Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.2.2009, 0:53   #1
Parkman
Član
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 418
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 63 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Parkman Slanje poruke preko Skypea korisniku Parkman
Određen forumom ASUS laptopovi...

Dragi prijatelji forumaši, pošto nemam nikakvog iskustva sa laptopovima jer sam dugogodišnji vlasnik desktop varijanti, potrebna mi je Vaša pomoć i saveti u vezi sa kupovinom.

Pre svega, zanima me generalno Vaše mišljenje u vezi ASUS laptopova. Kakav je generalno kvalitet izrade, izdržljivost (fizička) u radu, prednosti i mane...?

Konkretno, svideo mi se model ASUS X51L-AP156 sledeće konfiguracije:

# Čipset: Mobile Intel GL960 Express + ICH8M
# Procesor: Intel DuaLCore T3200 (2,0 GHz,FSB 677 MHz, 1MB L2)
# RAM 2GB DDR2 667MHz, hard disk 250GB 5400rpm SATA, SuperMulti DVD rezač
# Ekran: 15.4" TFT WXGA Active Matrix 1280 x 800
# Grafika: Intel GMA X3100 (do 384MB deljene sistemske memorije)
# Mreža: 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet LAN, 54 Mbps 802.11b/g WLAN
# Audio: Integrisan Intelov audio čip visoke definicije (Azalia), stereo zvučnici
# 4-u-1 čitač kartica, SD,MMC,MS,MS-Pro
# 6-ćelijska litijum-jonska baterija - 4400 mAh
# Kensington Lock slot
# Dimenzije: 36.5 x 26.4 x 3.55 cm
# Servisna podrška: “Pick_up & Return” usluga

Laptop bi se koristio uglavnm kući povezan na struju, bio bi u radu nekih 12 sati u proseku.

Cenio bih Vaša konkretna iskustva sa dotičnim modelom laptopa a i generalno šta mogu očekivati kupovinom laptopa od ASUS-a.

Unapred se svima zahvaljujem na pomoći.
Parkman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2009, 19:41   #2
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Što se modela koji si naveo tiče, da li je dobar za tebe ili ne zavisi od dva faktora: kojim budžetom raspolažeš i koje ćeš operacije obavljati na laptopu.

Generalno, ako želiš da se igraš, Intel X3100 neće biti dobro rešenje, jer je to integrisani grafički čip i nije namjenjen igranju. Ako se baviš ozbiljnim i grafički nezahtjevnim radom, biće sasvim OK.

Pohvalno je što laptop dolazi sa Intelovim čipsetom. Veliki broj modela Asusove X serije koji se mogu naći na našem tržištu posjeduju SiS čipset, koji, u najmanju ruku, nije nešto na šta treba biti ponosan. Mnogi kažu da čipset uopšte nije ni bitan, stvarnost je drukčija međutim.

Procesor bi mogao biti bolji, ali šta je tu je, za tu cijenu je solidan. Dual Core T3200 nije slab, već samo komentarišem u svijetlu činjenice da su danas zastupljeni i mnogo jači procesori iz Core 2 Duo serije. Tebi će i ovaj biti sasvim okej, siguran sam. Koliku garanciju dobijaš na ovaj laptop?

Što se Asusa tiče, ja imam jedan njihov model već nekih godinu dana, možda nešto više. S obzirom da sam se već raspisao nemilice, gledaću da skratim stvar. Asus je poznat laptop brend, cijenjen i iskusan u poslu. Proizvodi laptopove za razne korisnike, od budget, consumer, bussines klase pa do high-end modela. Među najveće mane ovog brenda spada baterija. Baterije u njihovim modelima su mahom vrlo loše, pogotovo u poređenju sa ostalim brendovima. Konkretno, moja 6-cell baterija pri punom kapacitetu može da drži oko sat i četrdeset minuta, što je vrlo loše. Ja doduše imam odvojenu grafiku koja samo čini stvar gorom. Posle dužeg rada laptop se malo više zagrije na određenim mjestima, tako da ništa od držanja na stomaku ili koljenima. Sem baterije i eventualnog overheatinga, nema drugih većih mana. Što će reći, ako se brineš o kvalitetu brenda, prestani da se brineš

Jedno pitanje: da li si se raspitao o servisiranju u slučaju da ti se nešto desi sa laptopom, u garantnom roku ili van njega?
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dimo na korisnoj poruci:
Parkman (5.2.2009)
Stara 5.2.2009, 23:21   #3
Parkman
Član
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 418
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 63 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Parkman Slanje poruke preko Skypea korisniku Parkman
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Pre svega, hvala na ovako iscrpnom odgovoru.

