, to je problem proizvođača koji neće da prave drivere za Linux.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 15:27   #6
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Naravno, nemoj da shvatiš to kao da ja kažem da ubuntu ne valja. Naprotiv. Uostalom i ja radim na njemu. Međutim, nije savršen. Kao što ništa nije savršeno...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 17:58   #7
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Ovde imaju neka uputstva - https://help.ubuntu.com/community/Printers

Takodje, mislim da Windows 7 ima mnogo bolju podrsku za hardver od prvog pokretanja bez podesavanja od XP-a.
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 21:15   #8
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

šta ja znam kako koristim linux, i kad pravim upgrade računara to je istančano zna se koje se komponente za šta uzimaju...
grafička - nvidia
štampač - hp
wireless kartice - neka sa atheros čipom (meni su se kartice sa ovim čipom dobro pokazale)
web kamere - e to neznam jer imam labtec sa pixart chipom i nisam uopšte zadovoljan (može neki predlog koje rade lepo sa kvalitetnom slikom)...
tako da se brendovi znaju sad su samo modeli u pitanju
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 1:12   #9
Patrick
Član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 112
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Sta da radim da mogu da pustam mp3 i avi fajlove. Trazi mi plug in-ove. Instalirao sam ubuntu restricted extars ali izgleda da to nije dovoljno
Lako bih da mi radi net, ali posto ne radi ispada da mi je Ubuntu Software Center neupotrebljiv do daljnjeg ...
Patrick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 1:30   #10
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Trebalo bi da ubuntu-restricted-extras bude dovoljan. Sta ti se pojavi kada probas da pustis AVI/MP3?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 10:26   #11
Punky
Novi član
 
Član od: 11.3.2009.
Lokacija: Bor
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

ubuntu-restricted-extras je meta paket koji dovlaci sa neta (uglavnom) sve potrebne kodeke iz riznica softvera, a recimo flash plugin sa zvanicnog sajta kao i ms fontovove...To bi trebalo da bude sasvim dovoljno za sve, a ako nekim slucajem i nije, imate medibuntu repo:

http://www.medibuntu.org/

u kome se nalaze jos neki dodatni kodeci, svezije verzije mplayera kao i neki binarni kodeci mplayera...Mozete instalirati i vlc, on sam po sebi cita ogromnu vecinu fajlova, tako da nije problem....a sto se tice samo GNU/Linuxa ili u ovom slucaju Ubuntu Linuxa, kao sto ortak ume da kaze:

"all operating systems sucks, but linux just sucks less"

Punky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 14:23   #12
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

KOd ubuntua je dovoljno da pokreneš video i on će automatski potražiti pluginove. Priključi taj računar na internet bar malo dok ne instalira update i te mp3 pluginove a onda ga slobodno možeš koristiti bez interneta.

P.S. 2Punky
Rečenica ide ovako:
"Remember kids, every OS sucks. But linux sucks for free. And OS X sucks with style..."
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2010, 15:56   #13
Patrick
Član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 112
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika]

Citat:
Haker95 kaže: Pregled poruke
Trebalo bi da ubuntu-restricted-extras bude dovoljan. Sta ti se pojavi kada probas da pustis AVI/MP3?
Pise kao i da ih nisam instalirao

Citat:
The required software to play this file is not installed. You need to install suitable plugins to play media files. Do you want to search for a plugin that supports the selected file?

The search will also include software which is not officially supported.
sta sve nisam radio i instalirao, ali nesto ocigledno nije u redu. Dakle, nista bez interneta
Patrick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
Windows 7 BETA Mr.Eco Operativni sistemi 2277 20.2.2010 8:58
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Windows... virus? NIx Car Brbljaonica 9 6.11.2008 23:24
Ubuntu i Windows Skabo Slobodni softver 3 16.10.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com