Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.3.2009, 23:00   #1
delbojan
Novi član
 
Član od: 8.1.2009.
Poruke: 10
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

POMOC!!!!
Skidam svakodnevno odlicne HD filmove sa neta ali ne mogu ih pustiti na DVD playeru.Skinuo sam i Total Video Converter i ima opcija da konvertujem u Dvix i Xvid ili u Avi mpkg???u sta da ih konvertujem??
I koji bit/rate i frame/rate da postavim????
Hvala!!!
delbojan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 0:51   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(mkv.)u AVI

U principu taj HD film koji ti ima 4 GB u avi-ju bi te ispao oko 7-8GB sa istim kvalitetom slike. Ako vec konvertujes sa TVC-om onda postavi rezoluciju automatski na 640 pixel-a i neka sam odredi visinu. Bitrate postavi na 1000 kbits sa tim sto ako ne znas sta radis kvalitet moze biti bas los. Fps stavi ili na 23.976 ili 25.

TVC nije bas namenjen za takve egzibicije. Bolje ili idi na Auto Gordian Knot (sa dodatkom za mkv - mislim da sam video sa ima tako nesto) ili preko VirtualDub-a (oko njega ne znam bas previse).

Kako god okrenes, kvaliet slike ce ti biti losiji nego dok je taj film bio u mkv kontejneru. U pricipu ti bi mogao da uradis jedan BDRip u avi-ju...
Imas i "boljih" konvertera tipa Xilisoft HD Video Converter ali za kvalitetan avi je potrebno malo vise znanja...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 18:17   #3
Marko Belsak
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(mkv.)u AVI

Ne vidim poentu u konvertovanju mkv HD filmova u "losije" verzije namenjene pustanju na DVD plejerima i gledanju na standardnim (starim) televizorima.

Ako vec "svakodnevno" skidas sa neta HD filmove, vise ti se isplati da o istom trosku skines i "redovne" xvid/divix avi verzije koje odmah mozes da gledas na DVD plejeru. Ili skidaj samo njih, ako filmove prvenstveno gledas na TVu uz pomoc DVD plejera. Takve verzije ce verovatno biti istog kvaliteta kao da si sam konvertovao od HD verzija.
Marko Belsak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko Belsak na korisnoj poruci:
branko999999999 (27.3.2009), Eddy (26.3.2009), oluja (26.3.2009)
Stara 26.3.2009, 20:10   #4
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Ljudi, ne meshajte kontejnere sa kodecima! .avi .mkv .mp4 i sl. nisu kodeci vec kontejneri, oni sluze kao "skladishte" za video, audio, titlove i drugi materijal koji jednom filmu treba. Kodeci su DIVX, XVID, WMV, x264 itd.

Umesto da se zezash sa rekompresijom i svim mogucim problemima koji se sa tim javljaju, skidaj vec "odradjene" filmove (ako ima HD, sigurno moze da se nadje i HDRip ). Ja uglavnom skidam x264 ripove, poshto daju izuzetno kvalitetan snimak, s' obzirom na velichinu.

EDIT: Najverovattnije tvoj kucni DVD nece pustiti x264, pa se drzi starog dobrog DIVX-a
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 20:24   #5
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

I mene je počela da zanima ova tema pošto sam uzeo skorije lcd tv (32" 720p), pa mi nekako trulo da više skidam DivX. Ne bih ni pokušavao da ga pustim na tv-u.
Prelistao sam ovu temu i došao do zaključka da bi najbolje rešenje bio neki HTPC, pošto uređaja za reprodukovanje .mkv nema kod nas. Najmanje bih želeo da se zezam oko rekompresije i da plus gubim na kvalitetu.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 20:38   #6
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Mislim da ti je dobra opcija ConvertXtoDVD, posto sam sa njim konvertovao avi u dvd, i bio sam zadovoljan krajnjim rezultatom tako da verujem da ne bi trebalo da bude razlike ni prilikom konvertovanja mkv kontejnera u dvd.

Spoiler za Nesto o ConvertXto DVD 3.5.1.135:
ConvertXtoDVD - top-choice video conversion software - convert and burn any videos such as Avi to DVD, WMV to DVD, MKV to DVD, YouTube, ogm, mpeg, quicktime mov !
This award-winning divx to dvd video converter software burn video and audio formats to DVD, video conversion supports avi, divx, wmv, mkv, xvid, vcd, vob, dvd...
All in one video conversion and burning software.