Budžet za lap mi se kreće oko 40000 - 43000 dinara. Igrice sam odavno prestao da igram tako da to nije zahtev. Koristio bih ga prevashodno za net, muziku i filmove, Photoshop i Web dizajn. Radio bi otprilike 12 sati dnevno priključen na električnu energiju. Garancija je 2 godine na ASUS laptopove svuda gde sam gledao konkretan model. Baterija mi nije bitna (tj. koliko bi izdržala u radu). Stajao bih uvek na stolu ili nekoj tvrdoj površini. Nadam se da ovo ne bi trebalo da predstavlja problem sa pregrervanjem pogotovo što će dugo raditi.

Gledao sam i model HP 6735s sa Puma platformom ali u svim testovima ovog modela kritikuju, u negativnom smislu, konstrukciju i čvrstoću laptopa tako da je iz tog razloga izbor pao na Asus-ov model. Da li možda grešim što se tiče ovog HP-ovog modela? Takođe razmišljam i o modelu HP 550 mi se čini da ovaj Asus više pruža. Što se servisa Asus-a tiče nisam se raspitivao, tako da mi možeš preneti svoja iskustva ili priče koje si čuo.
Parkman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2009, 20:44   #4
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Za operacije koje ćeš obavljati na laptopu Intel X3100 će biti sasvim dovoljan, a battery life ostati na nekom koliko-toliko zdravom nivou. Ako planiraš da laptop konstantno držiš priključenog na struju dok radiš na njemu, razmisli o vađenju baterije i njenom pohranjivanju na hladnom mjestu, jer tako neće slabiti, što bi se vremenom svakako dešavalo ako bi je držao u laptopu. Nešto više o tome, i generalno o bateriji, možeš pogledati u temi Baterije u prenosim računarima.

Pošto će laptop dugo biti uključen, u slučaju da počne nenormalno da se grije na određenim mjestima možeš ga dići, recimo postaviti dvije ili četiri knjige na svakom kraju da ga drže (ali na krajevima bukvalno, da ne bi prekrio ventilatore ispod) kako bi omogućio bolji protok vazduha. Možeš kasnije razmisliti i o kupovini nekog ventilatora, ali to isklučivo ako vreline budu nenormalne, što uopšte ne znači da će biti.

Što se modela HP 6735s tiče, to je dobar model, i svakako konkurentan ovom Asusu. Na našem tržištu je vrlo popularan, jer za nisku cijenu nudi Puma platformu, 4GB RAM memorije, veliki hard disk i HD3200 grafiku (najjače integrisano rešenje). Opet, Asus je takođe sasvim OK izbor za tvoje potrebe.

Dobro je što imaš dvije godine garancije, to je odlična stvar. Što se servisa tiče, jednom prilikom sam razgovarao sa prodavcem u firmi računarske opreme u Podgorici. Dotakli smo se Asus laptopova, i između ostalog, čovjek mi je pomenuo da se modeli ovog brenda, u slučaju servisiranja, šalju u Hrvatsku. Na moje pitanje za nešto detaljnije objašnjenje rekao mi je da je Asusov ovlašćeni repair centar u Hrvatskoj i da pokriva cijeli ovaj region, što znači da u slučaju kvara, laptopove šalju na popravku u "lijepu njihovu", što sa cijelom procedurom slanja, popravke i vraćanja može da potraje i preko mjesec dana. Ovo se, očigledno, odnosi na korisnike iz SR, CG, BiH i MK. Isto mi je rekao jedan kolega sa drugog laptop foruma, koji živi u Njemačkoj. Asusov repair centar je, izgleda, u Holandiji, i tamo se šalju svi laptopovi za popravku. Dok se oni poprave i vrate, vlasnici iz okolnih zemalja mogu da se slikaju.

