Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.8.2010, 18:32   #1
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Question Pravljenje PC igre

AJD DA NE BUDE ZABUNE: NISAM PROGRAMER, GRAFICKI DIZAJNER, IMAM samo IDEJU.



Ovako, interesuje me koliko je teško napravidi 2D space igru.

Koncept bi bio sličan Space Rengers 2 dok bi grafika više ličila na onu iz Gratuitous Space Battles ( http://www.youtube.com/watch?v=SsZGoLmM6Ww - jedan od videa za GSB ) sa bitnom razlikom, brodovi bi bili sastavljeni od sektora. Spolašnjih i unutrašnjih. Sektori bi se mogli uništavati, normalno, ali unutrašnji sektori ne bi mogli biti gađani ukoliko spoljašnji sektor iza koga se nalaze nije uništen (ili ako se ima posebno oružje koje dozvoljava gađanje unutrašnjih sektora). Svaki sektor broda posedovao bi određen broj WEAPON SLOTS i SYSTEM SLOTS. U WS igrač bi stavljao attack weapons ili defensive weapons dok bi u SS stavljao sisteme. Sistemi kao engine, generators bili bi obavezni i ne bi mogli da se uklone sa broda (ali bi mogli da se kupe bolji čime bi stari istovremeno bili zamenjeni).

Postojale bi 4 veličine brodova. Svaka veličina brodova posedovala bi nekoliko podtipova:

1. SMALL:
Ovi brodovi su po strukturi najjednostavniji i sastoje se od najviše 3 sektora.

2. MEDIUM:
Ovi brodovi su veći i sastoje se od najviše 7 sektora.

3. BIG: Ovi brodovi su veći od prethodna dva tipa brodova i sadrže najmanje 8 sektora. Mogu imati unutrašnje sektore iz unutrašnjh sektora.

4. CAPITAL: Ovi brodovi predstavljaju najveće objekte koji mogu krstariti svemirom koje je čovek izgradio. Oni sadrže najmanje 10 sektora i uvek sadrže hangar sa lovcima i bombarderima. Uvek imaju i unutrašnje sektore iza unutrašnjih sektora kao i 2 pomoćna mosta.

Kretanje bi se vršilo putem tastature, nišanjenj i pucanje preko miša.


Igrač bi mogao da istražuje nepoznate delove svemira, tu negde bi se uguralo i potpuno slučajno natrčavanje na ne tako prijateljsku vanzemaljsku rasu ili dve....

Quest-ovi bi posedovali nekoliko završetaka, tipa: Igrač dobija poziv u pomoć i kada dođe vidi da pirat napada trgovački brod, on odluči:
1. Da se pridruži piratu u pljački a onda:
- podeli plen sa piratom
- natera pirata da pobegne/uništi ga pa uzme sav plen
2. Pomogne napadnutom brodu i pobedi pirata a onda

U igri ne bi bilo trgovine u smislu kupovanja određenih produkata negde pa onda njihovo prodavanje po većoj ceni negde drugde. Igrač bi priliv novca dobijao od izvršavanja Q kao i od pljačkanja pirata/trgovaca kao i prodavanjem opreme koja bi ostala iza raznetih protivnika.

Oružje bi bilo u fazonu particle, beam, rockets/torpedo, fighters, bombers sa različitim varijacijama na temu slično kao u GSB.

Recimo da bi postojalo oko 100 sistema koji bi bili mnogo veći od onih u SR2.

Dakle, koliko bi bilo izvodljivo napraviti ovako nešto sa programerskog i art gledišta?

Poz svima

Poslednja ispravka: Arcibalde (9.8.2010 u 13:06)
Arcibalde je offline  
Stara 9.8.2010, 11:17   #2
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

ILI


Ako je prekomplikovano u nekom razumnom roku (oko godinu dana ili dve), napravit space igru, da li ima zainteresovanih za:

2D igra o lovu na blago. Igru sam napravio ali u stonoj varijanti (u pitanju je demo verzija posto je mogu igrati samo dva igraca dok kompletnu igru moze igrati do pet igraca - nisam uspeo da nadjem vremena za crtanje dovoljno velike table za 5 igraca).