Key Features
* Video formats supported: avi, divx, xvid, mov, mkv, flv , mpeg1, mpeg2, mpeg-, nsv, dvr-ms, ts, ifo, vob, asf, wmv, realmedia, rm, rmvb, ogm, existing files from digital camcorders, TV/Sat, capture cards, etc. No external codecs needed like avi codec download More formats...
* Create DVD menus with different templates available, possibility to add background video, image or audio, have chapter and audio/subtitle menus
* Conversion advisor wizard, control of the conversion speed vs. quality
* Fast and quality encoder, typically less than 1 hour for converting 1 movie, and supports Multi-Core processors!
* Included burning engine with burn speed control choice of SAO or packet writing methods, supports all DVD formats
* Custom and or automatic chapter creation with markers and preview window
* Advanced file merging possibilities
* Audio formats supported internal and external: AC3, DTS, PCM, OGG, MP3, WMA and more... Select audio output format.
* Subtitles files supported internal and external: SRT, .SUB/IDX, .SSA, opensubtitles, dvbsub with color and font selection, and supports tags like italic, bold, turn on/off with DVD player remote control
* Video output for video standard (NTSC, PAL), TV Screen (Widescreen 16:9, Fullscreen 4:3) and DVD Resolution (Full D1, Broadcast D1, Half D1, SIF), or choose automatic for all choices listed above. Also convert video from NTSC to PAL or PAL to NTSC
* Video post processing settings like video resize-pad/cropping and de-interlacing options
* Multilingual support available languages...
* Optimized for Windows XP / Vista 32bits and 64bits


Ono sto ja smatram manom ovog programa je njegova brzina, tj. kada se uporedi sa npr. WinAvi Video Converterom (govorim o avi to dvd) uzasno je spor, ali sve ostalo je OK.

Poslednja ispravka: Marti Misterija (26.3.2009 u 23:49)
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 20:44   #7
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Meni je plus spora mašina pa kad se to spoji... Takođe rezao bih i arhivirao diskove kao .mkv tako da se ne bih zezao da svaki put kad hoću da pogledam neki film radim convert. Kad se skupi kinta eto mene na ŠDK temi.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 20:52   #8
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Iskreno govoreci i ne isplati ti se toliko konvertovanje, jer bi to inace trajalo satima i satima.
Kao sto i sam rece bolje je da ih arhiviras kao mkv, a morace jednom i kod nas da pocne da se prodaje player koji pusta mkv format.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 23:45   #9
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

+1 za ConvertXToDVD, cak i sa starijim verzijama. Program ima veoma brz i kvalitetan MPEG2 encoder plus je program veoma lak za upotrebu, mislim da ne postoji nista slicno trenutno

Citat:
Marko Belsak kaže:
Takve verzije ce verovatno biti istog kvaliteta kao da si sam konvertovao od HD verzija.
Zapravo nece, jel ipak je source HD, pa makar i 720p razlika se moze osetiti, a sa druge strane ako bude radio prebacivanje iz HD-a u DVD kvalitet ce biti cak veci nego original DVD. A sa druge strane ako uradi klasican DVDRip sa XviD-om od HD-a na recimo 1.4GB i to ce biti daleko bolje nego klasican DVDRip.

Citat:
Marti Misterija kaže:
a morace jednom i kod nas da pocne da se prodaje player koji pusta mkv format.
To se nece desiti u skorije vreme, bar se ja nadam. Jel tek je zaziveo BD i jednostavno vise ne znam kada ce ljudi da se opamete (scene) i pocnu da ripuju BD kao BD a ne kao MKV. Isto bi bilo kada bi pakovali MPEG2 u MKV bez DVD kompaktibilnosti, tako isto H264 bez BD kompaktibilnosti polako pocinje da gubi smisao.