Sad, da li je ovo sve tačno ili ne, drugo je pitanje. Momak, naravno, nije imao razloga da me laže, a opet, priča o tom je potvrđena, kao što rekoh, i sa drugog izvora. Da li sada situacija nešto drukčija, ne bih znao. Naravno, ti uvijek možeš u slučaju kvara popraviti laptop u najbližem servisu, ali onda plaćaš, jer nije ovlašćena firma, nebitno da li ti je u garanciji ili van nje. Predlažem ti da se o ovome pobliže raspitaš, kako na forumima, tako i u prodavnici gdje planiraš da kupiš ovog Asusa. Oni bi morali znati koja je procedura u slučaju kvara.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2009, 21:19   #5
Parkman
Član
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 418
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 63 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Parkman Slanje poruke preko Skypea korisniku Parkman
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Ma meni se baš sviđa HP 6735s ali ga pljuju što se tiče konstrukcije (čvrstoće plastike) i zagrevanja jer je AMD procesor. A ne želim da ima nešto što krcka non-stop i što će biti kao gibanica (i vruće i mekano).
Parkman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2009, 21:33   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Ovo poređenje laptopova sa gibanicom u zadnje vrijeme je zaista ružno Moraću da se obratim Holodoku vezano za ovu tragičnu komparaciju koju je izazvao svojim postom

HP 6735s nisam probao (niti ga ima u Crnoj Gori), ali za cijenu od 450 evra ne možeš očekivati visok nivo izrade. Uz to, znajući HP, njihovi laptopovi nisu nikako smeće, pa sad da koštaju i pet evra.

Asusova velika prednost je Intelov procesor, to je očigledno.

Sačekaj da se neko javi sa utiscima o HP-u, mada si ih već iskopao po internetu. Obavezno se raspitaj za priču oko servisiranja prije eventualne kupovine Asusa.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 20:28   #7
Marko008
Novi član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Molim Vas za pomoc, informaciju!! Tacnije, u Subotu kupijem laptop. ovakav model :ASUS K50C-SX002. Da li je dobar? Potreban mi je radi interneta, muzike, i povremenog gledanja filmova. da li se na njega moze instalirati windows xp? hvala!!!!!
Marko008 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 20:41   #8
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

dobar je,ali ne vdiim zasto bi instaliroa xp kad je win 7 odlicna os i svi noviji laptopovi imaju podrsku za njega,sem toga win 7 sma nadje drivere za sve za ralziku od xp na kom moras rucno da ih instaliras
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Marko008 (22.4.2010)
Stara 22.4.2010, 20:43   #9
Marko008
Novi član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
dobar je,ali ne vdiim zasto bi instaliroa xp kad je win 7 odlicna os i svi noviji laptopovi imaju podrsku za njega,sem toga win 7 sma nadje drivere za sve za ralziku od xp na kom moras rucno da ih instaliras
Brate, nece mu praviti problem, tj da pocne da se "tripuje" laptop u fazonu kocenja, sporijeg rada,ako stavim win 7?
Marko008 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 20:59   #10
Stefan 5
Starosedelac
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: Priboj
Poruke: 1.755
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 301 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Neće W7 ti je najači OS na svetu.
Stefan 5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 21:13   #11
Marko008
Novi član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Hvala Vam puno!!!!!!!!
Marko008 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 21:50   #12
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

nece win 7 je stabilniji i bolji od xp,videces probaj i neces se pkajati
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2010, 14:13   #13
Marko008
Novi član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 6
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Drustvo! evo mene opet evo, ovako konkretno izgleda konfiguracija laptopa sto cu da uzmem, nije nesto, priznajem, ali, ne treba meni za Bog zna sta, malo za koju igricu, INTERNET i povremeno gledanje filmova, dvd, ovo, ono e, da li na ovu konfiguraciju valja da se instalira win 7, ili da ipak ubacim win xp. iskreno sta mislite?
evo konfiguracije:
Model K50C Procesor Intel® Celeron® Procesor 220 Takt procesora 1.2GHz Memorija 2GB DDR2 800 MHz (2 x SODIMM podnožje(a) za proširenja do 4GB SDRAM) Kapacitet hard diska 250GB Brzina rotacije hard diska 5400rpm Dijagonala monitora 15.6" Maksimalna rezolucija monitora 1366x768 Grafička kartica SiS Optički uređaji DVD±RW DL Povezivanje Čitač kartica MMC; Memory Stick; SD D-sub 1 RJ45 1 Audio In/Out 1 USB 2.0 2 Mreža LAN, Wireless 802.11b/g Modem Ne Kamera Video kamera 0,3 MPix Unos Touchpad Baterija Autonomija 1 h Operativni sistem nema Ostalo Integrisana zvučna karta s podrškom za Intel High Definition Audio
Marko008 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 13:00   #14
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