Igra se sastoji od table sa sestaugaonim poljima. Deo polja su ostrva po kojima ne mogu da se krecu brodovi (logicno) a deo je voda/more po kojima se krecu brodovi. U sustini, u pitanju je lavirint.

U jednom cosku nalazi se polje/baza sa koga ispovljava brod prvog igraca a dijagonalno od tog polja u drugom cosku nalazi se polje/baza sa koga isplovljava brod drugog igraca. Pre pocetka igre igraci se dogovaraju o redosledu igranja i o raspodelu baza.

Igra je, naravno turn-base, pa igrac baca sestostranu kockicu za kretanje koja ima drugacije brojevena sebi od klasicne kockice.

Ukoliko se igracev brod zaustavi na polju koje se granici sa poljem na kojem je brod drugog igraca dolazi do borbe koja se odvija pomocu tri sestostranicne kockice.

Brod poseduje 10 Hit pointsa iliti izdrzljivost mu je 10. Ukoliko HP padne na 0 usled borbe igrac, kada dodje na red, krece sa punim HP iz svoje baze.

Na mapi postoji jedno polje sa olupinom. Kada se na njega stane, igrac koji je sa brodom na njega stao, izvlaci jednu kartu sa gomile MAPE SA BLAGOM, kartu pokazuje svima. Na karti je ili broj ili slovo (igra je namenjena deci pa otuda brojevi i slova). Igrac tada moze da ode do polja na mapi na kome je isto slovo/broj kao na karti i tada izvlaci jednu kartu sa gomile BLAGO, koju takodje pokazuje svima. Postoji samo jedna karta sa BLAGOM na sebi dok su sve ostale sa praznim rupama. Broj karata sa na gomili BLAGO i na gomili MAPE SA BLAGO je isti. Igrac koji izvuce kartu sa blagom mora da se vrati sa brodom u svoju bazu. Igrac koji ima blago ne koristi standardnu kockicu za kretanje, koju koriste svi ostali igraci, vec posebnu koja ima manje brojeve pa se samim tim sporije krece (posto je brod prekrcao teskim blagom on sada sporije plovi). Ukoliko igraca sa blagom potopi drugi igrac onda drugi igrac preuzima blago, i karticu sa blagom.

Igrac koji ima kartu sa MAPOM ne moze otici ponovo do olupine i uzeti drugu kartu sa MAPOM ali ako potopi protivnika koji je ima kartu sa mapom preuzima je.

Igra bi bila u 2D, pogled iz pticije perspektive.


Pa, ovo je bio kratak opis...


Sta mislite?
Arcibalde je offline  
Stara 9.8.2010, 11:28   #3
KecmaNedjo
Član
 
Član od: 5.7.2010.
Poruke: 50
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

U kom programskom jeziku mislis da pravis ?
KecmaNedjo je offline  
Stara 9.8.2010, 12:08   #4
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Citat:
KecmaNedjo kaže: Pregled poruke
U kom programskom jeziku mislis da pravis ?

Idejnom

Ja NISAM programer, niti imam zelje da to bude. Imam opstu predstavu o tome sta je komplikovano a sta ne, u okviru pravljenja igara, a u srzi sam pisac. Ono sto ja mogu da ponudim je ideja za igru kako nesto treba da izgleda, gde nesto treba da stoji, sta treba da se desi kad se uradi to i to, prica, dijalozi, sve ono sto nije programiranje i art (art u smislu pravljenja modela, mapa itd).

Tek danas sam otkrio da postoji ovaj segment SK foruma kada mi je TEMA ovde prebacena. Citajuci druge TEME video sam da su stvari po pitanju pravljenja igre prilicno sumorne i za one koji se razumeju u programiranje a kamoli za one koje se ne razumeju (kao ja)...
Arcibalde je offline  
Stara 9.8.2010, 12:16   #5
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Kako gde i kad, ali uglavnom jesu. Uglavnom od toga sto si pisac nece nista ispasti sem ako nemas love da finansiras programere i dizajnere. Imali smo ovde gomilu primera koji bi hteli da prave igru ali ne znaju da crtaju/modeluju/programiraju vec bi pravili pricu i te svari, em sto niko nije hteo da radi sa njima, em su teme postale cist trolling nest. Jedina realna opcija je da se prikljucis nekom timu koji ima iole funkcionalan video/demo jer od ostalog nema vajde.
Andross je offline  
Stara 9.8.2010, 12:18   #6
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Citat:
Arcibalde kaže: Pregled poruke
Idejnom
ne znam koliko ces imati srece da nadjes zainteresovane programere, ali u svakom slucaju, najbolje da editujes prvi pust i zapocnes pricu sa: "nisam programer, dizajner i sl." da se odmah zna da imas samo neke ideje, za koje bi se mozda neko nasao da pretoci u igricu. ko zna, ako budes imao srece, mozda nekog inspirises
sasha vukelic je offline  
Stara 9.8.2010, 13:31   #7
blackurizen
Član
 