Poslednja ispravka: NenadN (26.3.2009 u 23:59)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 0:05   #10
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Ima player-a koji pustaju mkv, to nije problem. Ali je "problem" sto ih nema kod nas...

http://www.westerndigital.com/en/pro...sp?driveid=572
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 0:22   #11
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Pa da na to sam i mislio. Čak i kada se pojave, tu će biti problema sa našim slovima, pa dok sačekamo odgovarajući firmware... Naravno i cena će u početku predstavljati problem, tako da je i trenutno prisutan na našem trzištu pitanje je da li bih pazario to, ili dodao novac za HTPC. Ova druga varijanta mi deluje way much better.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 0:45   #12
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Ok znam ja da postoje takvi plejeri, zapravo nisam ni rekao da ne postoje, ali pitam ja vas cemu to? kada je tu Blu-Ray standard, zna se sta je sta. Dok je MKV nije standard i vreba promene iza coska. Nebitno vreme utrosen za ripovanje u MKV i vreme za ripovane u BD koji isto moze da stane na klasican DVD 5 ili DVD 9 ili pak BD 25 je indenticno, a kvalitet takodje indentican cak i isti jel se encoduje sa poptpuno istim parametrima. Prva free aplikacija koja se pojavila za authoring blu-ray prosta je kao pasulj. Daje mogucnost ubacivanja titlova sa nasim slovima, i sve to po standardu. A i cena BD 25 ce pasti na smesan nivo i to veoma uskoro, pa ce se svi filmovi rezati prostim Copy-Paste, a sa druge strane tu je odlican BDRebuilder koji ima mogucnosta da odtstrani sve nepotrebne stramove, ostavi meni-e i extrase, ali takodje tako da nista ne reencoduje.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 1:45   #13
Marko Belsak
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Da li ce cena BD pasti na prihvatljiv nivo u skorije vreme? Ja bas nisam siguran. Moguce je da ce veliki proizvodjaci praznih medija stititi filmsku/TV industriju tako sto ce samo njima prodavati diskove po "normalnim" cenama, dok ce za obicne gradjane prazni BD i dalje biti neisplativi. Cini mi se da je tako nesto bilo i za DVD a kasnije i za dual layer DVD. Naravno, mozda gresim (i za DVD i BD).

Uostalom BD ce morati brzo da padne sa cenom (i plejeri/rezaci i mediji) ako zeli da se takmici sa flash i hard diskovima koji brze "pojeftinjuju" od BD diskova. Na zapadu se vec duze vreme prica o uslugama kao sto su download filmova i video on demand. A postoje i pleyeri (TV aparati) koji citaju flash kartice, a mozda i prenosne hard diskove.

I jedno pitanje za Nenada ili nekog ko koristi stand alone BD player.
Ako "zapakujemo" neki HD rip (720p ili 1080p) u kontejner/format koji podrzava stand alone BD player, a narezemo ga na "crvenom" DVDu (singl ili dual svejedno), da li ce tada taj BD player moci da ga reprodukuje?
Znam da BD moze da cita i stare diskove, ali da li moze i da cita HD filmove koji su u njegovom formatu (i kodeci i kontejner) ali imaju dosta manji bitski protok buduci da su samo na 4,5 ili 9GB?
Marko Belsak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 10:12   #14
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD(.mkv)u SD (.AVI)

Može, ako se prepakuje (bez rekompresije, samo se prebaci u Bluray kontejner i rekonstruiše odgovarajući sistem fajlova na disku).
Konkretno, skinuo sam najnovijeg Betmena pre nekog vremena u 1080p ("izdala" ga je Down grupa, oko 8 GB), u standardnom matroska kontejneru. Uz film su isporučili i odgovarajuće programe (mkvextract i tsmuxer) i .bat skriptku koja kad se startuje, prepakuje film u BluRay video imidž koji se nareže na običan dvoslojni DVD i pušta se bez problema na samostalnim Bluray plejerima i PlayStationu 3.
E sad problem je što ovo verovatno ne radi sa baš svim HD ripovima, što zbog enkodinga, što zbog veličine samog fajla (tj ovi su baš ciljali da prepakovani film može da stane na DL DVD, drugi obično to ne rade), ali uglavnom može se.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Marko Belsak (27.3.2009)
Stara 27.3.2009, 17:13   #15
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

MKV, u odnosu na BD, ima sličnu namenu kao AVI u odnosu na DVD. BD standard ima svoje restrikcije kada su u pitanju podešavanja, kao i aplikacije koje kreiraju BD kompatibile fajlove. MKV kontejner i MKV muxeri dozvoljavaju potpunu slobodu u baratanju strimovima i odlično radi na kompjuterima. A i sve je više ljudi koji imaju HTPC umesto SAP-a.
Ni AVI nije imao mnogo sreće kod plejera dok Divx nije uveo profile. Sada Divx podržava MKV. Videćemo.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 17:45   #16
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