nemoj molim te taj sa sis cipsetom..sam oces sebi probleme da stvoris..koliki ti je budzetmzoda uma bolje za ulozen novac
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2010, 13:03   #15
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Rekoh mu ja vec na drugoj temi da izbegava taj sa SiS-om. A da za igrice zaboravi potpuno. Cak je GMA 950, sto se nalazi u Atom netbookima, bolji od toga (citaj: onaj je zivo neopisivo sr****).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2010, 2:15   #16
Dejan_Xy
Novi član
 
Član od: 6.5.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Unapred se izvinjavam ukoliko sam promashio temu, ali delovala mi je pogodno za pitanje

LM, da li bih mogao da dobijem informaciju gde ima da se kupi (tj. od koga ste dobili na test) ASUS-ov laptop N61JA-JX046V ?

Naravno, ukoliko ovakve informacije nisu dozvoljene na forumu, onda bih najljubaznije zamolio da odgovorite na pm

Hvala unapred
Dejan_Xy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2010, 15:50   #17
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Citat:
Marko008 kaže: Pregled poruke
Drustvo! evo mene opet evo, ovako konkretno izgleda konfiguracija laptopa sto cu da uzmem, nije nesto, priznajem, ali, ne treba meni za Bog zna sta, malo za koju igricu, INTERNET i povremeno gledanje filmova, dvd, ovo, ono e, da li na ovu konfiguraciju valja da se instalira win 7, ili da ipak ubacim win xp. iskreno sta mislite?
evo konfiguracije:
Model K50C Procesor Intel® Celeron® Procesor 220 Takt procesora 1.2GHz Memorija 2GB DDR2 800 MHz (2 x SODIMM podnožje(a) za proširenja do 4GB SDRAM) Kapacitet hard diska 250GB Brzina rotacije hard diska 5400rpm Dijagonala monitora 15.6" Maksimalna rezolucija monitora 1366x768 Grafička kartica SiS Optički uređaji DVD±RW DL Povezivanje Čitač kartica MMC; Memory Stick; SD D-sub 1 RJ45 1 Audio In/Out 1 USB 2.0 2 Mreža LAN, Wireless 802.11b/g Modem Ne Kamera Video kamera 0,3 MPix Unos Touchpad Baterija Autonomija 1 h Operativni sistem nema Ostalo Integrisana zvučna karta s podrškom za Intel High Definition Audio
Evo da još jednom potvrdim, Counter Strike ne radi fino na toj integruši, pa ti vidi.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2010, 15:51   #18
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

^Source ili onaj osnovni?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 13:12   #19
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

Nijedan ni drugi. U partijama sa više igrača i efektima dimnih bombi igranje prerasta u tragično iskustvo.

Budući da smo u 2010. godini, Intel MHD4500 je najniže valjano rešenje koje treba razmatrati.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 13:13   #20
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: ASUS laptopovi...

SiS ne radi kako valja uz engine iz '99?!?



Citat:
Budući da smo u 2010. godini, Intel MHD4500 je najniže valjano rešenje koje treba razmatrati.
Potpuno se slazem. Mada se na netbook trzistu mora zadovoljiti sa 950/3150 (ako nije IONa platforma).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Asus isporucuje krekove vasiljevic Brbljaonica 0 22.9.2008 10:35
ASUS M2V K8T890, losh Bios. Definitivno zameniti plocu jer je krsh!!! Excalibur Kvarovi 0 4.11.2007 19:48
DFI Infinity NF570-M2/G vs ASUS M2N-E or other ??? zokocx Osnovne komponente 18 4.10.2007 23:57
Asus v9180se marcos Grafika 27 28.4.2006 14:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com