Član od: 14.11.2009.
Poruke: 81
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

najbolje je da nadjete osobu vec zna da koristi neki gotov engine, nego nekog koji bih kucao sopstveni engine. Najgore je sto nema nikog koji bih to radio besplatno, a druga stvar je sto kompleksija igrica sto vise ljudi moras u timu da imas. Ali za pocetak nadji nekolicinu i napravi te demo koj bih sadrzao sve sto bih zeleo u igri da bude. posle ces lakse naci ljude (moraju da vide nesto opipljivo )
blackurizen je offline  
Stara 9.8.2010, 13:46   #8
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

...u svakom slucaju, ako se odlucis da sam krenes u programiranje, radis polako, stvar po stvar, a ne sve odjednom. sigurno kad pomislis kako napraviti brod da leta po ekranu i puca po necemu, cini ti se mozda cak i nemoguce! ali, razbijas taj problem dok ne dobijes toliko nesto sto bi znao uraditi. npr

-prvi cilj je da nacrtas krug (recimo) na ekranu.
-drugi cilj je da taj krug mozes pomjerati sa tastaturom.
-treci cilj je da sa misem pomjeras nisan po ekranu.
-cetvrti cilj je da simuliras pucanje sa jednom linijom koja ide od broda do nisana.

itd. kasnije taj krug postaje svemirski brod, dodaju se zvuk i neprijatelji eto igrice
sasha vukelic je offline  
Stara 16.10.2010, 22:19   #9
boskodrakulovic
Novi član
 
Član od: 16.10.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Citat:
Arcibalde kaže: Pregled poruke
AJD DA NE BUDE ZABUNE: NISAM PROGRAMER, GRAFICKI DIZAJNER, IMAM samo IDEJU.



Ovako, interesuje me koliko je teško napravidi 2D space igru.

Koncept bi bio sličan Space Rengers 2 dok bi grafika više ličila na onu iz Gratuitous Space Battles ( http://www.youtube.com/watch?v=SsZGoLmM6Ww - jedan od videa za GSB ) sa bitnom razlikom, brodovi bi bili sastavljeni od sektora. Spolašnjih i unutrašnjih. Sektori bi se mogli uništavati, normalno, ali unutrašnji sektori ne bi mogli biti gađani ukoliko spoljašnji sektor iza koga se nalaze nije uništen (ili ako se ima posebno oružje koje dozvoljava gađanje unutrašnjih sektora). Svaki sektor broda posedovao bi određen broj WEAPON SLOTS i SYSTEM SLOTS. U WS igrač bi stavljao attack weapons ili defensive weapons dok bi u SS stavljao sisteme. Sistemi kao engine, generators bili bi obavezni i ne bi mogli da se uklone sa broda (ali bi mogli da se kupe bolji čime bi stari istovremeno bili zamenjeni).

Postojale bi 4 veličine brodova. Svaka veličina brodova posedovala bi nekoliko podtipova:

1. SMALL:
Ovi brodovi su po strukturi najjednostavniji i sastoje se od najviše 3 sektora.

2. MEDIUM:
Ovi brodovi su veći i sastoje se od najviše 7 sektora.

3. BIG: Ovi brodovi su veći od prethodna dva tipa brodova i sadrže najmanje 8 sektora. Mogu imati unutrašnje sektore iz unutrašnjh sektora.

4. CAPITAL: Ovi brodovi predstavljaju najveće objekte koji mogu krstariti svemirom koje je čovek izgradio. Oni sadrže najmanje 10 sektora i uvek sadrže hangar sa lovcima i bombarderima. Uvek imaju i unutrašnje sektore iza unutrašnjih sektora kao i 2 pomoćna mosta.