Citat:
Marko Belsak kaže:
Da li ce cena BD pasti na prihvatljiv nivo u skorije vreme? Ja bas nisam siguran. Moguce je da ce veliki proizvodjaci praznih medija stititi filmsku/TV industriju tako sto ce samo njima prodavati diskove po "normalnim" cenama,
Tacno ali to ce vaziti samo za BD50 diskove ne za BD25 odnosno ista prica kao sto je sa DVD-ovima. Ali mene bas briga, jel svaki film bez rekompresije trenutno moze da stane na BD25, normalno kada se izbace nepotrebni audio streamovi i sl stvari. A dostupacnost zavisi od potraznje, tako da ako masa navali, cene ce pasti bez problema. Takodje trziste mogu da izdiktiraju BD100 i BD200 ako se ikada pojave.

Citat:
Marko Belsak kaže:
da li ce tada taj BD player moci da ga reprodukuje?
Apsolutno, samo sto taj stream mora biti kompatibilan sa Blu-Ray-om, nazalost vecina ripova radjenih pre 2008 ne spadaju u ovu grupu, jel se ljudima kasno upalila lampica i videli su da blu-ray kompaktibilnost ne donosi promene u kvalitetu.

Citat:
ilidan kaže:
MKV, u odnosu na BD, ima sličnu namenu kao AVI u odnosu na DVD
Ne naravno, MKV kao kontejner da ali ne i H264, kao sto rekoh ranije, da li je iko ikada napravio/kodirao MPEG2 stream a da se takav stream ne moze pustiti na DVD playeru? naravno da nije. E tako isto i H264 ili VC-1. Da se tu radi o necemu totalnom novom recimo neki H265 ili neki noviji kompleksniji format od H264 to bi sigurno bila direktna komparacija kakvu si naveo.

Citat:
ilidan kaže:
BD standard ima svoje restrikcije kada su u pitanju podešavanja
Ima restrikcije, koje absolutno ne uticu na kvalitet izlaznog streama, ili su totalno transparentne, nema sanse da iko primeti razliku, tako da ne vidim problem, a koliko vidim i scena je shvatila da nije bila u pravu.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2009, 0:17   #17
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

MKV nije dizajniran da bi menjao BD, ali polako dobija tu ulogu, potpuno nenamerno, i to kod PC korisnika. I nisam nista rekao za H264 jer se najcesce u MKV kontejnerima muksuje video kodiran nekim od H264 kodeka, koje i BD koristi.
U MKV se, u stvari, najcesce pakuje video kodiran x264 kodekom koji, u zadnje vreme, bas dobio na brzini kompresije a i kvalitet mu je fantastican. Osim ovog kodeka, ne postoji ni jedan besplatan a vredan pomena.
Sto se tice restrikcija, jeste da su uglavnom transparentne ali svakako mogu da ogranice razvoj samog kodeka. BD standard, jednom uspostavljen, se tesko menja (ili se ne menja uopste). Da, nece ni sve opcije u H264 kodecima biti kompatibilne sa postojecim i dolazecim MKV plejerima ali bar nece biti restrikcije kada su u pitanju kompjuteri. PC ipak dekodira sve sto mu ubacis. A MKV je dobar za to.
Ne znam na sta mislis kad kazes da je i scena shvatila. Gotovo svi underground HD filmovi su u MKV kontejneru. Ako Divx progura svoju ideju i certifikuje plejere da podrze njihovo vidjenje tog standarda, MKV bi trebalo itekako da zazivi. A i nije los kontejner da bi morali da se borimo protiv njegovog uvodjenja.
Btw, zna li neko gde mogu da nadjem koja su tacno ogranicenja BD standarda?
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
dzonihsv (28.3.2009)
Stara 28.3.2009, 2:21   #18
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

Citat:
ilidan kaže:
MKV nije dizajniran da bi menjao BD, ali polako dobija tu ulogu, potpuno nenamerno,
Nije i nikada nece dobiti ulogu, pa cak i kada izadje najavljivani MKV 2.0, koji ce doneti mnogo sto sta. MKV je sluzio i sluzice kao privremen format za skladistenje.

Citat:
ilidan kaže:
]Sto se tice restrikcija, jeste da su uglavnom transparentne ali svakako mogu da ogranice razvoj samog kodeka.
H264 kao standard se nece razvijati vise, jel postoji dosta tehnickih restrikcija koje codec mora da zadovolji, nije sve tako lako i prosto. Znaci da bi codec postao standard sto H264 i jeste, mora da zadovolji neke tehnicke uslove, kao sto si i sam rekao jednom uspostavljen standard se tesko ili nikako ne menja. Dok prednost open-source resenja i nonstandarda, sto mogu da se menjaju kako god hoce. Sa druge strane BD ima teoretski limit na 40mbps, a H264 level 4.1 na 62.5mbps, ali opet cemu to kada nemamo lossless source, stvar bi onda bila drugacija, mislim reenodovati nesto sa vecim bitrateom od originala, je samo gubljenje prostora.

S obzirom da MKV nije standard i da se teoretski ne zna kraj, svi pleyeri koji budu podrzavali MKV ce biti katastrofa, jel se nece znati sta moze a sta ne, i svaka sledeca verzija ce donositi nesto novo i tako u nepovrat. DivX ideja da uvede MKV u pricu je odlicna, ali je toliko i losa, zato sto DivX sertifikovan player koji ce da pusta MKV imace mnogo vece restrikcije nego sam BD standard, ako se ne varam 15-20mbs svega maximalnog bitrate-a sto je upola manje od Blu-Raya

Citat:
ilidan kaže:
Ne znam na sta mislis kad kazes da je i scena shvatila. Gotovo svi underground HD filmovi su u MKV kontejneru.
Mislim na to da encoduju sa Levelom 4.1 i BD kompaktibilnim profilima, kako bi posle taj stream ako to treba lako nekim TS muxerom konvertovali u BD Disk bez po muke, sto ce i na kraju da se desi.

Citat:
ilidan kaže:
Btw, zna li neko gde mogu da nadjem koja su tacno ogranicenja BD standarda?
Nema tu nekih restrikcija

stream mora biti:

1920x1080 max @ 60fps
40mbps globalnog bitrate-a max
jedino ogranicenje kod H264 jeste max 4ref frejmova i nista vise,
MPEG2 HP, VC-1 Level 3, H264 L 4.1.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2009, 1:48   #19
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

Ako pogledamo dole sliku, vidi se da kodeci ne podrzavaju sve opcije koje nudi H264 standard. BD standard ima prilicno mnogo restrikcija u odnosu na H264 standard. Ako H264 standard vezemo iskljucivo za BD standard, razvoj kodeka ce se svesti iskljucivo na optimizaciju brzine kodiranja. Steta bi bilo ne iskoristiti sve ovo sto H264 standard nudi, narocito ako se pokaze efikasnim.
MKV mozda nece zaziveti na SAP, ali ce svakako imati svoje poklonike kod vlasnika klasicnih PC-a, kojih je poprilicno. A i HTPC prilicno konkurise SAP-ima. Kada sam rekao da MKV se slicno pozicionira u odnosu na BD kao AVI u odnosu na DVD, mislio sam upravo na ovo. AVI je bio iskljucivo kompjuterski kontejner. Trebalo je nekoliko godina da ga proizvodjaci plejera podrze.
Osim toga, ako nisam zainteresovan za BD i slicne plejere vec koristim kompjuter za reprodukciju HD sadrzaja, zasto bih morao da vodim racuna o bilo kom standardu umesto da iskoristim one mogucnosti koje mi odredjeni kodek nudi. Ako video strim nije BD kompatibilan iz nekog razloga, nikad necu moci da ga narezem na disk koji podrzava BD standard kada je struktura fajlova u pitanju. S druge strane, u MKV cu moci da strpam sve sto mi padne na pamet. Da odaberem podesavanja koja mi najvise odgovaraju, strpam onoliko, i one, audio/video/subtitle strimove koje hocu, raznan propratni materijal itd.
Jednom recju, sa MKV imamo slobodu da radimo sta hocemo sa video materijalom.
BD ce ostati standard za distribuciju legalnih filmova i mislim da MKV ga tu nikad nece zameniti, kao sto ni AVI/DIVX nije zamenio DVD. Ali, za kucne korisnike koji kompresuju svoj materijal sa HD kamere, bekapuju legalno i "legalno" nabavljene BD-e, a pri tome ne poseduju i nemaju neku nameru da poseduju BD plejere, MKV je upravo ono sto im treba. Ipak je danas dosta lako povezati PC sa LCD televizorima.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	untitled.jpg
Viđeno:	25 puta
Veličina:	95,7 KB
ID:	28070  
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2009, 3:32   #20
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Konvertovanje HD (.mkv) u SD (.AVI)