Kretanje bi se vršilo putem tastature, nišanjenj i pucanje preko miša.


Igrač bi mogao da istražuje nepoznate delove svemira, tu negde bi se uguralo i potpuno slučajno natrčavanje na ne tako prijateljsku vanzemaljsku rasu ili dve....

Quest-ovi bi posedovali nekoliko završetaka, tipa: Igrač dobija poziv u pomoć i kada dođe vidi da pirat napada trgovački brod, on odluči:
1. Da se pridruži piratu u pljački a onda:
- podeli plen sa piratom
- natera pirata da pobegne/uništi ga pa uzme sav plen
2. Pomogne napadnutom brodu i pobedi pirata a onda

U igri ne bi bilo trgovine u smislu kupovanja određenih produkata negde pa onda njihovo prodavanje po većoj ceni negde drugde. Igrač bi priliv novca dobijao od izvršavanja Q kao i od pljačkanja pirata/trgovaca kao i prodavanjem opreme koja bi ostala iza raznetih protivnika.

Oružje bi bilo u fazonu particle, beam, rockets/torpedo, fighters, bombers sa različitim varijacijama na temu slično kao u GSB.

Recimo da bi postojalo oko 100 sistema koji bi bili mnogo veći od onih u SR2.

Dakle, koliko bi bilo izvodljivo napraviti ovako nešto sa programerskog i art gledišta?

Poz svima
Ja biram pod 4,ja sam pro dizajner i mogu da stavim mnogo dobre zvukove,takodje,dobar sam u programiranju(pro bot)
boskodrakulovic je offline  
Stara 21.10.2010, 12:19   #10
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Cek, cek, cek, znaci do sada se javilo 3 ljudi koji bi radili:

1. 2D modelovanje
2. Programiranje
3. Zvukove i programiranje
-------
4. Koncep i ideja (moj skromni doprinos)

I svi radimo za kikiriki Pa znaci ipak moze Makar teorijski
Arcibalde je offline  
Stara 21.10.2010, 14:54   #11
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Šta je to 2D modelovanje?
Nego, pitaj ove programere da ti prvo pokažu nešto što su do sada radili, bilo šta, da ne bi bilo kuku lele posle.
Highlander je offline  
Stara 21.10.2010, 15:07   #12
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

pokusajte, ko vam brani?
sasha vukelic je offline  
Stara 21.10.2010, 17:03   #13
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Pa eno lolwut je napisao 2d dizajn, to je valjda 2d modelovanj tj. pravljenje modela u 2d, jel tako? Shta mene pitate ne razumem vam se ja u to PA ja sam izlozio na shta bi igra licila valjda su se javili ljudi koji znaju pomenute igre, tj. igrali su ih pa znaju shta mogu da ocekuju + ono shto bih dodao na taj dizajn shto bi dodatno zakomplikovalo stavri ali predpostavljam i da su to uzeli u obzir. Valjda Ja u svakom slucaju ocekujem kuku lele sa + ishodom na kraju...
Arcibalde je offline  
Stara 21.10.2010, 17:05   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Ne postoji "2D model", postoje sprajtovi
doctor je offline  
Stara 22.10.2010, 0:12   #15
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Pravljenje PC igre

Citat:
boskodrakulovic kaže: Pregled poruke
Ja biram pod 4,ja sam pro dizajner i mogu da stavim mnogo dobre zvukove,takodje,dobar sam u programiranju(pro bot)
ne trebaju ti 3 coveka Arcibalde , uzmi njega vidis da je multipraktik
siv0nja je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku siv0nja na korisnoj poruci:
boshkodj (22.10.2010)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
"Qzmizam" - Da li su igre umetnost? iurisvulgaris „Ja, igrač!” 590 7.12.2012 23:33
Odredjene igre nece da startuju!!! OverCHAOS Kvarovi 16 7.3.2010 23:22
Najbolje igre 2008. godine Nenad Vasovic Tekstovi u SK 166 4.10.2009 17:32
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
LEGO igre Meho Krljic Konzole 3 7.10.2008 11:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com