Citat:
ilidan kaže:
Ako pogledamo dole sliku, vidi se da kodeci ne podrzavaju sve opcije koje nudi H264 standard
Ova slika na wiki je poprilicno zastarela, no nije ni bitno, pola ovih encodera je do danas vecinom evoluirala a pola je propala. Bitna stvar je od toga da svi navedeni encoderi podrzavaju bar MP 4:2:0 sto je najveci i najkvalitetniji profil H264 kodeka (HP jeste veci ali ne donosi mnogo pobljsanja u odnosu na MP samo 8x8dct transformaciju), i ostale stvari su manje bitne da bi H264 iskazao svoj pun kvalitet, znaci bilo koji patent da se doda ne bi uticao na kvalitet jer je H264 dosao do kraja standardizacije, odnosno sve naknadno bi verovatno zahtevalo izmenjen decoder, ali to vec izlazi iz standarda H264.

Citat:
ilidan kaže:
BD standard ima prilicno mnogo restrikcija u odnosu na H264 standard
Ne znam o kakvim restirkcijama pricas? Kad smo vec kod restrikcija, evo malo dokumentacije http://www.blu-raydisc.com/Assets/Do...2955-15269.pdf (idi na poglavlje 3.3 tamo je dovoljno objasnjeno kakve su restrikcije u pitanju), i ovaj dokument je malo stariji ali ne odstupa mnogo od BDMW 1.3 standarda koji je vec na snazi. Kodiranjem 1080p sa recimo maximalnim H264 levelom (5.1) mozes uzeti vise referenci, i dobiti negde 0.001% bolji kvalitet, a usput gubis kompaktibilnost. Takodje i ako uzmes veci bitrate od 40mbps, imaces bolji kvalitet koji ne mozes videti golim okom.

BD standard ima restrikcije na rezoluciju, fps i bitrate, jeste da H264 podrzava do 4000xnesto rezolucije, ali nemamo source za to to je UHD.

Citat:
ilidan kaže:
Steta bi bilo ne iskoristiti sve ovo sto H264 standard nudi
Jedino sto limit H264 profila moze da ponudi u odnosu na BD Profil jeste veci bitrate, ako pak mislis da je 40Mbps za 1080p nedovoljno.

Citat:
ilidan kaže:
zasto bih morao da vodim racuna o bilo kom standardu umesto da iskoristim one mogucnosti koje mi odredjeni kodek nudi
Ne moras, ali zasto bi pravio nesto totalno nepotrebno, u tom slucaju mozes uzeti MPEG2, ali MPEG2 za razliku od H264 moze da pruzi vise van DVD standarda i to dosta vise, ali su ljudi ipak videli da nema smisla drzati nestandardan MEPG2 u bilo kakvoj formi.

Citat:
ilidan kaže:
strpam onoliko, i one, audio/video/subtitle strimove koje hocu
Za razliku od DVD Authoringa, BD authoring ti daje takodje ovu sansu. S obzirom da BD standard obuhvata sirok spektar Audio i Video streamova, mislim da nece biti nikakvih zamerki.

Citat:
ilidan kaže:
Jednom recju, sa MKV imamo slobodu da radimo sta hocemo sa video materijalom.
Slazem se, MKV ce definitivno ostati, i verovatno ce uvek biti prisutan i prvi i za nadolazece standarde, ako u zizi interesovanja padne neki novi encoder koji mozda nece biti standardizovan a bude bolji od H264, za njega ce MKV biti sigurno primarni kontejner.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konverzija .mkv u .avi Dekip Video/TV softver 57 6.12.2014 14:19
.MKV Samsung T260 full HD 1080p - problemi! Frubi Video/TV softver 7 20.2.2009 10:28
.mkv to .avi polarnimeda Video/TV softver 10 23.2.2008 14:30
Konvertovanje Windows Movie Make formata u .AVI Boris Zegarac Video/TV softver 3 6.4.2007 0:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com